Poszukujesz informacji o filtrach, które mają zastosowanie w oczyszczaczach powietrza? Tutaj znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć.

Posiadamy coraz większą świadomość i wiedzę, popartą rzetelnymi wynikami badań, dotyczącą tego, czym oddychamy. Powietrze ma wpływ na nasze zdrowie tak samo, jak jedzenie, które spożywamy. Idąc do sklepu zwracamy uwagę na to, czy w jedzeniu są konserwanty, aromaty, polepszacze smaku, a przede wszystkim, czy jest zdrowe dla naszego organizmu. Podobnie ma się sprawa z powietrzem, które wdychamy. Posiadamy coraz większą wiedzę, na temat emitowanych przez kopciuchy dymów. Wiemy, czym jest mapa jakości powietrza oraz korzystamy z maseczek, kiedy mamy informację o podwyższonej ilości smogu.

Dlaczego filtry powietrza powinny interesować każdego?

Negatywny wpływ na czystość powietrza w domu ma także używanie kuchenki gazowej wpływa na zwiększoną emisję metanu, tlenku azotu i chemikaliów. Poziom LZO wzrasta bardzo szybko używając na zamkniętej powierzchni: dezodorantów i aerozoli, podczas palenia świec zapachowych i kadzidełek, suszenia prania, palenia w kominku, używania chemicznych środków myjących, obecności tworzyw sztucznych i plastiku w najbliższym otoczeniu. Stężenie niebezpiecznych substancji wiąże się bezpośrednio z tym jak często wietrzymy mieszkanie, wycieramy kurze oraz czy mamy sprawną wentylację.

Za jakością oczyszczacza zawsze stoją filtry

Filtry są najważniejszym elementem oczyszczaczy powietrza. Decydując się na wybór konkretnego modelu należy kupować takie, które są dedykowane do danego urządzenia. Dzięki temu nowy wkład filtracyjny dokładnie wpasuje się w wyznaczone miejsce. Filtry mogą mieć różne kształty (prostokątny, kwadratu, koła, walca). Często kształt filtra ma związek z konstrukcją samego urządzenia, jednak nie ma żadnego wpływu na jego działanie. Istotnym faktem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, co wyłapują filtry – jaki rodzaj zanieczyszczeń. Dzięki temu będziemy mogli lepiej dobrać odpowiedni model do potrzeb naszego zdrowia czy okolicy, w której mieszkamy.

Zwracając szczególną uwagę na filtry węglowe należy zdać sobie sprawę z tego, że są wkłady cieńsze i grubsze. Przekłada się to bezpośrednio na żywotność filtra – im więcej granulatu użyto, tym dłużej będzie skutecznie filtrował powietrze. Pozostałe filtry posiadają różną żywotność, o czym piszemy poniżej. Producent w instrukcji użytkownika informuje o tym, jak często należy wymieniać wkłady. Trzeba jednak pamiętać, że ich zużycie może następować szybciej, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy gdzie jest większy ruch samochodowy lub wysoko rozwinięty przemysł.

Poszukujesz oczyszczacza powietrza, który nie dość, że skutecznie przefiltruje powietrze w Twoim mieszkaniu, to jeszcze dodatkowo odpowiednio je nawilży? Zerknij, co pisaliśmy na ten temat w recenzji.

Filtry – użytkowanie

Decydując się na kupno konkretnego modelu oczyszczacza powietrza należy dowiedzieć się, jak często należy wymieniać filtry.

