Biorę pod lupę chińskie rowery elektryczne, wokół których narosło wiele stereotypów. Pora raz, na zawsze rozprawić się z wątpliwościami i ustalić – czy warto się nimi zainteresować?

Chińskie rowery elektryczne – ranking polecanych modeli

Zważając na stale poszerzającą się ofertę chińskich rowerów elektrycznych, myślę że warto wyłonić kilku faworytów, którzy doganiają funkcjonalnością modele od czołowych przedsiębiorstw. Jasnym jest, że każdy z nas ma inne priorytety, ponieważ między wspomnianymi typami elektrycznych jednośladów istnieje wiele różnic. Niemniej, myślę że w dalszym ciągu kilka z nich jest godnych wyróżnienia. Ponadto, nie zasługują one na demonizację względem kraju pochodzenia. Dodam, że wybrane pozycje pochodzą z kilku sklepów, które umożliwiają wysyłkę do Polski, w tym m.in. GeekBuying i Amazon, ale również europejskich, oficjalnych witryn producentów czy polskich sklepów.

Dyu C6

Chińskie rowery elektryczne Dyu

Najtańszy, choć wcale nienajgorszy rower elektryczny od marki Dyu – istniejącej na rynku od 2016 roku. Model posiada 350-Watowy silnik i akumulator o pojemności 12,5 Ah. Powyższe parametry pozwalają na przebycie dystansu sięgającego około 50 kilometrów, a maksymalna prędkość wynosi 25 km/h (w zgodzie z obowiązującymi przepisami). Dyu C6 wyposażono w 26-calowe opony, tak więc elektryk może być użytkowany zarówno przez młodzież, dorosłych, jak i seniorów.

Cena: 2798 złsprawdź ofertę

ENGWE C20 Pro

Rower elektryczny

Podstawowa propozycja od chińskiej marki, która popularność zdobywa również na rynku europejskim. Zważając na zastosowany silnik w składaku, model klasyfikuje się do motorowerów. Niemniej, na stronie producenta znajdziemy kilka wariantów (w tym z zastosowaniem silnika 250 Watt). W trybie mieszanym, pozwala na pokonanie około 120 km, natomiast w pełni elektrycznym – 60 km.

Cena: 4469 zł sprawdź ofertę

Eleglide M1 Plus

Rower elektryczny

W zestawieniu nie mogło zabraknąć wyjątkowo budżetowego modelu od Eleglide. Na rynku dostępnych jest kilka wersji, w tym ta z dostępem do aplikacji. Warto dodać, że chińskie rowery elektryczne korzystają z wielu popularnych podzespołów. Redaktor zaprzyjaźnionego serwisu 3d-info miał okazję przetestować model, a swoją przygodę podsumował słowami:

Eleglide M1 Plus to rower, który może okazać się idealnym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektrykami. Urządzenie zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie (szczególnie kiedy przypominałem sobie o jego relatywnie niskiej cenie w tej kategorii produktów), a moją ulubioną funkcją okazały się manetki zamieniające model M1 Plus w motorower. Zaznaczę jednak, że tę opcję można testować jedynie na niepublicznych drogach.” – Konrad Łącki

Cena: 3012 złsprawdź ofertę

KuKirin V2

KuKirin V2, chiński rower elektryczny

Jeśli najistotniejsza jest dla Ciebie cena, jak i łatwość przechowywania elektryka, KuKirin V2 może być godnym rozważenia. Wewnątrz składaka znajduje się akumulator o pojemności 7,5 Ah, który ma pozwolić na przejechanie około 45 kilometrów (to zależy jednak od techniki jazdy). Model wyposażono w 20-calowe opony, a maksymalne obciążenie wynosi około 120 kg.

Cena: 6609 złsprawdź ofertę

Shengmilo MX05

Rower elektryczny

Pora na nieco droższy chiński rower elektryczny, który możemy zakupić zarówno w ogólnodostępnej dystrybucji, jak i poprzez Amazon. MX05 wyposażono w silnik BAFANG oraz akumulator o pojemności 15 Ah. Producent zastosował opony CST 3.0 w typie fat-bike. Jak w przypadku większości popularnych modeli na rynku, wewnątrz znajduje się popularny podzespół od Shimano.

