Czy powinieneś kupić płytę indukcyjną? Wybór odpowiedniego sprzętu kuchennego może być wyzwaniem. Płyta indukcyjna, to coraz popularniejsza na rynku i oferuje wiele korzyści. Zebraliśmy argumenty za zakupem i przeciw.

Nowe budownictwo często nie daje nabywcom w ogóle wyboru za sprawą braku dostępu do przyłącza gazowego. Jednak wszyscy ci, którzy preferują gotowanie na ogniu, mają wiele argumentów przeciwko tradycyjnym płytom elektrycznym. Przestarzałe rozwiązanie jest powolne w nagrzewaniu i niezbyt energooszczędne. Dlatego już od dawna udoskonalana jest alternatywa, również zasilana prądem – płyty indukcyjne.

Photo by Sven Brandsma on Unsplash

Zanim przejdziesz na płytę indukcyjną, zastanów się, czy to właściwy wybór dla Ciebie. Pamiętaj, że może to wymagać zmiany nawyków i technik gotowania. Aby pomóc Ci w dostosowaniu się, omówimy różnice i niezbędne akcesoria związane z gotowaniem indukcyjnym. W przeciwieństwie do przejścia z kuchni gazowej na elektryczną, płyta indukcyjna może znacząco wpłynąć na rodzaj używanych naczyń i sposób gotowania.

Jak działa płyta indukcyjna?

Kuchenka indukcyjna podgrzewa naczynia poprzez indukcję elektryczną, a nie za pomocą innych konwencjonalnych metod, takich jak promieniujące ciepło (w przypadku płyt elektrycznych) lub płomień gazowy. Nagrzewanie indukcyjne polega na przekazywaniu fal z elektrycznych elementów grzewczych płyty, do specjalnych materiałów użytych w naczyniach.

Gotowanie indukcyjne to bardziej zaawansowany proces, w którym wytwarzane jest pole magnetyczne. Płyta wykonana w tej technologii posiada cewki z miedzianego drutu umieszczone pod szklaną powierzchnią. Kiedy na kuchence umieszcza się garnek przewodzący prąd, przepuszczany jest przez niego zmienny prąd elektryczny. Powoduje to powstanie pola magnetycznego, które generuje prąd elektryczny w podstawie garnka. W ten sposób garnek sam staje się źródłem ciepła, dzięki czemu gotowanie indukcyjne jest niezwykle wydajne.

Jakie zalety ma płyta indukcyjna?

Prędkość

Szybkość gotowania na płytach indukcyjnych wynika z bezpośredniego przekazywania energii do naczynia, co powoduje szybki wzrost temperatury. Badania wykazały, że płyta indukcyjna podgrzewa garnek z wodą do temperatury wrzenia dwa razy szybciej niż płyta gazowa, a więc w zaledwie 4 minuty. Biorąc pod uwagę, że zagotowanie pełnego czajnika wody zajmuje tylko 2-3 minuty, wydajność płyty indukcyjnej staje się jeszcze bardziej widoczna.

Kontrola

Precyzja regulacji mocy grzewczej na płycie indukcyjnej jest znacznie większa w porównaniu do palnika gazowego. Chociaż są one zazwyczaj droższe od konwencjonalnych rozwiązań, płyty indukcyjne są wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak precyzyjne dawkowanie poziomu mocy, funkcje pamięci trybów i timery.

Gotowanie na płycie indukcyjnej jest wydajne, ponieważ ciepło pozostaje stałe i nie wzrasta wraz z upływem czasu, co ułatwia określenie czasu gotowania potrawy. Wymaga to z pewnością przyzwyczajenia, ale po opanowaniu jest to cenna wartość dodana w kuchni.

Bezpieczeństwo

Płyta indukcyjna znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo poparzeń i pożarów, gdyż nagrzewają się jedynie naczynia. Tak więc nie tylko zapewnia bezpieczeństwo palcom, ale również eliminuje ryzyko podpalenia rękawic lub ścierek kuchennych, jeśli mamy tendencję do rzucania ich na kuchenkę po gotowaniu.

Lepsza jakość powietrza

Urządzenia kuchenne zasilane gazem mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli okap nie jest włączony regularnie lub wentylator wyciągowy nie działa prawidłowo. Urządzenia te emitują szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak tlenek węgla, dwutlenek węgla, dwutlenek azotu i cząstki stałe, które mogą powodować podrażnienia i długotrwałe problemy zdrowotne. Jednak zastosowanie skutecznego wentylatora wyciągowego może znacznie ograniczyć te problemy.

W dokumencie „ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA W POLSCE – STAN, PRZYCZYNY I SKUTKI” wydanym przez Polską Akademię Nauk możemy przeczytać, że wśród zanieczyszczeń powietrza w domach, kuchenki gazowe wymieniane są wymieniane w jednym rzędzie z dymem papierosowym. Dlatego gotowanie na płycie indukcyjnej eliminuje problemy wytwarzania szkodliwych cząsteczek, a skojarzenie z czystym powietrzem będzie prawdopodobnie atrakcyjne dla tych, dla których zdrowie jest priorytetem.

