środa, 19 czerwca

Zastanawiasz się, jaka kosa spalinowa będzie w stanie okiełznać twój trawnik w 2024 roku? Sprawdź nasz ranking, w którym prezentujemy najlepsze urządzenia podkaszające w cenie do 500, 700, 900, 1200 i 1500 złotych! Ranking to jednak nie wszystko. Na samym końcu artykułu znajdziecie również kilka dodatkowych porad zakupowych.

Cena dobra, ale jak kosi, czyli kosa spalinowa do 1500 złotych

Poniżej prezentujemy kilka modeli przydatnego w pracach przydomowych urządzenia, jakim jest właśnie kosa spalinowa. Każda z przedstawionych pozycji reprezentuje odrębną kategorię cenową (do 500, 700, 1000, 1200 oraz 1500 złotych), które, dla większej przejrzystości, poukładaliśmy w porządku rosnącym.

Aktualizacja 2024: 

Jaka kosa spalinowa do 500 złotych?

Kosa spalinowa NAC TP248-10SP

NAC TP248-10SP to tania kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym o mocy 1 KM, która może ułatwić życie każdemu, kto poszukuje wygodnego sprzętu do pracy na niewielkim obszarze. Wykorzystanym tu elementem tnącym jest żyłka o szerokości pracy 380 mm. W połączeniu z maksymalną prędkością obrotową silnika na poziomie 9000 obrotów na minutę kosa z łatwością powinna radzić sobie nie tylko z drobną trawą, ale też bardziej zmotywowanymi do przetrwania chwastami.

Kosa spalinowa NAC waży jedynie 5 kg, co pozwali na w miarę komfortowe użytkowanie nawet przez tych mniej zaprawionych w bojach ogrodników. Wygodę całego procesu zwiększa ergonomiczny, przypominający kształt kierownicy uchwyt. Co więcej, wszystkie niezbędne do sterowania urządzeniem elementy znalazły się w rękojeści uchwytu.

Kosę spalinową NAC TP248-10SP znajdziesz teraz na stronie sklepu.

Jaka kosa spalinowa do 700 złotych?

Kosa spalinowa NAC MEX540-K30

Kosa z oferty cenionego producenta to zawsze odpowiedni wybór dla osób ceniących pewność w zakresie wsparcia gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Proponowana przez nas konstrukcja, to kolejny model zdecydowanie wart uwagi. Silnik to oczywiście jednostka dwusuwowa, która w tym wypadku zapewnia moc 3 KM i, jak informuje producent, wydajną, bezawaryjną pracę.

NAC MEX540-K30 może pochwalić się obecnością dodatkowego elementu tnącego, bowiem za koszenie trawy i chwastów odpowiada tu nie tylko żyłka o szerokości pracy 420 mm, ale też tarcza tnąca o szerokości roboczej równej 255 mm. Wygodę użytkowania zapewniać ma ergonomiczny uchwyt, umożliwiający dobrą kontrolę nad urządzeniem. Nie bez znaczenia dla naszej oceny pozostaje również mocna, stalowa konstrukcja, która nie tylko chroni mechanizm przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale też czynnikami zewnętrznymi.

Kosę spalinową NAC MEX540-K30 znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie.

Jaka kosa spalinowa do 900 zł

Kosa spalinowa Stiga 535 B

Kosa spalinowa od Stiga to urządzenie o charakterystyce skierowanej do wymagających użytkowników. Przy wadze na poziomie 8,6 kg, możemy liczyć na wygodny chwyt, elementy amortyzujące i szeroką osłonę ostrza. Nie jest to sprzęt do wykaszania trawników publicznych, ale zdatny do zastosowań profesjonalnych.

Wygodna w obsłudze podkaszarka, wykonana z wysokiej jakości materiałów, może pracować na dwa sposoby. Pierwszy z nich jako element koszący wykorzystuje żyłkę, drugi – tarczę trójzębną o szerokości roboczej równej 255 mm. Zastosowany silnik to jednostka dwusuwowa o mocy 1,2 KM z nowoczesnym osprzętem.

Nie zabrakło również iskrowego zapłonu do łatwego rozruchu czy wzmocnionego wału z dodatkowym wspornikiem. Zbiornik paliwa o pojemności 0,8 l został dodatkowo zabezpieczony przed skutkami uderzeń.

Użytkownikom posiadającym nieco większy zapas gotówki, polecamy również wyższy model 545 B z mocniejszym silnikiem, większym zbiornikiem i cyfrowym zapłonem.

Kosę spalinową Stiga 535 B znajdziesz teraz w jednym ze sklepów.

Jaka kosa spalinowa do 1200 złotych

Kosa Spalinowa Erbauer 41,2 Cc Hbc142D

Kosa spalinowa, a właściwie kosa i podkaszarka w jednym marki Erbauer wykorzystuje przy pracy żyłkę nylonową o szerokości roboczej 430 mm oraz ostrze, którego średnica wynosi 300 mm. Jednocylindrowy silnik o mocy 2,3 KM ma zapewniać stabilną i nieprzerwaną pracę. W tych bardziej wymagających pracach wspierać ma nas gaźnik Warlbro i świeca zapłonowa NGK.

Na uwagę zasługuje zwiększający komfort obsługi urządzenia czteropunktowy system tłumienia drgań, a także naramienna uprząż, która zdejmie z naszych rąk nieco ciężaru. Podobnie warto docenić zastosowaną technologię Easy Start, pozwalającą ograniczyć wysiłek, jaki trzeba włożyć w przypadku prób uruchomienia podobnych sprzętów.

