poniedziałek, 13 maja

Co odkrywczego może być w piekarniku? Wbrew pozorom – całkiem sporo! Oto nowoczesne funkcje piekarnika, które raz a dobrze zmienią twoją kuchnię w nowoczesną przestrzeń.

Piekarnik to jeden z niezbędników każdej kuchni. Przygotujesz w nim ciasta, zapiekanki, pieczenie i wiele innych potraw. Ten sposób obróbki termicznej jest znacznie zdrowszy niż np. smażenie, co czyni go mądrą propozycją dla osób, które dbają o swoje zdrowie.
Ale czy producenci piekarników są cię w stanie jeszcze czymkolwiek zaskoczyć? Czy w temacie tego AGD powiedziano już wszystko? Oto nowoczesne funkcje piekarnika, o których być może nie masz zielonego pojęcia – a jeśli planujesz zakup nowego AGD, dobrze jest wiedzieć, czego warto szukać w tych urządzeniach. Czasem różnica w cenie może być niewielka, a w zamian otrzymasz dużo bardziej funkcjonalny sprzęt.

Jakie są nowoczesne funkcje piekarników?

Czy wiesz, na jakie funkcje piekarników warto zwracać uwagę w 2023 roku? Czy znasz wszystkie z tych nowinek technologicznych? Oto, jakie funkcje, moim zdaniem, warto mieć w dzisiejszych czasach.

Izolacja termiczna frontu

Nieoceniona, gdy masz dzieci lub… niewielką kuchnię, w której non stop coś trącasz. Poparzenie gorącymi drzwiczkami piekarnika to wątpliwa przyjemność, a w przypadku maluchów – wręcz niebezpieczeństwo. Rodzice powinni więc zwrócić uwagę na niezbędne zabezpieczenia.

Płynne prowadnice

To, moim zdaniem, absolutny must have. Nie wyobrażam sobie bez nich wyjmowania ciężkich potraw, zapiekanych w jeszcze cięższych naczyniach. Prowadnice zapewniają bezpieczeństwo, a jednocześnie znacząco podnoszą komfort użytkowania piekarnika. A jeśli jeszcze potrzebujesz np. przemieszać danie w trakcie pieczenia, to nie ma innej opcji – przynajmniej jedne prowadnice po prostu musisz mieć.

Pyroliza

To jedna z najbardziej efektywnych metod czyszczenia wnętrza piekarnika. W wyniku pyrolizy wszelkie zabrudzenia zostają spopielone – to wynik bardzo wysokiej temperatury. Nie znam nikogo, kto lubi szorowanie wnętrza piekarnika. Nie wspomnę nawet o tym, że stosowanie pyrolizy eliminuje konieczność używania silnych środków chemicznych. Takie czyszczenie oferuje ten model piekarnika.

Fot. Pexels/Liliana Drew

Czyszczenie katalityczne

W odróżnieniu od tradycyjnego czyszczenia piekarnika za pomocą chemicznych środków czyszczących lub mechanicznego skrobania zabrudzeń, czyszczenie katalityczne polega na wykorzystaniu specjalnej powłoki katalitycznej wewnątrz piekarnika, która – przy udziale wysokiej temperatury – utlenia tłuszcze.

Czyszczenie parą wodną

Piekarniki wyposażone w tę funkcję pozwalają na zastosowanie odpowiedniej ilości wody, która po podgrzaniu paruje i rozmiękcza zanieczyszczenia. To sprawia, że dalsze czyszczenie wnętrza urządzenia jest dużo łatwiejsze i nie wymaga aż takiego wysiłku, jak tradycyjny sposób.

Osobne strefy

Niektóre piekarniki wyposażono w osobne strefy, które umożliwiają jednoczesne pieczenie różnych potraw. Schab ze śliwką i jabłecznik w tym samym czasie, na różnych poziomach? Czemu nie! Te urządzenia to umożliwiają. Doskonałym przykładem może być ten piekarnik, mający funkcję Dual Cook.

