Najlepsze płyty indukcyjne – ranking polecanych modeli

Która z płyt indukcyjnych jest najlepsza jeżeli Twój budżet jest na poziomie 1000, 1500 lub 2000 złotych? Przeanalizowaliśmy co oferują nam producenci, względem tego czego naprawdę potrzebujesz. Zobacz, która z płyt przypadnie Ci do gustu.

Na indukcji gotuje się inaczej. Mit?

Po części to prawda, a po części to uprzedzenia. Głównym progiem, z jakim zderzysz się po przejściu na płytę indukcyjną są naczynia. Podczas gdy korzystając z płyty gazowej lub elektrycznej, nagrzeszysz garnki poprzez zestawienie ich z gorącą powierzchnią, to przy indukcji płyta pozostaje „chłodna”. Całe gotowanie odbywa się w rozgrzanych garnach i patelniach. Dzieje się tak dzięki przepływowi prądu, który rozgrzewa stopy metali, z których wykonane są denka naczyń.

Dlatego owszem, gotowanie na płycie indukcyjnej jest trochę inne, ale nie jest to różnica, do której nie przyzwyczaisz się w kilka dni, góra tygodni. Po nabraniu wprawy nie powinieneś odczuwać, że brak ognia coś Ci odbiera. Oczywiście znajdą się też wyjątki – np. gotowanie na woku. Tutaj nie mamy możliwości efektywnego zastosowania kulistego kształtu tej specyficznej patelni. Jednak na rynku znajdziemy sporo woko-podobnych, głębokich patelni. To samo tyczy się podpalania potraw, ale tutaj zawsze możemy posłużyć się ręczną pochodnią kuchenną.

Szklane wykończenie, nieodporne na uszkodzenia płyta indukcyjna płyta elektryczna gazowa szklana

Dotychczas w domu była płyta gazowa? O tym musisz pamiętać

Jeżeli właśnie planujecie zmienić płytę gazową na indukcyjną, musicie pamiętać o przydziale mocy. Może się okazać, że podczas budowania Waszego domu lub mieszkania, zakładano że to gaz będzie wykorzystywany do gotowania. Jeśli tak był należy sprawdzić, czy tak duży skok zapotrzebowania na prąd nie będzie szokiem dla Waszej instalacji.

U mnie w domu zdarzyło się dwukrotnie, że musiałam podnosić korki wskutek przeciążenia sieci. Działo się tak, jak w tym samym momencie uruchomiłam zmywarkę, piekarnik i jeszcze dołożyłam pralkę. Po prostu za dużo prądo-żernych urządzeń chciało czerpać ze zbyt małego strumyczka.

Jeżeli więc stoicie przed taką modernizacją, warto jest sprawdzać pobory mocy i szukać takiej płyty indukcyjnej, która będzie potrzebowała jak najmniej prądu. Jest też drugie fajniejsze rozwiązanie, za które niestety trzeba dodatkowo zapłacić – PowerManagement. Funkcja ta pozwala na ustalenie maksymalnej mocy dla płyty. Np. Gdy płyta normalnie pobiera 7200 W, można ją chwilowo ograniczyć do 2400 W, 4000 kW lub 6000 W.

płyta indukcyjna HISENSE-I6421C indukcja gotującą się woda

Czego ja oczekuję od płyty indukcyjnej?

Wybór właściwej dla was płyty indukcyjnej w dużej mierze zależy od sposobu gotowania. Osobiście często gotuje zupy, makaron czy ziemniaki. Wszystkie rzeczy mają cechę wspólną – potrzebują wrzątku. Dlatego wśród płyt indukcyjnych zawsze szukam tych z funkcją Booster, odpowiada ona za szybkie podgrzewanie wody.

Kilka lat temu, jeszcze gotując na płycie gazowej, odkryłam atuty patelni dwupalnikowej. Często smażę duże porcje kotletów, albo brukselek w boczku. Dzięki tak dużej powierzchni robię to dosłownie dwa razy szybciej. Dlatego jak tylko się da, szukam płyt z trybem łącznia pół grzewczych. Pozwala on na samodzielne zdecydowanie, czy potrzebujemy dużego pola grzewczego (np. na moją ogromną patelnię), czy też więcej pojedynczych.

Są jeszcze dwie dodatkowe funkcje, które uważam faktycznie za przydatne. Jest to rozpoznawanie wielkości garnków oraz automatyczne włączanie i dostosowywanie pracy okapu. Pierwsza z nich jest spotykana u wielu producentów i uważam ją po prostu za przyjazną dla mojego portfela i przyrody. Płyta wykrywa wielkość denka garnka i uruchamia jedynie części pola, znajdującego się bezpośrednie pod nim.

