Otaczający nas świat, coraz bardziej przypomina program – zbudowany z funkcji i ciągów przyczynowo skutkowych. By nadążyć nad pojawiającymi się rozwiązaniami, a nie jedynie akceptować ich istnienie, warto uczyć się programowania już od najmłodszych lat. Wie o tym zespół Toast and Brains, będący Polską drużyną narodową na Imagine Cup, wiedzieli również twórcy opisywanych przez nas zabawek Mirobot oraz Bo & Yana. Codie jest kolejną zabawką, która ma pomóc najmłodszym, przyswoić podstawy programowania.

Robot Codie wyróżnia się modnym ostatnimi czasem wzornictwem, opartym na połączeniu zaawansowanej technologii z elementami drewnianymi. Gąsienicowy pojazd otrzymał szereg czujników urozmaicających jego funkcjonalność. Programowanie odbywa się bezprzewodowo (Bluetooth) za pomocą dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Wywoływanie ciągów funkcji odbywa się poprzez łączenie ze sobą bloczków, oznaczających poszczególne aktywności. Połączenia mogą być bezpośrednie bądź przyjmować funkcję if-else, zmiennych lub pętli. Metoda ta nie nauczy dzieci korzystać z profesjonalnych języków programistycznych, ale pozwoli zrozumieć zależności, sposób pracy z programem i ułatwi przyszły rozwój. 

Codie wyróżnia się ponadto, dwoma nietypowymi funkcjami. Pierwszą z nich jest tryb budzika, w którym za pomocą sensorów światła rozpozna nadejście poranka i uruchomi alarm. Drugą jest funkcja nauki tańca – wystarczy zaprogramować kolejność i kierunek kroków, a następnie przemieszczać się na wzór robota. Są to oczywiście jedynie przykłady, system robota ma pozwolić na wiele więcej.

Wbudowany akumulator pozwala na 4 godziny pracy po 1,5 godziny ładowania. Wymiary zabawki to 11,6 x 10 x 4 cm. Wbudowane czujniki obejmują: mikrofon, termometr, kompas, ultradźwiękowy dalmierz, czujniki w kołach do pomiaru dystansu, sensor pozwalający na podążanie za linią, czujnik światła z funkcją rozpoznania natężenia i koloru, akcelerometr, żyroskop. Całość uzupełniono głośniczek oraz 12, kolorowych diod LED.

Producent zwraca uwagę, że robot jest gotowy do zabawy natychmiast po wyjęciu z pudełka. Jego cena jest znacząco niższa od dominujących na rynku LEGO Mindostrms. Aby otrzymać Codie w przypadku powodzenia kampanii crowdfundingowej na portalu indiegogo.com, należy wesprzeć projekt kwotą co najmniej 169 dolarów. Pierwsze wysyłki zaplanowano na listopad 2015.

 

 

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.