Specjalizująca się w przeprowadzaniu badań rynkowych Grupa IQS opublikowała raport w sprawie postrzegania przez nasze społeczeństwo rozwiązań typu smart dla domu. Okazuje się, że wbrew pojawiającym się w Internecie głosom zwątpienia, podejście Polek i Polaków do nowoczesnych technologii jest bardzo pozytywne. Wielu wybiera takie rozwiązania na co dzień, a większość marzy o tym, by inteligentne urządzenia zadomowiły się u nich na dobre i stworzyły prawdziwy Smart Home.

Technologia smart, czyli codzienność w XXI wieku

Jest z nami zawsze i wszędzie, niezależnie od okazji, o każdej porze dnia i nocy. Nawet gdy wydaje nam się, że nie jesteśmy z nią w żaden sposób złączeni, rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej. Choć wielu z nas pamięta jeszcze czasy bez telefonów komórkowych, dziś nie sposób wyobrazić sobie życia bez szybkiego transferu danych. Technologia przeniknęła do każdej ze sfer naszego życia, a nawet jeśli nie jest w ich pełnym posiadaniu, to z pewnością w niedługim czasie obejmie we władanie ostatnie, ledwie tylko muśnięte swym czarem bastiony. I choć brzmi to może jak wyciągnięta żywcem z filmu science-fiction przepowiednia, dziś tak właśnie wygląda nasza rzeczywistość. Co ciekawe – wcale nie wydaje się taka straszna.

Urządzenia typu Smart towarzyszą nam bowiem już od lat. W chwili, w której tradycyjne telefony komórkowe zastąpione zostały smartphonami, rewolucja cyfrowa ruszyła z niewyobrażalnym wręcz impetem. Producenci różnego rodzaju sprzętów, nawet tych teoretycznie z podobną dziedziną zupełnie nie związanych, rozpoczęli wyścig o stworzenie jak najefektywniejszego połączenia inteligentnej technologii z urządzeniami codziennego użytku. I tak w naszych domach pojawiały się już nie tylko dostosowujące się do indywidualnych potrzeb smartphony, ale też pralki, lodówki, płyty indukcyjne, piekarniki oraz przeróżne przydatne w domu instalacje, którymi można sterować bez dogłębnej znajomości zaawansowanej technologii.

Każdy chciałby mieć swój Smart Home

Wizja przejęcia przez maszyny czynności, które przez stulecia wykonywał człowiek, mogłaby wydawać się niepokojąca. Jednak wyobrażenie to przestaje nas martwić w momencie, w którym uświadomimy sobie, jak silnie nasza codzienność już jest z technologią związana. Wiele osób nie wyobraża sobie tak zwanego zwykłego życia bez możliwości wykorzystania elektronicznego wsparcia i otwarcie mówi, że chciałoby z zaawansowanych rozwiązań typu Smart Home korzystać. I to wcale nie okazjonalnie. Co więcej, nie jest to bynajmniej wyciągnięte z kapelusza stwierdzenia. Są na to czytelne, dość jednoznaczne dowody.

Badanie konsumenckie na zlecenie Samsung, czyli co mówią statystyki

W czerwcu tego roku na zlecenie firmy Samsung Grupa IQS przeprowadziła badania wśród liczącej 1027 osób grupy Polek i Polaków powyżej 18 roku życia. Udzielane przez nich odpowiedzi na pytania dotyczące tematu Inteligentnych urządzeń AGD, miały wykazywać poziom zainteresowania społeczeństwa technologią Smart i inteligentnymi rozwiązaniami dla domu. Ocenie poddane zostały takie kwestie jak bezpieczeństwo, zużycie energii oraz komfort użytkowania. Co zatem mówią o smart technologii w domu Polacy?

Każdy ma jakiegoś Smarta

Według raportu Grupy IQS inteligentne urządzenia wzbudzają zainteresowanie coraz większej liczby Polaków. Blisko 75 procent badanych przyznało, że rozwiązania smart dla domu są dla nich atrakcyjnym rozwiązaniem. Co więcej, tyle samo procent ankietowanych zadeklarowało, iż w swoim własnym gospodarstwie domowym posiada przynajmniej jedno tego typu urządzenie. Największą popularnością cieszą telewizory, w których posiadaniu było 54 procent badanych. Następne miejsca na podium zajęły inteligentne pralki z wynikiem 46 procent i lodówki, z których w wersji smart korzysta 41 procent ankietowanych. Warto też zaznaczyć, że w większości pozytywne nastawienie wobec możliwości inteligentnych urządzeń prezentowały osoby poniżej 30. roku życia.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jak super nowocześnie, to i bezpiecznie. Właśnie na tę kwestię uwagę zwróciło aż 90 procent ankietowanych. Polacy chcą, by instalowane w ich domach urządzenia zapewniały im spokój i bezpieczeństwo. I to bezpieczeństwo rozumiany nie w jednej tylko formie. Sięganie po zamki, czujniki ruchu czy rejestratory obrazu typu smart to dziś dla miłośników podobnych urządzeń to już standard. Są jednak i tacy, którzy swoje domostwa chcą zabezpieczyć przed wypadkami losowy, takimi jak na przykład zalanie. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawiają się kolejne pozycje, wprost odpowiadające na ich potrzeby.

