Czy frytkownice beztłuszczowe są zdrowe? Tłumaczymy kiedy tak, a kiedy nie

Frytkownica bezolejowa to urządzenie, które wbrew pozorom służy nie tylko do przyrządzania niskokalorycznych frytek, jednak pozwala na obniżenie kaloryczności. Jest to możliwe dzięki temu, że frytko nie nasiąkają tłuszczem. Frytkownica bezolejowa jest idealną propozycją dla osób, które lubią smażone i chrupkie potrawy, ale cenią też sobie zdrowe posiłki. Gdyż procesie smażenia wykorzystywane jest tutaj jedynie gorące powietrze.

Dla wielu rodziców wyzwaniem jest zachęcenie dzieci do jedzenia zdrowych posiłków. Frytki zwykle stanowią jedno z ich ulubionych dań, ale trudno je przygotować bez tłuszczu. Dlatego frytkownice bezolejowe mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą przygotować swoim dzieciom pyszne, chrupiące oraz zdrowe frytki. Na tym możliwości takich frytkownic się nie kończą.

Powinieneś kupić frytkownicę bezolejową?

Bezolejowe frytkownice cieszą się rosnącym zainteresowaniem w naszych kuchniach. Czy popularne urządzenie zasługuje na swój kawałek blatu? Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem, to mamy dla Ciebie wszystkie informacje, które są potrzebne do podjęcia tej decyzji.

Jak działają frytkownice bezolejowe?

Nazwa tego urządzenia jest myląca. W rzeczywistości frytkownica bezolejowa nie smaży w ogóle naszego jedzenia. Do udawanego „smażenia” używana jest odpowiednia cyrkulacja gorącego powierza, które krąży wokół jedzenia. Mówiąc technicznie – zachodzi proces gotowana konwekcyjnego. Działanie to możemy porównać do pieczenia w piekarniku z termoobiegiem. Taki sposób przyrządzania potraw sprawia, że jedzenie ma chrupiącą skórkę, bez konieczności smażenia na głębokim oleju.

Podczas przytoczonego procesu powstaje reakcja chemiczna między aminokwasami a cukrami, dzięki czemu przyrumienione jedzenie zyskuje charakterystyczny smak. Reasumując, frytkownica beztłuszczowa, zapewnia nam konsystencję i smak smażonego lub pieczonego jedzenia, bez konieczności smażenia na oleju.

Czy frytkownice beztłuszczowe są zdrowszym sposobem na smażenie?

Zależy, do jakiego sposobu gotowania porównujemy.

Jeżeli odgrzewasz gotowe dania, takie jak paluszki rybne czy frytki, które zostały już wstępnie podsmażone, to nie będą one zdrowsze niż te, przyrządzone w piekarniku. Całkiem możliwe jednak, że te przyrządzone we frytkownicy beztłuszczowej, będą trochę bardziej chrupiące.

frytkownica bezolejowa tefal

Natomiast jeżeli planujesz smażenie na oleju, to dzięki beztłuszczowej frytkownicy, jesteś w stanie uniknąć kilku szkodliwych procesów. Część z nas nie zdaje sobie sprawy, ale smażąc na oleju, zwiększamy kaloryczność naszych potraw. Niezależnie co smażymy, część oleju wniknie w nasze jedzenie i tym samym zjemy więcej kalorii.

Frytownice beztłuszczowe mają jeszcze jedną niezwykle istotną korzyść dla zdrowia. Dzięki nim nie spożywamy nadmiernej ilości aldehydów. Jest to związek chemiczny, który może prowadzić do raka, schorzeń układu krążenia czy problemów z żołądkiem. Wytwarza się on podczas obróbki cieplnej olejów roślinnych.

Czym różni się smażenie powietrzem, a smażenie na głębokim oleju?

Oprócz oczywistej kwestii, jaką jest obecność oleju, frytkownice beztłuszczowe potrzebują więcej czasu na przygotowania potrawy. Potrawa smażona na głębokim oleju w 2-3 minuty, we frytkownicy beztłuszczowej będzie potrzebowała 10-20 minut. Jest to dużo dłuższy czas, ale warto zwrócić uwagę, że przy okazji zyskujemy na bezpieczeństwie.

Smażenie na głębokim oleju wymaga od nas przygotowań i dużo uwagi. Olej może łatwo wyprysnąć czy wylać się, powodując oparzenia. Nam pozostaje sprzątanie i dylemat co zrobić z olejem.

