Filtrowanie powietrza i chłodząca bryza – test oczyszczacza Dyson

Rozwój cywilizacji niesie nam wygodę, którą sobie niezwykle cenimy. Jest nie do pomyślenia życie bez komputerów, telefonów, gadżetów i wszelkich nowinek technologicznych. Myślę, że już dziś, coraz więcej osób nie wyobraża sobie także codzienności bez oczyszczacza powietrza. Bardzo słusznie, bo to właśnie jego zadaniem jest chronić i wspierać nasze zdrowie przez usuwanie z powietrza alergenów, pyłów zawieszonych, smogu czy nieprzyjemnych zapachów. Zapraszamy do lektury tekstu o oczyszczaczu powietrza Dyson.

Mieszkam na wsi, leżącej blisko granicy naszego państwa i Czech. Okolica jest piękna, z okien widzę góry… i unoszące się nad dachami dymy z kominów moich sąsiadów. Długi zimowy czas i teraz wczesnowiosenny okres, nadal służą temu, by ogrzewać swoje domy. Wiadomo, „kopciuchom” mówimy do widzenia, lecz choć stopniowo jest coraz lepiej, to jeszcze nie jest doskonale. Razem ze mną w domu mieszka mały alergik, który objawy uczulenia na swojej skórze ma niemal przez cały rok. Każdy, kto choć raz usłyszał o alergii na roztocza kurzu domowego, wie o czym mówię. Dodatkowo dochodzą jeszcze sezonowe pylenia traw i drzew.

Pomysł zakupu oczyszczacza powietrza chodził mi już nieco wcześniej po głowie. Pracuję jednak w redakcji, gdzie mamy możliwość testowania różnych urządzeń. Kiedy tylko dowiedziałam się, że będziemy mieć do recenzowania oczyszczacz powietrza, szybko zgarnęłam go innym sprzed nosa. Tak oto, w moje ręce trafił Dyson Purifier Humidify + Cool Formaldehyde PH04, który można kupić za 3469 zł.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04

Do tej pory nigdy nie testowałam oczyszczacza powietrza. Kiedy dotarł do mojego domu w wielkim pudle od razu pomyślałam, że jest ogromny. Chwilę później pomyślałam: i jaki ciężki. Tak, trzeba się dobrze zastanowić, gdzie postawić Dysona, ponieważ jego przenoszenie może być nieco kłopotliwe, ze względu na gabaryty. Co prawda oczyszczacz ma u góry dużą obręcz i ręce same się unoszą, by za nią chwycić, ale zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji użytkownika, producent zakazuje unoszenia, czy przenoszenia za nią. Więc jeśli chcemy go przestawić, to najlepiej odłączyć pojemnik z wodą i przenieść w dwóch elementach – osobno pojemnik i oczyszczacz. Niestety urządzenie nie jest wyposażone w żaden uchwyt do przenoszenia – to chyba jedyny mankament, który mi tak naprawdę przeszkadzał.

Pierwsze uruchomienie oczyszczacza

Na obudowie oczyszczacza są dwa przyciski, z których jeden rozpoznałam jako włącz/wyłącz, a drugi ma wyrysowaną ikonę filtra. Dotykając przycisku uruchamiającego, oczyszczacz podpowiadał jakie kroki należy kolejno wykonać. Tak więc nalałam wody do pojemnika do maksymalnej wysokości. Potem umiejscowiłam go w urządzeniu. Fajnym rozwiązaniem w przypadku zbiornika na wodę jest wygodny uchwyt i kółka pod spodem, dzięki czemu łatwo wjeżdża (wsuwa się) na swoje miejsce. Innym atutem jest pokrywa pojemnika, która umożliwia przenoszenie wody bez jej rozchlapywania. Należy jednak mieć na uwadze, że bezpośrednio na pokrywie są umieszczone również elementy elektroniczne, które za radą producenta powinny pozostać suche.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, zbiornik na wodę

Następnie rozpakowałam zabezpieczone folią filtry i zamontowałam je w odpowiednich miejscach. O tym, że filtr jest w dobrze zamontowany poinformował mnie charakterystyczny klik. Potem zamknęłam obudowę i to wszystko. Wreszcie mogłam uruchomić oczyszczacz.

Aplikacja DysonLink

Zaczęłam jednak od instalacji aplikacji DysonLink na moim telefonie. Aplikacja poprowadziła mnie przez kolejne etapy. Zalogowałam się wpisując swoje hasło, była także konieczność zaakceptowania wymaganych zgód. Należało także włączyć funkcję Bluetooth oraz zezwolić na dostęp do lokalizacji. Potem wybrałam odpowiedni model Dyson’a, sparowałam telefon z oczyszczaczem i dokończyłam konfigurację.