  • Filtr wstępny – jest niewymienialny. Jego konserwacja polega na regularnym czyszczeniu – omiataniu go z kurzu oraz przepłukiwaniu pod bieżącą wodą. Osuszony umieszczamy z powrotem na miejscu. Czynność tę powtarzamy w zależności od intensywności eksploatacji urządzenia, zwykle jeden raz w miesiącu.
  • Filtr węglowy – wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta, co 3, 6, 12 lub 24 miesięce. Wymieniając wkład węglowy co 3 miesiące zapewniamy najlepsze i najskuteczniejsze oczyszczanie powietrza. Wpływ na jego żywotność ma grubość wkładu węglowego – ilość użytego granulatu. Filtry te po zużyciu należy oddać do utylizacji. Nie nadają się do mycia ani regeneracji.
  • Filtr HEPA – przeciętnie wystarczy go wymienić na nowy raz w roku lub raz na dwa lata. Jednak, przebywając w otoczeniu, które jest szczególnie mocno zanieczyszczone, należy to robić 3 do 4 razy w roku. Wkłady HEPA nadają się do ponownego oczyszczenia, jeżeli wykonane są polipropylenu. Należy otrząsnąć je z nagromadzonego kurzu i umyć pod bieżącą wodą – nie wolno używać do czyszczenia szczoteczek. Pozostawić na co najmniej 24 godziny do zupełnego wysuszenia. Filtry wykonane z papieru bazującego na włóknie szklanym nie nadają się do domowej regeneracji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że filtry zmywalne tracą swoje właściwości i po kilku domowych uzdatnianiach nadają się do wyrzucenia – po prostu bezpowrotnie tracą swoje właściwości.
  • Filtr HEPA z powłoką antybakteryjną – wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta. Rolą powłoki jest wydłużenie czasu pracy filtra HEPA.
  • Filtr z jonami srebra – wymienia się je raz w roku, na początku sezonu wiosennego. Jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.
  • Filtr katalityczny – zwykle nie podlega wymianie.
  • Filtr elektrostatyczny – nie wymaga wymiany. Czyścimy pozbywając się zanieczyszczeń delikatnie miotełką, można go także umyć w ciepłej wodzie. Po dokładnym wysuszeniu ponownie montujemy w urządzeniu.

Filtry – jakie usuwają zanieczyszczenia

  • Filtr wstępny – usuwa duże zabrudzenia, widoczne gołym okiem: sierść, włosy, większe drobiny kurzu
  • Filtr HEPA – usuwa drobnoustroje (bakterie, wirusy), pleśnie, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pył węglowy i sadzę, pyły zawieszone ( PM 10, PM 2,5, PM 1), dym tytoniowy
  • Filtr HEPA z powłoką antybakteryjną – uniemożliwia namnażanie się bakterii, wirusów, pleśni
  • Filtr węglowy – eliminuje z powietrza dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy (odory), lotne związki organiczne (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, pestycydy, aceton, formaldehyd, benzen, związki zawierające chlor)
  • Filtr fotokatalityczny – LZO (m.in. formaldehyd, amoniak), drobnoustroje, bakterie
  • Filtry z lampą UV – bakterie, wirusy, koronawirusy
  • Filtr elektrostatyczny – pyły zawieszone, alergeny (roztocza kurzu domowego, pyłki), pleśnie, wirusy, zarodniki grzybów, dym papierosowy
  • Filtr termodynamiczny – bakterie, wirusy, pleśnie., kurz, alergeny i pyłki, zapachy pochodzenia organicznego
  • Filtr z jonami srebra – blokuje namnażanie bakterii

Poniżej omawiamy i tłumaczymy jak działają różne rodzaje filtrów. Skupiamy się przede wszystkim na filtrach do oczyszczaczy powietrza, choć filtry HEPA spotkamy także w odkurzaczach, klimatyzatorach lub suszarkach do rąk. Oczyszczacze powietrza najczęściej bazują na trzech filtrach: wstępnym, węglowym i HEPA. Czasem do tej trójki, dokładane są inne filtry wspomagające.

Jeżeli poszukujesz informacji jaki jest roczny koszt użytkowania oczyszczacza powietrza (koszt wymiany filtrów i praca urządzenia przez 12 godzin codziennie przez cały rok), to zachęcamy do lektury tego tekstu.

Filtr wstępny

Jest to rodzaj bardzo drobnej siateczki, rozpiętej na ramce, której zadaniem jest wyłapanie większych zanieczyszczeń, takich jak włosy, sierść, czy większe drobinki kurzu. To właśnie przez filtr wstępny najpierw przenika powietrze, dzięki czemu przedłuża on żywotność innych filtrów, chroniąc je przed tymi zanieczyszczeniami. Zazwyczaj jest połączony z filtrami HEPA i węglowym.

Filtr wstępny, aby mógł w spełniać swoje zadanie, powinien być regularnie czyszczony. Czynność tę wystarczy wykonać zwykle 1 raz w miesiącu. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli wykonany jest z tworzywa sztucznego – filtr zmywalny – to można go odkurzyć lub umyć pod bieżącą wodą albo ewentualnie przetrzeć miękką szczoteczką. Materiałowe filtry można prać delikatnie w wodzie o temperaturze 40°C. Po całkowitym wysuszeniu można ponownie zamontować filtr.

