Podczas konferencji prasowej na IFA 2022, Electrolux (lokalnie jako AEG) zaprezentował kilka ciekawych nowości produktowych. Prezentacja została skoncentrowana na oszczędnościach energii i wpływie urządzeń na środowisko naturalne.

Nowe technologie wychodzą w praniu

Gama pralek i suszarek Electroluxa, rozrosła się właśnie o urządzenia oferujące nowatorskie technologie. Producent postanowił umożliwić swoim klientom bardziej świadome podejmowanie decyzji na rzecz klimatu. Cel ma zostać osiągnięty poprzez oddanie do dyspozycji nowych trybów pracy urządzeń piorących. Dobrym przykładem jest program PowerClean, który został opracowany z myślą o energooszczędnym, ale efektywnym usuwaniu zabrudzeń w 30 °C. Alternatywą dla mniej zabrudzonych ubrań może być program prania parowego, pozwalający odświeżyć tkaniny w zaledwie 25 minut przy wykorzystaniu zaledwie 2 litrów wody. Ponadto uzyskiwanie wysokiej efektywności prania ma być możliwe dzięki zastosowaniu autorskiego rozwiązani Soft Water Technology, odpowiadającego za skuteczną filtrację wody z myślą o uzyskaniu jej optymalnych parametrów.

Ekologicznie przygotowane pranie, może być od teraz również ekologicznie wysuszone. Nowa technologia 3D Scan ma samodzielnie odczytywać poziom wilgotności wewnątrz ubrań (nawet ułożonych warstwami), aby równomierne suszenie przebiegało w sposób optymalny.

Poboczną nowością okazał się akcesoryjny filtr plastikowych mikro-włókien, pozwalający na redukcję wpływu prania na zanieczyszczanie wody. System filtrujący pozwala na odzyskanie około 90% mikro włókien trafiających do wody podczas prania. Sam filtr został w 50% wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, a jego żywotność określono na poziomie 6 miesięcy.

Lodówki o zmniejszonej emisji CO2

Nowe serie lodówek Electrolux przynoszą redukcję emisji CO2 nawet o 20%. Co więcej unikatowa seria 7000 GreenZone może pochwalić się konstrukcją wykonaną w 70% z przetworzonego plastiku. Pojawiające się w nazwie hasło GreenZone nawiązuje do nowej technologii przechowywania żywności. Specjalna, szczelna szuflada zapewnia możliwość dostosowywania wilgotności powietrza pod kątem przechowywanych produktów, a tym samym zapewnia ich dłuższą zdatność do spożycia.

Równolegle zaprezentowana została seria lodówek 8000 Cooling 360° oraz urządzenia Maxispace. Pierwsze z nich zapewniają o 40% lepszy rozkład temperatury dzięki optymalnej rotacji powietrza. Ponadto, zastosowanie czujników elektronicznych pozwala szybko korygować temperaturę po otwarciu i zamknięciu lodówki, zapobiegając szokom temperaturowym wpływającym na trwałość produktów spożywczych. Produkty Maxispace to natomiast lodówki zapewniające do 45% więcej pojemności przy zachowaniu tych samych gabarytów zewnętrznych.

Płyty wyciągowe, ułatwiające projektowanie kuchni

Pewnego rodzaju zaskoczeniem, może być ilość uwagi poświęconej przez Electroluxa rozwiązaniom z kategorii płyt wyciągowych. Producent wskazuje na badania, podkreślające wagę wyciągów blatowych w poczuciu swobody podczas planowania modernizacji kuchni. Płyty grzewcze ze zintegrowanym wyciągiem o symbolach 8000 Bridge z eXTractor i 8000 FlexiBridge z eXTractor wykorzystują technologię Hob2Hood. Pozwala ona na automatyczne dostosowanie mocy do aktualnego nagromadzenia oparów kuchennych. Bezkanałowy system filtracji i recyklingu powietrza ma pozwolić na szybką i niezwykle prostą instalację tak zaaranżowanego wyciągu.

Nowy odkurzacz bezprzewodowy

Listę kluczowych nowości zamyka gama bezprzewodowych odkurzaczy 8000 Cordless. Nowe udogodnienia obejmują możliwość pracy przez 60 minut na akumulatorze, głośność pracy na poziomie zaledwie 79 dbA, czy tryb automatycznie dostosowujący siłę ssania. Na uwagę zasługuje również nowy chwyt pozwalający na zwolnienie zaczepu przymocowanego do ściany urządzenia bez konieczności jego podnoszenia.

Zobacz również: Sprawdziliśmy jakie nowości przyjadą do nas z Niemiec w tym roku – IFA 2022 (think-about.pl)

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.