Oszczędność elektryczna

Wybierając indukcję, możesz zarówno zaoszczędzić pieniądze, jak i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju środowiska. Tradycyjne płyty gazowe lub elektryczne podgrzewają nie tylko patelnię, ale także otaczające ją powietrze, co prowadzi do zwiększonego zużycia energii. Natomiast płyty indukcyjne podgrzewają tylko patelnię, dzięki czemu zmniejszają w ten sposób straty energii.

Łatwiejsza czyszczenie

Łatwość czyszczenia płyt indukcyjnych z pewnością docenią wszyscy ci, którzy od lat użerali się gazowymi palnikami. Powierzchnia płyt indukcyjnych jest zazwyczaj równa i łatwa do przecierania. Dodatkowo użyte do jej wykończenia materiały są mniej podatne na zapiekanie się na niej jedzenia, co sprawia, że czyszczenie jest prostsze. Dodatkowo nie trzeba czekać, aż powierzchnia ostygnie, aby ją wytrzeć.

Zdjęcie dodane przez Max Vakhtbovych

Wady płyt indukcyjnych

Interakcje z urządzeniami medycznymi

Osoby z rozrusznikami serca lub pompami insulinowymi powinny zachować ostrożność. Indukcyjne płyty kuchenne nie są odpowiednie dla osób korzystających z tych urządzeń medycznych, ponieważ emitują one pola elektromagnetyczne, które mogą zakłócać ich działanie.

Odgłosy podczas gotowania

Czy kiedykolwiek słyszeliście szumiący hałas podczas gotowania? Jeśli nie, to możecie być zaskoczeni, że płyty indukcyjne mogą być głośniejsze, niż się spodziewacie. Dźwięk może się nasilać, gdy na płycie umieszczane są garnki i patelnie, powodując u niektórych osób uczucie dyskomfortu. Aby zredukować brzęczenie, sugeruje się wybór cięższych patelni.

Nowe garnki i patelnie

Poza kosztem samej płyty indukcyjnej prawdopodobnie trzeba będzie zakupić nowy zestaw naczyń do gotowania. Do płyt indukcyjnych pasują tylko te garnki i patelnie, które mają właściwości magnetyczne zdolne do przekazywania prądu. Na rynku są również różnego rodzaju „adaptery” do garnków, które rozgrzewają się i przenoszą ciepło do postawionego na nim garnka. Jednakże, takie rozwiązanie nie różni się niczym od płyt zwykłych elektrycznych, więc nie da nam żadnych atutów płyty indukcyjnej.

Szklane wykończenie, nieodporne na uszkodzenia

Płyty indukcyjne posiadają szklaną powierzchnię, która ma swoje wady. Aby uniknąć zarysowania powierzchni, zaleca się nie przeciągać po niej naczyń kuchennych. Ponadto niestety jest ona podatna na pęknięcia. Jeśli spadnie na nią ciężki przedmiot, taki jak żeliwna patelnia, czy niefortunnie uderzymy młotkiem do mięsa w krawędź, to możemy spodziewać się, że szkło pęknie.

Ponadto roztopiony plastik lub cukier może spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni, a gorące patelnie długo trzymane na palniku mogą pozostawić tymczasowe przebarwienia. Chociaż plamy ostatecznie zbledną po zastosowaniu środka do czyszczenia płyt kuchennych, mogą one pogorszyć wygląd urządzenia.

Nauka gotowania trochę od nowa

Kuchenka indukcyjna ma pewne ograniczenia, które mogą wpływać na metody gotowania. Płyta wymaga patelni o płaskiej powierzchni, co sprawia, że gotowanie z użyciem woka jest trudniejsze.

Wcześniejsze doświadczenie w gotowaniu może nie mieć znaczenia w pracy z indukcją, ponieważ czas gotowania zostanie skrócony. Jeżeli byliście przyzwyczajeni, że na średnim ogniu olej nagrzewał się kilka minut, to teraz może zacząć dymić, zanim skończysz siekać składniki. Tak więc nawet ulubiony przepis, który gotowałeś wiele razy, może skończyć jako zwęglony śmieć na dnie patelni.

Nowy obwód na 3-fazy?

Większość płyt indukcyjnych podobnie do piekarników potrzebuje specjalnego, 3- fazowego gniazda. Wymaga to instalacji dedykowanego przewodu biegnącego od skrzynki bezpieczników do kuchenki, aby dostarczyć ponad 6 kW mocy. Jeśli masz już zainstalowaną kuchenkę elektryczną, możliwe, że nie musisz się o to martwić, ale jeśli przechodzisz z kuchenki gazowej, możesz potrzebować usług elektryka, aby doprowadzić brakujący obwód do swojej kuchni.

Ile kosztuje płyta indukcyjna?