Druga z funkcji, o których wspominam, przywołuje w mojej rodzinie śmieszną anegdotę o tacie, który jak tylko zaczynałyśmy z siostrą gotować, wpadał do kuchni z burą „włączcie okap”. Dlatego właśnie, automatyczne włączanie okapu podczas gotowania i smażenia uważam za ułatwiające rozwiązanie. Nie jest to jednak popularny dodatek i znajdziecie go tylko w tych nieco droższych okapach. Aby wykorzystywać w pełni możliwości takich płyt, trzeba kupić również dedykowany okap. Jeżeli komuś wyjątkowo podoba się ta funkcja, to widziałam na rynku również inteligentne przejściówki łączące płytę z okapem.

Najlepsze płyty indukcyjne do 1000 złotych

Płyta indukcyjna MPM 60-IM-08 – dla tych, którzy korzystają z funkcji dodatkowych

Cena 949 złotych Zobacz ofertę

Najlepsza płyta indukcyjna do 1000 zł MPM 60-IM-08 - dla tych którzy korzystają z funkcji dodatkowych
 • moc pól grzejnych: 1500 W, 1500 W, 2000 W, 2000 W
 • moc: 7000 W
 • napięcie: 230 V / 50 Hz

Płacąc niecałe tysiąc złotych, mamy szanse kupić płytę indukcyjną z wszystkimi niezbędnymi, podstawowymi funkcjami i jednym fajnym dodatkiem. Uważam, że na wyposażeniu zawsze powinniśmy mieć funkcję Booster, która odpowiada za szybkie podgrzewanie wody do wrzenia, Timer i Kontrolę rodzicielską. Dodatkowo ten model posiada również opcję łączenia pół grzewczych. Jest to strefa zaznaczona prostokątną ramką, która kryje w sobie dwa niezależne palniki. Jest to w mojej opinii bardzo przydatna funkcja, którą bardzo docenią ci, który wyposażą się dwupalnikowa patelnie. Można wtedy jednocześnie smażyć większe porcje i dostarczać ciepły obiad wszystkim domownikom jednocześnie. Dodatkowo płyta od MPM posiada funkcję STOP/GO, pozwalająca na wstrzymanie gotowania. Możemy wtedy szybko wyczyścić płytę czy odebrać paczkę od kuriera.

Płyta indukcyjna CANDY CI642C E14U – dla tych, dla których ważna jest jakość

Cena: 799 złotych w promocji Zobacz ofertę

Najlepsza płyta indukcyjna do 1000 zł 
 CANDY CI642C E14U - dla tych, dla których ważna jest jakość
 • moc pól grzejnych: 1300/1500 W, 1800/2000 W, 1800/2000 W, 2300/2600 W
 • moc: 7200 W
 • napięcie: 220-240 V

Płyta od Candy może pochwalić się podobnym wyposażeniem do propozycji MPM. Znajdziemy tutaj Blokadę, Timer, Booster. Na plus tego modelu zaliczam szkło ceramiczne, którym wykończono płytę oraz funkcję automatycznego wyłączania. Płyta zakończy podgrzewanie pół po 2, 4 lub 8 godzinach, w zależności od ustawionej mocy – czym wyższa tym szybciej się wyłączy. Nie znajdziemy tutaj jednak żadnych dodatkowych udogodnień. Ot prosty i niedrogi model wykonany z należytą starannością.

Najlepsze płyty indukcyjne do 1500 złotych

Płyta indukcyjna WHIRLPOOL WB B8360 NE – jeszcze więcej funkcji ułatwiających gotowanie

Cena 1 366,13 złotych Zobacz ofertę

Najlepsza płyta indukcyjna do 1500 zł 
 WHIRLPOOL WB B8360 NE - jeszcze więcej funkcji ułatwiających gotowanie
 • moc pól grzejnych: 1200/1600 W, 1800/2100 W, 1800/2100 W, 2100/3000 W
 • moc: 7200 W
 • napięcie: 220-240 V

Udogodnieniem, które najłatwiej odczujemy przechodząc do wyższego progu cenowego jest obecność pola grzewczego o mocy 3000 W. Zastanawiasz się czy potrzebujesz tego dodatku? Postaraj się obserwować jak często ustawiasz palnik na maksymalną moc – to będzie dobra podpowiedź. Osobiście robię to często. Widoczna po środku interfejsu liczba 6, to przycisk odpowiadający za włączenie funkcji dodatkowych. Znajdziemy w nich np. funkcję roztapiania, która pomaga w rozpuszczaniu np. czekolady, funkcję pieczenia na wolnym ogniu czy funkcję utrzymywania temperatury. Są to dodatki, które z pewnością ułatwią nam gotowanie długich lub skomplikowanych potraw. Model ten posiada również funkcję łączenia pół grzewczych, funkcja włączy się lub wyłączy w zależności od tego czy cała powierzchnia jest zakryta przez naczynie.