Co daje aplikacja?

Pozwala sterować pracą urządzenia podobnie jak pilot, jednak aplikacja jest szybsza, sprawniejsza i bardziej intuicyjna. Posiada także możliwość sprawdzenia warunków otoczenia – dlatego wśród wymaganych zgód konieczna była także ta na dostęp do lokalizacji, celem zapewnienia wiarygodnych informacji na temat temperatury, wilgotności i jakości powietrza w naszym miejscu zamieszkania.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, aplikacja Dyson Link

Pilot

Wyróżnia się elegancką złotą obudową, jest mały i dobrze się nim steruje. Główną jego zaletą jest to, że posiada wbudowany magnes oraz kształt dopasowany do obudowy, dzięki czemu świetnie leży na szczycie obręczy i nie spada. Dotykając przycisku „i” menu informacyjne – możemy uzyskać dane o parametrach otoczenia. Zaczynając od wartości zanieczyszczeń PM2,5 i PM10 (pyłów zawieszonych), HCHO (formaldehyd), VOC (lotne związki organiczne) i NO2 (dwutlenek azotu), aż po temperaturę i wilgotność powietrza. Wspomniane menu zawiera również informacje o stopniu zużycia filtrów. Korzystając z innych przycisków możemy zwiększać lub zmniejszać nawiew oraz moc nawilżania, skierować strumień powietrza do przodu lub do tyłu, wybrać tryb nocny lub auto oraz zaprogramować czas pracy, po którym urządzenie samo się wyłączy.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, pilot

Strefa posiadacza

Producent Dyson stworzył strefę posiadacza. Jest to miejsce, w którym nowy użytkownik znajdzie interesujące wskazówki, filmy wideo i porady, jak zacząć korzystać z oczyszczacza powietrza Dyson. Oprócz tego w strefie znajduje się instrukcja obsługi, więc nie musimy się przejmować tym, że zaginie nam gdzieś papierowa wersja. Dokładnie zostały także omówione poszczególne funkcje, które pokazują się na wyświetlaczu. Dowiemy się także jak korzystać z pilota oraz z aplikacji.

Filtry

Dwustopniowy

Zbudowano go z dwóch, niezależnych elementów filtrujących. Filtr HEPA rozpoznać można po tym, że wygląda jak bibułka wielokrotnie złożona, tak że przypomina harmonijkę. Filtr węglowy ułożony jest bardziej centralnie i składa się z dwóch łukowato wygiętych ramek (o mniejszym rozmiarze). Producent zaleca wymianę filtra dwustopniowego co 12 miesięcy, przy założeniu, że oczyszczacz pracuje po 12 godzin dziennie. Obecnie cena filtra wynosi 346 zł.

Filtr HEPA

 • pyły zawieszone: w całości usuwa PM10, zdecydowaną większość PM2,5, pył węglowy, sadzę, dwutlenek azotu (NO2)
 • kurz i zarodniki roztoczy
 • zarodniki pleśni i grzybów
 • pyłki roślinne i alergeny
 • baterie i wirusy
 • sierść zwierząt domowych

Filtr węglowy

 • LZO (lotne związki organiczne, z ang. VOC) – np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, aceton, formaldehyd
 • składniki dymu papierosowego
 • środki chemiczne np. pestycydy, benzen, związki zawierające chlor
 • nieprzyjemne zapachy (odory)
oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, filtr dwustopniowy, katalityczny, mata ewaporacyjna

Katalityczny

Filtr ten nie podlega wymianie. Zadaniem tego filtra jest usuwanie lotnych związków organicznych m.in. amoniaku, ale także drobnoustrojów i bakterii. Jednak producent zwraca szczególną uwagę na usuwanie z powietrza szkodliwego formaldehydu, który w wyniku pracy filtra katalitycznego przekształca się do wody i dwutlenku węgla.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, filtr katalityczny, mata ewaporacyjna

Filtry takie znajdziecie w wielu modelach dostępnych na rynku. Oczywiście samych rodzajów filtrów jest na rynku dużo więcej, a ich sposób i efekty pracy różnią się między sobą. Jeżeli chcecie dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, zachęcamy do przeczytania materiału poświęconego właśnie nim. Zaskoczyć Was może również koszt użytkowania takich urządzeń, bo filtry wymieniać należy zgodnie z deklaracją producenta.

