niedziela, 14 lipca

Kilka dni temu witaliśmy Nowy Rok, choć przepisy dotyczące ograniczeń w handlu – pozostają niezmienne. Kiedy wybrać się na weekendowe zakupy? Sprawdź, jak przypadają niedziele handlowe w 2024 roku.

Przepisy regulujące handel w niedzielę weszły w życie już w 2018 roku, a konkretniej 1 marca (Dz. U. z 2021 r. poz. 936 i 1891). Mimo, że obowiązujące regulacje trwają blisko 6 lat, w dalszym ciągu budzą nie lada kontrowersje. Dla wielu to jeden z tych tematów, których nie porusza się przy rodzinnym stole, a ewentualne porozumienie w obliczu dwóch skrajnych biegunów – zdaje się być niemożliwe. W bieżącym roku, będziemy mieli szansę dokonać większych zakupów w 7 wyznaczonych odgórnie niedziel (tak, jak i w ubiegłym roku).

Niedziele handlowe 2024 – pełen harmonogram

W ostatnich tygodniach grudnia, wielu z nas pochłonęło świąteczne szaleństwo, a dwie niedziele handlowe poskutkowały tłumami w galeriach handlowych. Niestety, na najbliższą okazję do weekendowych zakupów będziemy musieli nieco zaczekać…

 • 28 stycznia,
 • 24 marca,
 • 28 kwietnia,
 • 30 czerwca,
 • 25 sierpnia,
 • 15 grudnia,
 • 22 grudnia.

Warto wspomnieć również o 13 ustawowo wolnych dniach od pracy, które mogą nieco wydłużyć weekend wolny od handlu lub przypadać na niedzielę, a mowa tu o:

 • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
 • 31 marca – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
 • 1 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
 • 19 maja – pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela)
 • 11 listopada – dzień Wszystkich Świętych (poniedziałek)

Wszystkie wyszczególnione święta reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r., Dz. U. 1951 Nr 4 poz. 28.

Niedziela niehandlowa – czy aby na pewno wszystkie sklepy pozostaną zamknięte?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nie zapomniał o zakupie pewnych produktów i szukał otwartych sklepów w dni wolne od handlu. Niezależnie od tego czy mowa o uszczelce, czy produktach spożywczych lub leczniczych – przed pewnymi sytuacjami trudno się ustrzec. Awaria, grypa, niespodziewani goście, przykładów można mnożyć. Wspomniana wcześniej ustawa z 2018 roku uwzględniła pewne wyłączenia. Mowa tu o aż 32 punktach, a w tym m.in. stacje benzynowe, apteki czy piekarnie. Za ladą może zasiąść również właściciel sklepu, a konkretniej w miejscach w których cyt. handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym
imieniu i na własny rachunek.

Dzięki temu, dokonanie drobnych zakupów jest możliwe nie tylko w niedziele handlowe, ale również dni objęte ustawą. Gdy mowa o sklepach spożywczych i budowlanych, jest to głównie franczyza. Warto pamiętać, że godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od lokalizacji, a ostateczna decyzja leży w rękach właściciela. Kolejną alternatywą mogą być zakupy online – logistyka wielu firm uległa znaczącej poprawie, tak więc swoją paczkę możesz otrzymać doprawdy błyskawicznie. Bez kolejek, oczekiwania, a w dodatku z dostępem do o wiele szerszego asortymentu.

Fot. Angelika Kubicka

Może zainteresować Cię również: 6 stycznia 2024: sklepy budowlane i meblowe – gdzie na zakupy w Święto Trzech Króli?

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.