Płyta indukcyjna ELECTROLUX LIV63431BK – dla oczekujących współpracy z okapem

Cena 1 499 złotych Zobacz ofertę

Najlepsza płyta indukcyjna do 1500 zł 
 ELECTROLUX LIV63431BK - dla lubiących czyste powietrze
 • moc pól grzejnych: 1400/2500 W, 1800/2800 W, 2300/3200 W, 2300/3200 W
 • moc: 7350 W
 • napięcie: 230-240 V

Jeszcze więcej mocy i to na wszystkich palnikach z pewnością docenią ci, który gotują potrawy wielogarnkowe. Jednak nie jest to główny atut tego modelu. Nazwa Hob2Hood może nie brzmi intuicyjnie, ale jest to funkcja umożliwiająca włączenie okapu z poziomu panelu płyty. Dodatkowo system rozpoznaje rozpoczęcie smażenia i dopasowuje moc okapu do potrzeb. Dużym plusem jest również funkcja rozpoznawania wielkości garnka czy patelni. Naczynie należy ustawić na środku palnika, a pole grzewcze włączy się jedynie pod nim. Dzięki temu uzyskujemy oszczędność i większe bezpieczeństwo. Poza tym płyta nie oferuje wielu dodatków. Znajdziemy jedynie możliwość łączenia dwóch pól grzewczych w jedno, szybkiego gotowania wody i automatycznego wyłączania.

Najlepsze płyty indukcyjne do 2000 złotych

Płyta indukcyjna WHIRLPOOL WLS6960BF – dla kuchennych perfekcjonistów

Cena 1 799 złotych Zobacz ofertę

Najlepsza płyta indukcyjna do 2000 zł Płyta indukcyjna WHIRLPOOL WLS6960BF - dla kuchennych perfekcjonistów
 • moc pól grzejnych: brak danych
 • moc: 7200 W
 • napięcie: 220-240 V 380-415 V

Gdy w pozostałych płytach indukcyjnych mamy do wyboru 9 stopni mocy grzania, ten model ma ich aż 18. Dostajemy również tryb Booster i to dla wszystkich 4 pól. Oznacza to, że w tym samym czasie możemy zagotować np. wodę na makaron i na warzywa. Ważną funkcją, jaką tutaj znajdziemy jest PowerManagement. Tak jak pisaliśmy we wstępie, pozwala on na ograniczenie poboru mocy nawet do 2500 W.

Propozycja od Whirpool posiada również większość wymienianych wcześniej funkcji. Do dyspozycji użytkownika oddano: tryb rozpuszczania, tryb wykrywania obecności i wielkości naczyń, timer, funkcję utrzymywania ciała i wolnego gotowania oraz moje ulubione – łączenie pół grzewczych.

Płyta indukcyjna HAIER HAIPSJ64MC Seria 4 – dla fanów sterowania smartfonem

Cena 1 599 złotych Zobacz ofertę

Najlepsza płyta indukcyjna do 2000 zł Płyta indukcyjna HAIER HAIPSJ64MC Seria 4 - dla fanów sterowania ze smartfona
 • moc pól grzejnych: 1500/2000 W, 1500/2000 W, 1500/2000 W, 1500/2000 W
 • moc: 8000 W
 • napięcie: 220-240 V

Na koniec ciekawostka, która tylko o kilkadziesiąt złotych wyszła nam poza próg 1500 zł, czyli inteligentna płyta z aplikacją na telefon. Niesamowitą popularność zyskują obecnie inteligentne urządzenia i roboty do gotowania. Mając w swoich rękach wiele takich produktów, nie dziwię się dlaczego. Właściwie mają one same plusy ułatwiające i przyspieszające gotowanie. Świetnym przykładem jest moja przygoda z Cook4me, gdy gotowałam 15-minutowe obiady.

Dla osób doceniających takie rozwiązania dobrą opcją będzie płyta indukcyjna HAIER HAIPSJ64MC Seria 4. Można ją połączyć z dedykowaną aplikacją, w której jak chwali się producent, jest ponad 100 przepisów. Rolą użytkownika pozostaje wybranie przepisu, przygotowanie składników i dodawanie ich we właściwiej kolejności, mieszając od czasu do czasu wg. sugestii w aplikacji. Płyta zadba o to, aby proces przebiegał z wykorzystaniem idealnej temperatury, rozłożonej w perfekcyjnie dostosowanym czasie.