Nawilżanie i lampa UV – Technologia Ultraviolet Cleanse 

Woda znajdująca się w pojemniku jest poddawana w sposób ciągły dezynfekcji przez lampę UV, która wykorzystuje promienie ultrafioletowe o długości 275 nm. Dzięki temu likwidowane są bakterie i pleśnie, które mogłyby rozwijać się w wilgotnym wnętrzu pojemnika. Zaś woda pobierana ze zbiornika i nawiewana w postaci mgiełki po pomieszczeniu jest niemal sterylnie czysta. Zgodnie z tym co podaje producent woda jest w 99,9% wolna od zanieczyszczeń. Higienicznie czysta woda pochłaniana jest przez matę ewaporacyjną, która w wyniku przepływu powietrza oddaje tę wilgoć do pomieszczenia.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, wyświetlacz

Tryby pracy oczyszczacza Dyson Purifier Humidify + Cool Formaldehyde PH04

Tryb automatycznego oczyszczania – urządzenie samo dostosowuje tryb pracy do ilości zanieczyszczeń wykrytych w powietrzu.

Tryb automatycznego nawilżania powiązany jest z trybem automatycznego oczyszczania powietrza. Po wybraniu obu trybów urządzenie rozpoznaje, jaka jest wilgotność i jakość powietrza w pokoju, po czym samoczynnie się dostosowuje zwiększając lub zmniejszając intensywność pracy. Można włączyć oba tryby wybierając odpowiedni przycisk (Auto) na pilocie lub w aplikacji DysonLink. 

Tryb nocny – przycisk z symbolem księżyca, który możemy wybrać na pilocie lub w aplikacji. Tryb ten oznacza, że oczyszczacz dostosuje się cichą pracą oraz przyciemnionym wyświetlaczem do panujących warunków, tak, by nie zakłócać snu.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, wyświetlacz, tryb nocny

Tryb Auto – wybierając przycisk auto urządzenie pracuje na najwolniejszej prędkości, a strumień nawiewanego powietrza można skierować do przodu lub do tyłu

Tryb przepływu powietrza – także tutaj istnieje kilka opcji. Można wybrać:

 • chłodzenie – przydatne latem, świetnie zastąpi wentylator, który po prostu mieli powietrze. Natomiast urządzenie schładza pomieszczenie wolnym od zanieczyszczeń powietrzem
 • tryb rozproszony – oscylacja – powietrze jest rozpraszane na boki pod kątem 45 stopni (strumień skierowany jest bardziej do przodu), 90 stopni powietrze nawiewane jest w szerszym strumieniu
 • tryb bryzy – daje wrażenie powiewu wiatru
oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, aplikacja Dyson Link

Wygląd

Dyson PH04 charakteryzuje się nowoczesnym i niebanalnym wyglądem. Jak już wspominałam oczyszczacz jest duży, ma ponad 90 cm wysokości oraz waży 8,5 kg (plus pamiętajcie, że napełniony zbiornik wodą, to kolejne 5 kilogramów). Podstawę urządzenia stanowi obudowa, do której wsuwamy z przodu pojemnik z wodą. Jest to fajne, bo dzięki temu sami widzimy, jaki jest poziom wody. Nad zbiornikiem jest obudowa w kolorze złotym, za którą kryją się filtry. Natomiast górę stanowi eliptyczna obręcz, w której po bokach znajduje się wylot powietrza, który możemy skierować do przodu lub do tyłu.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04

Czyszczenie filtra

Kiedy na obudowie oczyszczacza zaświeci się pomarańczowa ikona filtra oznacza to, że należy przeprowadzić cykl głębokiego oczyszczania (zwykle raz w miesiącu). Jest to konieczna czynność, która usuwa bakterie i kamień w układzie wodnym. Jakie kroki trzeba wykonać poinformuje nas aplikacja w telefonie lub film instruktażowy na stronie Dyson.pl

Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka

Dyson Purifier Humidify + Cool Formaldehyde PH04 posiada pozytywną opinię wydaną przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie – Opinia nr: Op-5542/2022. Urządzenie zostało poddane testom pod kątem bezpieczeństwa ogólnego, wpływu na zdrowie użytkowników oraz jego funkcjonalność. Sprawdzono także, z jakich materiałów został wykonany oczyszczacz – przeprowadzono analizę składu jakościowego i ilościowego surowców. Pozytywną opinię wydano 05.12.2022 r.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Polskie Towarzystwo Alergologiczne wydało pozytywną opinię dla oczyszczacza Dyson Purifier Humidify + Cool Formaldehyde PH04, stwierdzając, że skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz że jest bezpieczny i przyjazny dla alergików. Urządzenie to jest polecane osobom zmagającym się z alergią przez PTA.

