poniedziałek, 6 maja

SmartThings - wielofunkcyjny opiekun domuAlex Hawkinson przedstawił światu na łamach kickstarter’a projekt SmartThink, czyli produktu ułatwiającego panowanie nad niektórymi urządzeniami domowymi, lokalizacją osób bądź zwierząt oraz wyręczającego użytkowników z obowiązków (przykładowo zamykania drzwi i okien).

Cały zestaw ma składać się ze stacji dokującej oraz wielu czujników rozmieszczonych na terenie całego mieszkania bądź biura. Stacja dokująca ma za zadanie analizować informacje pozyskane przez czujniki.

Ponadto stacja będzie panowała nad drobnymi urządzeniami takimi jak: ekspres do kawy, włączniki światła, elektryczne zamki do drzwi bądź żaluzje. Pomysłodawca daje wolną rękę producentom chcącym tworzyć urządzenia z możliwością obsługi za pośrednictwem SmartThings, specjalnie dla nich możliwy będzie dostęp do specjalnej aplikacji (swoistego marketu), w którym można będzie przeglądać sterowniki, ściągać, instalować oraz dopasowywać do potrzeb użytkowników.

Stacja SmartThinks ma poza tym utrzymywać stały kontakt z internetem, za którego pośrednictwem będzie informować właścicieli o zmianach w ich otoczeniu. Podstawowym przykładem przedstawionym przez autora jest możliwość lokalizacji, czyli jeśli np. pies wyjdzie poza określony obszar, SmartThink prześle użytkownikowi stosowną informacje.

Ponadto to nietypowe urządzenie ma w inteligentny sposób śledzić nasz ruch, dostosowując otoczenie w ramach swoich możliwości. W przypadku porannej pobudki  będzie otwierał żaluzje, nastawiał kawę czy włączał muzykę, za to gdy domownicy pójdą spać bądź opuszczą mieszkanie pogasi światła i wyciszy urządzenia, dzięki czemu zminimalizuje nakłady i koszty zużytej energii.

Możliwa będzie też lepsza opieka rodzicielska, dzięki temu iż w każdej chwil za pomocą telefonu i wgranej na niego specjalnej aplikacji będzie możliwy wgląd czy dziecko jest już w domu. Funkcję tą można zastosować również do kontroli obecności pracowników w firmie.

 

SmartThink ma również czuwać nad ochroną i dobrym samopoczuciem domowników, zamykać automatycznie drzwi, informować o niedomkniętych oknach czy włączać alarm oraz dostosowywać temperaturę i w ramach możliwości wilgotność powietrza.

We wrześniu zakończono etap projektowania który zbiegł się z certyfikacją Hub SmartThings, w październiku odbyła się certyfikacja obudowy oraz wykonano jej pierwszy prototyp, listopad przyniósł ustalenie wielkości produkcji SmartThings, aby w końcu w grudniu rozpoczęła się dystrybucja. W tym samym miesiacu przygotowana została aplikacja SmartApps.

Autorzy zainspirowali się wielkimi możliwościami jakie udostępnia „chmura”, stąd zrodziła się u nich myśl że instalowanie aplikacji w normalnym życiu powinno być tak proste jak to jest w przypadku telefonu.

 

Aktualnie dostępne są do kupienia trzy wersje „paczek” SmartThink:

Home Security; Bezpieczny Dom, w jego skład wchodzą:

  • 1 SmartThings – centrala
  • 2 SmartSense – monitory otwierania/zamykania
  • 2 SmartTags – stosowane w usłudze dostępności
  • 1 SmartPower – „wyjściowy”
  • 1 SmartSense – wykrywacz ruchu

Home Watch; Obserwator Domu, w jego skład wchodzą:

  • 1 SmartThings – centrala
  • 2 SmartSense – monitory temperatury
  • 2  SmartSense – detektory wilgoci
  • 1 SmartSense – detektor ruchu  + Monitory Wibracji
  • 1 SmartTags – stosowane w usłudze dostępności
  • 1 SmartSense – monitory otwierania/zamykania

Family Life, Rodzinne Życie, w jego skład wchodzą:

  • 1 SmartThings – centrala
  • 2 SmartSense – monitory otwierania/zamykania
  • 4 SmartTags – stosowane w usłudze dostępności
  • 1 SmartSense – detektor ruchu
Cena produktu we wszystkich trzech wersjach wynosi 299 USD (około 942 PLN).

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.