Piekarnik parowy do zabudowy zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród kupujących. Krążąca wewnątrz komory para ogranicza konieczność używania tłuszczu, zaś utrzymująca się wilgotność sprawia, że potrawy nawet odgrzewane nie wysychają. Przygotowywane danie jest zdrowsze i mniej kaloryczne oraz zachowuje pełnię właściwości odżywczych.

Dziś piekarniki to urządzenia, które są wielofunkcyjne. Nie służą tylko do wypieku ciast czy pieczeni w brytfannie. Można w nich piec z włączoną górną, dolną albo obiema grzałkami. Posiadają termoobieg, grillują i opiekają. Piekarnik parowy ma identyczne funkcje, ale wzbogacony jest o możliwość użycia pary. Dzięki temu mamy szansę na przygotowanie pełnowartościowych dań z niewielką ilością tłuszczu lub wręcz w pełni beztłuszczowych.

Jak działa piekarnik parowy?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów piekarników parowych. Piekarniki wspomagane parowo posiadają zagłębienie w dnie, do którego wlewa się określoną porcję wody. Inne modele wyposażone są w zbiornik, skąd woda za pomocą rurki trafia do wnętrza piekarnika na jego dno. Urządzenia te wykorzystują obieg grawitacyjny – woda odparowuje z dna i unosi się ku górze.

Piekarniki z generatorem pary wyposażone są w pojemnik, w którym woda jest podgrzewana, a następnie wtłaczana do wnętrza piekarnika w obiegu wymuszonym przez dyszę. W urządzeniach tych można ustawić proporcję ilości wytwarzanej wilgoci i działania grzałek, jednak nie ma możliwości ustawienia gotowania na parze w 100%. Innym typem są urządzenia z generatorem w pełni piekące i gotujące na parze, bez konieczności użycia grzałek.

Ostatnim typem są piekarniki parowe 4w1 Sous Vide. Umożliwiają one pieczenie bez pary, pieczenie z parą, gotowanie parowe i gotowanie metodą Sous Vide. Ta ostatnia oznacza, że żywność pakowana jest do specjalnych worków, po czym umieszczana jest w kąpieli wodnej lub parowej. Istotna jest tu kontrola temperatury.

Poniżej prezentuję pięć piekarników parowych. Wszystkie wybrane modele są przeznaczone do zabudowy. Urządzenia te znalazły się w klasie A+. Dodatkowo – co było dla mnie ważne – wyszukałam takie modele, które posiadają różne dodatkowe funkcje. Dzięki temu można wybrać odpowiedni sprzęt dla swoich potrzeb. Oczywiście wiąże się to z ceną – im więcej wbudowanych funkcji, tym droższy piekarnik. Należy jednak pamiętać, że sprzęt taki kupujemy raz na wiele lat, co w przeliczeniu na wygodę obsługi będzie się opłacać. Warto zwrócić uwagę, że aktualnie kilka urządzeń można kupić w promocyjnej cenie. Aby zwiększyć przejrzystość, piekarniki parowe ułożyłam od najtańszego do najdroższego.

Jeżeli interesuje cię do jakiej klasy energetycznej należy piekarnik według nowej klasyfikacji zachęcamy do zapoznania się z tekstem Klasy energetyczne lodówek – jaka jest realna różnica kosztów użytkowania?

Piekarnik elektryczny Whirlpool AKZ9 7891 IX

Elektryczny piekarnik Whirlpool ma pojemność 73 l, dzięki czemu jest wygodny w użytkowaniu i można przygotować w nim nawet dużą porcję mięsa, powyżej 2,5 kg. Ready2Cook to funkcja szybkiego nagrzewania, która pozwala szybko osiągnąć żądaną temperaturę. Ciekawą opcją jest funkcja Cook 3 umożliwiająca jednoczesne przygotowanie potraw na trzech poziomach, bez mieszania zapachów i smaków. Dzięki temu można za jednym razem przygotować na przykład pieczeń, warzywa i słodki deser. Dodatkowo, do pamięci urządzenia wprowadzonych jest sześć automatycznych programów pieczenia, co znacznie ułatwia przyrządzenie tych dań, zwłaszcza początkującym kucharzom. Należy jednak zwrócić uwagę, że tylko jeden poziom ma wysuwane prowadnice teleskopowe.

Wygodę obsługi piekarnika AKZ9 7891 IX wspomaga zamontowane oświetlenie LED, które umożliwia obserwowanie stanu wypieczenia przygotowywanej potrawy. Natomiast system SoftClosing pozwala na ciche i płynne zamykanie drzwi. Model Whirlpool oferuje moc 3650 W. Używając grzania konwencjonalnego, a więc grzałki górnej i dolnej piec zużywa 0,91 kWh w ciągu 15 minut, co oznacza koszt 61 groszy. Natomiast włączając termoobieg piec pobiera 0,7 kWh na cykl, co realnie wyniesie nas niecałe 50 groszy.

