Za nami już kilka niedziel handlowych, a na horyzoncie grillowanie i sezon letni. Planujesz większe zakupy na długi weekend? Sprawdź, czy markety, sklepy budowlane i meblowe będą otwarte w najbliższą niedzielę, 28 kwietnia.

Niedziela handlowa, kiedy przypada? Markety, sklepy budowlane i meblowe

Jasnym jest, że wiele rzeczy w domu psuje się w najmniej odpowiednim momencie. Nagła potrzeba wyruszenia do wielkopowierzchniowych sklepów jest znana zwłaszcza tym, którzy aktualnie są w trakcie remontu. Niestety obowiązujące przepisy mogą stanowić wówczas nie lada problem.

Przez większość weekendów w roku, handel niedzielny jest znacząco ograniczony. Mowa tu zarówno o marketach, jak i sklepach budowlanych, meblowych i nie tylko. Są jednak wyjątki od reguły, a mowa tu o franczyzach. Wówczas, za ladą może stanąć właściciel wraz z członkami rodziny. Wśród takowych punktów znajduje się m.in. Żabka, kilka sklepów Bricomarche, jednak godziny otwarcia mogą być ustalane indywidualnie. Nadmienię, że regulują to obowiązuje przepisy, a konkretniej Dz.U. 2021 poz. 936.

Na zakupowe szaleństwo przyjdzie nam zaczekać stosunkowo niedługo…

Fot. Angelika Kubicka

Niedziela handlowa 28 kwietnia, czyli idealny czas na zakupy na majówkę!

Długi weekend nadchodzi wielkimi krokami, jednak zakupów na majówkę lepiej dokonać kilka dni przed. Przypomnę, że 1 maja oraz 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy (więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem). Na szczęście wielu zainteresowanych, poprzedzający weekend to również niedziela handlowa. Innymi słowy, w dniu 28 kwietnia wszystkie sieci sklepów takie jak m.in. Biedronka, Lidl, Auchan i nie tylko – będą otwarte. Co więcej, nierzadko firmy dodatkowo promują wizyty w sklepach i kuszą nas atrakcyjnymi promocjami. Tego typu aktualności znajdziesz m.in. w aplikacjach, ten temat poruszyłam szerzej w publikacji: Aplikacja Lidl Plus, dlaczego warto z niej korzystać?

Cały harmonogram znajdziesz w publikacji: Niedziela handlowa 2024 – kiedy na zakupy?

Tak, jak i w przypadku zakupów produktów FMCG, tak i w sklepach wielkopowierzchniowych – 28 kwietnia dokonamy upragnionych zakupów. Myślę, że ucieszy to nie tylko osoby poszukujące letniej garderoby, ale i sympatyków grillowania. Sklepy budowlane i meblowe będą czynne zgodnie z wewnętrznie ustalonymi godzinami funkcjonowania. Uwaga, w przypadku każdej sieci lub firmy mogą one różnić się od dni roboczych i sobót. Najczęściej jednak nie są to zbyt duże różnice, a klienci mogą dokonać ostatnich zakupów nawet w okolicach godziny 20:00. Uprzedzam jednak, że niedziela handlowa jest dniem, w którym powinniśmy spodziewać się długich kolejek i tłumów. Jeśli chcesz ich uniknąć, wizyta w sobotni wieczór może okazać się spokojniejsza.

Niedziela handlowa, a niehandlowa

Tuż po wprowadzeniu niedziel niehandlowych, wielu osobom udało się zaznajomić z pewnymi przepisami prawnymi, które wcześniej stanowiły niemalże tajemnice poliszynela. Niemniej, poza weekendowymi zakupami, kalendarz dni wolnych w dalszym ciągu pozostawia wiele wątpliwości. Zwłaszcza, że jest to dość kontrowersyjny temat, wobec którego trudno znaleźć kompromis. W zgodzie z obowiązującymi przepisami, kilkanaście dat jest objętych ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Innymi słowy, większość miejsc dot. handlu musi pozostać zamknięta, a pracownicy nie mogą zostać zmuszeni do pojawienia się w miejscu pracy.

Jeśli nie masz czasu, aby w tygodniu wybrać się do galerii lub wielkopowierzchniowych sklepów, alternatywą są zakupy internetowe. Niedziela handlowa, niehandlowa, święta – bez różnicy. Zważając na zasobność oferty Lidla, ale także popularnych sklepów pokroju IKEA, Leroy Merlin, OBI czy Castoramy, jest w czym wybierać. Nie ma co ukrywać, że e-commerce to również znacznie lepsza okazja do oszczędności. Szybkie porównanie cen, dostępność i wybór spośród wielu wariantów.

Warto pamiętać, że sobota i niedziela to dni, podczas których kurierzy nie świadczą swoich standardowych usług. Tym samym, realizacja zamówienia ruszy dopiero w poniedziałek. Niemniej, zakres dostaw i logistyka firm pozwala na stosunkowo szybką realizację. W wielu sklepach, za dodatkową opłatą, możemy otrzymać wymarzony produkt nawet tego samego dnia roboczego – paczkomat, kurier, odbiór osobisty, możliwości nie brakuje.

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.