Mało kto przykłada uwagę do tego, jak go utylizować. Nie powinno się go jednak wylewać do kanalizacji, chociaż wiem, że wiele osób przymyka na to oko. Osobiście staram się zlewać wychłodzony olej do pustych pojemników i wywozić go do utylizacji, ale powoduje to bardzo dużo bałaganu i pochłania mój czas.

Frytkownica beztłuszczowa może być, przyczynić się do oszczędności pieniędzy. Ceny olejów roślinnych są wysokie. Aktualnie w promocji litr markowego oleju kupimy za co najmniej 8 złotych. Więc jeżeli mamy ochotę na frytki, to koszt oleju przekroczy koszty ziemniaków razem z sosem.

Co możemy „smażyć” we frytkownicy beztłuszczowej?

Najbardziej oczywistymi produktami są frytki, paluszki rybne, czy nuggetsy. Oczywiste jest, że na tym lista się nie kończy. Jesteśmy w stanie przygotować większość dań rybnych i mięsnych, zesmażyć na chrupiąco bekon, usmażyć gnocchi, a nawet upiec pizze.

frytkownica bezolejowa xiaomi przepisy

Przygotowując przekąski, możemy zrobić domowe chipsy z ziemniaków, ale też z innych warzyw, czy przyrządzić prażone nasiona i orzechy. Niektóre modele mają dodatkowe akcesoria, dzięki którym można w nich upiec niektóre wypieki. Ciasta, ciasteczka czy desery, przygotowane w ten sposób mogą upiec się szybciej, a frytkownica zużyje dużo mniej prądu niż pełnowymiarowy piekarnik.

Pomysły dla potrawy dla najmłodszych

Zdrowe frytki z batatów lub marchewki – klasyczna propozycja, ale wykonana w bezolejowej frytkownicy stanie się pyszną i zdrową alternatywą dla tradycyjnych frytek z restauracji.

Nuggetsy z kurczaka – przygotowane w ten sposób, będą smaczniejsze i zdrowsze niż te zwykle serwowane w fast foodach.

Pyszna pizza – tak, to możliwe! W frytkownicy bezolejowej można przygotować pyszną i chrupiącą pizzę, która z pewnością przypadnie do gustu dzieciom.

Tosty z grillowanym serem i warzywami – proste w przygotowaniu i bardzo smaczne tosty, które zyskają na chrupkości i smaku dzięki spiekaniu jakie gwarantuje frytkownica bezolejowa.

Faszerowane ziemniaki – ta prosta potrawa może stać się prawdziwym hitem, kiedy przygotujemy ją w bezolejowej frytkownicy. Ziemniaki faszerowane mięsem lub warzywami będą chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku.

Czego nie możemy „smażyć” we frytkownicy beztłuszczowej?

Do tej grypy należą burgery i steki, które chcielibyśmy, aby zostały surowe w środku. Niestety, zanim nasze mięso się przyrumieni, środek będzie już dawno dobrze upieczony.

Kolejną grupą dań będą mokre i półpłynne dania, które po prostu roztopią się w naszej frytkownicy. Jeżeli nie mamy specjalnych akcesoriów, to musimy zapomnieć o smażeniu serów czy pieczeniu ciast.

Do tej grupy zaliczają się też warzywa, które niestety mają tendencje do przesychania w skutek dmuchania gorącym powietrzem. Oczywiście widziałam już w internecie dużo trików na przygotowanie niektórych produktów z powyższych grup, trzeba więc eksperymentować i zobaczyć co u was zadziała.

Jak czyścić frytkownicę beztłuszczową?

Zaczynamy zawsze od wyłączenia frytkownicy z prądu. W większości urządzeń, elementy narażone na zabrudzenia są wyjmowane. Po każdym użyciu należy wyjąć kosz, tacę lub patelnię i umyć w ciepłej wodzie, bądź jeżeli jest to możliwe – w zmywarce. Jeżeli niedemontowalne części frytkownicy się zabrudziły, należy je wytrzeć ściereczką, a element grzewczy należy regularnie czyścić miękką szczotką.

Jak dużą pojemność ma frytkownica beztłuszczowa?

