Dostałeś magiczną kopertę od Świętego Mikołaja, a może potrzebujesz zasilania do nowego sprzętu otrzymanego pod choinkę? Sprawdź, czy 25 i 26 grudnia znajdziesz w swojej okolicy otwarte sklepy, w których będziesz mógł dokonać drobnych zakupów.

Przedświąteczny czas to prawdziwe szaleństwo w sektorze handlu, choć równie chętnie wybieramy się na zakupy również tuż po biesiadowaniu. Jedni z nas stracili długie godziny pomagając Świętemu Mikołajowi kupić prezenty, inni zaś – dopiero ruszą na zakupy. Otrzymałeś miłą niespodziankę w postaci gotówki lub poszukujesz baterii, zasilacza lub ładowarki do nowego sprzętu? Przekonaj się, czy 25 grudnia oraz 26 grudnia sklepy będą otwarte.

Poświąteczne zakupy, a otwarte sklepy – 25 i 26 grudnia

W tym roku, Wigilia przypada na niedzielę – niemal jednogłośną decyzją, sejm zdecydował o zakazie handlu. W związku z aktualnie obowiązującymi przepisami, dokonanie większych przedświątecznych zakupów na ostatnią chwilę będzie niemożliwe. Czy oznacza to, że wszystkie sklepy będą zamknięte 24 grudnia? Bynajmniej. Więcej przeczytasz o tym we wpisie: Wigilia: gdzie na świąteczne zakupy? Zbliżająca się niedziela niehandlowa to nie jedyna data, która wywołuje duże zainteresowanie. Mimo, że centra handlowe niemal pękają w szwach przed Świętami Bożego Narodzenia, wielu z nas chętnie wybrałoby się na zakupy również 25 i 26 grudnia. Otwarte sklepy to jednak nie tak oczywista sprawa, dlatego tę kwestię uregulowano przepisami.

Mowa tu o ustaleniu dni ustawowo wolnych od pracy, a konkretniej ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r., a mianowicie Dz.U. 2020 poz. 1920. Podpisał ją wówczas prezydent B. Bierut, a także J. Cyrankiewicz. Co istotne, zawarcie Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską w 1993 roku, pozwoliło na gwarancję kolejnych, 7 wolnych dni związanych ze świętami religijnymi. Efektem powyższego, do naszej dyspozycji jest ich aż 13 w ciągu roku. Ustawa obejmuje obecnie m.in. 25 i 26 grudnia, tak więc wszystkie galerie, wielkopowierzchniowe sklepy i supermarkety pozostaną zamknięte.

Jak w przypadku większości dni wolnych, obowiązują pewne uchylenia. W pierwszy dzień świąt – 25 grudnia, najszybciej zakupów dokonamy na stacjach benzynowych, większość sklepów Żabka może działać w dość ograniczonej formie lub pozostać zamknięta. Najprawdopodobniej, w drugi dzień świąt – 26 grudnia, więcej właścicieli zdecyduje się na ich otwarcie i dłuższe godziny pracy.

Kiedy na pierwsze poświąteczne zakupy?

Jeśli zależy Ci na odwiedzeniu konkretnych sklepów lub centr handlowych, należy zaczekać na to do 27 grudnia. Wówczas, większość sklepów powraca do regularnych godzin pracy, choć zważając na poprzedzające 3 dni wolnego, może być dość tłocznie. Warto pamiętać, że choć najlepszą formą zakupów w tym okresie będą sklepy internetowe, dostarczanie paczek może być nieco opóźnione. Wynika to m.in. z wielu przesyłek, które zalegają w magazynach, a także ilości spływających zamówień podczas świąt. W celu sprawdzenia czasu realizacji, najdogodniej kierować się informacjami bezpośrednio na stronie sklepu. Wiele z nich już teraz wyznacza konkretną datę, do której należy dokonać zakupów, aby dotarły przed końcem roku.

Lidl sklep internetowy
Fot. Angelika Kubicka

Reasumując, nie możemy liczyć na otwarte sklepy 24, 25 i 26 grudnia. Tyczy się to również dużych sklepów budowlanych i meblowych. Otwarte pozostaną jednak m.in. pojedyncze apteki, stacje benzynowe i sklepy takie jak m.in. Żabka. Godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od konkretnego punktu.

Może zainteresować Cię również: Kurier w Święta Bożego Narodzenia – sprawdź, jak dostarcza InPost, DPD, DHL i nie tylko.