niedziela, 23 czerwca

Płyta indukcyjna to najbardziej obecnie popularny rodzaj kuchenki. Jej głównymi zaletami jest szybsze i zdrowsze gotowanie, nowoczesny design oraz łatwość utrzymania w czystości. Co istotne gotując na płycie indukcyjnej, mamy mniejszą szansę na poparzenie. Dzieje się tak dlatego, że nagrzewa się jedynie garnek, a nie płyta.

Tafla płyty wykonana jest ze szkła lub ceramiki, które są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Pod spodem ukryte są miedziane cewki. To przez nie przepływa prąd o zmiennym natężeniu, w wyniku czego wytwarza się pole magnetyczne (elektromagnetyczne), które oddziałuje z postawionymi na płytę garnkami i patelniami. Materiał, z którego wykonane są naczynia do gotowania, rozgrzewa się wskutek przepływu ładunków i w ten sposób uzyskujemy ciepło potrzebne do gotowania i smażenia.

Obsługa płyty indukcyjnej jest prosta. Należy ustawić na wybranym palniku (induktorze) garnek przeznaczony do tego typu kuchenek. Następnie dotykowo wybrać odpowiednią moc na palniku, której chcemy używać. Do dyspozycji mamy często wiele funkcji ułatwiających gotowanie. Najpopularniejszą z nich jest Booster, która przeznaczona jest to szybkiego doprowadzenie wody do stanu wrzenia. Kolejną popularną funkcją jest o możliwości łączenia sąsiadujących pól grzewczych. Dzięki temu możemy korzystać z dużych naczyń, przykładowo z brytfanki.

Płyta indukcyjna na 3-fazy czy na prąd z gniazdka 1-fazowego?

Jeżeli macie w domu piekarnik elektryczny to zapewne jest on podłączony do gniazda 3-fazowego 400 V. Cechuje się ono większą mocą niż klasyczne gniazdko 230 V, do którego podłączacie czajnik czy suszarkę. Takie specjalnie gniazdko jest przeznaczone do urządzeń, które mają bardzo duże zapotrzebowanie elektryczne. Jest nim właśnie piekarnik, bardzo często płyta indukcyjna, czy część specjalistycznych urządzeń warsztatowych.

To czy wybierzecie płytę indukcyjną pod zwykłe gniazdo lub 3-fazowe, może być podyktowane możliwościami instalacji. Jeżeli to tego momentu mieliście kuchenkę gazową, to koniecznie musicie zweryfikować, czy wasza instalacja ma zapas energii, pozwalający na zasilenie kolejnego prądożernego urządzenia. Dlatego dużo łatwiej jest zdecydować się na płytę indukcyjną, którą bezpiecznie można podłączyć, nie zastanawiając się nad naszą domową siecią elektryczną.

Obecnie bardzo wiele modeli można podłączyć do gniazdka jednofazowego (230V). Kuchenki indukcyjne podłączane do takiego gniazdka cechują się mniejszą mocą, zwykle ten parametr wynosi 3,7 kW. Oczywiście z niższą ilością poboru prądu idzie też trochę niższa wydajność. Tak więc płyty takie nie dadzą nam maksymalnych możliwości, jakie oferują te podłączane pod 3-fazy.

Jeżeli masz możliwość podłączenia płyty do gniazda 3-fazowego lub współdzielenie go piekarnikiem, to warto rozważyć mocniejsze urządzenia, które zebraliśmy w osobnym rankingu. Jeżeli natomiast nie potrzebujesz 4 palnikowej płyty indukcyjnej, to ciekawym rozwiązaniem może okazać się kuchenka 2-palnikowa, która idealnie sprawdzi się do małej kuchni.

Płyty indukcyjne do gniazdka 230V

Poniżej prezentujemy sześć wybranych płyt indukcyjnych. Wszystkie one są przystosowane do podpięcia do zwykłego gniazdka 230 V. Wykonane są one z wysokiej jakości ceramiki, która odporna jest na stłuczenia czy zarysowania. Sterowanie płytą odbywa się zwykle za pomocą dotykowych sensorów, choć w zestawieniu znalazła się także płyta, która posiada pokrętło. Warto wiedzieć, że wszystkie prezentowane poniżej indukcje objęte są dwuletnim okresem gwarancyjnym. Dla większej przejrzystości modele ułożyłam wg ceny od najtańszej do najdroższych. Warto także zwrócić uwagę, że większość prezentowanych modeli można aktualnie nabyć w promocyjnej cenie.

