poniedziałek, 17 czerwca

Na co dzień korzystamy z coraz to większej ilości urządzeń podłączonych do internetu. Poza komputerem czy smartfonem nasze domy coraz częściej zostają wyposażane w rozwiązania Smart Home. Dodatkowo nasze oczekiwania co do prędkości łącza również rosną. Nie chcemy przecież czekać w nieskończoność na zbuforowanie filmu w internecie, czy zacięcia podczas kluczowego momentu naszej gry. Krytycznym elementem w naszej domowej infrastrukturze okazuje się przeważnie router, zwłaszcza ten, który otrzymujemy od naszego operatora. Cóż, nie są to urządzenia słynące z wysokiej wydajności czy niezawodności. Dodatkowo często okazuje się, że nawet pojedyncza ściana często jest przeszkodą nie do pokonania dla słabych, zastosowanych wewnątrz, anten.

Możliwym rozwiązaniem tego problemu są systemy Mesh, które ostatnio zyskują na popularności. Czemu? Cóż, nie tylko urządzenia te są w stanie świetnie zastąpić router. Zapewniają one także łatwą konfigurację oraz pokrycie zasięgiem sieci Wi-Fi powierzchni nie tylko całego mieszkania, ale nawet domku jednorodzinnego. Dziś sprawdzę najszybsze urządzenie z oferty Mercusys. Czy model Halo H80X zapewnia kompatybilność z Wi-Fi 6 i to w standardzie AX3000? Czym jeszcze wyróżnia się to urządzenie?

Mercusys Halo H80X – budowa

Mercusys Halo H80X jest dostarczany w czerwono-czarnym pudełku. Wewnątrz cały pakiet jest zabezpieczony wytłoczkami, aby nie uległ uszkodzeniu w transporcie. Pudełko zawiera: trzy moduły systemu Mesh (lub dwa, w zależności od konfiguracji zestawu), trzy zasilacze, przewód Ethernet oraz dokumentację.

fot. Dominik Kujawski

Od razu muszę powiedzieć, że spodobał mi się minimalistyczny design Mercussys Halo H80X. Te białe, matowe prostokątne moduły z gładkimi zaokrąglonymi rogami, łatwo można pomylić, choćby z inteligentnymi głośnikami asystenta domowego. Moim zdaniem moduły Halo H80X wpasują się w każde wnętrze i nie będą nadmiernie przyciągać uwagi. Nie przeszkodzi w tym również ich rozmiar. Wymiary pojedynczego urządzenia to zaledwie 128 x 87,1 x 83,7 mm.

fot. Dominik Kujawski

Od frontu, w lewym dolnym rogu znajduje się wskaźnik stanu, a po prawej logo marki. Na tylnej ściance, od lewej do prawej, umieszczono złącze zasilania, przycisk reset wpuszczony w obudowę oraz trzy gigabitowe porty WAN/LAN. Góra obudowy kryje otwory do odprowadzania ciepła z wnętrza urządzenia.

fot. Dominik Kujawski

Mercusys Halo H80X – technologie i korzyści

Halo H80X jest dostępny w wariancie z dwoma, bądź trzema nadajnikami, w zestawie. Tak naprawdę każdy z nich jest osobnym routerem, który może pracować jako zunifikowany system Mesh. Do testów otrzymaliśmy zestaw składający się z trzech urządzeń. Halo H80X jest kompatybilne z Wi-Fi 6 w standardzie AX3000. Oznacza to przepustowość 2400 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Maksymalna szerokość kanału Wi-Fi (dla pasma 5 GHz) może wynosić nawet 160 MHz. Połączone razem trzy nadajniki pozwalają pokryć powierzchnię 650 m² i zapewniają dostęp do Internetu maksymalnie 150 urządzeniom takim jak: smartfony, laptopy, konsole, urządzenia Smart Home czy telewizory Smart TV.

Urządzenie posiada cztery wbudowane anteny o wysokim zysku sygnału. Dodatkowo obsługuje technologię Beam Forming, która ukierunkowuje sygnał Wi-Fi, zapewniając jeszcze większy zasięg. Nie musimy się również przejmować jakością naszego połączenia nawet, gdy z systemem komunikuje się większa ilość urządzeń, dzięki obsłudze standardów MU-MIMO. Dodatkowo Mercusys H80X obsługuje technologię OFDMA, która znacznie skraca czas odpowiedzi ze strony urządzenia. W ten sposób wszyscy członkowie rodziny mogą wygodnie grać w gry online i jednocześnie oglądać filmy oraz seriale na platformach streamingowych. Router również został wyposażony w najnowszy standard szyfrowania – WPA3, który zapewnia bezpieczeństwo naszej sieci bezprzewodowej.

