Lodówki to urządzenia, które są niezbędnym wyposażeniem każdego domu. To właśnie w nich przechowywana jest żywność, dzięki której zachowuje ona świeżość przez dłuższy czas. Na rynku znajdziemy urządzenia wielu producentów. Wybór może okazać się trudny, a to przez tak zróżnicowany wybór. W zależności od ceny i klasy urządzenia możemy zakupić lodówkę wyposażoną w nowoczesne technologie, takie jak np. sterowanie za pomocą smartfona. Są jednak aspekty, na które trzeba zwracać uwagę niezależnie od tego, czy kupujemy lodówkę za tysiąc, czy 7 tysięcy złotych. 

Lodówka odgrywa w naszym codziennym funkcjonowaniu bardzo ważną rolę, dlatego też kluczowe jest to, aby wybrać model, który spełni nasze oczekiwania. Jest kilka aspektów, które lodówka musi spełniać, aby perfekcyjnie wywiązała się ze swojego zadania. Ważny jest więc typ lodówki, pojemność i technologie, w które wyposażone jest urządzenie. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki!

Rodzaj lodówki – wolnostojąca czy do zabudowy?

Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przy zakupie lodówki do naszej kuchni, jest to, czy ma być to urządzenie wolnostojące, czy pod zabudowę. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wszystko oczywiście zależy od mebli, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Jeśli przy okazji remontu kuchni stwierdzimy, że przyszła również pora na wymianę lodówki, to wydaje się, że najlepszym wyborem pod względem estetycznym będzie lodówka przygotowana pod zabudowę. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w nowocześnie zaprojektowanych kuchniach, ponieważ tworzy spójną całość z meblami. Minusem jest jednak fakt, że w razie awarii dostanie się do wewnętrznych elementów lodówki, jest mocno ograniczone. Urządzenie trzeba wyciągać z mebli, co może okazać się problematyczne. 

W przypadku lodówek wolnostojących nie mamy z tym większych problemów. Urządzenie tego typu daje nam swobodę, która eliminuje jednak aspekt estetyczny. Nawet jeśli meble pasują kolorystycznie do lodówki, to urządzenie to i tak będzie wyróżniać się w naszej kuchni. 

Pozostaje też kwestia typu lodówki. Niezależnie od tego, czy jest to urządzenie przygotowane pod zabudowę, czy też wolnostojące, na rynku znajdziemy modele o różnej budowie. W przypadku tych pierwszych możemy wyróżnić lodówki jednodrzwiowe oraz dwudrzwiowe. Lodówki wolnostojące mogą występować jako modele jednodrzwiowe, dwudrzwioweczy lodówki typu French Door z wysuwanym zamrażalnikiem, które posiadają drzwiczki side-by-side. Czwarty typ lodówek wolnostojących to lodówki multidoor, które z racji swoich rozmiarów i pojemności najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych rodzin. Są one po prostu najpraktyczniejsze. W tego typu lodówkach znajdziemy trzy- lub czterodrzwiowy układ. 

Pojemność lodówki odgrywa bardzo ważną rolę 

Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki? Na jej gabaryty, a przede wszystkim pojemność. Zakłada się, że dla jednej osoby wystarczającą lodówką będzie ta o pojemności 120 litrów. W przypadku dwóch osób mówimy o lodówkach o pojemności 150 litrów. Jeśli nasza rodzina liczy sobie 4 osoby lub więcej, odpowiednim modelem lodówki będzie ta o pojemności komory chłodzącej na poziomie 210 litrów. Wiele jednak zależy od stylu życia, miejsca zamieszkania i miejsca w kuchni. Musimy zastanowić się, czy przygotowujemy jedzenie na kilka dni i jakie produkty kupujemy. Warto zastanowić się również, jak daleko mamy do sklepu i jak często w nim jesteśmy. Jeśli zakupy robimy rzadziej, to lepszym wyborem będzie większa lodówka. Wybór tego urządzenia jest mocno uzależniony od miejsca w kuchni. Jeśli pomieszczenie nie jest przestronne, duża lodówka może zabrać sporo miejsca i je przytłaczać swoimi gabarytami.

Pobór prądu i efektywność energetyczna to kluczowy aspekt 

Wszyscy chyba jesteśmy zgodni, że im mniejsze rachunki za media, tym lepiej. Aby kwota za prąd była mniejsza, musimy wybrać urządzenie, które pracuje w wysokiej klasie efektywności energetycznej. Podczas zakupu takich urządzeń AGD jak lodówka, często o tym zapominamy. Cena uzależniona jest oczywiście od klasy efektywności energetycznej. Czasem warto postawić na droższy model, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwoli nam to zaoszczędzić. W przypadku lodówek klasa efektywności energetycznej jest kluczowym czynnikiem, a to przez fakt, że urządzenie to pracuje cały czas przez nawet kilkanaście lat. 

Klasa efektywności energetycznej mierzona jest w skali od A do G. W ostatnich latach w tej kwestii wprowadzono zmiany, które zmieniły klasyfikację poboru prądu w urządzeniach AGD. W przeszłości większość lodówek na naszym rynku należała do klasy A+, A++ lub A+++. Po zmianach najbardziej energooszczędne lodówki na rynku określane są klasą C. Klasy A i B zarezerwowane są dla nowych technologii, które dopiero powoli pojawiają się na rynku konsumenckim. 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu lodówki? Głośność pracy to ważny element

Nikt z nas nie lubi hałasu, a zwłaszcza takiego, którego nie da się przerwać. Lodówki chodzą cały czas, dlatego też niezwykle ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu lodówki, jest głośność jej pracy. Informację na ten temat także znajdziemy na etykiecie energetycznej, jednak tyczy się ona jedynie kompresora zastosowanego w lodówce. Poszczególne rozwiązania również mogą wydawać swoje dźwięki – technologia No Frost może wydawać odgłosy przypominające pęknięcia. 