Frytkownice beztłuszczowe występują w wielu rozmiarach. Pojemność waha się od 2 do ponad 10 litrów. Warto więc pomyśleć co będziemy chcieli w niej przygotowywać. Dla lepszego wyobrażenia: w celu usmażenia całego kurczaka będziemy potrzebować frytkownicy o pojemności około 6 litrów.

frytkownica bezolejowa PHILIPS Ovi Smart XXL

Zajmie nam ona również większy kawałek miejsca na blacie. Średniej wielkości, 6-litrowe frytkownice beztłuszczowe mają wymiar około 32 × 45 × 32 cm (szerokość x głębokość x wysokość), przy wadze około 8 kilogramów.

Frytkownica dla dużej rodziny : PHILIPS Ovi Smart XXL

Cena 1 829 złotych Przejdź do sklepu

frytkownica bezolejowa PHILIPS Ovi Smart XXL

Philips przygotował 7 litrową frytkownicę beztłuszczową, która dzięki intuicyjnemu wyświetlaczowi, zapewnić ma łatwe gotowanie. Dodatkowo elementy ulegające zabrudzeniu można myć w zmywarce, więc proces „smażenia” wymaga od nas mało pracy.

Bardzo fajną funkcję, którą również ma większość frytkownic beztłuszczowych, jest możliwość odgrzewania. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest szybkie podgrzanie resztek lub posiłków, które przygotowaliśmy na zapas.

Propozycja dla miłośników robotów do gotowania.
Czyli inteligenta frytkownica: TEFAL Cook4Me Touch z Extra Crispy Lid

Cena 2 698 złotych Przejdź do sklepu

frytkownica bezolejowa TEFAL Cook4Me Touch z Extra Crispy Lid

Fajnym wielofunkcyjnym urządzeniem jest Cook4Me od Tefala. Jakiś czas temu mieliśmy okazje je testować, a recenzje możecie przeczytać pod tym linkiem. Urządzenie posiada kilka dodatków w tym prezentowany w powyższym materiale zestawie Extra Crisp Lid, który zamienia urządzenie we frytkownicę beztłuszczową o pojemności 6 litrów.

Rozwiązanie może być ciekawe dla wszystkich, którzy chcieliby przy okazji zapoznać się z innymi możliwościami tego urządzenia. Dodatkowo Cook4Me, posiada dedykowaną aplikację z przepisami, która krok po kroku prowadzi nas przez proces gotowania.

Frytkownica dla singla lub pary: XIAOMI Mi Smart MAF02 Air Fryer 

Cena 439,99 złotych Przejdź do sklepu

XIAOMI Mi Smart MAF02 Air Fryer  frytkownica bezolejowa mała

Jeżeli nie potrzebujemy pojemności na całego kurczaka, to Xiaomi oferuje tanią frytkownicę beztłuaszową o pojemności 3,5 litra. Chociaż producent sugeruje, że możemy przyrządzić w niej potrawy na 5 osób, to myślę, że realną liczbą będą 2-3 osoby.

Atutem frytkownicy od Xiaomi mogą być jej wymiary (30,4 × 25,2 × 33,5 cm) przy wadze 3,9 kg. Dzięki temu podnieść jedną ręką, a na co dzień trzymać na półce.

Najtańsza, markowa frytkownica: Zelmer ZAF2500 

Cena 339,00 złotych Przejdź do sklepu

Zelmer ZAF2500 frytkownica beztłuszczowa

Najtańszą markową frytkownicą, jaką możecie znaleźć jest model ZAF2500 od Zelmera. Za niższą ceną idzie w tym wypadku mniejsza pojemność – 2,5 l. Samo urządzenie też jest mniejsze, gdyż u podstawy ma wymiar 27,20 cm na 26,50 cm i wysokość 32,60 cm. Świetnie się więc sprawdzi w niewielkiej kuchni, gdzie dla jednej lub dwóch osób może zastąpić nie tylko patelnie, ale i piekarnik czy mikrofalówkę.

Jeżeli szukać urządzenia, z którego będziesz korzystać sam lub z drugą osobą, to taka frytkownica może pozwolić na znaczenie oszczędności. Coraz częściej denerwuje mnie, gdy pieczę potrawę dla mnie i mojego partnera, a muszę nagrzać cały wielki piekarnik. W takiej sytuacji frytkownica nawet tak mała jest w stanie zrobić to samo mniejszym kosztem, gdyż przestrzeń, którą nagrzewa jest mniejsza.