Jell Balls to kolejna koncepcja doceniona w konkursie Electrolux Design Lab 2013. Przedstawia pomysł na czyszczenie powierzchni przy pomocy 'inteligentnego’ robota, opierając się na skanowaniu pomieszczeń i czyszczeniu ich przy pomocy gumowych kul.

Mechanizm działania czyszczących kulek polegać ma na przyczepianiu drobinek,kurzu i innych nieczystości do swojej powierzchni i zatrzymywaniu ich we wnętrzu. Elastyczna struktura zastosowana w koncepcji przypominać ma po części Thinking Putty – elastyczną masę reagującą jak magnes. Dzięki niewielkim rozmiarom i elastycznej strukturze urządzenie miałoby mieć potencjał do czyszczenia wszystkich trudno dostępnych zakamarków, dodatkowo materiały użyte w projekcie mają nie reagować z wodą co ma umożliwić wygodne czyszczenie zarówno pokoi jak i łazienek czy kuchni. W ich środku znajdowałoby się niewielkie jądro wyposażone w 'mózg” zapewniające skały kontakt z bazą Jell Balls oraz napędzające kulkę.

Tor jazdy kulek Jell Balls wyznaczać będzie baza urządzenia, w oparciu o wcześniejsze skanowanie pomieszczenia oraz dane jakie wysyłają poszczególne kulki, przykładowo gdy napotkają przeszkodę. Każdy z elementów będzie miał indywidualny tor aby w jak najszybszym czasie doprowadzić powierzchnie to czystości, ustalanej na podstawie specjalnych wzorców przetwarzanych przez bazę. W pamięci bazy tworzyć się będzie mapa przestrzeni, na której użytkownik w jednym z trzech trybów będzie miał możliwość wybrania powierzchni, które mają być utrzymywane w czystości.

Za funkcje poruszania się gumowych kulek odpowiadać ma mechanizm podobny do tego zastosowanego w SPHERO, który będzie utrzymywany w centrum elastycznego tworzywa podobnie jak magnes w wcześniej opisanym Thinking Putty. Dzięki specyficznym właściwościom i ciekawemu designowi całość wyglądać ma estetycznie. W czasie gdy Jell Balls jest nieaktywne ruchome elementy mają tworzyć spójną masę na ekranie bazy, natomiast po aktywacji kulki będą rozłączać się i zsuwać z platformy na powierzchnie.

Jell Balls oferować ma trzy tryby pracy:

  • Tryb Zegara – podczas którego użytkownik będzie mógł wyznaczać czas czyszczenia, wiąże się to z mniej dokładną ale szybszą pracą podczas której Jell Balls przyjmuje za priorytet czyszczenie najbardziej zabrudzonych miejsc.
  • Tryb super czysty – podczas którego nie ma przewidzianego czasu w którym urządzenie skończy prace gdyż będzie on funkcjonował dopóki nie oczyści dokładnie wszystkich powierzchni. Mechanizm opierać się ma na skanowaniu przestrzeni i inteligentnej ocenie wydajności ustalanej przez specjalne wzorce.
  • Tryb częściowego czyszczenia – w którym użytkownik sam ustala obszary czyszczenia przykładowo gdy coś nagle się zabrudzi. Możliwe ma być również zaprogramowania aby Jell Balls utrzymał konkretny obszar w czystości . Tryb ten ma oszczędzić dużo czasu i energii.

Nieczystości zebrane przez kule Jell Balls usuwane mają być z ich „ciała” gdy znajdować się będą w bazie urządzenia, tam przetransportowywane będą z elastycznej substancji czyszczącej do specjalnego pojemnika skąd użytkownik będzie mógł łatwo i wygodnie je wyrzucić.

Projektant : Juan Lee

 

 

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.