Płyta indukcyjna do 1500 złotych

Amica PI6509PLU

Płyta indukcyjna Amica PI6509PLU

Sterowanie płytą grzewczą Amica PI6509PLU jest łatwe i przyjemne. Wystarczy dotykowo wybrać odpowiednie sensory. Wygodę zwiększa wbudowany timer, który poinformuje, kiedy minie czas przygotowywania potrawy. Ponadto funkcja blokady bezpieczeństwa pomaga Ci zadbać o najmłodszych w Twoim domu. Włączony „kluczyk” uniemożliwia dzieciom przypadkowe uruchomienie pola grzewczego. HeatControl, zwany także wskaźnikiem ciepła resztkowego, to kolejna funkcja informująca o tym, czy dane pole jest jeszcze gorące. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych poparzeń.

Zaletą tej płyty jest możliwość takiego osadzenia jej w blacie, że nie pozostawia szczelin, w których mogłyby zalegać zanieczyszczenia. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać kuchnię w czystości. Należy pamiętać, że płyta indukcyjna Amica PI6509PLU nie posiada możliwości łączenia pól grzejnych. Jest to istotne jeśli na przykład wekujesz słoiki na zimę w bardzo dużym garnku, to mogą powstać we wnętrzu naczynia strefy o niższej temperaturze. Płyta indukcyjna Amica PI6509PLU dzięki funkcji Plug&Play daje możliwość podpięcia jej zwykłą wtyczką do gniazdka. PowerBooster umożliwia szybsze zagotowanie wody. Wystarczy wybrać tę funkcję, by zwiększyć moc palnika i szybciej na przykład zagotować wodę.

Specyfikacja techniczna

 • Wprowadzone funkcje: Blokada bezpieczeństwa, Wolna strefa indukcyjna, AutoHeatControl, Funkcja Booster, Pro Baby System, Rozpoznawanie wielkości i obecności garnka, Szybkie nagrzewanie, Timer, Wskaźnik ciepła resztkowego
 • Moc przyłączeniowa: 3700 W
 • Liczba pól grzewczych: 4
 • Pole 1 i 3: 1200/1400 W
 • Pole 2 i 4: 2000/2800 W
 • Wymiary: 57,5 x 5,5 x 51,8 cm

Cena: 1 399,00 zł Cena: 1 245,00 zł Przejdź do sklepu

Płyta indukcyjna do 2000 złotych

Electrolux EIV634 SLIM-FIT

Płyta indukcyjna Electrolux EIV634 SLIM-FIT

Płytą indukcyjną Electrolux EIV634 steruje się dotykowo, a dzięki funkcji DirectTouch jest to bardzo łatwe. Można dostosować odpowiednią moc do każdego palnika z osobna. Electrolux SLIM-FIT jako jedyny z prezentowanych modeli posiada możliwość bezprzewodowego połączenia z okapem. Jest to funkcja Hob2Hood. Pochłaniacz w momencie wykrycia unoszącej się pary zasysa ją. Dzięki temu cała unosząca się wilgoć nie osadza się na ścianach czy meblach, a w kuchni nie unoszą się nieprzyjemne aromaty. Płyta ma też najmniejszy wymiar jeśli chodzi o wysokość, zaledwie 4,4 cm spośród prezentowanych modeli. Oznacza to, że jej montaż zajmuje naprawdę niewiele miejsca i jest możliwy już w blacie o grubości 12 mm.

Ciekawym rozwiązaniem są pola Infinite. Dostosowują się one swoją powierzchnią grzania do wielkości postawionego naczynia, co sprawia że gotowanie jest bardziej ekonomiczne. Ponadto ustawiając minutnik można aktywować funkcję EcoTimer. Ta, dla efektywniejszego wykorzystania ciepła, wyłącza się kilka minut wcześniej przed wyznaczonym czasem. Włączając funkcję Bridge można połączyć mniejsze strefy grzewcze w jedną większą, dzięki czemu można przygotować danie w jednym większym naczyniu np. w brytfance. Funkcja Lock to blokada, którą jeśli włączymy utrzymuje wprowadzone ustawienia do momentu jej wyłączenia.

