Klasy energetyczne lodówek – jaka jest realna różnica kosztów użytkowania?

Lodówka to chyba najważniejsze urządzenie w naszym domu. Żaden inny sprzęt AGD nie jest tak potrzebny, jak właśnie lodówka. Z uwagi na to, że urządzenie to pracuje cały czas, w jego przypadku bardzo ważna jest kwestia poboru energii. W dzisiejszych czasach w lodówkach stosuje się nowoczesne rozwiązania, które wpływają na ich pobór energii. W porównaniu do starych modeli nowe lodówki są kilkukrotnie bardziej oszczędne. Ile energii tak naprawdę zużywają w okresie rocznym? Jak prezentują się realne kwoty za rachunki? Klasy energetyczne lodówek. Sprawdźmy to!

Zmiany w klasyfikacji klas energetycznych 

Energooszczędność urządzeń, w tym oczywiście lodówek, od lat określa się poprzez klasy energetyczne. Przez ostatnie kilkanaście lat najbardziej energooszczędne urządzenia były oznaczane klasą A+++, później było A++, A+, A i aż do G. Teraz jednak te oznaczenia zostały zmienione, co dla wielu może być mylące. Obecnie najbardziej energooszczędne urządzenia oznaczane są klasą C. Urządzenia, które niegdyś oznaczano klasą A+ teraz trafiły do klasy D lub E. Klasa G to najmniej energooszczędne urządzenia na rynku. 

To jednak nie oznacza, że klasa “A” całkowicie zniknęła. Klasy energooszczędności A i B zarezerwowane są dla urządzeń przyszłości, które oferują zdecydowanie niższy pobór prądu niż produkty, które obecnie znajdują się na rynku. Takie urządzenia powoli pojawiają się na rynku. Jak można się spodziewać, ich ceny są bardzo wysokie. 

Warto więc pamiętać, że niegdysiejsze urządzenia pracujące w klasie A+++/A++ teraz znajdują się w klasie energetycznej C/D. Jest to bardzo ważna kwestia przy zakupie nowej lodówki, ponieważ może zmylić konsumenta, który o tym nie wiedział. 

Realne zużycie prądu przez lodówki

W dzisiejszych czasach producenci lodówek starają się wykorzystywać w swoich urządzeniach wydajne i energooszczędne komponenty. Nowoczesne lodówki pracują więc wydajniej, niż modele sprzed kilku lat, a posiadają przy tym nowe funkcje i technologie, które wpływają na dłuższe przechowywanie żywności czy sam poziom konserwacji urządzenia. W dzisiejszych czasach technologia No Frost dostępna jest w praktycznie każdej nowoczesnej lodówce, co oznacza, że nie ma już potrzeby odmrażania urządzenia. 

Jak więc wygląda rzeczywisty pobór energii w przypadku nowoczesnych lodówek? Obliczenia, które zazwyczaj się podaje, odnoszą się do optymalnych temperatur. Sugeruje się, że optymalna temperatura dla komory chłodzenia to +5 stopni Celsjusza, zaś dla zamrażarki -18 stopni Celsjusza. Takie wartość przyjmuje się dla sprzętu, z którego korzysta 4-osobowa rodzina. Warto również podkreślić, że według badań przeprowadzonych przez Agencję Rynku Energii S.A. lodówki zużywają 28,1 proc. energii w naszych domach. 

Warto jednak pamiętać, że podane kwoty są kwotami przybliżonymi i realna liczba może różnić się w zależności od taryfikatora za 1kWh prądu. W 2022 roku średnia cena wynosi 0,76 gr, a różni dostawcy energii oferują inne ceny. 

Ile prądu zużywa urządzenie, które pracuje w nowej klasie energetycznej A? Lodówka LG GBB92MCBAP to właśnie taki model. Według producenta, roczne zużycie prądu tego modelu wynosi jedynie 110 kWh! Wychodzi więc na to, że rok pracy tej lodówki wyniesie nas około 84 PLN. Lodówka Bosch KGN39VIBT pracująca w klasie B zużywa przez rok 129 kWh energii, co będzie kosztowało nas ok. 100 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia z tej klasy energetycznej mogą kosztować ponad 5000 złotych.

Lodówka Samsung RB38T603CS9 pracuje w klasie energetycznej C, czyli wcześniejszej A+++. Jak informuje producent, roczne zużycie energii przez ten model wynosi 169 kWh, co oznacza, że przez rok na rachunku pojawi się około 130 złotych więcej. Z kolei lodówka HISENSE RB470N4BID reprezentuje klasę energetyczną D (dawniej A++). Dane mówią, że roczne zużycie prądu w przypadku tego modelu wynosi  211 kWh, co przenosi się na 160 złotych

Co jednak z urządzeniami, które pracują w niższej klasie energetycznej? Model Whirlpool W7 921O K AQUA to klasa E (również A++), która w ciągu roku zużyje 254 kWh. Po pomnożeniu tego przez średnią cenę za 1kWh wychodzi, że roczne zużycie prądu przez ten model będzie wynosiło ok. 193 złote

Samsung RS50N3913BC to z kolei lodówka typu side-by-side, co oznacza, że jest większa niż modele jednodrzwiowe. Dlatego też lodówka ta pracuje w klasie energetycznej F, czyli poprzednio A+. Jak informuje etykieta producenta, roczne zużycie prądu w przypadku tego modelu wynosi 395 kWh. Oznacza to, że kwota na rocznym rachunku wyniesie około 300 złotych

Klasy energetyczne lodówek. Czy warto wymienić starą lodówkę na nową?

Lodówki to urządzenia, które chodzą 24 na dobę przez cały rok. Wyłącza się je bardzo sporadycznie – w czasie remontu, czy podczas braku dostaw prądu. Czy wymiana starej lodówki jest opłacalna? Modele, które miały swoją premierę ponad 10 lat temu w rzeczywistości mogą pobierać dwa razy tyle prądu, co urządzenia pracujące w obecnie niższych klasach energetycznych. Tego typu produkty nie są już oszczędne, dlatego też wymiana starej lodówki na nową będzie opłacalna. Może okazać się, że pieniądze wydane na nową lodówkę zwrócą się nam po kilku latach w mniejszych opłatach za prąd. 

Wymiana starego urządzenia na nowe, bardziej energooszczędne może mieć wiele sensu i pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku. Wszyscy chyba chcemy, aby nasze rachunki były mniejsze. Nowoczesne technologie pozwalają na oszczędniejszą pracę urządzeń, oferując przy tym większą wydajność i nowoczesne technologie, które wpływają na komfort i wygodę użytkowania.