Warto wiedzieć, że czyszczenie piekarnika odbywa się na zasadzie hydrolizy. Wystarczy wlać porcję wody do wgłębienia znajdującego się w dnie komory i włączyć urządzenie. Woda odparowując spływa po ściankach wewnętrznych, co ułatwia usunięcie powstałych zabrudzeń. Do tej czynności nie używa się żadnych dodatkowych środków czyszczących. Załączone wyposażenie: dwie blachy oraz ruszt. Aktualnie piekarnik elektryczny Whirlpool AKZ9 7891 IX można kupić w promocyjnej cenie za 1 634 zł, co daje nam oszczędność 165 zł względem ceny regularnej.

Piekarnik elektryczny Beko BEYOND BBIMM13400XMSWE

Piekarnik Beko BEYOND BBIMM13400XMSWE chwali się aż trzynastoma funkcjami, spośród których wymienię: utrzymywanie ciepła, konwencjonalne pieczenie, grillowanie czy pieczenie 3D. Ta ostatnia funkcja uruchamia wszystkie grzałki i wentylator w piekarniku Beko. Dzięki temu można za jednym razem przygotować wiele dań na kilku poziomach jednocześnie – nawet na pięciu. Ponadto model ten wykorzystując funkcję termoobiegu daje możliwość rozmrażania potraw w krótkim czasie. Urządzenie wyposażone zostało w wysuwany pojemnik, mieszczący 300 ml płynu. Woda z niego podawana jest za pomocą wężyka na dno piekarnika, skąd następnie odparowuje. Para sprawia, że przygotowywane potrawy zachowują soczystość wewnątrz i chrupkość na zewnątrz.

Parowy piekarnik Beko ma dużą komorę o pojemności 72 l, dzięki czemu bez trudu można zmieścić większą porcję jedzenia. Urządzenie obsługuje się wybierając na wyświetlaczu LCD interesujące nas ustawienia i regulacje, na przykład temperaturę w zakresie od 40°C do 280°C. Producent zastosował w tym piekarniku ciche i wolne domykanie drzwi. Model ten ma moc 3,3 kW. Decydując się na grzanie konwencjonalne piekarnik pobierze 0,88 kWh energii w ciągu 16 minut, co wyniesie nas 59 groszy. Chcąc włączyć termoobieg urządzenie w pobierze 0,69 kWh energii w ciągu 12/13 minut, za co zapłacimy mniej niż 50 groszy.

Wnętrze piekarnika pokryte jest emalią, którą czyści się parowo. Wystarczy wlać porcję wody do zbiornika i włączyć urządzenie. Krążąca para nawilży zabrudzenia i tłuszcz ze ścian komory umożliwiając łatwe czyszczenie. Potem należy przetrzeć wnętrze suchą ściereczką. Załączone wyposażenie: emaliowana blacha do pieczenia, taca do pieczenia oraz taca druciana. Model Beko BEYOND BBIMM13400XMSWE jest aktualnie w promocji i można go nabyć za 1 684 zł. Jego cena regularna wynosi 1 849 zł.

Piekarnik parowy Samsung NV7B4040VAS

Piekarnik parowy Samsung wyposażony jest w specjalne naczynie, które wypełnione wodą umieszcza się we wnętrzu komory. Płyn paruje wytwarzając odpowiednią wilgotność. Technologia Natural Steam to proces, podczas którego para wodna wspomaga pieczenie. Dzięki temu mięso czy pieczywo z zewnątrz ma chrupiącą skórkę, a wewnątrz pozostaje miękkie i soczyste. To co wyróżnia ten model, to wprowadzonych do pamięci aż 20 programów pieczenia. Kolejnym wyróżnikiem jest to, że piekarnik parowy Samsung jako jedyny z wymienionych modeli posiada możliwość sterowania za pomocą smartfona, co umożliwia wbudowany moduł Wi-Fi. Należy pobrać aplikację Smart Things, aby cieszyć się nowymi możliwościami.

Piekarnik jest duży, jego komora ma pojemność 76 l, co oznacza, że można przygotować pieczeń, gęś czy indyka dla wielu osób. Co istotne, Samsung NV7B4040VAS wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji, które usprawnią pracę w kuchni, na przykład rozmrażanie, grillowanie czy podtrzymywanie ciepła. Można nawet podgrzewać talerze, dzięki czemu podane danie dłużej zachowa swoją temperaturę. Urządzenie ma moc 3850 W. Chcąc grzać wewnątrz góra/dół piekarnik pobierze 1,05 kWh energii przez czas 16/17 minut, co nas będzie kosztowało około 70 groszy. Wybierając opcję termoobiegu piekarnik zużyje w ciągu 11 minut 0,71 kWh energii, za co zapłacimy 47 groszy.

Wnętrze piekarnika pokryte jest emalią ceramiczną, natomiast tylna ściana wykonana jest z wkładów katalitycznych. Ich czyszczenie jest proste i sprowadza się do rozgrzania urządzenia. Parująca woda nawilża ścianki tak, że brud i tłuszcz łatwo jest usunąć ściereczką, natomiast zanieczyszczenia we wkładach katalitycznych ulegają spopieleniu. Załączone wyposażenie: blacha, ruszt oraz naczynie natural Steam. Model piekarnika Samsung NV7B4040VAS dostępny jest teraz w promocyjnej cenie za 1 929 zł, Jego regularna cena wynosi 2 149 zł.

