poniedziałek, 6 maja

Eyenaemia z Australii, Brainy Studio z Rosji oraz Estimeet z Nowej Zelandii – to trzy drużyny, które triumfowały dziś podczas gali finałowej Imagine Cup 2014 i wrócą do domu z nagrodami głównymi w wysokości 50 tys. dolarów.

Puchar Imagine Cup oraz prywatne spotkanie z Billem Gatesem przypadły w udziale australijskiemu zespołowi Eyenaemia, który zyskał uznanie VIP Jury podczas dodatkowej konkurencji rozgrywanej na żywo między zwycięzcami poszczególnych kategorii. Uczestników finałowego zmagania oceniali Satya Nadella, CEO firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit.

„Nie ma obecnie biznesu, przemysłu ani osoby na tej planecie, na którą technologia nie miałaby wpływu” – powiedział Satya Nadella, CEO Microsoft. „Imagine Cup pomaga studentom rozwiązywać trudne problemy podczas nauki i współpracy z innymi. Studenci deweloperzy odgrywają dziś ogromną rolę przy wprowadzaniu w życie nowych technologii, w tym usług chmurowych i mobilnych. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i doceniamy ich ciężką pracę oraz kreatywność”.

W ciągu ostatnich 12 lat w konkursie Imagine Cup wzięło udział ponad 1,7 miliona studentów ze 190 krajów. W tym roku do konkursu przystąpiło 33 000 uczestników, a polska drużyna narodowa znalazła się w gronie 34 najlepszych zespołów na świecie. Podczas tegorocznej edycji 125 osób walczyło nagrody o łącznej wartości 1 miliona dolarów.

„Konkurencja była bardzo silna. Projekt, który zajął pierwsze miejsce w kategorii World Citizenship, zrobił na nas bardzo duże wrażenie – był poparty solidną wiedzą technologiczną. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tutaj przyjechać, ponieważ nawiązaliśmy dużo znajomości i w przyszłości mamy szansę na pracę tutaj, w Microsoft. Mieliśmy też okazję do wypróbowania naszego projektu i zaprezentowania go ludziom z całego świata. Być może znaleźliśmy nawet przyszłych inwestorów, dzięki którym uda nam się rozwijać projekt w przyszłości” – powiedział Norbert Pisz, członek drużyny Power of Vision.

Dziś, podczas konferencji TechReady w Washington State Convention Center, w obecności 5-tysięcznej publiczności, głównymi nagrodami w wysokości 50 tys. dolarów zostały docenione drużyny:

  • w kategorii Projekty Społeczne (World Citizenship) – zespół Eyenaemia (Australia) za projekt Eyenaemia, pozwalający na wczesne diagnozowanie anemii poprzez wykonanie „selfie” przy użyciu wzornika,
  • w kategorii Gry (Games) – zespół Brainy Studio (Rosja) za projekt TurnOn, czyli grę, w której należy przywrócić miastu elektryczność,
  • w kategorii Innowacje (Innovation) – zespół Estimeet (Nowa Zelandia) za projekt Estimeet, który ułatwia szacowanie dystansu i czasu, w jakim znajomi dotrą na spotkanie.

Podczas gali finałowej Steve Guggenheimer, chief evangelist Microsoft, poinformował o rozszerzeniu formuły konkursu Imagine Cup tak, aby był on dostępny nie tylko dla studentów, ale również dla młodszych uczniów.

„Sensem Imagine Cup jest wspieranie nowych idei i zachęcanie studentów do przekraczania granic i wyobrażania sobie tego, co jest obecnie możliwe i co będzie możliwe w przyszłości” – powiedział Guggenheimer. „W przyszłości Imagine Cup będzie dawać szansę jeszcze większej liczbie uczniów, w jeszcze młodszym wieku. Będzie udostępniał technologie, umiejętności i zasoby pozwalające na budowanie pasji technologicznej na całe życie, pomagając w ten sposób tworzyć nową generację innowatorów. Jesteśmy bardzo dumni z programu Imagine Cup, studenci z całego świata rywalizujący w turnieju to dla nas powód do ogromnego zadowolenia”.

 

Kolejne światowe finały Imagine Cup odbędą się również w Seattle. Rejestracja zespołów do 13. edycji konkursu rusza już dziś!

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.