Opinia o Parkside: czy narzędzia z Lidla są warte uwagi?

 

Narzędzia marki Parkside cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sprzęt pojawiający się sezonowo w sklepach Lidl, może poszczycić się niezłymi opiniami użytkowników i bardzo atrakcyjną ceną. Przyjrzeliśmy się bliżej ofercie producenta w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czy są to produkty warte uwagi.

Zacznijmy nasze badanie od argumentu cenowego…

Produkty Parkside możemy kupić właściwie przez cały rok w sklepie internetowym. Ceny wydają się bardzo atrakcyjne. Nieźle wyglądające produkty z dobrą specyfikacją, kosztują tyle samo co najbardziej budżetowe narzędzia z Internetu. Przykłady?

  • Szlifierka taśmowa 600 W za 139 zł
  • Wiertarko-wkrętarka 2-biegowa 300 W za 99 zł
  • Ręczna pilarka akumulatorowa 20V za 199 zł

Jeśli dołożymy do tego okresowe promocje w sklepach stacjonarnych, podczas których ceny spadają nawet o 50%, to poziom konkurencyjności staje się wręcz absurdalny.

Szlifierka stołowa Parkside

Dlaczego ceny są tak niskie? Czynników jest bez wątpienia kilka. Ogromne partie sprzedawane w ciągu jednego weekendu czy operowanie na minimalnych marżach to strategie sprzedażowe z których słyną dyskonty. Nie da się również ukryć, że nie mamy do czynienia z produktami najwyższej jakości. Słabsze materiały i podzespoły są tutaj rekompensowane przez cenę i niezłą kontrolę jakości.

Parkside czyli właściwie kto?

Narzędzia Parkside sprzedawane w sklepach Lidla to produkty z oferty niemieckiego przedsiębiorstwa Kompernass, którego stronę bez problemu znajdziemy w sieci. Co ciekawe ta sama firma odpowiada za dostarczanie urządzeń i akcesoriów pod marką SilverCrest – również doskonale znanych klientom Lidla. Oznaczenia na samych urządzeniach wskazują jako producenta niemiecką firmę OWIM GmbH & Co. KG, o której zdecydowanie trudniej znaleźć jakieś informacje. Właściwie jedynym pewnikiem jest to, że w jej pierwotnej ofercie znajdowały się przede wszystkim… zegarki.

Akcesoria Parkside

Teoretycznie może być to wskazówka, podpowiadająca że realna produkcja nie wyszła poza teren UE, szczególnie że na narzędziach nie odnaleźliśmy charakterystycznych oznaczeń „Made in China”. Z drugiej jednak strony wspomniane OWIM GmbH & Co, zazwyczaj widnieje jako przedsiębiorstwo transportowe i logistyczne, co zdaje się finalnie rozwiewa nadzieje na europejski rodowód sprzętu.

Lidl czyli jakość?

Większość opinii o produktach Parkside jest umiarkowanie pozytywna. Przeważająca część komentatorów podkreśla, że są to urządzenia o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości, dzięki czemu są w stanie wybaczyć drobne niedociągnięcia. Niezwykle istotną kwestią wydaje się być dostępność serwisu i stosunkowo długa gwarancja – przynajmniej jak na tą półkę cenową. Tutaj rachunek jest dosyć prosty – dysponując symboliczną kwotą 100 zł na wkrętarkę możemy kupić urządzenie nieznanej marki z allegro, które będzie objęte 12-miesięczną rękojmią. Alternatywą w tej samej cenie będzie wkrętarka Parkside, która nawet jeśli okaże się równie słaba, to przynajmniej będzie posiadać 36-miesięczną gwarancję z możliwością łatwej reklamacji.