Filtr HEPA

Jego nazwa tłumaczona ze słów z języka angielskiego High Efficiency Particulate Air Filter oznacza wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Służy on do wyłapywania zanieczyszczeń w taki sposób, by uzyskać maksymalnie oczyszczone powietrze. Jest w stanie zatrzymać 99,97% cząsteczek o średnicy 0,3 µ (mikrona).

Początkowo filtr HEPA produkowany był ze spiekanego szkła (wytrzymały papier bazujący na włóknie szklanym). Dziś jednak najczęściej powstaje z polipropylenu. Filtr wygląda jak harmonijka złożona z wielu cienkich warstw włókna polimerowego i tworzy arkusze (bibułki). Wewnątrz każdej warstwy poszczególne włókna są poskręcane i ułożone losowo, tak, że tworzą mikroskopijnej wielkości pory – 0,3 µm. Powietrze swobodnie przepływa przez ten swoisty labirynt, a jednocześnie na bibułach osiadają zanieczyszczenia. Wychwytywane są cząsteczki o różnej wielkości, ciężarze i prędkości poruszania się.

Klasy filtrów HEPA

  • Filtry EPA: klasa 10, 11 i 12. W oczyszczaczach powietrza stosowanych w domu najczęściej spotykamy filtry EPA 12 – 99,5% skuteczności w oczyszczaniu
  • Filtry HEPA: klasa 13 i 14. Litera H w nazwie oznacza, że filtry te są wyższej klasy, czyli skuteczniej oczyszczają powietrze, aniżeli EPA. Wyłapuje cząstki zanieczyszczeń o wielkości 0,3 µ i osiąga 99,95% wydolności
  • filtry ULPA: klasa 15, 16 i 17. Zostawiają powietrze niemal sterylne. Stosowane w zakładach spożywczych, farmaceutycznych, nuklearnych, elektronicznych oraz w wybranych oddziałach szpitalnych. ULPA pozostawia powietrze wolne od zanieczyszczeń na poziomie 99,999 % i wychwytuje cząsteczki o wielkości 0,12 µ

Co usuwa filtr HEPA

  • alergeny roślinne: o wielkości cząsteczki 10 – 100 µm
  • roztocza kurzu domowego: 100 – 300
  • sierść zwierząt: 0,5 – 100 µm
  • pleśń: 2 – 50 µm
  • pył węglowy: 1 – 100 µm
  • zarodniki pleśni: 3 – 12 µm
  • sadza: 0,2 – 10 µm
  • bakterie: 0,2 – 10 µm
  • wirusy: 0,01 – 0,3 µm
  • opady radioaktywne: 0,1 – 10 µm
  • dym tytoniowy: 0,01-1 µm
  • pyły zawieszone (PM1, PM2,5 i PM10): 0,001 – 10 µm

Filtr HEPA z powłoką antybakteryjną

Powłoka antybakteryjna jest dodatkowym wsparciem dla filtra HEPA. Wraz z tym jak eksploatujemy urządzenie na powierzchni filtra mogą zacząć się namnażać drobnoustroje. Dotyczy to zwłaszcza oczyszczaczy z funkcją nawilżenia. Wilgotne środowisko może stać się podłożem do rozwoju patogenów (wirusów, bakterii, roztoczy, pleśni). Dlatego to właśnie w tego typu urządzeniach montowane są filtry HEPA wzmocnione powłoką antybakteryjną (antywirusową). Zadaniem tej dodatkowej warstwy jest utrzymanie wkładu filtracyjnego w najwyższej czystości oraz uniemożliwienie rozwoju wirusów i bakterii na jego powierzchni.

Taka dodatkowa ochrona może mieć znaczenie u ludzi po ciężkich chorobach lub w trakcie leczenia, ze znacznie obniżoną odpornością. Będą też dobrym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych lub u osób ze znacznie nasilonymi alergiami.

Filtr węglowy

Filtr węglowy jest najskuteczniejszy w usuwaniu toksyn gazowych, takich jak: dym papierosowy, aceton, formaldehyd, benzen, nieprzyjemne zapachy lub lotne związki organiczne. Wyłapuje także związki chemiczne, pestycydy, metale ciężkie. Tak więc jest jednym z dwóch najważniejszych filtrów w oczyszczaczach powietrza. Zanieczyszczeń tych filtry HEPA nie wychwytują jednak współpracując z filtrem węglowym może dłużej i efektywniej pracować. Czasem spotyka się połączenie filtra HEPA i węglowego, tak, że tworzą jedną całość (2 w 1). Razem usuwają zanieczyszczenia stałe i gazowe.

