Nie da się zaprzeczyć, że Thermomix w świecie urządzeń AGD jest jedynym w swoim rodzaju celebrytą. Zdobył sławę i uznanie w krajach na całym świecie, a za jego prywatny występ trzeba słono zapłacić. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku jego kolegów po fachu, którzy nie mogą cieszyć się tak znamienitym, wypełnionym latami tradycji rodowodem. Nie oznacza to jednak, że akceptują oni pozostawanie w cieniu i pozostawienie pierwszego miejsca w mieszadle swego protoplasty na stałe. Rywalizację o władzę nad kulinarnym światem podejmują również oni, a wśród nich Xiaomi Smart Cooking Robot.

Xiaomi Smart Cooking Robot i Thermomix

Chęć czynienia rzeczy skomplikowanych prostszymi to jeden z bodźców, którym zawdzięczamy nieustanny rozwój technologiczny każdej sfery naszego życia. W tym także kulinarnej. Do najpoważniejszej zmiany na tym gruncie doszło za sprawą firmy Vorwerk i wprowadzonego przez nią na rynek innowacyjnego robota gotującego. Thermomix, bo o nim oczywiście mowa, zaskarbił sobie serca zarówno użytkowników oddających się w kuchni swojemu hobby, jak i tych, którzy w gotowaniu odnaleźli swoje życiowe powołanie.

W Polsce pierwsze Thermomixy pojawiły się w 1995 roku. Od tego czasu wiele się w świecie produkcyjnym wydarzyło i kolejne firmy, obserwując sukces niemieckiego producenta, rozpoczęły dystrybucję podobnych urządzeń. Dziś możemy testować i porównywać między sobą wiele modeli, w tym również urządzenie Xiaomi Smart Cooking Robot, o którym być może nie dane było Ci jeszcze usłyszeć.

xiaomi smart cooking robot

Marka Xiaomi znana jest nam nie od dziś. Powszechnie kojarzona z urządzeniami typu smartphone w Polsce pojawiła się w roku 2016 i podbiła serca rozmiłowanych w nowinkach technologicznych użytkowników. Dzisiaj jednak chiński producent to już nie tylko świat telefonii komórkowej, ale też element, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie domowych obowiązków. Przykładem tego jest interesujący nas dzisiaj multicooker Xiaomi Smart Cooking Robot.

Oferowane przez Xiaomi wielofunkcyjne urządzenie gotujące stanowi wyraźnie tańszą alternatywę dla kultowego Thermomixa. Sprawdźmy zatem, jak robot o azjatyckim rodowodzie wypada w porównaniu ze swoim europejskim odpowiednikiem.

Dużo, wiele czy niewiele

Kwestia, na którą nacisk kładzie sam producent, to przede wszystkim wszechstronność urządzenia, którego rozbudowane funkcje pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału urządzenia przy minimalnie zagospodarowanej powierzchni. Połączenie parowaru i garnka do gotowania pozwala na równoczesne przygotowywanie trzech, a wliczając potrawy w postaci płynnej, nawet czterech dań.

Takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu, a jak wiemy, czas to pieniądz. Zwłaszcza gdy spojrzymy na zużycie energii, z jakim musimy się liczyć w trakcie tradycyjnego przyrządzania kilkudaniowych posiłków. I choć jest to niezaprzeczalny plus, to nie można kryć, że właśnie wielozadaniowość to jedno z podstawowych założeń Thermomixa.

xiaomi smart cooking

Urządzenie od Xiaomi wyposażono również w specjalny algorytm CookingloT, który samodzielnie dobiera temperaturę, czas i prędkość mieszania każdego z przygotowywanych dań. Indukcyjne ogrzewanie 3D pozwala multicookerowi osiągnąć temperaturę 180°C. Jednocześnie system kontroli temperatur zapobiega przypaleniu umieszczonych w naczyniu potraw.

Co potrafią multicookery

Z informacji, które możemy znaleźć na stronie chińskiego producenta, wynika, że Smart Cooking Robot łączy w sobie tyle różnych możliwości, iż z powodzeniem zastąpi nam 35 innych urządzeń kuchennego AGD. Mając to urządzenie w swoim domu, moglibyśmy śmiało zrezygnować z takich sprzętów jak kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna i indukcyjne, mikser, blender, wyciskarka do soków, frytownica, wolnowar, a nawet ekspres do kawy czy czajnik elektryczny. Co więc dokładnie oferuje nam marka Xiaomi? Poniżej prezentujemy spis funkcji, w jakie wyposażono najpopularniejszy obecnie w sprzedaży Thermomix TM6 oraz interesujący nas dzisiaj Xiaomi Smart Cooking Robot.

thermomix tablica funkcje
xiaomi smart cooking tablica

Przedstawione powyżej listy różnią się od siebie nieznacznie. Wyraźniejszy rozdźwięk między tymi multicookerami dostrzeżemy, zapoznając się z opisami, jakie przedstawiają sami producenci. Marka Xiaomi pokusiła się o zamieszczenie w wykazie możliwości dodatkowych funkcji, podobnych to tych, które urządzenie od Vorwerk również posiada. Mowa tu między innymi o minutniku czy wbudowanej wadze. Funkcję samoczyszczenia ujęto tutaj jako możliwość mycia warzyw.

