Szafa parowa rankingu się nie boi, bo i bać się nie ma czego! Zdobywające coraz większą popularność wśród poszukujących najnowocześniejszych rozwiązań urządzenie podbija serca kolejnych konsumentów. Choć oferta dostępnych na rynku modeli nie jest jeszcze zbyt obszerna, z całą pewnością można w niej znaleźć ciekawe pozycje. W tym artykule znajdziesz szafy od znanych i cenionych producentów urządzeń AGD, a także przydatne wskazówki, które, w razie potrzeby, pomogą ci podjąć świadomą decyzję o zakupie.

Szafa parowa – ranking modeli na wiosnę 2024

Ponieważ szafy parowe nadal są na naszym rynku zjawiskiem dość egzotycznym, klienci marketów i sklepów internetowych oferujących wyposażenie AGD, mają do wyboru zaledwie kilka modeli. Nie oznacza to jednak, że nie mogą ich między sobą porównać. Właśnie takie porównanie przygotowaliśmy dla ciebie! Teraz w prosty i przyjemny sposób możesz przekonać się, która z widniejących w naszym zestawieniu Szafa parowa ranking, będzie pasowała do ich prywatnej garderoby najlepiej.

Szafa parowa TEFAL Care For You YT4050E1

Automatyczna szafa parowa Tefal 3040 Care For You łączy w sobie funkcje trzech sprzętów. Z jej pomocą możemy w łatwy sposób poddawać tkaniny procesowi prasowania, dezynfekcji oraz suszenia. Jak obiecuje producent, w ciągu zaledwie 10 minut możemy doprowadzić naszą koszulę do idealnej gładkości, w ciągu 40 minut pozbędziemy się 99,99 procent szkodliwych bakterii, wirusów i alergenów (bez użycia detergentów), a delikatny, trwający 30 minut program suszenia zapewni naszym tkaninom trwałość bez uszkodzeń.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z szafy parowej Tefal Care For You to również sposób na oszczędność. W przeprowadzonym w 2022 roku teście udowodniono, że w trakcie 10-minutowego trybu cyklu parowego zużyte zostaje o 30% mniej energii niż w przypadku ręcznego prasowania tej same liczby sztuk odzieży przy użyciu parownicą pionową Tefal IT8490. To jednak nadal nie wszystkie zalety tego urządzenia.

Niezwykle istotne jest to, że szafa Tefal Care For You pozwala na bezpieczne użycie pary w stosunku do wszystkich tkanin bez ryzyka ich uszkodzenia. Bez obaw więc możemy umieścić w jej wnętrzu delikatne i wrażliwe na zmiany temperatur materiały, takie jak jedwab, wełna, czy plusz. Pojemnik na wodę mieści w sobie aż 2 litry płynu, co pozwala na korzystanie z urządzenia bez ciągłego uzupełnienia specyficznego paliwa. Cicha praca urządzenia pozwala natomiast na odświeżenie stroju o każdej porze dnia lub nocy, bez konieczności niepokojenia pozostałych domowników.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że szafa parowa YT4050E1 jest modelem składanym, co pozwala na przechowywanie jej w dowolnie wybranym miejscu. Zamontowane u podstawy cztery kółka to sposób na bezpieczny i wygodny transport urządzenia. Jakby tego było mało, szafą parową od Tefal możemy sterować, korzystając z pomocy wygodnego pilota.

Jeśli interesują Cię podobne urządzenia marki Tefal, możesz zapoznać się z naszą recenzją szafy parowej Tefal Care For You YT3040.

Szafę parową Tefal Care For You YT4050E1 możesz znaleźć na stronie sklepu w cenie 2224,09 PLN. Przy zakupie urządzenia w zestawie otrzymasz 3 wieszaki, 4 duże klipsy prostujące i 8 małych, pojemnik na klipsy oraz pilot.