Węgiel aktywny – powstaje z materiałów pochodzenia naturalnego, na przykład z drewna, torfu, skorup orzechów, ale także z węgla kopalnego. Poddawane są one procesowi karbonizacji w temperaturze między 400 – 800°C, a następnie aktywowane pod wpływem dużego ciśnienia i gazu. Węgiel aktywowany w wyniku takiego działania uzyskuje właściwości adsobrcyjne, pochłaniające na dużej powierzchni (przez porowatość). Dzięki tym właściwościom zatrzymuje i wiąże składniki lotnych toksyn na powierzchni węgla aktywowanego i w jego porach – lotne zanieczyszczenia przyłączane są do powierzchni atomów węgla aktywnego.

Węgiel aktywny w oczyszczaczach występuje zwykle w postaci granulatu, który jest zamknięty w przewiewnej ramce. Im większa będzie grubość filtra tym więcej jest użytego węgla, a co za tym idzie, zwiększa się szansa na kontakt powietrza z porowatą powierzchnią substancji aktywowanej i pochłonięcie zanieczyszczeń.

Filtry wspomagające

Filtry fotokatalityczne

Wykonane są z wielowarstwowej tkaniny pokrytej warstwą węgla aktywowanego. Posiadają również dodatkową warstwę dwutlenku tytanu, który pod wpływem światła wzmacnia bakteriobójcze działanie filtra.

Powłoka katalityczna, aby dobrze pracować, wymaga obecności w urządzeniu lampy UV (światła słonecznego, którego w ciemnym wnętrzu urządzenia nie ma). Wówczas na powierzchni filtra zachodzi proces utleniania, który likwiduje LZO i drobnoustroje. Pochłonięte zanieczyszczenia rozkładane są do wody i CO2.

Niestety w czasie pracy urządzenia produkowane są niewielkie ilości ozonu, który też jest zanieczyszczeniem powietrza i negatywnie wpływa na atmosferę.

Oczyszczacze powietrza z filtrem katalitycznym są rzadko spotykanym produktem na rynku, dlatego, że do prawidłowego działania potrzebują lampy UV. Generuje to oczywiście wyższe koszty urządzenia, a nie koniecznie przekłada się na lepsze działanie. Czasem filtr ten jest stosowany jako dodatkowa bariera wyłapująca bakterie i związki chemiczne. Bywa także łączony z filtrem węglowym, których łączną skuteczność ocenia się na 99,95% usuniętych z powietrza zanieczyszczeń.

Filtry z lampą UV

Światło słoneczne wytwarza naturalnie promienie UV-A, UV-B i UV-C. Promienie UV-C wychwytywane są całkowicie przez atmosferę ziemską, natomiast promienie UV-B przenikają w znikomym stopniu. Promieniowanie UV-A ma najdłuższą długość fali. Dociera go najwięcej do powierzchni ziemi, a my możemy się opalać.

Jednak to właśnie promieniowanie UV-C (długość fali: 100–280 nm) wykazuje się właściwościami odkażającymi, więc wpływa na likwidację bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów z powietrza. Ponieważ światło tych lamp jest groźne dla ludzi lampy montowane są wewnątrz oczyszczaczy powietrza, tak by promieniowanie nie przenikało bezpośrednio do otoczenia. Wykazano, że fala promieniowania UV-C o długości około 220 nm jest bezpieczna dla ludzi i zarazem szkodliwa dla mikroorganizmów.

Lampy te można spotkać w szpitalach, laboratoriach i ośrodkach zdrowia. Odznaczają się one bardzo wysoką skutecznością, mogą usunąć około 99% patogenów z powietrza. Skutecznie usuwają także koronawirusy, w tym SARS CoV-2. Lampy emitujące światło UV-C są także stosowane do dezynfekcji ścieków i wody pitnej.

Dlaczego lampy UV są rzadko spotykane w oczyszczaczach powietrza?

Wynika to z kilku względów. Jak już wiemy filtry HEPA i filtry węglowe skutecznie oczyszczają powietrze w 99,97 %. Nawet jeżeli mamy w domu alergika, który wymaga maksymalnego oczyszczenia powietrza, to nie uzyskamy 100% dezynfekcji, choćby dlatego, że powietrze w pomieszczeniu krąży, przedostaje się przez szpary w drzwiach z innych pomieszczeń lub przez nieszczelności w oknach. Nie wspominając już o wchodzących domownikach, którzy wraz z otwarciem drzwi wymieniają częściowo powietrze i wnoszą na ubraniach cząsteczki zanieczyszczeń. Takie oczyszczacze powietrza są stosowane na przykład w laboratoriach, gdzie wymagane jest sterylne powietrze.

