Drugi etap Electrolux Design Lam ciągle trwa, tymczasem przedstawiamy drugą piątkę pierwszego etapu konkursu. Została ona wybrana przez internautów i razem z pozostałymi 66 uczestnikami walczy o przejście dalej, gdzie znajdzie się już jedynie 45 projektów.

6 miejsce – PETE

projektant: Kovács Apor (Węgry)

Połączenie drukarki 3D wytwarzającej ubrania oraz recyklingu butelek PET, jest podstawą tego projektu. Autor koncepcji informuje, że blisko 7,5 miliona butelek PET ląduje w śmietnikach, a następnie część z nich jest przesyłana do Chin, gdzie w procesie recyklingu przetwarzana jest m.in na odzież (8 butelek na T-shirt, 27 na sweter). Projektant proponuje  aby w przyszłości, w każdym domu była przedstawiana drukarka PETE – czyli urządzenie do drukowania potrzebnych elementów garderoby z wykorzystaniem butelek PET.

7 miejsce – SET TO MIMIC

projektant: Sorina Răsteanu (Rumunia)

Autorka zaproponowała rozwiązanie, które ma szansę na uprzyjemnienie życia, łasuchom poddającym się diecie. Koncept przewiduje zastosowanie szklanego naczynia na napoje, oraz elektronicznej podstawi na żywność. System współpracowałby z chipem umieszczonym w głowie użytkownika. Dzięki specjalnej technologii, picie z elektronicznej szklanki, czy jedzenie z podstawki pozwalałoby odczuwać smaki inaczej niż w rzeczywistości. Efektem tego jedząc niskokaloryczną sałatę, popijając ją wodą, można byłoby rozkoszować się smakiem kurczaka i coli.

8 miejsce – Fabric Assistances

projektant: Selin Koşağan (Turcja)

Odświeżanie noszonych ubrać bez potrzeby ich prania – taką propozycje przedstawiała Selin Koşağan. Cztery eliptyczne moduły, miałyby skanować odzież, a następnie usuwać z niej plamy i zapach. Autorka nie przedstawiła jeszcze konkretnych rozwiązań technologicznych jakie miałyby umożliwić pracę Fabric Assistances, aczkolwiek zaznaczyła że całość miałaby zaoszczędzać czas, energię i pieniądze, czyniąc całość ekologicznym rozwiązaniem.

9 miejsce – Lotus

projektant: Fulden Dehneli (Turcja)

Projekt przedstawia filtr powietrza bazujący na technologi generującej aktywne jony wodoru i tlenu. Rozwiązanie to ma eliminować zanieczyszczenia biologiczne. Trzy modularne kule mają być mobilnymi filtrami, które użytkownik będzie mógł mieć zawsze prze sobie bądź umieszczać w konkretnych miejscach, które chciałby oczyścić. Natomiast baza urządzenia, filtrowałaby powietrze dopasowując moc względem zebranych przez siebie danych o stopniu zanieczyszczenia. Wizualizacją jego aktywności byłyby płatki rozchylające się proporcjonalnie do mocy.

10 miejsce – Luna

projektant: Juan Camilo Restrepo Villamizar (Kolumbia)

Luna to projekt ekologicznej pralki, mającej społeczeństwu w ograniczeniu zużycia wody, która przelewa się w aktualnych urządzeniach piorących. Oczyszczanie brudnych ubrań odbywać miałoby się przy pomocy chmury cząstek naładowanych elektrostatycznie, które otaczałyby włókna tkaniny usuwając zanieczyszczenia. Metaliczna powierzchnia urządzenia miałaby działać natomiast jako magnes przyciągając na na swoją powierzchnię zebrany z odzieży brud, a następnie wciągała by go wewnątrz. Po zakończeniu pracy Luna osuszać miałaby ubrania gorącym powietrzem. Przedstawione rozwiązanie pozwolić miałoby na duże ograniczenie zużycia wody oraz prądu, które w przypadku luna byłoby niewielkie. [slideshow_deploy id=’17247′]

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.