Niedziela handlowa to dość kontrowersyjny temat, zwłaszcza że w tym miesiącu przyświecać miałaby ją Wigilia. Kiedy będziemy mieli okazję zrobić ostatnie świąteczne zakupy? Sprawdziłam, jakie decyzje zapadły w związku z obradami sejmu, a także które sklepy będą otwarte.

Niedziela handlowa, a Wigilia – spór poróżniający Polaków

Aby nieco przybliżyć przepisy dotyczące pracy w dni wolne od handlu, należałoby odnieść się do ustawy z 2007 roku, a konkretniej Dz.U. 2007 nr 176 poz. 1239. Dopiero wówczas, doszło do uchwalenia zakazu pracy w święta (objęto nim aż 12 dni w roku). Prawdziwa rewolucja miała nadejść w 2017 roku, kiedy to przyjęto ustawę ograniczającą handel również w wyznaczone niedziele. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 2018 roku, a w 2020 roku ustalono 7 niedziel wyłączonych z zakazu. Kolejne zmiany naniesiono w 2021 roku, wprowadzając do ww. definicję przeważającej działalności, która pozwoli na otwarcie pewnych punktów.

Sukcesywnie, wprowadzono w życie nowe zasady, a niedziela handlowa zdawała się przybierać formę święta, które umożliwia dokonanie okazjonalnych zakupów (temat poruszaliśmy niejednokrotnie, więcej przeczytasz m.in. pod tym linkiem). Niestety, tegoroczny grudzień wywołał pod tym względem nie lada kontrowersje. Tegoroczna Wigilia przypada na niedzielę – problem poróżnił polityków, a z podjęciem środków wyjaśniających sytuację nie czekano zbyt długo.

Niedziela handlowa, spór
Fot. Adobe/pressmaster

Wigilia 2023. W jakich sklepach 24 grudnia zrobisz zakupy?

W myśl nowelizacji ustawy, niedzielę handlową przeniesiono z 24 grudnia na 10 grudnia. Co istotne, takowe rozwiązanie nie stanowiło już kości niezgody, ponieważ za przyjęciem głosowało 429 na 441 obecnych posłów. Jedno jest pewne, w tym roku większych zakupów na ostatnią chwilę nie zrobimy. Dodam, że w dalszym ciągu obowiązują pewne wyłączenia – są nimi objęte aż 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych. Myślę, że może ucieszyć to zapominalskich, ponieważ w dalszym ciągu będziemy mieli szansę wybrać się po ewentualne drobiazgi do sklepów, w których za ladą stanie właściciel. Wigilia to jednak nie czas na zakup elektroniki, AGD i prezentów, a drobnych zakupów.

Wigilia, sklepy otwarte w niedziele
Fot. Adobe/Nejron Photo

Wśród miejsc, które pozostaną otwarte dla klientów jest m.in. Żabka, odido, a także sklepy nie będące franczyzą, jednak obsługiwane wyłącznie przez wspomnianych właścicieli (przepisy umożliwiają uwzględnienie również rodziny). Niemniej, Wigilia rządzi się swoimi prawami – warto wspomnieć więc o skróconych godzinach otwarcia. Zgodnie z przepisami, klient może dokonać zakupów wyłącznie do godziny 14:00. Każdy właściciel może sam zadecydować o otwarciu, a także wcześniejszym zamknięciu. W godzinach popołudniowych pozostają wyłącznie stacje benzynowe, wraz z ograniczonym personelem.

Może zainteresować Cię również: Kurier w Święta Bożego Narodzenia – sprawdź, jak dostarcza InPost, DPD, DHL i nie tylko.