Pełna specyfikacja techniczna testowanego urządzenia prezentuje się następująco:

Standardy bezprzewodoweWi-Fi 6
IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz
Prędkość transmisji2402 Mb/s w paśmie 5 GHz, 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
Czułość odbiornika2,4GHz:
11g 6Mbps:-96,5dBm
11g 54Mbps:-78dBm
11AX HE20 MCS0:-96,5dBm
11AX HE20 MCS11:-65dBm
11AX HE40 MCS0:-93,5dBm
11AX HE40 MCS11:-63dBm
5GHz:
11a 6Mbps:-96dBm
11a 54Mbps:-78dBm
11ac VHT20 MCS8:-74,5dBm
11ac VHT40 MCS9:-70,5dBm
11ac VHT80 MCS9:-66,5dBm
11AX HE20 MCS11:-66dBm
11AX HE40 MCS11:-63dBm
11AX HE80 MCS11:-61dBm
Moc transmisji2,4 GHz < 20dBm (EIRP)
5 GHz < 23dBm (EIRP)
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowejWPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3
Protokół sieci Mesh802.11k/v/r
Tryby pracyRouter, Access Point
Sieć WANDynamiczny adres IP/Statyczny adres IP/PPPoE/L2TP/PPTP
ZarządzanieZarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne, wieloosobowe zarządzanie
DHCPSerwer, klient
Zapora sieciowaSPI Firewall
ProtokołyObsługa IPv4 i IPv6
Sieć dla gości   Sieć dla gości 2,4 GHz Sieć dla gości 5 GHzSieć dla gości 2,4 GHz
Sieć dla gości 5 GHz
Wymiary (S X G X W)128 × 81 × 83,7 mm 5 × 3,2 × 3,3 cali
Porty3 Gigabitowe porty na jednostki n(Automatyczne wykrywanie WAN/LAN)
(Automatyczne wykrywanie WAN/LAN
PrzyciskiReset
Środowisko pracyDopuszczalna temperatura pracy: 0°C~40°C (32°F~104°F)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90% niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90% niekondensująca

Instalacja i konfiguracja

Mercusys Halo H80X konfiguruje się za pomocą aplikacji mobilnej na system iOS lub Android. Należy ją pobrać odpowiednio z App Store lub Google Play.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zostaniesz poproszony o zalogowanie się na konto lub utworzenie nowego. Ponieważ wcześniej testowałem urządzenia Mercusys, mam już gotowe konto, więc pominąłem etap rejestracji i po prostu przeszedłem do swojego konta.

Pierwsza konfiguracja

Proces konfiguracji wygląda następująco. Najpierw podłącz pierwszy moduł systemu Mercusys Halo H80X do zasilania. Nie zapomnij też podpiąć kabel od swojego dostawcy Internetu. Warto zaznaczyć, że porty WAN/LAN w modułach Halo H80X są automatycznie wykrywane, dzięki czemu nie trzeba się martwić, gdzie się podłączysz. Teraz musisz poczekać, aż wskaźnik stanu zacznie migać na niebiesko i przejść do następnego kroku.

Początkowo aplikacja oferuje utworzenie tymczasowej sieci w celu połączenia z modułem. Krok po kroku kreator prowadzi nas po wszystkich ustawieniach. Po zakończonym procesie aplikacja automatycznie połączy nas z nowo powstałą siecią Wi-Fi. Łatwe? Tak! A to była ta najtrudniejsza część. Następnie możemy dodać kolejne urządzenia do istniejącej sieci, używając przycisku „+” w aplikacji mobilnej, który znajduje się w prawym górnym rogu. Aby ułatwić identyfikację, każdej stacji można nadać indywidualną nazwę lub przypisać pomieszczenie, w którym się znajduje.

Dodawanie Halo

Podczas instalacji warto umieścić wszystkie stacje w jednym pomieszczeniu i przenieść je dopiero po zakończeniu procesu konfiguracji. Pozwoli to uzyskać najlepszą wydajność systemu Mesh. Dodatkowo pamiętajmy umieścić główny router w centralnej części domu, aby odległość do innych odbiorników była równa, co zapewni stabilniejsze połączenie internetowe. Alternatywnie, wszystkie urządzenia można połączyć ze sobą przewodem Ethernet.

Funkcje i optymalizacja

Warto też dodać, że istnieje możliwość łatwiej rozbudowy całego zestawu. Jeżeli okazałoby się, że pokrycie siecią bezprzewodową z trzech nadajników jest niemożliwe do osiągnięcia w pełni satysfakcjonującego połączenia z Internetem, nic nie stoi na przeszkodzie, by dołożyć kolejne urządzenia z serii Halo. Kompatybilne są wszystkie modele z serii H, więc w razie potrzeby możemy sięgnąć po tańsze, ale i wolniejsze rozwiązania takie jak choćby H50G czy H70X.

Kontrola rodzicielska

Mercusys Halo H80X – testy

Początkowo testy przeprowadzane były w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Patrząc na specyfikację urządzenia, nie można mieć wątpliwości, że sprzęt w takich warunkach powinien sprawdzić się idealnie. Rzeczywiście, nie doświadczyliśmy żadnych problemów z dostępem do sieci. Warto też wspomnieć, że w obrębie miejsca wykonywania testów, było dostępnych aż 19 sieci Wi-Fi, więc było dość tłoczno. Wszystkie testy zostały przeprowadzone 3-krotnie, a wyniki prezentowane na wykresach są wartościami uśrednionymi.