Dużo zależy od ilości palników i dodatkowych technologii, na jakie się zdecydujemy. Najtańsze płyty mają 2 palniki, a ich cena zaczyna się od około 700 złotych. Najbardziej popularne są natomiast płyty z 4 palnikami, a najtańsze modele możemy znaleźć za nieco ponad 900 złotych.

Maj daje się być dobrym momentem na zakup płyty indukcyjnej. Zaobserwowaliśmy ceny tych produktów nareszcie spadły. Niestety od jakiegoś czasu z miesiąca na miesiąc musieliśmy liczyć się ze wzrostem cen. Daltego jeżeli szukasz małej płyty indukcyjnej z 2 palnikami, zapraszamy do przejrzenia naszego Rankingu 6 najlepszych płyt indukcyjnych dwupalnikowych.

Najtańsza płyta 2-palnikowa znanej marki – CANDY CID 30 G3

Cena w nocnej promocji: 709 złotych Przejdź do sklepu

Płyta indukcyjna CANDY CID 30 G3 została zaprojektowana z grubą powierzchnią ze szkła hartowanego, która nie tylko wygląda nowocześnie, ale jest również bezpieczna i trwała. Jedną z kluczowych cech urządzenia CANDY CID 30 G3 jest funkcja „Keep Warm”, która utrzymuje stałą temperaturę grzania, zapobiegając przypalaniu potraw. Funkcja „Pauza” pozwala na wstrzymanie gotowania na wszystkich palnikach jednocześnie, a następnie łatwe wznowienie gotowania.

Urządzenie posiada również funkcję timera, który można ustawić dla każdego palnika, automatycznie wyłączając zasilanie po ustawionym czasie gotowania. Funkcja „Ochrona przed zalaniem” zapobiega uszkodzeniu płyty w przypadku rozlania płynu. Wskaźnik ciepła resztkowego” ostrzega, gdy płyta jest jeszcze ciepła, zapewniając bezpieczeństwo Tobie i urządzeniu.

CANDY CID 30 G3 posiada również system rozpoznawania, który emituje sygnał dźwiękowy w przypadku umieszczenia na płycie przedmiotu mniejszego niż 80 mm i przechodzi w tryb czuwania, jeśli problem nie zostanie rozwiązany. Funkcja „Touch Panel Lock” pozwala zablokować panel dotykowy, aby uniknąć przypadkowych zmian lub wyłączeń.

Najtańsza płyta 4-palnikowa znanej marki – HISENSE I6421C

Cena: 1 049,99 złotych Przejdź do sklepu

Indukcyjna płyta grzewcza HISENSE I6421C to eleganckie rozwiązanie do gotowania. Płyta wyposażona jest w czujnik wykrywania naczyń, który rozpoznaje ich położenie i aktywuje odpowiednią strefę gotowania, zapewniając precyzyjne i wydajne grzanie. Sterowanie Smart Touch sprawia, że gotowanie jest intuicyjne i nie wymaga wysiłku, dzięki możliwości sterowania płytą za pomocą jednego dotknięcia. Zabezpieczenie ChildLock to cenna funkcja dla rodzin z małymi dziećmi, gwarantująca, że płyta pozostanie zabezpieczona przed ciekawskimi rękami. Dzięki eleganckiemu wzornictwu z czarnego szkła ceramicznego, płyta indukcyjna HISENSE I6421C jest pięknym dodatkiem do każdej kuchni.

Nasz wybór – Electrolux Slim-fit LIV63431BK

Cena: 1 327,90 złotych Przejdź do sklepu

Electrolux Slim-Fit Shallowest Induction Cooktop to urządzenie, które poza szeregiem funkcji ułatwiających gotowanie, wyróżnia się niskim profilem, w efekcie czego nie zajmuje dużo przestrzeni pod blatem.

Dzięki funkcji Bridge można połączyć dwa pola grzewcze w jedno większe, co czyni ją idealną do dużych naczyń lub patelni zajmujących dwa palniki. Osobiście korzystam z takowej przy smażeniu kotletów, więc jest to dla mnie opcja, na którą uwagę zwracam w pierwszej kolejności. Uwagę zwraca również opcja Hob2Hood pozwalająca na szybkie włączanie kompatybilnego okapu i oświetlenia, za pomocą przycisku na płycie. Kolejną atrakcją jest PowerBoost, który zapewnia maksymalną moc dla szybszego gotowania. Listę udogodnień uzupełnia timer odliczający czas, po którym płyta jest automatycznie wyłączana.

Konstrukcja Slim-Fit oznacza zastosowanie obniżonej obudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie indukcyjne doskonale zastępuje istniejącą elektryczną lub gazową płytę kuchenną. Można ją łatwo umieścić w blacie o grubości 12 mm – nawet bezpośrednio nad szufladami oraz w blacie o grubości 28 mm nad niektórymi piekarnikami.

Jeżeli szukasz rozwiązań energooszczędnych, zachęcamy to zapoznania się, dlaczego długie cykle zmywania i prania generują oszczędności.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.