Oba urządzenia wyposażono w czytelny, kolorowy ekran dotykowy (przekątna: Xiaomi Smart Cooking Robot 8″/Thermomix 6,8″), który ułatwia korzystanie z kuchennego pomocnika. Co jednak różni nasze multicookery, to to, że producent Thermomixa umożliwił sterowanie urządzeniem za pośrednictwem mobilnej aplikacji, natomiast Smart Cooking Robot, poza dostępem do aplikacji mobilnej, wyposażono również w asystenta głosowego.

xiaomi smart cooking robot

O czym jednak warto wspomnieć, tak, jak w przypadku porównania z innym dostępnym na rynku multicookerem, to fakt, że urządzenie od Vorwerk nie jest przystosowane do przyrządzania potraw wymagających smażenia. W tym więc pojedynku Thermomix przegrywa ze swoim rywalem.

Co zawiera zestaw

Kwestią, którą również należy rozpatrzeć, to dostępne wraz z urządzeniami elementy. Nie wszystkie bowiem akcesoria kompatybilne z naszym multifunkcyjnym robotem otrzymamy podczas zakupu zestawu podstawowego. Dodatki do Thermomixa na przykład pojawiają się co jakiś czas w ofercie producenta, jednak ich koszt to często kolejna, dość spora inwestycja.

W ramach zakupu urządzenia Thermomix TM6 otrzymujemy urządzenie główne wraz z naczyniem miksującym i nożami, pokrywę z miarką, kopystkę, nastawkę Varoma z wkładem i pokrywą. W zestawie znajdziemy również takie akcesoria jak motylek, koszyczek i specjalna, chroniąca przed rozpryskami osłona.

Thermomix

Elementy wchodzące w skład zestawu Xiaomi Smart Cooking Robot to natomiast urządzenie główne z garnkiem, taca do gotowania na parze, miarka, tacka ociekowa, koszyk. Pozostałe elementy to ostrza, mieszadło, łyżka, łopatka i osłona.

Warto wspomnieć, że niektóre akcesoria, na przykład noże w Thermomixie, mogą pełnić kilka różnych funkcji. Co więcej, nabywając urządzenie od niemieckiego producenta, otrzymujemy 6 miesięcy bezpłatnego dostępu do abonamentu Cookidoo, która w wersji płatnej kosztuje nas 199 złotych rocznie. A skoro o Cookidoo mowa…

Przepisy dla każdego (nie)dostępne

To, co dla amatorów kulinariów będzie z pewnością interesujące, a także niezwykle pomocne, to dostęp do zawartej w pamięci urządzenia bazy przepisów. Xiaomi Smart Cooking Robot zaproponuje nam ponad 200 receptur kuchni całego świata. Liczba ta jest imponująca, jednak nijak nie może się ona równać z dostępną dla posiadaczy abonamentu Cookidoo skarbnicą wiedzy, liczącą ponad 80 tysięcy różnych pozycji.

xiaomi smart cooking

Warto jednak pamiętać, że korzystając z Thermomixa bez wykupionej subskrypcji, użytkownicy mają dostęp jedynie do 212 prostych pomysłów. Nie zmienia to jednak faktu, że obszerna księga kucharska jest nadal w zasięgu ich ręki.

Jak i gdzie kupić multicooker

Choć wydawać by się mogło, że zakup artykułów AGD nie jest niczym nadzwyczajnym i nie wymaga szczególnego wysiłku, w przypadku prestiżowego Thermomixa sprawa nie jest tak oczywista. I nie mówimy tu tylko o przygotowaniu odpowiednich nakładów finansowych.

O ile propozycję od Xiaomi Smart Cooking Robot możemy nabyć drogą sprzedaży internetowej bez wzbudzania czyjegokolwiek zainteresowania, o tyle zakup od Vorwerk to konieczność zaproszenia do domu przedstawiciela handlowego, który przeprowadzi dla nas prywatną prezentację. I choć taka formuła przedstawienia luksusowego produktu, jakim Thermomix niewątpliwie jest, może przynieść wiele korzyści zainteresowanemu, nie każdemu musi ona przypaść do gustu.

Co też istotne, za urządzenie sygnowane logo Thermomix przyjdzie nam dziś zapłacić przeszło 6, a w zestawie ze specjalną dostawką Thermomix Friend nawet 8 tysięcy złotych. Wszystko dzięki podwyżce, z która ustala nową cenę urządzenia na 6455 złotych. W takim wypadku poszukiwanie alternatywy od innego producenta, jednak o podobnych możliwościach i w bardziej przystępnej cenie, jest w pełni uzasadnione.

Thermomix czy Xiaomi Smart Cooking Robot? Kogo wybieramy?

Decyzja o tym, który z oferowanych na rynku termorobotów wybierzemy, może zależeć od wielu czynników. Jedni będą opierać się na latach doświadczenia i opiniach, które formowały się przez dziesięciolecia, inni zaufają nowej propozycji. Rozwiązania technologiczne, takie jak sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej również nie ułatwia bezwzględnego przyznania plakietki lidera jednemu z multicookerów. Co zatem może być ziarnem, które przeważy szalę?

Niewątpliwie będzie to cena. Urządzenie od Xiaomi i przeznaczone dla niego dodatki ma oczywiście swoją wartość, jednak producent nie życzy sobie od zainteresowanych takich kwot, jak twórcy Thermomixa. Smart Cooking Robot, za którego powstanie odpowiada uznana na runku technologicznym marka, udostępnia swoje urządzenie względem osławionego flagowca Vorwerk za cenę o blisko 3 tysiące złotych niższą.

Jeśli chcesz poznać innego robota gotującego, który może stanowić dla Thermomixa dobrą alternatywę, zapoznaj się z urządzeniem Sam Cook PSC-11 od MPM.

Fot. Ilustracje w treści: materiały Vorwerk Group oraz Xiaomi