Roboty koszące to nowoczesne urządzenia, które odciążają nas z pracy koszenia trawnika. Tego typu pomocnika doceni każdy, niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest nasze podwórko. Automatyczny pomocnik zajmie się koszeniem trawy, a my w tym momencie będziemy mogli zająć się innymi pracami wokół naszego domu lub po prostu odpocząć. Kiedy warto stosować robota koszącego? Jakie są wady i zalety robotów i jak najlepiej przygotować podwórko, aby koszenie było jak najbardziej efektywne? Sprawdźmy!

Robot koszący – instalacja 

Głównym i nieodłącznym elementem pracy robota koszącego jest bateria, która pozwala na bezprzewodową pracę. Akumulatory po rozładowaniu trzeba jednak naładować, co robimy przy wykorzystaniu stacji dokującej. Robot, kiedy naładowanie baterii spadnie poniżej określonego poziomu, samoczynnie uda się do bazy. Gdzie więc ją umieścić?

Umieszczenie stacji ładującej zależne jest głównie od tego, gdzie znajduje się przyłącze prądowe (gniazdko 230V). Zarówno kosiarka automatyczna, jak i baza są odporne na warunki atmosferyczne, więc nie nie musi ona znajdować się pod zadaszeniem. Warto jednak ustawić cały zestaw tak, aby nie był on na widoku, ponieważ to może kusić złodziei. Bazę najlepiej zainstalować z tyłu domu i zadbać o to, aby dojazd do niej był prosty, ponieważ w końcowych fazach wyładowania urządzenia, dotarcie do celu może okazać się problematyczne. 

Jak przygotować ogród do pracy kosiarki automatycznej?

Roboty koszące są urządzeniami, które swoją efektywność pokazują na prostych powierzchniach, na których nie ma dużej ilości przeszkód. Mówimy tutaj np. o klombach, nasadzeniach. Kosiarki automatyczne po prostu lubią prostotę. Im bardziej skomplikowany kształt trawnika, tym więcej przeszkód dla samego urządzenia. Warto również zaznaczyć, że roboty koszące niezbyt dobrze radzą sobie z wąskimi przesmykami, ponieważ ich pole manewru jest tam mocno ograniczone. Roboty nie są także w stanie zastąpić podkaszarki, którą wykorzystujemy do przycinania trawy przy krawężnikach czy skalniakach.

Przed pierwszym koszeniem robota należy rozłożyć przewód odgradzający, który stanowi dla kosiarki automatycznej barierę. Jest on połączony ze stacją ładującą i przepływa przez niego niskie napięcie. Jest ono całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt, jednak robot po jego przejechaniu natychmiast się wycofuje. Przewodem tym należy ogrodzić więc klomby kwiatów, krzewy czy inne obszary, których robot ma nie kosić. Trzeba jednak kierować się instrukcjami producenta dotyczącymi umiejscowienia przewodu, tak aby robot skosił jak największą część obszaru również za “granicą”. Jeśli przewód będzie położony za daleko od obszaru wyłączonego z koszenia, to zostawi na trawniku brzydko wyglądające miejsca, które będziemy musieli kosić samodzielnie. Dobrym pomysłem będzie zakopanie tego przewodu, który po kilku dniach zniknie z pola widzenia, ponieważ zostanie zakryty przez rosnącą trawę. 

Automatyczne kosiarki najlepiej sprawdzają się na płaskich powierzchniach, chociaż są w stanie poradzić sobie z niewielkim nachyleniem. W zależności od modelu może on kosić powierzchnię o maksymalnym nachyleniu wynoszącym do ok. 30 proc. Jeśli nasze podwórko ma większe pochylenie, to jeśli to możliwe, powinniśmy go unikać lub spróbować je zniwelować. Ważne jest także zakopanie wszelkich przewodów czy zrównanie studzienek na równo z ziemią. Roboty co prawda posiadają czujniki, które pozwalają unikać im dużych przeszkód, jednak te znajdujące się poniżej zderzaków urządzenia, nie są wykrywane. Najechanie na taką przeszkodę może skutecznie uszkodzić urządzenie. Głównie mowa tutaj o nożach tnących, jednak w najgorszych przypadkach dochodzi do awarii silnika. Musimy również pamiętać o usunięciu zabawek, patyków czy kamieni, których robot nie potrafi wykryć. 

Zalety i wady robotów koszących

Automatyczne kosiarki to urządzenia, które pomogą zadbać nam o trawnik i sprawić, że będzie on prezentował się zdrowo i pięknie. Każde urządzenie ma swoje wady i zalety i podobnie jest w przypadku robotów koszących. Dlaczego warto postawić na to urządzenie, a co można zaliczyć do jego wad?