Szafa parowa Samsung AirDresser DF60A8500CG

Kolejny prezentowany w zestawieniu model, choć przez producenta określany również mianem szafy odświeżającej, łączy w sobie różne funkcje, w tym także te wykorzystujące parę. Jednak Samsung AirDresser DF60A8500CG oferuje nam nie tylko suszenie, dezynfekcję czy deodoryzację, lecz również aromatyzację tkanin przy wykorzystaniu naszych ulubionych perfum. Umożliwia też jednoczesne odświeżenie aż 6 sztuk odzieży, a najlepsze efekty tego procesu zapewnić ma zastosowany w urządzeniu czterostopniowy cykl, obejmujący usuwanie pyłku i kurzu (powietrze), eliminację drobnoustrojów (para), deodoryzację (filtr UV) oraz suszenie (niskie temperatury).

Szafę parową Samsung AirDresser DF60A8500CG wyposażono w programy: odświeżanie delikatne, suszenie normalne, suszenie pomieszczenia, płaszcze, wełna, suszenie czasowe, mundurek szkolny, samoczyszczenie, dziecięcy, jeans, kurtki puchowe. Dodatkową wygodę zapewniają funkcje blokady rodzicielskiej, tryb cichy, odkamienianie czy obecność łagodnego domyku.

Nie bez znaczenia jest również design urządzenia Samsung, które dzięki swojej smukłej budowie i eleganckiej kolorystyce z łatwością wkomponuje się w każde otoczenie. Atrakcyjność produktu zwiększa obecność dotykowego ekranu, a miłośnikom rozwiązań smart dla domu z pewnością przypadnie do gustu możliwość sterowania cyklami parowymi za pośrednictwem aplikacji SmartThings.

Wraz z szafą parową Samsung AirDresser DF60A8500CG w zestawie otrzymujemy 3 wieszaki AirHanger oraz specjalną półkę. Urządzenie znajdziesz na stronie sklepu w cenie 6199 PLN.

Szafa parowa LG Styler S3MFC

Szafa parowa LG Styler S3MFC to wyjątkowa pozycja na naszej liście. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że mamy tu do czynienia z urządzeniem zarówno nowoczesnym, jak i eleganckim, które wzbogaci naszą garderobę nie tylko o dodatkowe funkcje, ale też nada jej wyjątkowego stylu.

Jeśli chodzi o jej możliwości, znajdziemy tu kilka programów: odświeżanie delikatne/średnie/mocne, suszenie normalne, sanityzacja, własny do pobrania, suszenie po deszczu, suszenie pomieszczenia, płaszcze, wełna, sportowe, sanityzacja (pościel), sanityzacja (drobny kurz). Mamy też opcję dezynfekcji, a niskie temperatury suszenia pozwalają chronić nawet najdelikatniejsze materiały, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka powstania nieestetycznych zagnieceń. Szafa susząca jest kompatybilna z aplikacją SmartThinQ.

Przy zakupie szafy parowej LG Styler S3MFC otrzymamy 2 wieszaki na koszule, 1 wieszak na spodnie, prasę do spodni oraz specjalną półkę. Urządzenie znajdziesz na stronie sklepu w cenie 7119 PLN.

Warto również zapoznać się z najnowszą wersją tego urządzenia, którego premiera miała miejsce w styczniu tego roku.

Szafa parowa Samsung AirDresser DF10A9500CG

W porównaniu z tańszym modelem DF60A8500CG szafa parowa Samsung AirDresser DF10A9500CG wypada całkiem podobnie. Nie da się jednak przeoczyć kilku elementów, które spowodowały wyodrębnieniem nowego wariantu urządzenia. Prezentowany tu model charakteryzuje się większą pojemnością od swojego poprzednika. Jednocześnie procesowi parowemu możemy poddać 10 sztuk odzieży.

Szafę wyposażono również w wieszak obrotowy, zapewniający równomierne suszenie tkanin. Dostępne programy mają gwarantować bezpieczną pielęgnację wełny, skóry czy futra. Do wyboru mamy tu następujące funkcje: odświeżanie delikatne, suszenie pomieszczenia, płaszcze, wełna, suszenie czasowe, program szybki, garnitury, mundurek szkolny, futro/skóra, samoczyszczenie, dziecięcy, zabawki, jeans, kurtki puchowe.