Filtry elektrostatyczne (jonowe)

Filtry jonowe wykorzystują pole elektrostatyczne. Przyciągają ono do powierzchni filtra zanieczyszczenia (naładowane dodatnio). Dzięki zjawisku wyładowania koronowego powietrze ulega silnej jonizacji – tworzą się jony ujemne. Jednak w czasie tego procesu wyzwalają się także tlenki azotu, ozon oraz wytwarzają się zakłócenia elektromagnetyczne, co może wiązać się z niekorzystnym wpływem na nasze zdrowie.

Tak więc przywracając równowagę jonową w pomieszczeniach, w których przebywamy poprawi się nasze samopoczucie, wzrośnie nasze skupienie uwagi oraz odzyskamy wigor. Konsekwencją tego będzie wzmocnienie układu odpornościowego, a więc mniejsza zachorowalność na infekcje i mniejsze nawroty chorób dróg oddechowych (astmy).

Można ująć to w liczbach, które robią wrażenie:

  • w pobliżu wodospadów liczba jonów ujemnych wynosi: 95 000 – 450 000 jonów/cm3
  • góry: 50 000 – 100 000 jonów/cm3
  • miasta: 100 – 2000 jonów/cm3
  • zamknięte pomieszczenie: 40 – 100 jonów/cm3

Korzyści z jonizacji powietrza

  • Usuwanie zanieczyszczeń: kurzu, alergenów i pyłków roślin, dymu papierosowego
  • Oczyszczanie i sterylizacja: pozbywanie się z powietrza patogenów – bakterii, wirusów, pleśni i roztoczy, zarodników grzybów
  • Zobojętnianie zapachów: usuwanie nieprzyjemnych zapachów i odorów, zapachów z tkanin (zasłony, firany), upranych ubrań
  • Eliminacja lotnych związków organicznych (LZO): usuwanie zapachów powstałych w trakcie prac remontowo – budowlanych (kleje, farby, rozpuszczalniki), emitowanych z elementów wykończenia lub wystroju wnętrz (dywany, meble, sprzęty domowe)
  • Wpływ na zdrowie: ujemne jony przechwytują zanieczyszczenia w pomieszczeniach, których przebywamy i osadzają je na podłodze (eliminacja). Równocześnie poprawiają nasze samopoczucie oraz wpływają korzystnie na nasze zdrowie

Rodzaje jonizatorów

Jonizator plazmowy jest wyposażony w filtr elektrostatyczny, który przyciąga zanieczyszczenia do swojej powierzchni. Jony ujemne wytwarzane są przy wykorzystaniu pracy dwóch elektrod – katody i anody – pomiędzy którymi przepływa prąd o wysokim natężeniu. Ujemnie naładowane cząsteczki łączą się z napotkanymi zanieczyszczeniami w powietrzu i osadzają się na podłodze, ale również na innych napotkanych powierzchniach: krzesłach, kanapie, itp.

Jonizatory ostrzowe są mniej popularne i rzadziej spotykane. Jonizator ostrzowy pod wpływem przepływającego prądu o wysokim napięciu wystrzeliwuje w krótkim czasie duże ilości nowo powstałych jonów ujemnych. Kropelki wody rozbijane są na aniony, które neutralizują nadmiar kationów. Tak powstałe jony są jednak nietrwałe i mają mniejszą wytrzymałość. Równocześnie w trakcie wytwarzania jonów ujemnych powstaje niepożądany ozon i tlenki azotu. Jest to powód, że metoda ta jest rzadko stosowana, na korzyść jonizacji plazmowej.

Filtr elektrostatyczny usuwa z powietrza pyły zawieszone, alergeny (roztocza kurzu domowego, pyłki), pleśnie, wirusy, zarodniki grzybów, dym papierosowy.

Filtr termodynamiczny

Sercem oczyszczacza, w którym zastosowano takie rozwiązanie jest nie filtr, a ceramiczny rdzeń sterylizujący. Rdzeń ten potrafi rozgrzać się do temperatury 200°C. Następnie powietrze przepływa do komory chłodzącej, w której błyskawicznie ochładza się tak, że na zewnątrz wydostaje się o temperaturze pokojowej. Urządzenie z filtrem termodynamicznym cechuje cicha praca, już od 16 dB, co możemy porównać do szeptu.

