Robot kuchenny z Lidla stał się jednym z najbardziej popularnych sprzętów w ofercie niemieckiej sieci. Wrażenie robi zarówno funkcjonalność, jak i cena Monsieur Cuisine, która dla mnie jest fenomenem. Urządzenie nie ustępuje 3 razy droższemu Thermomixowi, działa bez abonamentu i regularnie pojawia się w promocji. Czy długo będziemy mogli cieszyć się tanią alternatywą dla Thermomix?

Oczywistym jest, że Monsieur Cuisine pozostanie tańszy od Thermomixa. Mam jednak w głowie, że Thermomix niedawno znacząco zdrożał, co otwiera furtkę do podwyższenia ceny Monsieur Cuisine z bezpiecznym zachowaniem dystansu cenowego. Dodatkowo ubiegły rok upłynął nam pod znakiem rosnącej inflacji oraz wysokich cen półprzewodników, niezbędnych do produkcji wszelkiej elektroniki. Robot kuchenny z Lidla zdaje się być odporny na tendencje rynkowe. Urządzenie nie dość, że nie drożeje, to jeszcze jest przeceniane. Prawdziwym zaskoczeniem była miniona promocja, dzięki której mogliśmy zaoszczędzić aż 700 zł na modelu Smart.

Cena Monsieur Cuisine – sytuacja w roku 2024

Dotychczas, oferta sieci sklepów Lidl obejmowała 2 urządzenia: Monsieur Cuisine Connect oraz Monsieur Cuisine Smart (różnią się one od siebie ceną i specyfikacją). O tym, który warto wybrać możesz przekonać się w tej publikacji. Od kilku tygodni, w sklepie internetowym znajdziemy tylko najnowszą wersję Lidlomixa, jednak w dwóch wersjach kolorystycznych (nie ukrywam, Black Edition automatycznie skojarzyła mi się z Thermomix Sparkling Black). Ich regularna cena wynosi 2499 zł, za wyjątkiem wspomnianych wcześniej obniżek.

Monsieur Cuisine Connect 2023

Względem droższego odpowiednika, Monsieur Cuisine Connect różni się przede wszystkim brakiem możliwości podłączenia smartfona. Wielu użytkowników nie jest zainteresowanych dodatkowymi funkcjami oferowanymi przez aplikację, więc mogą pozwolić sobie na zakup taniego wariantu. Sprzęt oczywiście posiada w tym wypadku wbudowaną bazę przepisów (chociaż nieco skromniejszą niż ta oferowaną z aplikacją). Robot dysponuje 7-calowym wyświetlaczem i silnikiem o mocy 1100 W. Reszta specyfikacji jest identyczna jak w droższym modelu Smart. Regularna cena Monsieur Cuisine Connect wynosiła 1 899 zł (nie zmieniła się więc od 2023 roku, ani o grosz). Na ten moment, pozostaje jednak oczekiwać na ponowne wprowadzenie do oferty lub zakup z drugiej ręki.

Monsieur Cuisine Connect, promocja na monsieur cuisine

Monsieur Cuisine Smart 2023

Nowocześniejszy i droższy model to Monsieur Cuisine Smart. Ten robot posiada moduł komunikacji ze smartfonem. Do dyspozycji użytkownika oddano również większy 8-calowy ekran, zintegrowany schowek na kabel i opcję sterowania głosowego. Wyższa jest również moc urządzenia bowiem sięga poziomu 1200 W. W tym roku to urządzenie jest dostępne w sprzedaży za 2 499 zł.

monsieur cuisine smart
monsieur cuisine smart

Czy da się taniej? Cena Monsieur Cuisine 2024

Monsieur Cuisine jest tańszy od Thermomixa o ponad 4500 zł. Wydaje się, że przepaść ta nie odzwierciedla różnicy możliwości obydwu robotów. Zwłaszcza, że roboty Monsieur Cuisine regularnie trafiają na przeceny. Jeszcze niedawno zachwycałem się obniżką o 500 zł, ale z początkiem 2024 Lidl rozbił bank oferując wyższy model za 1799 zł, a więc o 100 zł taniej niż podstawową konstrukcję i łącznie ponad 4600 zł taniej niż Thermomix.

Lidlomix, cena Monsieur Cuisine Smart czy Connect

Czy Monsieur Cuisine będzie droższy?

Najbardziej trapi mnie pytanie, kiedy wreszcie skończy się sielanka. Czy możemy się spodziewać podwyżki jeszcze w 2024 roku? Lidl nie udzielił mi odpowiedzi na to pytanie i wcale mnie to nie dziwi. Ostatnia podwyżka była w 2021 roku, kiedy to Monsieur Cuisine Connect kosztował 1599 zł, a więc o 300 zł mniej niż obecnie. Na podstawie danych z GUS, można przyjąć, że w samym 2021 roku, ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosły o 5%. Rok później było to aż 14%, a w roku ubiegłym 11,4%. Idąc tropem inflacji i podwyżek na rynku, cena tańszego z robotów powinna już dziś wynosić jakieś 2500 zł. Czy oznacza to, że produkcja multicookerów jest tańsza niż sobie wyobrażamy? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, albowiem Lidl skupia się na zasobności portfela klienta, a nie porównaniach z konkurencją. Sprzęty mają być konkurencyjne, a więc cena Monsieur Cuisine powinna pozostawać jednym z głównych atutów.

Musimy jednak pamiętać, że roboty Monsieur Cuisine są na rynku od wielu lat. Model Connect jest przestarzały, a wariant Smart powoli prosi się o następcę. Podobnie z resztą sytuacja wygląda w przypadku Thermomixa, który moim zdaniem w 2025 roku doczeka się wreszcie wersji TM7. Tutaj jednak kłania się różnica w charakterystyce odbiorców. Klienci Vorwerk są przyzwyczajeni do podwyżek, podczas gdy klienci Lidla wyłącznie do obniżek. Jeśli Lidl chce podnieść cenę Monsieur Cuisine to musi klientom dać coś ekstra, co sprawi że cała akcja wciąż będzie wyglądała na promocję. Jedynym możliwym scenariuszem wydaje się premiera nowego modelu, który już na starcie będzie oferowany w niewiele wyższej cenie. Jednoczenie cena modelu Smart powinna zostać obniżona, zastępując poniekąd wysłużonego Connecta na pozycji „tego taniego Lidlomixa”.

Moim zdaniem ostatnia przecena o 700 zł była doskonałym dowodem, że Smart jest gotowy do przejścia na niższą półkę. Połączenie debiutu niewiele droższego, ale zupełnie nowego robota z jednoczesnym obniżeniem ceny dotychczasowego flagowca, jest możliwe do zaprezentowania jako gratka dla kupujących. Sądzę, że taki scenariusz czeka nas w 2 połowie 2024 roku, albo na samym początku roku 2025. Tymczasem uspokajam – jest małe prawdopodobieństwo, że Lidl znacząco podniesie cenę swoich urządzeń. W takim przypadku, roboty kuchenne mogłyby najzwyczajniej w świecie, zniknąć w odmętach konkurencji. Temat podobnych modeli został poruszony w publikacji: Alternatywa dla Lidlomixa? Oto 5 tańszych modeli od Monsieur Cuisine Smart, które depczą mu po stopach

2 replies on “Cena Monsieur Cuisine 2024. Zapłacimy więcej za Lidlomix?”

Comments are closed.