Kosę spalinową Erbauer 41,2 Cc Hbc142D znajdziesz teraz na stronie sklepu.

Jaka kosa spalinowa do 1500 zł

Kosa spalinowa Makita EBH252U

Naszą pierwotną rekomendacją w tej klasie cenowej była Makita Ebh341U, wyposażona w czterosuwowy silnik 1,45 KM. Niestety znaczny wzrost cen zmusił nas do zmiany rekomendacji w tej kategorii cenowej. Godną alternatywą może być model EBH252U z oferty tej samej marki, w którym do dyspozycji użytkownika oddano czterosuwowy silnik o mocy 1 KM.

Podobnie jak droższy odpowiednik, kosa posiada podwójny uchwyt, którego obecność znacznie ułatwia sterowanie urządzeniem. Kosa Makita została stworzona w trosce o uniwersalność rozwiązania – sprawdzi się równie dobrze na przydomowym trawniku, jak i przy wycinaniu zarośniętych, nieużywanych często obszarów. Podczas pracy można wykorzystać dwużyłkową głowicę Flash Rapid, lub czteroramienny nóż.

Kosę spalinową Makita EBH252U znajdziesz teraz w ofercie sklepów internetowych.

A jaka kosa spalinowa powyżej 1500 zł?

Honda Umr 435E T

Rolls Royce wśród narzędzi do pracy z zielenią. Ergonomiczna kosa spalinowa z silnikiem micro 4-suw GX35 o mocy 2,3 KM. Została skonstruowana jako plecak na bazie szkieletu antywibracyjnego, który pochłania drgania, a jednocześnie przystosowuje się do pleców.

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Honda Umr 435E T

Kosa Honda Umr 435E T doskonale nadaje się do pracy w terenie trudnym – na zboczach, w kanałach i wąskich przestrzeniach itp. Długi, a zarazem giętki wałek układu napędowego kosy i ergonomiczny uchwyt pozwalają na swobodę wykonywania prac. Można z niej korzystać zarówno przy użyciu głowicy żyłkowej, jak i trójramiennej tarczy.

Jaka kosa spalinowa najlepsza, czyli kilka dodatkowych podpowiedzi

Kosa spalinowa to perfekcyjne rozwiązanie, kiedy potrzebujesz skosić trawę na nierównym terenie. Przyda się także wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka, jak np. w trudno dostępnych miejscach. Dzięki swojej uniwersalności mogą być wykorzystywane zarówno na dużych powierzchniach, jak i niewielkich trawnikach. Jednak jaka kosa spalinowa sprawi, że zabiegi pielęgnacyjne na działce z przykrego obowiązku przemienią się w satysfakcjonującą aktywność?

Waga urządzenia

Choć podstawowy czynnik wyboru to moc, równie istotna jest także waga – wszak urządzenie to nosimy na sobie i przy dłuższym koszeniu z całą pewnością zaczniemy odczuwać jego ciężar.

Obszar działania

Najlepsza kosa spalinowa to kosa dopasowana do terenu – o ile w przypadku trawy każda kosa da sobie bez problemu radę, o tyle przy zaroślach czy krzewach niekoniecznie. Dlatego kosy spalinowe, przeznaczone do niewymagającego terenu, powinny mieć moc przynajmniej 1,2 KM. Natomiast profesjonaliści pracujący z zielenią nieuporządkowaną wybiorą napęd o mocy 2 KM lub więcej.

Jakość wykonania

Podczas zakupu kosy powinniśmy się upewnić, że jej konstrukcja jest stabilna, a elementy regulowane nie mają zbyt dużych luzów. Warto zapoznać się również z procedurą wymiany żyłki czy filtrów. Źle przemyślane rozwiązania potrafią zamienić pracę w koszmar.

Silnik i paliwo

Jeśli zamierzamy korzystać z kosy regularnie, lepiej dopłacić do modelu z silnikiem czterosuwowym – jest on bardziej ekologiczny, zdrowszy dla otoczenia i cichszy. Ponadto w przeciwieństwie do dwusuwu, nie wymaga stosowania mieszanki paliwowej.

Kosiarka to jedno, są jeszcze akcesoria

Przy zakupie podkaszarki powinniśmy się zaopatrzyć przynajmniej w nauszniki przeciwhałasowe i okulary ochronne. Zestaw możemy kupić już za 30-40 zł, warto jednak zainwestować odrobinę więcej. Tanie akcesoria bywają bardzo niewygodne, a ich nieco droższe odpowiedniki mogą naprawdę zmienić wiele. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, polecamy nauszniki 3M Peltor OPTIME I oraz okulary Milwaukee.

Wybierając kosztowne narzędzia, zawsze w pierwszej kolejności weryfikujemy gwarancję. Należy sprawdzić zarówno okres jej trwania, jak i szczegółowe warunki. Na rynku standardem staje się gwarancja udzielana na 3-5 lat po rejestracji urządzenia, warto więc zapoznać się z zasadami, które oferuje nam producent interesującego nas sprzętu, nie tylko ogrodniczego.

A jaka kosa spalinowa była na topie kilka miesięcy temu? Sprawdź nasz ranking w wersji wideo!

Pamiętaj, że sama kosa spalinowa nie wystarczy do zaprowadzenia porządku w Twoim ogrodzie. Jeśli chcesz poznać pozostałe niezbędne narzędzia, zapoznaj się z naszymi pozostałymi publikacjami z działu ogród.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.