Lodówki są nieodłącznym wyposażeniem każdego mieszkania. Są niezbędne, by utrzymywać naszą żywność w świeżości, ale kojarzą się nam również z uciążliwym obowiązkiem regularnego rozmrażania, gdy pokrywają się lodem i szronem. W wielu nowszych modelach stosuje się jednak technologię, która sprawia, że rozmrażanie przestaje być konieczne.

Chodzi o lodówki no-frost, czyli bezszronowe. To ewolucja tradycyjnych lodówek, które wykorzystują zaawansowane technologie i systemy, aby utrzymać idealne warunki przechowywania żywności. W przeciwieństwie do konwencjonalnych lodówek, w których wilgoć w powietrzu skrapla się na ściankach komory chłodniczej, lodówki bezszronowe zapobiegają powstawaniu szronu i lodu, co eliminuje konieczność regularnego rozmrażania ręcznego.

Bezwzględnie lepsze lodówki?

Wyższość lodówek bezszronowych w zestawieniu z konwencjonalnymi może wydać się oczywista. Zastosowano w nich specjalny system, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci, dzięki czemu nie ma potrzeby odmrażania ręcznego. Mają też wbudowany wentylator, który zapewnia równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza we wnętrzu komory chłodniczej. Powoduje to szybsze schładzanie przechowywanych produktów oraz utrzymanie stałej temperatury w całej przestrzeni lodówki. Dzięki systemowi no-frost, w którym wilgoć jest utrzymywana na minimalnym poziomie, przechowywane produkty spożywcze są lepiej chronione przed pleśnią i nieprzyjemnym zapachem. Równomierne chłodzenie zapewnia także dłuższe utrzymanie świeżości żywności.

Warto jednak zauważyć, że lodówki bezszronowe mają też swoje wady. Przede wszystkim jest to nieco wyższe zużycie energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych lodówek oraz potencjalnie wyższy poziom hałasu z powodu pracy wentylatora. Ponadto, ze względu na układ cyrkulacji powietrza, lodówki typu no-frost mogą być nieco droższe i zajmować więcej miejsca.

Nie wszystkie muszą jednak zrujnować twój portfel. Wybraliśmy 6 modeli lodówek, które wykorzystują nowoczesną technologię, a jednocześnie kuszą przystępną ceną. A zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie sprawdź nasz poradnik oraz artykuł o klasach energetycznych lodówek!

Lodówka Amica FK2695.4FTX

Amica FK2695.4FTX to nowoczesna lodówka z pełną technologią no-frost. Posiada łączną pojemność ok. 240 litrów i wyróżnia się nowoczesnym designem. Jej elegancka obudowa ze stali nierdzewnej nadaje kuchni wyrafinowany wygląd i dodaje jej stylu.

Wyposażenie wnętrza tej lodówki zostało starannie zaprojektowane, aby zapewnić praktyczność i elastyczność przechowywania żywności. Regulowane i składane półki umożliwiają dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb i ułatwiają przechowywanie większych produktów. Specjalne pojemniki na owoce i warzywa VitControl Plus pomagają utrzymać świeżość i zapobiegają ich wysychaniu. Działają jako regulator poziomu wilgotności i taca chroniąca przed przywieraniem tych produktów do dna szuflady. Model od Amica dostępny jest w bardzo przystępnej cenie jak na lodówkę typu no-frost – ok. 1800 zł.

 • Wymiary (wys. x szer. x gł.): 170 x 54 x 57,6 cm
 • Pojemność chłodziarki/zamrażarki: 161 l / 70 l
 • Roczne zużycie energii: 275 kWh = 211,75 zł rocznie
 • Poziom hałasu: 41 dB
 • Klasa klimatyczna: ST
 • Klasa energetyczna: F

Cena: ok. 1799 zł

Lodówka SAMSUNG RB-29 FERNDSA

Są jednak też tańsze bezszronowe lodóki – i to od uznanych producentów. Lodówka Samsung RB-29 FERNDSA z dolnym zamrażalnikiem to nowoczesne i wydajne urządzenie, które zapewnia doskonałe warunki przechowywania żywności. Nie jest to najnowszy model, ale jego długa obecność na rynku świadczy raczej o tym, że cieszy się uznaniem klientów. Z łączną pojemnością 320 litrów oferuje wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie różnorodnych produktów spożywczych dla całej rodziny.

Oprócz nowoczesnego systemu no-frost w lodówce Samsunga jest też wbudowany w drzwi panel sterowania, a technologia Digital Inverter automatycznie dostosowuje prędkość kompresora w zależności od zapotrzebowania na chłodzenie (aż 7 poziomów). Dzięki temu urządzenie chłodzi z dużą wydajnością.

 • Wymiary (wys. x szer. x gł.): 178 x 59,5 x 66,8 cm
 • Pojemność chłodziarki/zamrażarki: 213 l /108 l
 • Roczne zużycie energii: 311 kWh = 239,47 zł rocznie
 • Dobowe zużycie energii: 0,85 kWh
 • Klasa energetyczna: F
 • Waga: 68 kg

Cena: ok. 1649 zł

Lodówka SAMSUNG RB33B610EBN EF

RB33B610EBN/EF to nowszy model od Samsunga z większą pojemnością: 230 litrów w chłodziarce i 114 l w zamrażarce. Wnętrze tej wysokiej (185 cm) lodówki zostało starannie zaprojektowane, aby zapewnić praktyczność i organizację przechowywanych produktów. Regulowane półki i pojemniki na drzwiach, a także specjalne schowki na warzywa i owoce umożliwiają elastyczne dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb.

