Polski Finał Imagine Cup 2014 – Podsumowanie

Dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego już po raz drugi, mieliśmy okazję uczestniczyć w krajowych finałach Imagine Cup. Przypominając – Imagine Cup to organizowany przez firmę Microsoft, konkurs skierowany do młodych programistów studiujących na kierunkach informatycznych i artystycznych.

Tegoroczna edycja obejmuje 3 kategorie: Games, Innovation oraz World Citizenship. Drużyny które dotarły do krajowego finału, mają za sobą serie eliminacji. Do drugiego dnia finałów zakwalifikowanych zostało 9 z 15 drużyn które były oceniane przez szerokie jury podczas pierwszego, zamkniętego dnia finałów.imagina cup 2014

Zwycięzcami, a w efekcie drużynami narodowymi zostały ekipy:

Power of Vision – drużyna narodowa w kategorii World Citizenship

Rozwiązanie Face Controller, zaproponowane przez zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej, wykorzystuje Kinect for Windows i zostało stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Z pomocą aplikacji, użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań.

We Code For Food – drużyna narodowa w kategorii Innovation

Phobos, stworzony przez drużynę z Politechniki Białostockiej, to system, który wykorzystując najnowsze technologie wirtualnej rzeczywistości i Microsoft Kinect, potrafi rozpoznać i leczyć przyczyny fobii u pacjentów (m.in. poprzez symulacje przygotowane przez specjalnie przeszkolonych psychoterapeutów).

HotHead Balloon – drużyna narodowa w kategorii Games

Grupa studentów z Wyższej Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stworzyła grę zatytułowana Lore, przeznaczoną na platformy Windows, Windows Phone i Android. Gra umiejscowiona jest w małym, papierowym królestwie, w którym gracz przejmuje kontrolę nad elementami scenografii, dzięki czemu może usuwać przeszkody lub rozwiązywać zagadki.

„To co cieszy nas jako organizatorów konkursu to fakt, że z każdą edycją poziom prezentowanych projektów jest coraz wyższy. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że prace, które możemy oglądać, są dobrze przemyślane zarówno pod kątem użyteczności, jak i biznesowego potencjału. Takie podejście wyjątkowo nas cieszy, ponieważ Imagine Cup to nie tylko konkurs technologiczny – to realna szansa na przekucie dobrych pomysłów w dochodowy biznes, czego przykładem jest firma DevCore – kiedyś uczestnik konkursowych zmagań, a dzisiaj partner Imagine Cup – powiedział Rafał Albin, Dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft.

Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z imprezy, zawierającej dokładne opisy wszystkich 9 drużyn, przebieg rywalizacji, oraz oczywiście nasz komentarz.

dalej
Posted in Archiwalne, Look About and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .