niedziela, 14 lipca

Kiedy lodówka nie jest lodówką, a starym gratem? Łatwo przyzwyczaić się do różnych drobnych usterek i nie zauważyć kiedy nasze urządzenia przestają być wydajne. Wielu przypadkach wydaje nam się, że oszczędnością będzie korzystanie ze sprzętu, jak długo się tylko da, jednak często jest to złudne.

Gdy nasz lodówka dociera do kresu swoich dni, wykazuje oznaki utraty wydajności i hałasuje, to zaczynamy się jej baczniej przyglądać. Jednak ważne są też aspekty, których nie zobaczymy na pierwszy rzut oka. Jest to większe zużycie energii, czy słabe chłodzenie skutkujące szybszym psuciem się produktów.

Jakie sygnały świadczą o awarii Twojej lodówki?

Jeżeli zaobserwowaliście takie oznaki, to może oznaczać, że Twoja lodówka wymaga wymiany na nową:

  • Tył lodówki jest ciepły lub nawet gorący w dotyku.
  • Lodówka się poci, czyli wewnątrz lub na zewnątrz zaczyna się pojawiać wilgoć, a może nawet kropelki wody.
  • Jedzenie psuje się przed utratą terminu ważności.
  • Lodówka pracuje głośniej niż zwykle, można upewnić się aplikacją w telefonie i porównać ją z deklaracją producenta.
  • W zamrażarce zbiera się więcej szronu.
  • A może lodówka nagle ucichła, a w środku jest cieplej, niż powinno? Może to oznaczać uszkodzoną sprężarkę.

Dlaczego powinieneś wymienić swoją lodówkę?

Koszty

Moment, w którym coś zaczyna szwankować w lodówce, jest zazwyczaj momentem, w którym zaczyna ona zużywać więcej prądu. Trudno to zauważyć jeżeli nie mamy inteligentnego gniazdka lub watomierza, ale nasze rachunki będą przez nią powoli rosnąć. Dlatego w pierwszej kolejności doradza się, żeby w momencie nagłego skoku zużycia prądu sprawdzić, czy, któreś z domowych urządzeń nie powoduje nam tych wydatków.

Lodówka zalicza się do tych urządzeń, które pracują nieprzerwanie całą dobę, dlatego generują one stosunkowo duże zużycie energii. W zależności on klasy energetycznej nowych lodówek jest to dzienny koszt od ok. 0,59 zł do 0,34 zł (mowa tu o standardowej lodówce 60 cm z zamrażarką na dole). Aby przeczytać więcej, o klasach energetycznych zajrzyj do artykułu – Klasy energetyczne lodówek – jaka jest realna różnica kosztów użytkowania?

Nowe normy wymagają od producentów zastosowania energooszczędnych rozwiązań. Duży nacisk na te parametry skutkuje tym, że co roku mamy produkty, coraz tańsze w eksploatacji. Tak więc wymieniając dziesięcio-, a może nawet piętnastoletnią lodówkę na nową możemy liczyć na znaczny zwrot inwestycji.

Bezpieczeństwo

Lodówka jest miejscem, które powinno zawsze być czyste i jak najbardziej sterylne. Jeżeli zaczną się w niej rozwijać bakterie, wpłynąć to może negatywnie na nasze zdrowie. Tak więc jeżeli temperatura wnętrza zacznie rosnąć, to starzejące się urządzenie, spowoduje szereg problemów z bezpieczeństwem.

Maksymalną temperaturę, jaką chcemy mieć w naszej lodówce to 5°C, gdy w zamrażarce będzie to -15°C. Jeżeli temperatury będą wyższe, rozwinąć się może salmonella, pleśń czy szkodliwe drożdże. Jeżeli chcesz poznać dokładne temperatury, do przechowywania konkretnych grup produktów zajrzyj tutaj.

Innym aspektem bezpieczeństwa są starzejące się i parciejące przewody, które stanowią ryzyko spięcia, a co za tym idzie pożaru. Jeżeli zauważycie, że coś niedobrego zaczyna się dziać z przewodami, nie ulegajcie pokusie naprawy samemu. Należy od razu wypiąć lodówkę z gniazdka i wezwać fachowca do ich wymiany lub, jeżeli jest to kolejny argument do wymiany, to kupić nowe urządzenie.

Nie musisz od razu wymieniać lodówki, najpierw spróbuj tych rozwiązań

Jeżeli zaobserwujesz pierwsze oznaki spadku wydajności swojej lodówki, upewnij się, czy nie wystarczy wymienić jedynie elementów eksploatacyjnych. Nie trzeba słać jej na śmietnik, jeżeli wystarczy zmienić gumowe uszczelki czy usunąć zalegający z tyłu kurz. Spróbuj samodzielnie wypróbować poniższe rozwiązania.