Podczas kontaktu powietrza z wytworzoną gorącą temperaturą zanieczyszczenia zostają spalone – około 99% patogenów (bakterie, wirusy, pleśnie). Spaleniu ulegają także kurz, alergeny i pyłki. Zniszczeniu ulega również zapach pochodzenia organicznego. Jednak rdzeń sterylizujący nie usuwa pyłów zawieszonych (PM10 I PM2,5) ani zanieczyszczeń gazowych.

Filtr termodynamiczny działa w sposób nieprzerwany i bezawaryjny długie lata. Nie trzeba także pamiętać o wymianie rdzenia, ani nie trzeba go czyścić. Jednak nie jest tak skuteczny jak filtr HEPA i filtr węglowy.

Filtr z jonami srebra

Stosowane w oczyszczaczach z funkcją nawilżania powietrza. Jony srebra ograniczają namnażanie się drobnoustrojów (działanie antybakteryjne) i je unieszkodliwiają – wpływają na ich strukturę oraz uszkadzają błonę komórkową. Dzięki temu zapobiegają namnażaniu się bakterii w pojemniku z wodą, wytwarzaniu nieprzyjemnego zapachu oraz rozpylaniu patogenów w powietrzu.

Podsumowanie

Decydując się na oczyszczacz do mieszkania należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

Jakie dobrać filtry – uniwersalną, najczęściej spotykaną trójką filtrów są filtry wstępny, węglowy i HEPA, które świetnie ze sobą współpracują i wzajemnie się uzupełniają. Jeżeli pracujemy w domowym biurze, które mieści się w salonie naszego domu, na czas nieobecności domowników, warto zastanowić się nad kupnem oczyszczacza z funkcją jonizacji. Chcąc zapewnić sobie i najbliższym dodatkową ochronę, można wybrać filtr HEPA z powłoką antybakteryjną. Jeżeli powietrze w naszym mieszkaniu często bywa suche warto rozważyć zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania. Pamiętajmy wówczas o filtrach z jonami srebra, które zapobiegną namnażaniu się drobnoustrojów w wodzie. Chcąc uniknąć wymiany jakichkolwiek filtrów można zdecydować się na zakup oczyszczacza z filtrem termodynamicznym, ale filtr ten nie usuwa pyłów zawieszonych.

Gdzie postawić oczyszczacz – oczywiście, w pomieszczeniach, w których najwięcej przebywamy, czyli w salonie z aneksem kuchennym, w sypialni lub w biurze. Należy wybrać jedno. Można także przenosić urządzenie, na przykład na dzień do salonu, na noc do sypialni, lepszym jednak rozwiązaniem jest kupienie kolejnego. Oczyszczacz najlepiej będzie pracował stojąc na podłodze, ma wówczas możliwość zbierania zanieczyszczeń, które opadły na podłogę. Urządzenie dobieramy tak, by było w stanie oczyścić powietrze w całym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, by kupując oczyszczacz sprawdzić w parametrach technicznych do jakiej wielkości pomieszczenia jest przeznaczony (w m2).

Głośność pracy – to bardzo istotne. Urządzenia, które w specyfikacji będą generowały hałas na poziomie 20 – 25 dB będą ciche i na pewno nie zakłócą naszego snu, ani pracy. Należy zwrócić uwagę, że większość oczyszczaczy ma wbudowany wentylator, który jeśli jest ustawiony na wyższą moc wytwarza większy hałas. Warto pamiętać, by na noc włączać tryb nocny, wówczas urządzenie będzie pracować cicho, ewentualnie można go odsunąć od łóżka.

Wybór marki – to, na jaką markę się zdecydujemy ma kluczowe znaczenie. Producent, który na rynku jest od wielu lat, daje nam niejako gwarancję, że za kilka lat bez problemu dokupimy filtry lub skorzystamy z usług serwisu. Inaczej ma się sprawa z firmami, które są nieznane. Nie wiadomo, czy za rok, dwa lub trzy, będziemy mogli kupić wymienne wkłady filtracyjne, jaka jest jakość podzespołów i czy będzie możliwość skorzystania z serwisu gwarancyjnego.

Koszt filtrów – zgodnie z tym co omawialiśmy powyżej, należy pamiętać, że prędzej, czy później będziemy potrzebowali wymienić filtry. Jest to koszt, który można wstępnie oszacować i doliczyć do kosztu zakupu urządzenia.

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.