Oszczędności nigdy dość

To, co polscy internauci uznali za znaczący wyróżnik inteligentnych urządzeń, to ich ogromny potencjał ekonomiczny. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa, tak i tutaj na tę cechę zwróciło uwagę 90 procent ankietowanych. Możliwość wyboru sprzętów domowego użytku w najwyższej klasie efektywności energetycznej to spełnienie marzeń każdego świadomego użytkownika. Wprowadzona w marcu 2021 roku nowa klasa energetyczna A stała się tą najbardziej pożądaną, utożsamianą z szeroko pojętą, a więc również energooszczędną, nowoczesnością.

Nowocześnie, czyli komfortowo

Choć bezpieczeństwo i oszczędność to dwa najważniejsze aspekty przewijające się w odpowiedziach poddanych badaniu internautów, należy wskazać na jeszcze jedną, dla wielu współczesnych użytkowników niezmiernie ważną kwestię. Jak podała Grupa IQS, sześciu na dziesięciu poddanych badaniu Polaków chciałoby mieć możliwość sterowania wszystkimi sprzętami AGD za pośrednictwem jednej, kompatybilnej z całym wyposażeniem domu aplikacji mobilnej. Co ciekawe, co trzeci ankietowany, który zadeklarował, iż w jego gospodarstwie znajdują się inteligentne urządzenia, zarządza swoją siecią smart za pośrednictwem SmartThings, aplikacji firmy Samsung. Co więcej, 60 procent badanych, po zapoznaniu się z funkcjami aplikacji oferowanej przez producenta, wyraziło chęć korzystania z tego rozwiązania w przyszłości. Dlaczego akurat Samsung? Na to pytanie możemy odpowiedzieć w ten sposób:

Marka Samsung bezsprzecznie jest liderem spontanicznej znajomości jeśli chodzi
o rozpoznawalność marek produkujących inteligentne urządzenia (wskazało ją aż 43% badanych). Niezwykle cieszą nas te wyniki, które wyraźnie pokazują, że na polskim rynku kreujemy trendy jeśli chodzi o nowoczesną technologię, określaną mianem inteligentnego domu, a konsumenci doskonale znają i doceniają nasze urządzenia. Bardzo zależy nam na tym, aby sprzęty Samsung realnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie jeszcze większej liczbie osób, a opcja „smart” na stałe zagościła w polskich domach

Piotr Ługowski, Dyrektor Dywizji AGD w Samsung Electronic Polska

SmartThings czyli, inteligentne urządzenia pod kontrolą

Patrząc na zaprezentowane wyniki, nie można mieć wątpliwości, że polskie społeczeństwo potrzebuje dostępu do łatwego zarządzania domową siecią inteligentnych urządzeń. Jak też wynika z przeprowadzonego przez IQS badania, na taką potrzebę zdecydowanie odpowiada firma Samsung, którą najczęściej z agd typu smart kojarzono. Udostępniona bowiem przez producenta autorska aplikacja SmartThings to nie tylko wygodny sposób na sterowanie domowymi sprzętami, lecz również droga do świadomego zużycia energii elektrycznej.

Z pomocą tego narzędzia bez problemu możemy monitorować pobór mocy poszczególnych urządzeń w wybranym przez nas okresie. Ponad to aktywacja specjalnego trybu AI Energy Mode pozwala na automatyczne przełączenie wszystkich skomunikowanych z aplikacją urządzeń w tryb oszczędzania energii, co zapobiegnie przekroczeniu wyznaczonej wcześniej granicy zużycia.

Co również dla najnowocześniejszych technologii istotne, aplikacja SmartThings pozwala na komunikację z domowymi urządzeniami z dowolnego miejsca, co dla oszczędzających nie tylko energię elektryczną, ale i czas, jest rozwiązaniem idealnym. To także pomoc dla tych zabieganych, którzy nie zawsze mogą nadążyć za swoim trybem życia. Możliwość włączenia pralki czy piekarnika spoza domu może uratować niejedną sytuację. Samsung nie zapomniał również o komforcie mniejszych towarzyszy życia człowieka. Specjalna usługa Pet Care pozwala na zdalne uruchomienia różnych domowych sprzętów, w tym na przykład oczyszczacza powietrza czy telewizora.

Aby w pełni opisać wszystkie możliwości aplikacji SmartThings, należałoby stworzyć zupełnie osobny artykuł. Tu dość jednak chyba będzie powiedzieć, że korzystając z rozwiązania od Samsung, pozwalającego na jednoczesne podłączenie do aplikacji ponad pięciu tysięcy urządzeń różnych marek i o różnej funkcji, zyskujemy ni mniej, ni więcej ściśle spersonalizowane i, w pełni znaczenia tego słowa, smart centrum dowodzenia na miarę XXI wieku.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.