Cena: 5599 zł sprawdź ofertę

Fiido C21 Pro

Rower elektryczny

Poszukujesz miejskiego jednośladu? Chińskie rowery elektryczne mogą okazać się strzałem w dziesiatkę. Jedną z propozycji, którą warto rozważyć jest Fiido. Model C21 Pro posiada tarczowe, hydrauliczne hamulce i silnik o mocy 250 Watt (zgodny z normą). Poruszanie się jest możliwe z wykorzystaniem 5-stopniowego wspomagania, w granicach maksymalnych prędkości 25 km/h.

Cena: 7200 zł sprawdź ofertę

Elektromobilność – moda, a może nowa rzeczywistość?

Wszechobecny marketing znacząco przyczynia się do przenikania nowych trendów, a tym samym ich amplifikacji. Niemniej, przemieszczanie się z wykorzystaniem energii elektrycznej nie jest w istocie żadną nowością. Jej początków należałoby szukać już w XIX wieku. Wówczas, Gustave Trouvé podjął się odważnego wyzwania i starał się wyposażyć trójkołowy Starley Coventry w napęd elektryczny. Warto wspomnieć również o trajce Graffigny’ego, choć na dwukołową wersję roweru należało zaczekać do 1895 roku (za patent odpowiada Ogden Bolton Junior). Co ciekawe, posiadał on bezprzekładniowy silnik w kole – z powstałego wówczas rozwiązania, wielu producentów korzysta po dziś dzień. Oczywiście nie należy zakładać, że był to projekt odpowiadający dzisiejszym standardom, jednak mowa o prototypie nie powinna brzmieć jak nadużycie.

Wiele osób pozostaje zgodnych co do tego, że historia współczesnych rowerów elektrycznych ma swój przełom w 1932 roku i jest związana z modelem Philips Simplex E-bike. Następnie nasi przodkowie byli świadkami premiery Junckera, a także współpracy z Gazelle. To jednak zaledwie kilka przykładów, które dały nowy początek w rozwoju elektromobilności, która dziś – okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Warto zaznaczyć, że przestój w ówczesnym rozwoju wynikał z dość prozaicznych przyczyn, a mowa tu o dostępności podzespołów i słonych kosztach ogniw wykorzystywanych do produkcji. Niebagatelną rolę we wznowieniu prac miał zatem sam przemysł. Efektem tego, wyprodukowanie sprzętu stawało się coraz łatwiejsze, prowadząc do rozpowszechnienia tego typu rozwiązań.

Pierwszy rower elektryczny Philips Simplex e-bike

Idzie nowe! Podróżuj, oszczędzaj czas i pieniądze

Najpewniej każdemu z nas zależy na tym, aby najlepiej wykorzystywać swój czas – niestety na co dzień, mierzymy się z wieloma wyzwaniami w zakresie transportu. Nic dziwnego, że szukamy alternatyw, które zaspokoją rosnące potrzeby, a przekonanie nas do nowych rozwiązań pozostaje już w rękach producentów. Ostatnie lata dobitnie pokazały tendencję wzrostową, gdy mowa o popularności rowerów elektrycznych. Co ciekawe, Polska już w 2020 roku była drugim co do wielkości producentem elektryków w Europie. Jak wynika z danych, ich liczba w Unii Europejskiej ma wzrosnąć do 60 mln w 2030 roku. Na rynek wkraczają więc coraz to nowsze rozwiązania, modele dla dorosłych, seniorów, a nawet dla dzieci.

Rowery elektryczne dzielą się na kilka typów, aby dopasować ich parametry do oczekiwań wielu potencjalnych użytkowników. Dłuższą chwilę poświęciliśmy temu we wpisie: Jak dopasować rower elektryczny do swoich potrzeb? Oto, co trzeba wiedzieć przed zakupem. Oszczędność czasu, paliwa, rezygnacja z publicznej komunikacji – brzmi świetnie. Aspektem, który może jednak zachęcać najbardziej są rzecz jasna koszta. Niestety w związku z inflacją, kryzysem i niestabilną sytuacją, szukamy oszczędności. Na salonach pojawiają się więc… chińskie rowery elektryczne, które choć owiane złą sławą, są dość interesującym tematem.

rower elektryczny
Źródło: Unsplash/KBO Bike

Chińskie rowery elektryczne – hit, czy tandeta?