Po skonfigurowaniu sieci Mesh przystąpiliśmy do pomiarów, które składały się ze zmierzenia siły sygnału sieci Wi-Fi, testów narzędziem iPerf3 oraz testów prędkości połączenia z Internetem.

Do każdego z testów wyznaczyliśmy cztery punkty pomiarowe znajdujące się w następujących lokalizacjach:

  • 1 metr od Mercusys Halo H80X – w tym samym pomieszczeniu;
  • 5 metrów od Mercusys Halo H80X – z dwoma ścianami po drodze;
  • 10 metrów od Mercusys Halo H80X – klatka schodowa z trzema ścianami po drodze, w tym jedna ściana nośna;
  • 15 metrów od Mercusys Halo H80X – pomiar przeprowadzono przed blokiem z jedną ścianą zewnętrzną po drodze.

Zestaw obejmuje trzy nadajniki. Śmiało możemy więc założyć, że w przypadku największych odległości, przy odpowiednim rozłożeniu nadajników, sygnał zostałby przełączony na silniejsze źródło. Jednak pozwoli to nam sprawdzić najgorszy możliwy wariant oraz to, jak urządzenie sobie z nim poradzi.

Wszystkie testy były wykonywane na laptopie wyposażonym w bezprzewodową kartę sieciową Intel Killer Wi-Fi 6 AX1650x.Mercusys Halo H80X – siła sygnału

Wyniki, jakie zarejestrowałem, były dokładnie takie, jakich spodziewałem się po urządzeniu zgodnym z Wi-Fi 6. Parametry łącza spadają wraz ze wzrostem odległości. Pamiętajcie, że testuję najmniej optymalny wariant, w którym Mercursys Halo nie może się przełączyć na następny nadajnik. Tylko dzięki obecności sieci pracującej na częstotliwości 5 GHz byliśmy w stanie dokonać wszystkich pomiarów.

Mercusys Halo H80X – iPerf3

Sprawdziłem, również, jak router Mercusys Halo H80X poradził sobie w testach narzędziem iPerf 3. Kiedy testy przeprowadzamy w tym samym pomieszczeniu, połączenie bezprzewodowe zapewnia niemal identyczną prędkość jak gigabitowe łącze LAN. Daje to możliwość łatwej wymiany plików między naszymi urządzeniami bez konieczności sięgania po kable. Nawet przy większych dystansach prędkości są zadawalające i podejrzewam, że gdyby nie było tak zatłoczonej przestrzeni, wyniki byłyby jeszcze lepsze.

Mercusys Halo H80X- SpeedTest

Na samym końcu sprawdziłem, jak router Mercusys Halo H80X poradził sobie podczas testów z narzędziem SpeedTest.pl, które sprawdza prędkość Internetu. Pomiary zostały przeprowadzone na łączu o przepustowości 600/60 Mbit.

Doświadczenie podpowiada mi, że aby osiągnąć pełną przepustowość łącza, muszę skorzystać z pasma 5 GHz. Dzięki temu nie zauważymy różnicy, między pracą systemu Mesh Mercusys Halo H80X, a połączeniem przewodowym. Cóż, nie będzie niespodzianką, jak powiem, że posiadane łącze jest zbyt wolne, by spowodować jakikolwiek problem dla testowanego urządzenia.

Podsumowanie

System Mesh Mercusys Halo H80X to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących wydajnego i szybkiego urządzenia spełniającego wszystkie najnowsze standardy. Producent skupił się na ważniejszych aspektach, takich jak wydajne komponenty czy wsparcie technologii umożliwiających osiągniecie wysokich prędkości transmisji. Dzięki temu otrzymaliśmy zestaw mogący się pochwalić obsługą pasm 160 MHz, 4x4MIMO, MU-MIMO, OFDMA, Beam Forming i BSS Colouring. Dodatkowo obsługuje on najnowsze standardy zabezpieczeń w tym WPA3.

fot. Dominik Kujawski

Urządzenie świetnie się sprawdzi zarówno w większych mieszkaniach, domkach jednorodzinnych jak i w przestrzeni biurowej. Dodatkowo system ten można łatwo rozbudować w przyszłości dodając do zestawu kolejne nadajniki, tego samego producenta. Dużym plusem jest również 3-letni okres gwarancyjny. Zatem jeżeli poszukujesz wydajnego systemu Mesh, który zapewni Ci szybki dostęp do Internetu na całej obsługiwanej powierzchni, warto rozważyć zakup Mercusys H80x.

Cena zestawu testowego to około 850 zł – najlepszą ofertę znajdziesz tutaj. Dostępna jest również wersja z 2 modułami, wyceniona na około 590 zł.

Szukasz alternatywy? Przeczytaj również nasz test Mercusys Halo H50G.