Specyfikacja techniczna

 • Wprowadzone funkcje: Wskaźnik ciepła resztkowego, Łączenie pól grzejnych, Automatyczne wyłączanie, Eco Timer, Funkcja automatycznego szybkiego grzania, Funkcja CleverHeat, Funkcja odliczania czasu, Podświetlane sterowanie, Sygnał dźwiękowy z opcją wyłączenia, Blokada bezpieczeństwa, Zabezpieczenie przed dziećmi
 • Moc przyłączeniowa: 7350 W
 • Liczba pól grzewczych: 4
 • Pole 1: 1400/2500 W
 • Pole 3: 1800/2800 W
 • Pole 2 i 4: 2300/3200 W
 • Wymiary: 59 x 4,4 x 52 cm

Cena: 2 199,00 zł Cena: 1 999,00 zł Przejdź do sklepu

Płyta indukcyjna do 2500 złotych

Whirpool WF S8865 NE

Płyta indukcyjna Whirpool WF S8865 NE

Płyta indukcyjna Whirpool WF S8865 NE fabrycznie została wyposażona w ustawienia, które umożliwiają wybór funkcji roztapiania lub doprowadzenia do wrzenia. Wybierając jedną z tych opcji nie trzeba ustawiać już dodatkowo mocy danego palnika. Płyta ta ma możliwość łączenia stref grzejnych w jedno duże pole Flexi Side. Dodatkowo w tej strefie wyznaczone są obszary, które grzeją z różną mocą. Wystarczy, że wybierzesz funkcję ChefControl, a uzyskasz możliwość przesuwania garnka od pola na którym się gotowało, do pola na którym potrawa będzie podgrzewana.

Sterowanie płytą odbywa się przy pomocy elektronicznego panelu. Funkcja Booster umożliwia zwiększenie mocy grzania każdego z palników płyty, tak by szybciej zagotować wodę. PowerManagement dostosowuje maksymalną moc grzewczą płyty do zastanej instalacji w domu. Dzięki temu można gotować, bez obawy o przeciążenie domowej sieci elektrycznej.

Specyfikacja techniczna

 • Wprowadzone funkcje: Wskaźnik ciepła resztkowego, Czujnik patelni, Funkcja gotowania na wolnym ogniu, Funkcja podtrzymywania ciepła, Minutnik, Szósty Zmysł, Blokada bezpieczeństwa
 • Moc przyłączeniowa: 7200 W
 • Liczba pól grzewczych: 4
 • Pole 1, 2, 3 i 4: 1750/2000 W
 • Wymiary: 65 x 5,4 x 51 cm

Cena: 2 299,00 zł Cena: 2 239,00 zł Przejdź do sklepu

Płyta indukcyjna do 3000 złotych

Samsung NZ84J9770EK Chef Collection

Płyta indukcyjna Samsung NZ84J9770EK Chef Collection

Płytę indukcyjną Samsung NZ84J9770EK Chef Collection wyróżnia sterowanie mechaniczne. Na płycie umieszczone jest magnetyczne pokrętło, za pomocą którego można łatwo ustawiać pożądaną moc grzania danego palnika. Należy wiedzieć, że można go łatwo zdemontować, co ułatwia utrzymanie w czystości kuchenki. Kolejnym wyróżnikiem tej płyty jest wirtualny płomień, pojawiający się na ściankach naczynia. Jest to światło LED, które umożliwia ocenę, nawet z pewnej odległości, z jaką mocą palnik grzeje. Intensywność świecącego płomienia zmienia się w zależności od wybranego poziomu grzania.

Na płycie Samsung NZ84J9770EK znajduje się strefa Wide Flex Zone. Umożliwia ona postawienie jednego dużego naczynia lub kilku mniejszych. Dzięki temu można przygotować wiele różnych dań za jednym razem lub na przykład przyrządzić dużą roladę ze schabu. Warto wiedzieć, że można włączyć funkcję pauzy. Zmniejsza ona natychmiast moc grzania palników do minimum, tak, że można na chwilę odejść od kuchenki. Natomiast funkcja Booster zwiększa moc grzania w celu szybkiego doprowadzenia wody do stanu wrzenia. Jest jeszcze przycisk Keep Warm, który odpowiada za podtrzymanie temperatury potraw odpowiedniej do jedzenia.

Specyfikacja techniczna

 • Wprowadzone funkcje: Wskaźnik ciepła resztkowego, FlexiZone, Łączenie pól grzejnych, Funkcja Booster, Funkcja podtrzymywania ciepła, Funkcja stop / pauza, Rozpoznawanie wielkości i obecności garnka, Strefa Anydish, Szybki start, Timer, Utrzymywanie temperatury na poziomie 60″C, Blokada bezpieczeństwa, Blokada przycisków
 • Moc przyłączeniowa: 7000 W
 • Liczba pól grzewczych: 4
 • Pole 1: 1200 W
 • Pole 2: 2200 W
 • Pole 3: 3300 W
 • Wymiary: 80 x 5,6 x 52 cm