Zalety kosiarek automatycznych

  • Roboty koszące to urządzenia zaawansowane technologicznie, a producenci starają się tworzyć produkty, których kultura pracy stoi na wysokim poziomie. Kosiarki automatyczne są urządzeniami wykorzystującymi akumulatory, które pozwalają na kilkugodzinną pracę. Zaletą takiego zastosowania jest cicha praca, która często nie przekracza 75 dB. Dzięki takiej charakterystyce, urządzenie można włączyć nawet w weekendowy poranek i cieszyć się spokojem. 
  • Z racji swojej konstrukcji roboty koszące nie posiadają pojemnika na trawę. Większość z nich wyposażona jest w funkcję mulczowania. O czym mowa? Roboty podczas koszenia trawy siekają ją na drobne kawałki, które zostają na ziemi. Z czasem skoszona trawa rozkłada się, przez co staje się ona naturalnym nawozem. Efektem tego jest nie tylko lepsza kondycja naszego trawnika, ale trawa również rośnie gęściej. 
  • Łatwa obsługa to jedna z zalet kosiarek automatycznych. Urządzenie posiada na swojej obudowie odpowiednie przyciski, które pozwalają na sterowanie funkcjami robota. Większość z nich można obsługiwać również za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony. To pozwala na uruchomienie kosiarki nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Zaawansowane modele pozwalają na sterowanie możliwościami robota, takimi jak np. regulowanie wysokości cięcia trawy.
  • Kosiarki automatyczne posiadają odpowiednie systemy, które dbają o bezpieczeństwo podczas pracy. Z racji tego, że kosiarka automatyczna pracuje samoczynnie, może to powodować wątpliwości, zwłaszcza w kontekście pracy wokół dzieci i zwierząt. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ na pokładzie tego typu urządzeń znajduje się szereg czujników, które dbają o bezpieczeństwo. Producenci wyposażają swoje produkty w czujniki unikania przeszkód czy podnoszenia, które wyłączają ostrza w momencie przewrócenia się lub podniesienia urządzenia.
  • Do zalet robotów koszących należy zaliczyć także pracę w różnych warunkach. Urządzenia te są w stanie kosić trawę na powierzchniach o niewielkim nachyleniu, co zwiększa ich funkcjonalność. Kosiarki są wodoodporne, dlatego też mogą pracować w deszczu czy mrozie, jednak ze względu na wpływ na jakość trawy, jest to niezalecane. 

Wady robotów koszących

  • Automatyczne kosiarki są urządzeniami zaawansowanym technologicznie, co przekłada się na ich cenę. Ta jest wysoka. Wszystko jednak zależy od tego, co urządzenie oferuje. Im więcej funkcji i nowoczesnych rozwiązań, tym większa cena. Kwota tego typu urządzeń zaczyna się od kilku tysięcy i może kończyć się na kilkunastu. Tak jak w przypadku innych urządzeń warto wybierać jednak modele znanych firm, ponieważ w razie problemów nie będziemy mieć kłopotów z serwisem czy częściami zamiennymi. 
  • Dla wielu problemem może być ograniczony czas pracy na baterii. Z reguły kosiarka automatyczna może kosić trawnik przez godzinę, aby potem wrócić do stacji ładowania. Może się okazać, że nie zawsze jest ona gotowa do pracy, tak, jak kosiarki spalinowe czy te zasilane sieciowo. 
  • Roboty sprzątające posiadają czujniki omijania przeszkód, jednak te działają tylko wtedy, kiedy robot jest w stanie ją zlokalizować. Urządzenia będą się więc odbijać od płotków czy ciężki ozdób ogrodowych, jednak niewielkie akcesoria mogą paść ich ofiarą. Przed uruchomieniem robota trzeba więc sprawdzić czy na trawniku nie leżą spinacze lub zabawki. 
  • Nieodłącznym elementem pracy robotów koszących są przewody ograniczające pracę urządzenia. Te oczywiście musimy rozłożyć w obszarze, który kosiarka ma omijać. Jeśli tych obszarów jest dużo rozkładanie przewodów ograniczających, może być bardzo monotonna i męcząca. Przewód ten trzeba rozłożyć np. wokół rabat kwiatowych, młodych drzewek czy innych tego typu “przeszkód”, co może zająć nawet kilka godzin. 

Kiedy warto stosować robota koszącego?

Roboty koszące to bardzo przydatne urządzenia, które wyręczają nas z monotonnej jazdy klasyczną kosiarką po trawniku. Możemy zająć się innymi rzeczami, np. pracą wokół domu w czasie pracy robota. Automatyczna kosiarka nie tylko zajmuje się naszym trawnikiem i go przycina, ale również wpływa pozytywnie na jego kondycję. Mulczowanie, które z drobno ściętej trawy robi naturalny nawóz, sprawia, że trawa jest zdrowsza i gęściej rośnie. Kosiarkę automatyczną możemy stosować na podwórku o różnej wielkości. Większość urządzeń jest w stanie skosić łącznie 500 m2 podwórka, co jest bardzo dobrym wynikiem. Im droższe i bardziej zaawansowane urządzenia, tym większa powierzchnia robocza. Jeśli więc macie dość koszenia trawy głośną kosiarką spalinową najwyższa pora, aby postawić na automatycznego robota koszącego. 

W artykule wykorzystaliśmy grafiki z poradnika obsługi robotów koszących marki Stiga.