Electrolux Design Lab to międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów z całego świata. Młodzi projektanci prezentują w nim swoje niezwykłe pomysły na rozwiązania dla gospodarstw domowych przyszłości. W tegorocznej edycji do konkursu zgłosiło się ponad 1700 designerów, z których właśnie wyłoniono finałową szóstkę. Wśród nich znalazł się reprezentant z Polski – Michał Pośpiech, który zachwycił jury swoja futurystyczną koncepcją UrbanCONE!

 

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Electrolux Design Lab, którego tematem przewodnim jest Tworzenie zdrowych domów, stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadanie polegało na zaprojektowaniu innowacyjnego i zaskakującego urządzenia przyszłości w jednej z 3 kategorii: Kulinarne przyjemności, Oczyszczanie powietrza oraz Pielęgnacja materiałów. Próbę zachwycenia jury podjęło wielu zdolnych i utalentowanych designerów z 43 krajów.
Nic dziwnego, gdyż walka toczy się o naprawdę wysoką stawkę – półroczny staż w centrum projektowania Electrolux oraz 5000 euro. Organizatorzy konkursu przewidzieli także gratyfikacje dla uczestników, którzy zajmą 2 i 3 miejsce – do rąk szczęśliwców trafi odpowiednio 3000 i 2000 euro. Dodatkowo autor pracy, która zyska największe uznanie podczas głosowania internautów, zostanie nagrodzony kwotą 1000 euro. Zwycięzców poznamy 12 listopada b.r. podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w centrum kultury Electric w Paryżu.

Poniżej prezentujemy niezwykłe projekty wszystkich finalistów.

UrbanCONE      

Projekt Michała Pośpiecha – UrbanCONE, inspirowany wyglądem meduzy, ma przynieść rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w wysoko zurbanizowanych miastach oraz gospodarstwach domowych przyszłości. Filtr zamontowany wewnątrz urządzenia ma za zadanie oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla naszego organizmu toksyn, a lekka konstrukcja
i falujący ruch ramion, mają zadbać o stałą wentylację powietrza oraz ułatwić wzniesienie się w miejską przestrzeń.

Projektant: Michał Pośpiech

Kraj: Polska

LOTUS

Lotus to filtr powietrza składający się z bazy głównej oraz
3 mobilnych kul. Podczas gdy baza urządzenia oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, każdą z kul możemy zabrać
w dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Koncepcja opiera się na technologii generującej aktywne jony wodoru oraz tlenu, a celem urządzenia jest usuwanie zanieczyszczeń biologicznych.

Projektant: Fulden Dehneli

Kraj: Turcja

SET TO MIMIC

Set to Mimic to koncepcja zestawu inteligentnych naczyń kuchennych, które zmieniają smak i zapach spożywanych przez nas potraw, zgodnie z naszymi preferencjami kulinarnymi. Poprzez umieszczenie nieinwazyjnego plastra żelowego z wbudowanym mikroczipem na skroni, możemy dowolnie zmienić smak produktów, które znajdują się
na talerzu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy jeść
na przykład marchewkę, ale doświadczać smaku lodów czy steku. Głównym celem tego innowacyjnego urządzenia jest sprawienie, by zdrowe odżywianie było znacznie łatwiejsze.

Projektant: Sorina Răsteanu

Kraj: Rumunia


 

FUTURE HUNTER-GATHERER

Future Hunter-Gatherer to projekt zainspirowany naturą. Po włączeniu urządzenia wyświetlony zostaje hologram, który przedstawia 5 podstawowych grup produktów. Następnie rozpoczyna się gra, która polega na gromadzeniu różnych składników spożywczych, poprzez ich wirtualne łowienie, zbieranie czy udział w polowaniu. Informacja o produktach zebranych w grze przez użytkownika jest transmitowana do pobliskiego sklepu spożywczego, by później wybrane składniki zostały dostarczone wprost do naszych drzwi. Koncepcja powstała z myślą, by uczynić zakupy przyjemniejszymi i dodatkowo edukować dzieci, skąd pochodzą poszczególne grupy produktów.

Projektant: Pan Wang

Kraj: Wielka Brytania

PETE

Projekt PETE został zaprojektowany z myślą o ochronie środowiska. Koncepcja urządzenia zaprezentowanego przez młodego designera ma zamieniać plastikowe butelki
w ubrania z poliestru. Użytkownik musi tylko wybrać z menu pożądany rodzaj odzieży, jej kolor oraz krój oraz umieścić
w maszynie wyświetloną liczbę opakowań PET, niezbędnych do wyprodukowania kreacji. PETE to doskonały sposób recyklingu butelek, który z każdego z nas może uczynić
eko-projektanta.

Projektant: Kovács Apor

Country: Węgry

PureTowel

PureTowel to inteligentny wieszak na ręcznik, który nie tylko suszy, ale także eliminuje gromadzące się na nim bakterie. Specjalny pierścień wyposażono w suszarkę oraz sterylizator UV. Skanuje on powieszony ręcznik, susząc go oraz usuwając do 99.9% zgromadzonym zarazków. Cała operacja trwa zaledwie kilka sekund, dzięki czemu PureTowel doskonale sprawdzi się zarówno w domowym zaciszu, jak i toaletach publicznych.

Projektant: Leobardo Armenta

Kraj: Meksyk

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.