Mijają dwa lata od kiedy po raz pierwszy zaprezentowaliśmy wam koncepcję smartfona modularnego PhoneBloks. Rok później pomysł zainspirował Google, które zainwestowało w projekt ukrywając go pod kryptonimem Project Ara. Nie trzeba było długo czekać aby rozwiązanie podchwycili również inni. Dzięki crowdfundingowi wydaje się że pomysł na modularny telefon wyewoluował i zaczął zmierzać w innym kierunku. Bowiem co zrobić jeśli naprawdę lubimy produkty naszego Galaxy lub iPhona, jednak podoba nam się idea modularnego smartfona? Uniwersalnym rozwiązaniem jest opisywany przez nas wczoraj Nexpaq, czyli obudowa z modułami rozszerzającymi możliwości smartfona. Dzisiaj prezentujemy EVOL, czyli jej odpowiednik, jednakże skierowany wyłącznie do użytkowników urządzeń Apple.

 

Możliwościami niezwykłego systemu będą mogli cieszyć się posiadacze iPhone 6 oraz iPhone 6+. Twórcy projektu są entuzjastami wzornictwa Apple, jednakże sprzeciwiają się doborowi komponentów odbiegających od rewolucyjnych rozwiązań największych konkurentów.

EVOL przypomina nieco sylikonowe etui z czterema wyciętymi otworami. Aby zachować niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd, nakładka wraz z modułami będzie miała maksymalnie 1,8mm.

Pierwszym rozwiązaniem, które wprowadza system jest magnetyczne złącze ładowarki. Ułatwia ono wpinanie i wypinanie kabla, oraz doskonale sprawdza się w przypadku dedykowanej do zestawu stacji dokującej.

Główną motywacją Twórców było zwiększenie możliwości fotograficznych iPhone. Większość proponowanych modułów skupia się więc na robieniu zdjęć. Przykładowo możliwe jest zamocowanie adaptera, pozwalającego nałożyć na aparat jednego z kilku artystycznych obiektywów. Dostępny jest również moduł dodatkowej pamięci oraz moduł lampy błyskowej. Kolejnym pomysłem jest metalowy uchwyt, ułatwiający stabilne trzymanie smartfona podczas wykonywania zdjęć. Ponadto oferowana ma być dodatkowa bateria, jednak brakuje informacji dotyczącej jej pojemności.

Bardzo rozbudowany pomysł nie poparty szczegółowymi danymi nie zyskał dużego zaufania użytkowników, uzyskując w pierwszych dniach kampanii, jedynie 20 wpłat na łączną kwotę 4,6 tys dolarów. Autorzy planują zebrać 50 tysięcy dolarów, mają na ten cel wciąż ponad 40 dni. Aby nabyć prawo do otrzymania EVOL w przypadku powodzenia kampanii crowdfundingowej na portalu kickstarter.com, należy wesprzeć jego projekt kwotą co najmniej 59 dolarów. Za tą kwotę użytkownicy otrzymują nakładkę EVOL ze złączem magnetycznym i modułem do podtrzymywania smartfona podczas robienia zdjęć. Pełen zestaw został wyceniony na 359 dolarów.

PS. Autorzy kampanii nie popisali się jakością fotek jak na entuzjastów fotografii…

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.