Sprawdzam – moje wrażenia z użytkowania oczyszczacza

Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Humidify + Cool PH04 wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Skutecznie i szybko oczyszcza powietrze, czyli dobrze wykonuje swoją pracę. O tym, jaki jest poziom zanieczyszczeń w powietrzu informują nas oczywiście cyferki na wyświetlaczu oraz kolor w jakim są wyświetlane (zielony super, potem kolejno żółty, pomarańczowy, czerwony i fioletowy – bardzo słabo). Kiedy specjalnie zadymiłam powietrze w pokoju – kilkukrotnie zapaliłam i zgasiłam świecę – poziom niebezpiecznych cząstek (PM10 i PM2,5) w ciągu 3 minut urósł do wartości powyżej 600. W ciągu 20 minut powietrze zostało oczyszczone zupełnie, poziom zanieczyszczeń PM10 spadł do wartości 27, natomiast PM2,5 osiągnęło wartość 25.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04, aplikacja Dyson Link

Producent deklaruje, że urządzenie generuje minimalny poziom hałasu na wysokości 36 dB. Taki poziom osiągamy podczas rozmawiania szeptem. Jednak, jak dla mnie pracuje zbyt głośno. Dopiero kiedy odsunęłam oczyszczacz od łóżka na odległość 1 m spokojnie zasnęłam. Maksymalny poziom hałasu Dyson osiąga, kiedy ustawimy mu maksymalną siłę nawiewu – 60,5 dB. Czyli jest to taki hałas do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, na przykład w czasie rozmowy, zwykłej pracy w biurze, czy oglądanej TV. Jednak moje odczucia były nieco inne. Miałam wrażenie, że jest to dużo wyższy hałas, taki, przy którym trudno skupić swoją uwagę.

Oczyszczacz powietrza nawiewa powietrze strumieniem skierowanym w przód lub w tył. Powietrze nawiewane do przodu charakteryzuje się zdecydowanie mocniejszym podmuchem. Kiedy włączyłam urządzenie na poziom 7 (i wzwyż) zauważyłam, że podmuch powietrza porusza firaną w oknie albo kartką papieru na biurku. Fajny będzie ten strumień powietrza latem, kiedy szukamy ochłody i posiłkujemy się wentylatorami. Tutaj nie będziemy wentylatora na pewno potrzebować, za to wiemy, że nawiewane powietrze przez oczyszczacz jest bardzo czyste. Powietrze wydmuchiwane do tyłu jest zdecydowanie słabsze, jeśli chodzi o mnie przyjemniejsze w odczuciach i bardziej rozproszone.

oczyszczacz powietrza, Dyson Purifier Humidify + Cool PH04

Skorzystałam z kalkulatora zużycia prądu. Podałam moc oczyszczacza 45 W oraz założyłam, że urządzenie będzie pracować 12 godzin dziennie. Na tej podstawie obliczyłam, że dzienny koszt zużycia prądu (0,54kWh) dla Dyson Purifier Humidify + Cool PH04 wynosi zaledwie 42 gr. Jeżeli oczyszczacz będzie pracował codziennie po 12 godzin przez cały rok to zużyje prąd 197,10 kWh, którego roczny rachunek wyniesie nas tylko 151,77 zł. Jednak pamiętajmy, że do kosztu zużycia prądu należy doliczyć cenę filtra dwustopniowego, który należy wymienić jeden raz w roku. Taki roczny koszt pracy oczyszczacza na dzień dzisiejszy da nam sumę 497,77 zł.

Co wymaga jeszcze dopracowania

Niestety, oczyszczacz nie posiada wygodnego uchwytu do przenoszenia, a szkoda, bo całe urządzenie z napełnionym pojemnikiem wodą waży ponad 13 kg. Trudno jest go przenosić jako całość.

Zauważyłam także, podczas przeprowadzenia testu na zadymienie powietrza, że czujnik w urządzeniu stopniowo pokazuje coraz wyższe wartości (z sekundy na sekundę). Natomiast aplikacja w telefonie aktualizuje się co 20 sekund.

Podczas, gdy oczyszczacz włączony jest na najwyższe ustawienia, problematyczna może okazać się także rozmowa z drugą osobą, próba słuchania audycji w radio lub oglądania TV. Jest to związane z generowaniem przez urządzenie wysokiego poziomu hałasu.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza marki Dyson jest u mnie już niemal miesiąc. Po tych kilku tygodniach testowania zauważyłam, że ja i mój syn czujemy się zdecydowanie lepiej. Przecież sezon pylenia w przyrodzie jest już otwarty, drzewa i krzewy kwitną, a ja nie wychwyciłam nasilonych objawów alergii. Poza tym zdarzyło mi się nie wyłączać urządzenia na noc. Wówczas, wchodząc rano do tego pokoju, czuję naprawdę świeże powietrze, takie, którym aż chce się oddychać. Myślę, że oczyszczacz Dyson Purifier Humidify + Cool Formaldehyde PH04 zamieszka z nami na stałe. Poza tym, swoim unikalnym wyglądem, stanowi piękną ozdobę wnętrza.