Cena: 3 799,00 zł Cena: 3 269,00 zł Przejdź do sklepu

Płyta indukcyjna do 4000 złotych

Bosch PXY675DE3E

Płyta indukcyjna Bosch PXY675DE3E

Choć płyta indukcyjna Bosch PXY675DE3E dysponuje mocą 7400 W to można ją podłączyć do „zwykłego” gniazdka. To, co wyróżnia tę płytę to strefa FlexInduction. Jest to możliwość łączenia dwóch induktorów w jeden duży. Jeżeli okazuje się, że nadal jest za mało miejsca, to na środku są pola, które także rozgrzewają się powiększając tę dużą wybraną przez nas strefę. Czujnik PerfectFry to gwarancja utrzymania wybranej przez nas temperatury na stałym poziomie, dzięki czemu przygotowywana potrawa nie przypali się. Dodatkowo, jeżeli chcemy szybciej zagotować wodę, można użyć funkcji „Boost” lub „Power boost”. Pozwala to zaoszczędzić czas.

Kolejną ciekawą funkcją płyty indukcyjnej Bosch jest MoveMode. Pomaga ona gotować dzieląc płytę na trzy obszary grzewcze, z których jeden rozgrzewa się maksymalnie, drugi grzeje ze średnią mocą, a trzeci tylko podgrzewa danie. Można także skorzystać z funkcji przejmowania. Jeżeli przesuniemy garnek z jednego induktora na inny, ten nowo wybrany palnik przejmuje moc grzania pierwszego.

Specyfikacja techniczna

 • Wprowadzone funkcje: Blokada bezpieczeństwa, Wolna strefa indukcyjna, Quick Start, Funkcja reStart, Sygnał dźwiękowy zakończenia pracy, Wskaźnik ciepła resztkowego
 • Moc przyłączeniowa: 7400 W
 • Liczba pól grzewczych: 4
 • Pole 1, 2, 3 i 4: 2200 W
 • Wymiary: 60,6 x 5,1 x 52,7 cm

Cena: 4 599,00 zł Cena: 3 909,00 zł Przejdź do sklepu

Płyta indukcyjna do 5000 złotych

Miele KM 7201 FR

Płyta indukcyjna Miele KM 7201 FR

Sterowanie płytą indukcyjną Miele KM 7201 FR odbywa się przy pomocy dotykowych sensorów. Istnieje możliwość wybrania funkcji TwinBooster, dzięki czemu induktor szybciej osiągnie maksymalną moc, a woda w garnku w krótszym czasie zagotuje się. Płyta rozpoznaje automatycznie, kiedy naczynie zostaje postawione na danym palniku. Nie trzeba więc ręcznie go włączać, wystarczy tylko ustawić odpowiednią moc pola grzejnego.

Płyta indukcyjna wyposażona jest w wiele funkcji ułatwiających gotowanie. Na przykład timer, który wyłączy palnik w momencie, kiedy minie wyznaczony czas gotowania. Automatyczne utrzymywanie ciepła umożliwia dłuższe podgrzewanie dania, tak, że potrawa w momencie podawania na talerz ma idealną temperaturę. Funkcja Stop & Go umożliwia zredukowanie temperatury do „1” pod wszystkimi strefami grzewczymi, a więc najniższej możliwej siły grzania. Dzięki temu możesz odejść od kuchenki nie ryzykując, że przygotowywane dania przypalą się. Po powrocie, kolejne klikniecie w ten przycisk ponownie przywraca poprzednie ustawienia mocy grzania.

Miele KM 7201 FR posiada blokadę bezpieczeństwa, chroniącą przed przypadkowym uruchomieniem. Podobnie, jeżeli na induktorze nie będzie postawiony garnek płyta nie uruchomi się. Warto wiedzieć, że kuchenka ta nie posiada możliwości łączenia pól grzejnych w jeden większy obszar.

Specyfikacja techniczna

 • Wprowadzone funkcje: Wskaźnik ciepła resztkowego, Funkcja pamięci, Funkcja podtrzymywania ciepła, Funkcja Stop & Go, Minutnik, Możliwość personalizacji ustawień, Rozpoznawanie wielkości i obecności garnka, Automatyczne wyłączanie, Automatyka gotowania, Zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem i przed przegrzaniem
 • Moc przyłączeniowa: 7300 W
 • Liczba pól grzewczych: 4
 • Pole 1 i 3: 1850/2500 W
 • Pole 2: 2300/3000 W
 • Pole 4: 1400/1700 W
 • Wymiary: 57,4 x 5,1 x 50,4 cm

Cena: 4 999,00 zł Przejdź do sklepu

Zastanawiasz się jaki grill elektryczny wybrać do ogrodu i na balkon? Sprawdź nasz ranking najlepszych grilli.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Poszukujesz odpowiedniego piekarnika parowego? Sprawdź, jakie modele znalazły się w naszym rankingu.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.