Samsung RB33B610EBN/EF wyróżnia się również nowoczesnym designem. Czarna obudowa lodówki nadaje kuchni elegancki i stylowy wygląd, a ergonomiczne uchwyty ułatwiają otwieranie drzwi i dostęp do przechowywanych produktów. Model posiada specjalny tryb Holiday, który pozwala na zaoszczędzenie energii w przypadku nieobecności w domu. Włączenie tego trybu zmniejsza zużycie energii, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki przechowywania żywności.

 • Wymiary (wys. x szer. x gł.): 185,3 x 59,5 x 65,8 cm
 • Pojemność chłodziarki/zamrażarki: 230 l / 114 l
 • Roczne zużycie prądu: 254 kWh = 195.58 zł
 • Poziom hałasu: 35 dB
 • Klasa energetyczna: E

Cena: ok. 2199 zł

Lodówka Candy Fresco CCE4T618EB

Model od Candy Fresco na pewno przykuwa uwagę atrakcyjną, matową czernią. Jednak ciekawy design nie jest jego jedyną zaletą. Lodówka korzysta z technologii Total No Frost Circle+, która zapewnia stałą i jednorodną temperatura oraz wilgotność na każdej półce. Nie przekłada się to jednak na głośne działanie urządzenia. Producent twierdzi, że działając na poziome hałasu 59 dB, lodówka jest w zasadzie bezgłośna, a opinie klientów zdają się to potwierdzać.

Drugą interesującą funkcją jest wysokie zintegrowanie lodówki z aplikacją hOn. Po podłączeniu jej do sieci wi-fi można sprawdzać swoje zapasy żywności i napojów, tworzyć wirtualną listę zakupów, mieć pełną kontrolę nad datami ważności, zmieniać temperaturę i tryby pracy lodówki oraz stale kontrolować jej stan techniczny.

 • Wymiary (wys.x szer.x gł.): 185 x 59,5 x 65,8 cm
 • Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 222 l / 119 l
 • Roczne zużycie energii: 256 kWh = 197,12 zł rocznie
 • Poziom hałasu: 39 dB
 • Klasa energetyczna: E

Cena: ok. 1690 zł

Lodówka LG GBB62MCFCN1

Model od LG jest już nieco droższy, ale cenę uzasadniają wykorzystane w nim technologie. LINEARCooling™ to precyzyjna regulacja temperatury, która pomaga zachować świeżość produktów, a DoorCooling⁺™ stabilizuje temperaturę wnętrza i zapewnia szybkie chłodzenie. Dochodzi do tego komora wilgotności Moist Balance Crisper, która razem z komorą świeżości Fresh Converter gwarantuje, że nasze jedzenie pozostanie świeże przez dłuższy czas.

Producent zapewnia, że lodówka działa w oparciu o system, który równomiernie rozprowadza zimne powietrze na wszystkich półkach – nie trzeba więc zastanawiać się, w którym miejscu najlepiej układać niektóre produkty. Model GBB62MCFCN1 współpracuje też z aplikacją na telefony i tablety SmartThinQ™, a wyświetlacz zamontowany na drzwiach pozwala sprawdzać panującą wewnątrz temperaturę bez konieczności wpuszczania do środka ciepłego powietrza. A do tego wszystkiego pracuje bardzo cicho – generuje jedynie 35 dB hałasu.

 • Wymiary (wys.x szer.x gł.): 203 x 59,5 x 67,5 cm
 • Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 277 l / 107 l
 • Roczne zużycie energii: 172 kWh = 132,44 zł rocznie
 • Poziom hałasu: 35 dB
 • Klasa energetyczna: C

Cena: ok. 2799 zł

Lodówka Beko B5RCNA365HXB

Beko B5RCNA365HXB to lodówka bezszronowa, która wyróżnia się głównie dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii HarvestFresh™. Wnętrze tej lodówki jest wyposażone w szufladę z trzema kolorami światła: niebieskim, zielonym i czerwonym, które imitują naturalny cykl słoneczny trwający 24 godziny. Dzięki temu warzywa i owoce przechowywane w tej lodówce zachowują swoje witaminy przez dłuższy czas.

Jednym z interesujących rozwiązań w tej lodówce jest składana półka na butelki o nazwie BottleFlex. Ta półka może być przesuwana i złożona, gdy nie jest potrzebna. Dostępna jest również funkcja szybkiego mrożenia produktów, a także bardzo użyteczny tryb wakacyjny, który pozwala zaoszczędzić energię podczas naszej dłuższej nieobecności.

 • Wymiary (wys.x szer.x gł.) 186,5 x 59,5 x 66,3 cm
 • Pojemność chłodziarki / zamrażarki 210 l / 106 l
 • Roczne zużycie energii 198 kWh = 152,46 zł rocznie
 • Poziom hałasu 36 dB
 • Klasa energetyczna: D

Cena: ok. 2199 zł