Święta tuż za rogiem, a obowiązków wcale nie ubywa – jeśli jeszcze nie zrobiłeś zakupów, musisz wiedzieć o ewentualnych zmianach w zakresie funkcjonowania handlu. Sprawdź sklepy otwarte w Wielkanoc 2024, aby uniknąć kolejek lub wizyt na stacjach benzynowych.

Sklepy otwarte w Wielkanoc 2024, a przepisy

Aby przybliżyć przepisy dotyczące pracy w dni wolne od handlu, należałoby odnieść się do ustawy z 2007 roku, a konkretniej Dz.U. 2007 nr 176 poz. 1239. Dopiero wówczas, doszło do uchwalenia zakazu pracy w święta (objęto nim aż 12 dni w roku). Prawdziwa rewolucja miała nadejść w 2017 roku, kiedy to przyjęto ustawę ograniczającą handel również w wyznaczone niedziele. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 2018 roku, a w 2020 roku ustalono 7 niedziel wyłączonych z zakazu. Kolejne zmiany naniesiono w 2021 roku, wprowadzając do ww. definicję przeważającej działalności, która pozwoli na otwarcie pewnych punktów. Sukcesywnie, wprowadzono w życie nowe zasady, a niedziela handlowa zdawała się przybierać formę święta, które umożliwia dokonanie okazjonalnych zakupów (więcej przeczytasz m.in. pod tym linkiem).

Choć wiosenne święta są ruchome, zawsze wypadają w sobotę, niedzielę i poniedziałek. To zaś nakłada się z ograniczeniem handlu, choć w tym roku – na zakupy w niedzielę mogliśmy wybrać się 24 marca.

Lidl Logo Zdjęcie Główne, sklepy otwarte w Wielkanoc 2024

Wielkanoc 2024

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone przez większość Polaków nieco huczniej, niż Wielkanoc. Mimo to, organizując ucztę dla kilku lub kilkunastu osób, lista zakupów może być dość długa. Nie wspomnę nawet o ewentualnych prezentach na zajączka. Jeśli zostawiasz wizytę w sklepach na ostatnią chwilę, koniecznie zapoznaj się ze zmianami w obrębie ich funkcjonowania.

Wielkanoc 2024, Wielka Sobota

Art. 8. dot. ograniczenia handlu jasno ujmuje, jak powinna wyglądać praca w sobotę poprzedzającą dzień Wielkiej Nocy. Nadmienię, że obejmuje wszystkie miejsca takie jak dyskonty, markety, sklepy w galeriach, sklepy budowlane i meblowe.

powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 1400 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6 wyłączenie zakazu handlu w niedziele i święta.

Aby zaoferować klientom swoistą rekompensatę, wiele miejsc decyduje się na wydłużenie godzin otwarcia w dni poprzedzające. Jeśli jednak zależy Ci na zakupach w Wielką Sobotę, Biedronka, Lidl i wszystkie pozostałe miejsca objęte art., pozostaną zamknięte po godzinie 14:00 (lub wcześniej). Wspomnianym wyłączeniem objętych jest 32 rodzajów działalności, w tym m.in. wspomniane stacje benzynowe, a także miejsca obsługiwane przez właściciela. Wśród miejsc, które pozostaną otwarte dla klientów jest m.in. Żabka, a także sklepy nie będące franczyzą, jednak obsługiwane wyłącznie przez wspomnianych właścicieli (przepisy umożliwiają uwzględnienie również rodziny).

Aby umożliwić dokonanie zakupów klientom, którym nie udało się znaleźć wystarczająco czasu wcześniej, możemy spotkać się z wydłużonymi godzinami otwarcia w dni poprzedzające. Jest to m.in. Biedronka, która pozostanie otwarta aż do 23:00 (do 29.03). Co więcej, w godzinach wieczornych czekają na nas specjalne rabaty.

Biedronka Wielkanoc 2024

Wielkanoc 2024, niedziela i poniedziałek wielkanocny

Jeśli masz ochotę na szaleństwo zakupowe w nachodzący, długi weekend – mam smutne wieści. W zgodzie z wspomnianymi wcześniej przepisami, wszystkie sklepy nieobjęte wyłączeniem, pozostaną zamknięte na trzy spusty. Zakładam, że większość osób napełni przed świętami swoje lodówki pod sufit, jednak gdyby zabrakło Ci któregoś z produktów, niezmiennie pozostają m.in. stacje benzynowe i Żabki. Pamiętaj jednak, że w przypadku miejsc z zielonym logo, godziny funkcjonowania ulegną zmianie. Jest to zależne od konkretnej placówki, a także szefostwa. Informacji najlepiej szukać u źródła – kartka o ewentualnych zmianach powinna wisieć już w większości z nich.

Jestem przekonana, że 2 kwietnia większość sklepów wypełni się po brzegi – zarówno, gdy mowa o Biedronce, Lidlu, marketach, a nawet sklepach budowlanych i meblowych. Jeśli wolisz uniknąć tłumów, najlepiej przeczekać wtorkowy szał lub skorzystać z zakupów online.

Niedziela, castorama
Fot. Angelika Kubicka

Jeśli oczekujesz na ważną przesyłkę lub wybierasz zakupy spożywcze online, może zainteresować Cię również: Jak pracują kurierzy w Wielkanoc? InPost, DPD, DHL, FedEx, Pocztex, UPS. Pamiętaj, że możliwości firm są ograniczone, tak więc im szybciej dokonasz zakupu, tym większa szansa, że dotrze do Ciebie paczka. Zalecam, aby sprawdzać przewidywany czas wysyłki, jak i dostawy. Przed okresem świątecznym, nawał pracy jest znacznie większy, tak więc mogą powstawać pewne opóźnienia. Niemniej, lepiej czekać w wygodnym fotelu, niż w metrowej kolejce do kasy.