Phone Bloks to projekt innowacyjnego telefonu przedstawionego na Tthun Der Clap przez Dave’a Hakkens’a. Zaprojektował on telefon z wymiennymi komponentami, dzięki czemu każdy użytkownik dowolnie będzie mógł dostosować urządzenie do swoich potrzeb, a zbiegiem czasu unowocześniać je samodzielnie.

Jak opisuje autor projektu problemem dzisiejszych telefonów jest fakt że gdy jedna część się popsuje trzeba oddać go do serwisu narażając się na duże koszty. Natomiast gdy przestanie być wystraszający pod kątem technologicznym trzeba go wymienić na nowy model, ponieważ jakakolwiek modyfikacja jest dalece nieopłacalna. Dlatego też rozwiązaniem tego problemu może być telefon zrobiony z segmentów, łatwych w odpięciu i wymianie na nowe.

Segmenty odpowiadające osobno za aparat, głośni, baterię, WiFi i inne, umieszczone są na wspólnej płytce bazowej. Twórca planuje stworzenie specjalnego sklepu gdzie będzie można kupić i sprzedać poszczególne segmenty bądź wstępnie zmontowany telefon. Dodatkowo producent chce umożliwić różnym firmom produkowanie pasujących akcesoriów nie tworząc tym samym monopolu i uatrakcyjniając pomysł.

Elementy mogą być opracowane do konkretnych potrzeb, solarne zasilanie baterii, czuły ekran dla osób niewidomych, lekki dla podróżnych itp. Pomysł innowacyjny i śmiały ale został bardzo pozytywnie odebrany i posiada już 476’549 zwolenników, a ilość głosów rośnie z minuty na minutę. Na projekt można zagłosować pod adresem: https://www.thunderclap.it/projects/2931-phonebloks

Jakiś czas temu opisywaliśmy podobną koncepcję, w tym przypadku była jednak mowa o modularnym komputerze http://think-about.pl//modulox-laptop-tylko-ze-prosciej/

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.