Wyreguluj termostat

Czasami, zwłąszcza gdy nagle pojawia się kolejny członek rodziny, ładujemy do naszej lodówki więcej produktów niż wcześniej. Może okazać się, że wystarczy podnieść stopnień chłodzenia, aby w naszej lodówce na powrót zapanowała właściwa temperatura. Zdarza się bowiem tak, że w zależności od ilości załadunku, nasz sprzęt będzie potrzebował nieco więcej mocy do jego schłodzenia.

Oczyść odpływ skroplin

Jeżeli zdaje Ci się, że Twoja lodówka nie ma odpływu skroplin, to może być właśnie problem jej szwankowania, gdyż pewnie nigdy go nie czyściliście. Znajdziesz go na tylnej ścianie lodówki, jest to mały otwór i może być schowany za szufladami na warzywa. Należy więc upewnić się, czy w kanałach odpływu skroplin nie zalega brud i czy sam otwór jest drożny. Jeżeli wydaje się zapchany, można spróbować przepchać go wykałaczką.

Jeżeli nie jesteśmy go w stanie zlokalizować, to może być on również ukryty za „ślepymi” placami, ale aby uzyskać do nich dostęp, potrzebne są specjalistyczne narzędzia i wiedza. Dlatego tutaj już wymagany jest specjalista.

Czyszczenie rurek skraplacza

Zapewne tył waszej lodówki widzieliście w dniu wstawiania jej do kuchni i nigdy później. Nic dziwnego, ciężkie i zawsze załadowane urządzenie nie jest na liście przedmiotów, które odsuwamy w czasie odkurzania. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak wszędzie zbiera się tam kurz, co nie sprzyja chłodnicy, która jest schowana na jej plecach.

W lodówce podobnie jak w klimatyzacji cyrkuluje płyn chłodzący. Schładza on wnętrze lodówki, tym samym ogrzewając naszą kuchnię. Wymiana ciepła odbywa się poprzez wijące się z tyłu rurki, najczęściej wykonane z miedzi. Jest do metal, który chętnie oddaje do powietrza temperaturę, chłodząc tym samym płyn chłodniczy. Dlatego wrogiem tego systemu jest kurz, którego nawarstwiająca się ilość tworzy ich otulinę termiczną, obniżając efektywność i uniemożliwia prawidłową pracę. Może być to przyczyna tego, że nasza lodówka „słabiej chłodzi”.

Sprawdź uszczelki

Sprawdzenie stanu i wymiana uszczelek jest oczywistością i powinna być pierwsza na liście weryfikacji, jeżeli z naszą lodówką dzieje się coś nie tak. Jeżeli na pierwszy rzut oka nie widzimy, aby coś złego świadczyło o ich stanie, możemy wykonać test kartki papieru. Zamykamy ją między wnętrzem a drzwiczkami, jeżeli jesteśmy ją wstanie łatwo wysunąć, oznacza to ze uszczelka przestała dobrze dociskać.

Kiedy nadszedł moment, aby wymienić lodówkę?

Jeżeli mimo pełnego samodzielnego serwisu nie rozwiązały się problemy waszej lodówki i przyszedł moment, aby po prostu przyznać, że jest stara, to prawdopodobnie jest to więcej niż drobna awaria. Okazać się może, że korzyści z wymiany na nową lodówkę przerosną koszty naprawy, więc będzie to dobra inwestycja.

Jeżeli lodówka ulegnie awarii wymagającej naprawy specjalisty, to należy podejść do tego praktycznie. Jeżeli koszty przywrócenia starego sprzętu będą wyższe niż połowa kosztów zakupu nowego urządzenie, to ładowanie pieniędzy w staroć nigdy nie będzie opłacalna.

Wychodzę z założenia, że to całkiem dobra inwestycja gdy zamiast załatanej dziury, która znowu może zacząć szwankować, mamy sprzęt na gwarancji, przy którym jesteśmy pewni braku kolejnych wydatków. Jeżeli nawet nie mamy aktualnie całej kwoty, warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi ofertami spała na raty, które dostępne są bezpośrednio w sklepach. Oczywiście robiąc to z głową, uwzględniając dodatkowe wydatki w naszych comiesiącznych budżetach.

Jeżeli będziesz szukać nowej lodówki, polecamy przeszukanie naszych rankingów, gdzie wybraliśmy najciekawsze modele:

Jaka lodówka do 2000 złotych

Tanie lodówki no-frost

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.