Chcesz poznać inne możliwości aplikacji Smart Things? Zapoznaj się z Sztuczna inteligencja w AGD – jak oszczędzać z aplikacją Smart Things Samsung.

Piekarnik elektryczny Amica ED47636BA+ X-TYPE Openup

Ciekawym rozwiązaniem jaki spotkamy w modelu Amica ED47636BAautomatycznie otwierane drzwi. Podczas, gdy mamy zajęte ręce, na przykład trzymając brytfannę z mięsem, wystarczy lekko dotknąć łokciem lub nadgarstkiem uchwytu piekarnika. Zamontowany tam czujnik odbierze sygnał i drzwi piekarnika otworzą się uchylnie. Nad równomiernym rozprowadzeniem temperatury we wnętrzu komory czuwa system BakingPro System. Dzięki tej opcji cała przygotowywana potrawa będzie opieczona jednakowo z każdej strony i odpowiednio wypieczona wewnątrz. Ponadto funkcja SoftSteam umożliwia odgrzewanie potraw w taki sposób, że zachowują swoją soczystość. Funkcja ta pozwala także na przygotowanie chrupiącego pieczywa.

Wodę w piekarniku ED47636BA nalewa się do specjalnego zagłębienia w dnie komory. Urządzenie rozgrzewa się bardzo szybko, bo już w 3 minuty osiąga temperaturę 150°C. Komora piekarnika ma pojemność 77 l. W jednym czasie można przygotowywać dania na 3 poziomach. Warto wiedzieć, że w pamięci urządzenia zapisano 19 receptur, które ułatwią przygotowanie różnych smakołyków. Jest to szczególnie ważne dla początkujących adeptów sztuki kulinarnej. Moc przyłączeniowa wynosi 3,6 kW. Przy grzaniu konwencjonalnym Amica pobierze w czasie 16/17 minut 0,99 kWh energii, za co poniesiemy koszt około 66 groszy. Chcąc używać funkcji termoobiegu w ciągu 12 minut piekarnik zużyje 0,71 kWh równą kwocie 48 groszy.

Wnętrze piekarnika pokryte jest emalią łatwo czyszczącą Easy Clean, natomiast tylna ściana wykonana jest z wkładów katalitycznych. Aby przeprowadzić czynność konserwacji należy rozgrzać piekarnik do zalecanej przez producenta temperatury i ustawić odpowiedni czas trwania grzania. Zabrudzenia zostają wówczas spopielone, a ich resztki wystarczy zetrzeć. Załączone wyposażenie: dwie blachy, drabinka suszarnicza. Piekarnik Amica ED47636BA+ X-TYPE Openup jest dostępny w cenie 2 149 zł.

Piekarnik elektryczny parowy Electrolux COC8H31Z SteamCrisp

Piekarnik parowy COC8H31Z ma komorę o pojemności 72 l oraz możliwość grzania w zakresie od 30˚C – 300˚C. Dobrze sprawdzi się zarówno podczas rozmrażania potraw, suszenia, wyrastania ciasta i pieczenia w różnych trybach. Dodatkowo Electrolux wyposażony jest – jako jedyny z prezentowanych modeli – w termosondę, która kontroluje temperaturę wewnątrz przygotowywanej potrawy. Kolejną wyróżniającą go cechą jest to, że posiada generator pary oraz dyszę, która wtłacza parę do wnętrza komory.

SenseCook to funkcja, która umożliwia perfekcyjne przygotowanie na przykład mięsa, z odpowiednim stopniem wypieczenia. Wystarczy wybrać odpowiedni program, a piekarnik automatycznie wyłączy się w odpowiednim momencie. SteamCrisp to technologia dbająca, by danie było odpowiednio soczyste i nie przesuszone. Potrawy jednocześnie można przygotowywać nawet na pięciu poziomach, przy czym należy wiedzieć, że prowadnice teleskopowe są zamontowane tylko na jednym poziomie. Dodatkowo Even Cooking dba, by powietrze równomiernie krążyło po całym wnętrzu i rozprowadzało temperaturę i parę wodną.

Urządzenie ma moc 3,39 kW. Chcąc używać grzałki górnej i dolnej piekarnik w czasie 16/17 minut pobierze 0,93 kWh, za co zapłacimy maksymalnie 64 grosze. Wybierając funkcję termoobiegu urządzenie w ciągu około 12 minut zużyje 0,69 kWh, a koszt jaki poniesiemy przy tym zmieści się w 45 groszach. Komora pokryta jest emalią łatwoczyszczącą. Aby usunąć zabrudzenia wystarczy wyczyścić go parą – funkcja AquaClean. Para oderwie od ścian komory zabrudzenia dając możliwość łatwego ich usunięcia. Załączone wyposażenie: półka blaszana, ruszt, brytfanna, prowadnice teleskopowe, przewód zasilający, termosonda oraz wtyczka do przewodu zasilającego. Elektryczny piekarnik parowy Electrolux można nabyć za 2 699 zł.

Frytkownica bezolejowa jako zdrowy sposób na smażenie? Mity i fakty.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji. W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.