24 maja w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym po raz szósty odbędzie się Trójmiejski Turniej Robotów. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe SKALP działające na Wydziale ETI PG.

SKALP nie próżnuje – prowadzi warsztaty robotyki dla studentów i szkół średnich, a członkowie koła budują roboty pod czujnym okiem starszych kolegów, co roku zajmujących miejsce na podium największych zawodów w Europie – RobotChallenge w Wiedniu. Każda edycja TTR, największego z wydarzeń organizowanych przez Koło, przyciąga uczestników z całego kraju. W ubiegłym roku konstruktorów było ponad stu, do tego dziesiątki widzów i seminarzystów programowania mikrokontrolerów.

Zawodnicy Turnieju Robotów zmierzą się w czterech konkurencjach. Pierwsza to pojedynki Sumo – dwóch autonomicznych pojazdów na okrągłej planszy. W zależności od rozmiaru jednostki wystąpią w kategorii MiniSumo, MiniSumo Lego, MicroSumo oraz NanoSumo.

Drugą konkurencją będą wyścigi robotów LineFollower. Pojazdy mają za zadanie jak najszybciej przebyć trasę wyznaczoną czarną taśmą na białej planszy. Pędzące często z prędkością kilku metrów na sekundę maszyny skutecznie przykuwają uwagę widowni.

W trzeciej – MicroMouse – umieszczony w labiryncie robot musi jak najszybciej wydostać się na zewnątrz. Liczy się zarówno szybkość jednostki, jak i zastosowane algorytmy.
W ostatniej konkurencji FreeStyle zawodnicy prezentują innowacyjne i nietypowe konstrukcje, które powinny zachwycić widownię wybierającą zwycięzcę.

Równie ważne, jak aktualni zawodnicy, są przyszłe pokolenia pasjonatów robotyki. Koło SKALP we współpracy z firmą eduROBOT przygotuje stanowiska dedykowane najmłodszym. Będą oni mogli zbudować swoje pierwsze poruszające się autonomicznie konstrukcje z klocków LEGO – wszystko pod czujnym okiem profesjonalistów.

Turniej nie odbyłby się bez pomocy partnerów, takich jak norweska spółka Powel oraz międzynarodowa firma Jabil. Wsparcia udzielają także firmy EduPark, TechJet, MPL Techma, Sii, Astor i RoboNet. Wydarzenie stanowi pierwszą część dwudniowej Bałtyckiej Bitwy Robotów organizowanej we współpracy z kołem naukowym NKSA działającym na Wydziale EiA PG.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.ttr.skalppg.pl

Redakcja Think-About.pl ma przyjemność poinformować że w tym roku objęła patronat medialny nad Trójmiejskim Turniejem Robotów.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.