Utarło się przekonanie, że oznakowanie Made in China to najgorsze zło tego świata. Cóż, nie zamierzam jednoznacznie wskazywać na słuszność lub nieprawdziwość tej tezy, ponieważ świat nie jest zero-jedynkowy. Wszystko zależy od rodzaju produktu, marki, a nawet konkretnego modelu. Warto mieć na uwadze, że wiele czołowych przedsiębiorstw przeniosło produkcję do Chin. Ba, część podzespołów już pierwotnie pochodziła z azjatyckich fabryk. Na terenach są prowadzone również kontrole audytoryjne, które mogą wskazać ewentualne niezgodności z zapewnieniami chińskiego producenta. Oczywiście, wszędzie możemy natknąć się na swoistą puszkę Pandory, która zwiastuje złą jakość czy nieprzestrzeganie norm, jednak odgórna generalizacja jest błędna.

Chińskie rowery elektryczne możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje te, których pewne elementy zostały tam wyprodukowane (zazwyczaj w formie OEM), natomiast druga – odnosi się do importu gotowych urządzeń.

Niemal każdy z nas zna choć kilka przedsiębiorstw, które rozpoczęły swoją działalność w Chinach, dziś – są na szczycie. Mowa tu m.in. o OnePlus, Tencent, Haier, TCL i wiele innych. W kwestii rowerów i części, na uwagę zasługuje choćby YOELEO. Powracając jednak do samego importu i możliwych wątpliwości co do legalności lub jakości, transport towarów jest objęty ścisłymi przepisami. Importer musi zadbać o oznaczenie CE, deklarację zgodności, ZSEE oraz REACH. Unia Europejska narzuca kilka wymogów, które powinny zwiększać bezpieczeństwo (także odnosząc się do pracy w samej fabryce).

Jako ciekawostkę dodam, że choć zazwyczaj cło według systemu ISZTAR wynosiło 6%, UE naniosła na pewnych sprzedawców cło antydumpingowe. Wynika to z wewnętrznych, wcześniejszych dofinansowań, które pozwalając na znaczące obniżenie cen, zagrażały zdrowej konkurencji, a w tym europejskim producentom. Jasnym jest więc, że chińskie rowery elektryczne nie są już nieodkrytym lądem, a produkty nierzadko mogą oferować zbliżoną jakość do konkurencji. Zwłaszcza, że wyróżnikiem nie może być wyłącznie cena, konsumenci stają się być coraz bardziej wyczuleni na osiągi, parametry i funkcjonalność. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie – czy chińskie rowery elektryczne to hit, czy tandeta. Wszystko albowiem zależy od marki, rodzaju sklepu (w tym jego legalności).

Na terenie Chin mieści się wiele dość dobrze wyposażonych fabryk, które dbają o prawidłowe wytwarzanie dóbr, tak więc nie należy stereotypowo przekreślać każdej oferty. W przypadku urządzeń kupowanych w Polsce, również musimy uważać na te, których parametry i wykonanie mogą pozostawiać wiele do życzenia. Nie uratuje nas więc nic innego, jak czujność i opieranie się na danych technicznych.

Rower elektryczny
Fot. Konrad Łącki

Chińskie rowery elektryczne. Na to uważaj!

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Jeśli wybieramy budżetowego elektryka, istotnym jest ustalenie dostępności części wymiennych. W przypadku ewentualnej usterki, będziemy w stanie dość łatwo dokonać wymiany, a naprawa nie będzie wielkim wyzwaniem. Kupując rower wyprodukowany poza Unią Europejską, priorytetem jest dokładne przeanalizowanie miejsca zakupu. Nie trudno znaleźć oferty obejmujące chińskie rowery elektryczne, w których parametry techniczne znacząco odbiegają od tych, które znajdziemy na stronie producenta (wiele marek posiada obecnie międzynarodowe witryny, a nawet magazyny w Europie). Kolejnym ważnym aspektem jest zgodność z polskimi wymaganiami dot. poruszania się jednośladem. Aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze, warto pamiętać o aktualnie obowiązujących przepisach.

Prawo o ruchu drogowym (Art. 2)
Rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h

Jeśli użytkowany e-bike posiada wyższą moc, osiąga większą prędkość i wykracza poza powyższe normy, jest klasyfikowany jako elektryczny motorower. Wówczas, czeka nas rejestracja pojazdu, konieczne OC, a tym samym okresowa kontrola. Tuż po dokonaniu należytych formalności, możemy bez obaw korzystać z uroków podróżowania elektrykiem.

Jeśli uważasz, że chińskie rowery elektryczne nie są dla Ciebie dobrym wyborem, zachęcam do zapoznania się z publikacją: Jaki rower elektryczny do 6000 zł wybrać? Ranking 2024

Materiał zawiera linki partnerskie.