Obecnie na rynku znajdziemy lodówki, które generują jedynie 32 dB. Mowa tutaj o najcichszych dostępnych urządzeniach. Zazwyczaj dzisiejsze lodówki nie przekraczają 40 dB w swojej normalnej pracy. Kiedy system No Frost się uruchamia głośność, może wzrosnąć nawet do 50 dB, jednak nie jest to hałas ciągły. To, jak bardzo słyszalna będzie słyszalna praca lodówki, jest zależne od jej ustawień. Jeśli będzie ona znajdować się w spiżarce, nie będzie to miało większego znaczenia. 

Nowoczesne technologie. Jakie funkcje może posiadać lodówka?

Agregaty i termostaty

W dzisiejszych czasach w lodówkach stosuje się jeden agregat na całe urządzenie i można wyróżnić trzy typy tego elementu. W najtańszych urządzeniach na rynku stosuje się agregat tłokowy. Jest to klasyczne rozwiązanie, które cechuje się głośną pracą i charakterystycznymi drganiami. Nowszym rozwiązaniem jest kompresor inwerterowy, który stosuje się już w większości lodówek. Rozwiązanie to oferuje lepszą kulturę pracy i w teorii jest ono bezawaryjne, dlatego też producenci dają na nie aż 10 lat gwarancji. Ostatnim typem jest inwerter liniowy, który stosowany jest głównie w lodówkach LG. Rozwiązanie to jest napędem bezpośrednim, co oznacza, że pomiędzy napędem a tłokiem nie ma pośrednich elementów. Ten typ jest najcichszy i zdecydowanie najtrwalszy. 

Kolejnym elementem jest termostat. W podstawowych urządzeniach dostępnych na rynku stosuje się jeden termostat, za pomocą którego ustalamy temperaturę w chłodziarce. W przypadku zamrażarki temperatura ustawiana jest automatycznie. Z kolei w droższych urządzeniach stosuje się dwa termostaty – jeden do komory chłodzącej, drugi do zamrażarki. Niektórzy producenci umieszczają w swoich lodówkach dodatkowe termostaty, które zarezerwowane są do komór zero lub poszczególnych szuflad

Szuflady wydłużające żywotność produktów

Czasy, kiedy lodówki miały chłodzić i mrozić produkty już dawno minęły. Dziś producenci stosują technologie, które mają na celu przedłużyć żywotność produktów spożywczych. W nowoczesnych lodówkach znajdziemy rozwiązania, o których kilkanaście lat temu nam się nie śniło. Urządzenia te wyposażone są w szuflady, które różnią się temperaturą od pozostałej części komory lodówki. W tego typu szufladach należy umieszczać produkty, które wymagają przechowywania w temperaturach innych niż pozostała żywność. Producenci stosują także szuflady świeżości, które przystosowane są do przechowywania warzyw i owoców. Do tego procesu wykorzystywane jest zmienne światło, które ma symulować dzienny cykl świetlny, przez co owoce i warzywa są świeższe przez dłuższy czas. 

W zależności od klasy sprzętu w wyposażeniu lodówki możemy znaleźć także szuflady, które pozwalają nam na kontrolowanie wilgotności. Również w tym przypadku najczęściej stosuje się je do warzyw i owoców, jednak niektóre inne produkty też mogą tego wymagać. Dobór odpowiedniego poziomu wilgotności przedłuża żywotność produktów i daje możliwość zachowania odpowiedniego poziomu wartości odżywczych. Komora zero oferuje temperaturę na poziomie od 0 do 3 stopni, co pozwala nawet na przechowywanie mięsa bez konieczności jego zamrażania, jeśli ma być ono przygotowane na obiad drugiego dnia. 

No Frost

Technologia No Frost wydaje się podstawowym rozwiązaniem w obecnie oferowanych na rynku lodówkach. Jest to funkcja automatycznego odszraniania i odmrażania lodówki przy wykorzystaniu obiegu powietrza. Obieg ten sprawia, że wilgoć jest skraplana, a w takiej formie trafia w dolną część urządzenia. Tam znajduje się wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odparowanie zbierającej się wody. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które eliminuje manualny proces rozmrażania, które trzeba było co jakiś czas powtarzać w lodówkach bez tej technologii. 

Oddzielne obiegi powietrza

W nowoczesnych lodówkach możemy również znaleźć dwa obiegi powietrza. Jeden stosowany jest dla komory chłodzącej, drugi dla zamrażarki. To sprawia, że zapachy nie wędrują pomiędzy komorami i dochodzi do ich zmieszania. Najczęściej takie zastosowanie znajdziemy w lodówkach marki Samsung oraz Beko. W przypadku tego drugiego producenta dochodzi do skraplania wilgoci. Woda trafia do wymiennika ciepła, który po jakimś czasie potrafi się po prostu zapchać. Dostęp do niego jest utrudniony, więc przed zakupem warto wziąć to pod uwagę. 

Jeśli szukacie nowej lodówki w budżecie do 2000 złotych, to sprawdźcie nasze zestawienie topowych modeli.