Różnicę widać również w designie. Pierwsza szafa dostępna jest w kolorystyce ciemnego lustra, drugą do niedawna znaleźć można było w jaśniejszej wersji – cristal mirror. Na uwagę zasługuje również ekran dotykowy, a sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji to w przypadku marki Samsung już raczej wygodny standard,

W zestawie z urządzeniem Samsung AirDresser DF10A9500CG otrzymujemy 5 wieszaków AirHanger oraz specjalną półkę. Szafę parową możesz znaleźć na stronie sklepu w cenie 7699 PLN.

Szafa parowa – jak ją wybrać?

Kto z nas nie lubi zapachu i dotyku świeżo wypranych tkanin. Kontakt z nimi to prawdziwa przyjemność dla zmysłów. Jednak osiągnięcie za każdym razem tak samo zadowalającego efektu nie jest wcale takie łatwe. Na szczęście dla nas, dziś, dzięki pojawieniu się urządzenia, jakim jest szafa parowa, możemy zadbać o swoją garderobę w sposób wygodny i skuteczny, a więc nowoczesny i luksusowy.

Choć szafy parowe wciąż są przez konsumentów postrzegane jako w pewnym sensie asortyment egzotyczny i nie posiadają jeszcze na rynku licznego grona reprezentantów, nic nie stoi na przeszkodzie, by dostępnym w sprzedaży modelom przyjrzeć się bliżej. Na początek jednak warto wiedzieć, co w szafie parowej jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Szafa i para to dobrana para

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym parametrem, na który przy wyborze tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę, jest generator pary. Wydaje się to raczej oczywiste, jednak niektóre sklepy umieszczają w tej samej co szafy parowe kategorii podobne do nich szafy suszące. Te drugie jednak pozbawione są kluczowego elementu, jakim w tym przypadku generator pary właśnie jest.

Moc pary wyrażana jest w gramach na minutę. O czym nam to mówi? Wartość ta określa, z jaką siłą urządzenie wyrzuca z siebie powstałą parę wodną, odpowiedzialną za skuteczne wygładzanie występujących na powierzchni tkanin zagnieceń. Jako najniższą wystarczającą podaje się wartość 20 g/min. Co więcej, takie działanie nie tylko o wygląd ubrań, ale też umożliwia skuteczną eliminację większości znajdujących się na materiałach bakterii i alergenów.

Moc urządzenia nie bez znaczenia!

Jak w przypadku większości sprzętów, w których główną rolę odgrywa ciepło, parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest czas, w jakim dane urządzenie się nagrzewa. Jeśli chcemy, by nasza szafa parowa działa nie tylko skutecznie, ale i szybko, powinniśmy wybrać taką, której moc zapewnia właśnie taki efekt. W przypadku tego urządzenia współczynnik ten nie powinien spadać poniżej 2000 Watów.

Mniej znaczy więcej czy więcej znaczy mniej?

Cechą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru szafy parowej, jest jej pojemność. To właśnie możliwość poddania całemu procesowi większej ilości ubrań jednocześnie jest główną zaletą urządzenia, która stawia je daleko przed parownicami ręcznymi.

Co więcej, sama jej forma umożliwia wygodne suszenie, prasowanie czy dezynfekcję nie tylko elementów garderoby, ale też zabawek czy, na przykład, poduszek i kołder.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność zainstalowanego w naszej szafie pojemnika na wodę. To w końcu od niego zależy, jak często płyn trzeba będzie uzupełniać.

Nie o samą parę się rozchodzi!

Nie da się ukryć, że szafa parowa nie jest elementem domowego AGD, którego zakupu nie odczujemy w naszej kieszeni. Z tego względu należy dokładnie przyjrzeć się funkcjom, jakie dane urządzenie nam oferuje. Zależnie bowiem od dostępnych w menu szafy programów będziemy mieli pewność, że poddane procesowi parowemu materiały będą nie tylko odświeżone, ale też pozostaną nieuszkodzone.

Jeśli jestem zwolennikiem kompleksowych metod czyszczenia odzieży i rozwiązań 2 w 1, może Cię zainteresować nasze zestawienie pralko-suszarek.

Materiał zawiera linki partnerskie.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.