Lodówka to chyba najważniejsze urządzenie w naszym domu. Żaden inny sprzęt AGD nie jest tak potrzebny, jak właśnie lodówka. Z uwagi na to, że urządzenie to pracuje cały czas, w jego przypadku bardzo ważna jest kwestia poboru energii. W dzisiejszych czasach w lodówkach stosuje się nowoczesne rozwiązania, które wpływają na ich pobór energii. W porównaniu do starych modeli nowe lodówki są kilkukrotnie bardziej oszczędne. Ile energii tak naprawdę zużywają w okresie rocznym? Jak prezentują się realne kwoty za rachunki? Klasy energetyczne lodówek. Sprawdźmy to!

Zmiany w klasyfikacji klas energetycznych 

Sprzęty AGD oznaczone są etykietami, na których podana jest informacja określająca klasę energetyczną urządzenia. Obowiązek taki wprowadziła Unia Europejska ponad 25 lat temu, jednak od 1 marca 2021 roku na sprzętach AGD pojawiły się nowe oznaczenia. Wcześniejsze etykiety miały skalę od A+++ do D, które obecnie zamieniły się w skalę od A do G. Większość urządzeń wcześniej oznaczonych jako A+++ trafiły do klasy C. Klasa G to najmniej energooszczędne urządzenia na rynku. Obecnie klasy energooszczędności A i B przeznaczone są dla sprzętów najnowszej technologii – ekologicznych i energooszczędnych, a więc ekonomicznych.

To jednak nie oznacza, że klasa “A” całkowicie zniknęła. Klasy energooszczędności A i B zarezerwowane są dla urządzeń przyszłości, które oferują zdecydowanie niższy pobór prądu niż produkty, które obecnie znajdują się na rynku. Takie urządzenia powoli pojawiają się na rynku. Jak można się spodziewać, ich ceny są bardzo wysokie. 

Warto więc pamiętać, że niegdysiejsze urządzenia pracujące w klasie A+++/A++ teraz znajdują się w klasie energetycznej C/D. Jest to bardzo ważna kwestia przy zakupie nowej lodówki, ponieważ może zmylić konsumenta, który o tym nie wiedział. 

Realne zużycie prądu przez lodówki

W dzisiejszych czasach producenci lodówek starają się wykorzystywać w swoich urządzeniach wydajne i energooszczędne komponenty. Nowoczesne lodówki pracują więc wydajniej, niż modele sprzed kilku lat. Jednocześnie posiadają nowe funkcje i technologie, które wpływają na dłuższe przechowywanie żywności czy sam poziom konserwacji urządzenia. W dzisiejszych czasach technologia No Frost dostępna jest w praktycznie każdej nowoczesnej lodówce, co oznacza, że nie ma już potrzeby odmrażania urządzenia. 

Jak więc wygląda rzeczywisty pobór energii w przypadku nowoczesnych lodówek?

Obliczenia, które zazwyczaj się podaje, odnoszą się do optymalnych temperatur. Sugeruje się, że optymalna temperatura dla komory chłodzenia to +5 stopni Celsjusza, zaś dla zamrażarki -18 stopni Celsjusza. Takie wartość przyjmuje się dla sprzętu, z którego korzysta 4-osobowa rodzina. Warto również podkreślić, że według badań przeprowadzonych przez Agencję Rynku Energii S.A. lodówki zużywają 28,1 proc. energii w naszych domach. 

Warto jednak pamiętać, że podane kwoty są kwotami przybliżonymi i realna liczba może różnić się w zależności od taryfikatora za 1kWh prądu. W 2022 roku średnia cena wynosiła 0,76 gr, a różni dostawcy energii oferowali inne ceny. Jednak w 2023 roku w związku z wprowadzonymi limitami zużycia energii dla gospodarstwa domowego cena za 1 kWh prądu wynosi średnio 0,79 zł / kWh (dla tych, którzy mieszczą się w wyznaczonym limicie) i powyżej 1,20 zł / kWh dla gospodarstw, które przekroczyły limity. Średnio można więc przyjąć cenę za 1 zł / kWh.

Ile prądu zużywa urządzenie, które pracuje w nowej klasie energetycznej A? Lodówka LG GBB92MCBAP to właśnie taki model. Według producenta, roczne zużycie prądu tego modelu wynosi jedynie 110 kWh! Wychodzi więc na to, że rok pracy tej lodówki wyniesie nas około 110 PLN. Lodówka Bosch Serie 4 KGN39VIBT pracująca w klasie B zużywa przez rok 129 kWh energii, co będzie kosztowało nas ok. 130 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia z tej klasy energetycznej mogą kosztować ponad 5000 złotych.

Lodówka Samsung RB38T603CS9 pracuje w klasie energetycznej C, czyli wcześniejszej A+++. Jak informuje producent, roczne zużycie energii przez ten model wynosi 169 kWh, co oznacza, że przez rok na rachunku pojawi się około 170 złotych więcej. Z kolei lodówka Hisense RB470N4BID reprezentuje klasę energetyczną D (dawniej A++). Dane mówią, że roczne zużycie prądu w przypadku tego modelu wynosi 211 kWh, co przenosi się na kwotę około 210 złotych

Co jednak z urządzeniami, które pracują w niższej klasie energetycznej? Model Whirlpool W7 921O K AQUA to klasa E (również A++), która w ciągu roku zużyje 254 kWh. Po pomnożeniu tego przez średnią cenę za 1kWh wychodzi, że roczne zużycie prądu przez ten model będzie wynosiło ok. 250 złotych

Samsung RS50N3913BC to z kolei lodówka typu side-by-side, co oznacza, że jest większa niż modele jednodrzwiowe. Dlatego też lodówka ta pracuje w klasie energetycznej F, czyli poprzednio A+. Jak informuje etykieta producenta, roczne zużycie prądu w przypadku tego modelu wynosi 395 kWh. Oznacza to, że kwota na rocznym rachunku wyniesie około 400 złotych

Klasy energetyczne lodówek. Czy warto wymienić starą lodówkę na nową?

Lodówki to urządzenia, które chodzą 24 na dobę przez cały rok. Wyłącza się je bardzo sporadycznie – w czasie remontu, czy podczas braku dostaw prądu. Czy wymiana starej lodówki jest opłacalna? Modele, które miały swoją premierę ponad 10 lat temu w rzeczywistości mogą pobierać dwa razy tyle prądu, co urządzenia pracujące w obecnie niższych klasach energetycznych. Tego typu produkty nie są już oszczędne, dlatego też wymiana starej lodówki na nową będzie opłacalna. Może okazać się, że pieniądze wydane na nową lodówkę zwrócą się nam po kilku latach w mniejszych opłatach za prąd. 

Wymiana starego urządzenia na nowe, bardziej energooszczędne może mieć wiele sensu i pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku. Wszyscy chyba chcemy, aby nasze rachunki były mniejsze. Nowoczesne technologie pozwalają na oszczędniejszą pracę urządzeń, oferując przy tym większą wydajność i nowoczesne technologie, które wpływają na komfort i wygodę użytkowania. 

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.