Wkrętarka Parkside Performance

Warto wspomnieć, że w ofercie Parkside znajdziemy również serię Performance, skierowaną do profesjonalistów. Realnie należy ją traktować jako sprzęt dla bardziej wymagających majsterkowiczów lub narzędzia pomocnicze. Ceny takich urządzeń są nieco wyższe, niż tych podstawowych, ale stosunek jakości do ceny pozostaje nadal niezwykle atrakcyjny. Przykładowo:

  • Wkrętarka z silnikiem bezszczotkowym i szybką ładowarką za 379 zł
  • Akumulatorowa piła szablasta 20V z szybką ładowarką za 399 zł
  • Akumulatorowa ukośnica 20 V z szybką ładowarką za 549 zł

Tutaj ponownie w przypadku okazjonalnych promocji możemy liczyć na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent rabatu. Mimo wszystko jest to potężny przeskok cenowy. Seria Parkside Performance w wielu segmentach konkuruje z produktami bardziej uznanych marek takich jak Ryobi czy Black&Decker. Taka polityka cenowa wydaje się absurdalna, ale jeśli spojrzymy w specyfikacje to okazuje się, że za narzędziami Lidla stoją silne argumenty. Kupujący może liczyć na efektywne ogniwa od Samsunga, szybkie ładowarki, silniki bezszczotkowe i bardzo solidną jakość wykonania. Koronnym argumentem wydaje się być jednak aż 5 letnia gwarancja*, którą rzadko stosują nawet najbardziej cenione firmy.

*Aktualizacja 2021

 

Część urządzeń z serii Performance zmieniła producenta. Niektórzy czytelnicy donoszą, że w związku z tym, część urządzeń otrzymuje teraz wyłącznie 3-letnią gwarancję. Przed zakupem warto zweryfikować warunki – mniej korzystne rozwiązanie może dotyczyć młotowiertarek i ukośnic. Czy te narzędzia będą charakteryzować się niższą jakością? Postaramy się to zweryfikować możliwie najszybciej.

Parkside: nasze doświadczenia i nasza opinia

Nie wypada wystawiać opinii bez własnych doświadczeń. Jeśli subskrybujecie już nasz kanał, na pewno widzieliście przynajmniej cztery recenzje narzędzi z bieżącej oferty Parkside. Staramy się możliwie najdokładniej opracowywać takie testy, ale oczywiście są one obarczone pewnymi uproszczeniami, związanymi przede wszystkim z ograniczonym czasem. Nawet 2 miesiące sprawdzania sprzętu nie są wystarczające kiedy mamy mówić o sprzęcie który ma działać dobre kilka lat.

Wkrędarka Parkside

Całe szczęście nasz warsztat wykorzystuje urządzenia z Lidla w zadaniach profesjonalnych już od dłuższego czasu. Dysponujemy szlifierkami, wkrętarkami i akcesoriami, które już dawno wyszły poza okres ochrony gwarancyjnej i wciąż działają. Nasze doświadczenia pokazują, że sprzęt Parkside cechuje się wysoką trwałością i niezłymi parametrami przy bardzo atrakcyjnej cenie.

Pilarka Parkside

Oczywiście, że musi być jakiś haczyk. Całe szczęście w tym wypadku nie jest on dość dotkliwy. Narzędzia z Lidla regularnie cierpią na niedostatki w zakresie precyzji wykonania. Przykładowo pilarki i narzędzia precyzyjne mają kilku-milimetrowy margines błędu dla pracy powtarzalnej. Ukośnice miewają problemy z zachowaniem kąta przy kolejnych cięciach, a szlifierki często nie mają należycie wyważonych akcesoriów przez co generują nieprzyjemne wibracje. Nawet seria Performance nie obywa się bez małych wpadek – dobrym przykładem jest testowana przez nas wkrętarka, która przy temperaturach bliskich zera przestaje działać.

Wiertarka Parkside

Aktualnie nasza „flota” narzędziowa z logo Parkside liczy kilkanaście pozycji, wspierając nas na co dzień podczas prac montażowych, remontowych i budowlanych. Jeśli szukacie informacji o konkretnym modelu – zostawcie zapytanie tutaj albo na youtube. Jeśli nim dysponujemy postaramy się pomóc – jeśli nie – spróbujemy zorganizować testy.

PS. Pamiętajcie zaglądać do naszych rankingów!