Funkcja pary

To prawdziwa rewolucja w temacie pieczenia. Nie jest bowiem nowością fakt, że w ten sposób można uzyskać posiłki znacznie bardziej soczyste, a jednocześnie zdrowe i pełnowartościowe. Do wyboru są droższe, bardziej zaawansowane technologicznie modele, wyposażone w specjalne generatory pary, ale i urządzenia tańsze, które wymagają wlania wody w specjalne miejsce.

Fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Programy automatyczne

W piekarnikach coraz częściej możemy spotkać się z programami automatycznymi, które znacznie ułatwiają pieczenie potraw w odpowiedniej temperaturze. W takich modelach pod uwagę brana jest waga oraz rodzaj pożywienia, które chcemy poddać obróbce termicznej. Piekarnik sam ustali, jak długo powinien piec potrawę, w jakiej temperaturze oraz przy użyciu jakiego trybu możliwe będzie uzyskanie najlepszych rezultatów.

Funkcja smart

Nowoczesne AGD kojarzy się z funkcją Wi-Fi. I słusznie. Coraz więcej modeli piekarników może łączyć się ze smartfonem lub tabletem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dzięki takiej opcji z łatwością podejrzysz, na jakim etapie jest pieczenie potrawy i zmienisz parametry pracy urządzenia. Co więcej, uruchomisz piekarnik nawet będąc poza domem, by od progu móc cieszyć się smakowitym aromatem.

Jaki piekarnik kupić? Koniecznie poznaj moją opinię na temat AGD dostępnego w IKEA!

Ten artykuł zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Nie ma to żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu, jeśli jednak zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem któregoś z nich, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.

Jestem dziennikarką, specjalizującą się w zagadnieniu nowych mediów. W Think-About zajmuję się przede wszystkim tematyką AGD, którą poznałam już od podszewki. Największą przyjemność sprawia mi odkrywanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Zachwyca mnie dobry design, który uważam za równie ważny, jak funkcjonalność sprzętów. Potrafię docenić stosowane w sprzętach domowych sprytne rozwiązania. Satysfakcję czerpię też z wyszukiwania perełek cenowych – gdy tylko jakąś znajdę, od razu biegnę podzielić się nią z czytelnikami. Mam oko do produktów, które szybko stają się prawdziwymi bestsellerami. Wierzę, że na każdy temat można napisać coś ciekawego. Dbam jednak, by artykuły były nie tylko wysokiej jakości merytorycznej, ale również – by były przejrzyste i przyjemne dla oka. Doskonale czuję się pisząc artykuły, jednak prawdziwa frajda to, oczywiście, recenzowanie testowanych osobiście urządzeń. Niestety, często przywiązuję się do nich tak bardzo, że nie umiem z czymś rozstać i prędko biegnę po swój własny egzemplarz. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zdecydowałam się na specjalizację koncentrującą się na tematyce nowych mediów. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zbierałam w redakcjach portali internetowych. Zajmuję się między innymi tematyką prawa, finansów i nieruchomości. Czytelnicy mogą też kojarzyć mnie np. z redakcji PCWorld, w której do niedawna odpowiadałam za tematykę ofert i AGD. Jestem współtwórczynią książki „Digital 5.0: wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiałam w akademickim magazynie, pisząc felietony. Mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Krynicy. Prywatnie jestem żoną, mamą i opiekunką dwóch adoptowanych kotów. Pasjonuje mnie polityka i obserwacja ludzkich zachowań społecznych. Relaksuję się, tworząc rękodzieło – uwielbiam tworzyć piękne rzeczy, które jednocześnie są funkcjonalne i nie służą tylko do podziwiania. Choć jestem domatorką, z przyjemności uciekam od codzienności pod namiot, odpoczynku szukając w lesie. Z wytęsknieniem upatruję chwili, gdy na stałe ucieknę na wieś i zamieszkam pod własnym lasem.