Monsieur Cuisine Smart czy Connect – który wybrać?

Lidl w swojej ofercie proponuje dwa modele robotów gotujących: Monsieur Cuisine Smart oraz Monsieur Cuisine Connect. Różnią się ceną, ale co za tym idzie i czy warto dopłacać do droższego modelu? Podpowiadam, który z nich jest dla ciebie lepszy.

Monsieur Cuisine to marka, która zasłynęła z produkcji robotów kuchennych, dostępnych w sieci sklepów Lidl. Wyróżniają się one wśród innych multicookerów tym, że są funkcjonalne do tego stopnia, iż mogą zastąpić nam nawet kuchenkę. Przy ich pomocy nie tylko ugotujemy posiłek, ale także przygotujemy ciasto oraz posiekamy warzywa. Na tym jednak nie koniec, bo roboty Monsieur Cuisine imponują także bogatą i stale rozwijaną wbudowaną bazą przepisów.

Monsieur Cuisine Smart czy Connect?

Aktualnie na rynku są dwa modele robotów gotujących z oferty Lidla: Monsieur Cuisine Connect oraz Monsieur Cuisine Smart. Różnią się one między sobą specyfikacją techniczną oraz ceną. Przejrzyjmy najpierw, co o obu urządzeniach pisze producent.

Monsieur Cuisine Connect

Monsieur Cuisine Connect to tańszy model, który jest odpowiedzią na potrzeby małych rodzin oraz osób, dla których obsługa urządzenia w pełni zdalnie, przy pomocy smartfona, nie stanowi priorytetu. Ta wersja kosztuje mniej, jednak ma też mniej funkcji niż nowsza odsłona Lidlomixa.

SILVERCREST Wielofunkcyjny robot kuchenny z Wi-Fi Monsieur Cuisine Connect, 1100 W lidlomix

Dane techniczne:

 • maks. pobór mocy: 1100 W: 1050 W (funkcja gotowania), 800 W (mieszanie)
 • napięcie: 220-240 V, 50/60 Hz
 • prędkość obrotowa: ok. 120–5200 obr./min.
 • pojemność misy: ok. 4,5 l
 • pojemność użytkowa misy: ok. 3 l
 • waga: ok. 5 kg (podział na 5 g)
 • długość przewodu zasilającego: ok. 110 cm

Akcesoria:

 • pojemnik blendera ze stali nierdzewnej
 • pokrywka z otworem do napełniania i miarką
 • nasadka do gotowania na parze z pokrywą i wkładem, płaska
 • wkład do gotowania
 • wkład z ostrzami
 • nasadka do mieszania
 • szpatułka (z wyjmowaną silikonową końcówką)
 • akcesoria można myć w zmywarce

Cena regularna w sklepie Lidl: 1 899 zł przejdź do sklepu

Monsieur Cuisine Smart

Monsieur Cuisine Smart to droższy, a zarazem bardziej zaawansowany technicznie model, udostępniony przez producenta marki Silvercrest. Sprawdzi się świetnie w małych firmach, kawiarniach lub restauracjach, a przede wszystkim w domu.

Silvercrest Kitchen Tools 
Wielofunkcyjny robot kuchenny z Wi-Fi Monsieur Cuisine Smart, 1200 W

Akcesoria:

 • miska do mieszania o pojemności 4,5 l ze stali nierdzewnej z maks. pojemnością napełniania 3 l
 • wkład do gotowania: wkład do gotowania do delikatnego przygotowania ziemniaków lub podobnych potraw
 • nasadka do ubijania: idealna do przygotowania kremowych deserów, bitej śmietany i ubitych białek
 • pokrywa z otworem do napełniania i miarką
 • nasadka do gotowania na parze z pokrywą i wkładem do gotowania: do delikatnego gotowania na parze np. warzyw i ryb bez dodawania tłuszczu.
 • wkład z ostrzami
 • szpatułka: uniwersalne narzędzie do przygotowywania pysznych potraw

Ilość funkcji:

 • gotowanie na parze
 • gotowanie
 • siekanie
 • ważenie
 • emulgowanie
 • zagniatanie
 • rozdrabnianie
 • mieszanie
 • smażenie
 • sous vide
 • wolne gotowanie

Parametry techniczne:

 • maks. pobór mocy: 1200 W: 1050 W (funkcja gotowania), 1000 W (mieszanie)
 • prędkość obrotowa: ok. 125–5500 obr./min
 • długość przewodu zasilającego: ok. 110 cm
 • regulacja temperatury w zakresie 37–130°C

Cena regularna w sklepie Lidl: 2 499 zł przejdź do sklepu

Smart czy Connect

Smart czy Connect – podobieństwa

Zastanawiasz się, który wybrać – Smart czy Connect? Oba modele posiadają ten sam zestaw akcesoriów oraz misę ze stali nierdzewnej o pojemności 4,5 l. Zarówno w modelu Smart, jak i w wersji Connect producent umieścił zintegrowaną wagę kuchenną, służącą do ważenia składników bezpośrednio w urządzeniu. Jej dokładność to niestety tylko 5 g. Trzeba przyznać, że tu producent się nie popisał – podczas gotowania często potrzeba przecież większej precyzji. Maksymalny pomiar wbudowanej wagi wynosi natomiast 5 kg i to jest w pełni wystarczające, bowiem pojemność misy i tak nie pozwala na umieszczanie w niej większych ilości składników. Kolejnym podobieństwem obu modeli jest także regulacja temperatury, którą można ustawiać w zakresie od 37°C do 130°C.

Niezależnie od wersji, roboty gotujące mają dostęp do tej samej szerokiej bazy przepisów. Część z nich jest zamieszczona w pamięci urządzenia, natomiast dodatkowe można znaleźć w aplikacji Monsieur Cuisine, dostępnej na smartfony. Niektóre są przeznaczone na każdy z modeli, nawet na już niedostępny w sklepie Monsieur Cuisine édition plus. Niestety, sporo przepisów przygotowano z myślą o wyłącznie najnowszej wersji Lidlomixa. Jest to też podyktowane funkcją, którą uruchomiono właśnie w celu rozbudowy bazy receptur w Monsieur Cuisine Smart – mowa tu o możliwości dodawania własnych przepisów, które następnie są oznaczane jako przepisy Wspólnoty. Na szczęście każdy z tych przepisów bez problemu można zastosować również w Monsieur Cuisine Connect, jednak wówczas dostęp do receptury mamy z poziomu smartfona, a nie samego robota.

Na samym końcu warto wspomnieć, że roboty wielofunkcyjne posiadają 10 stopniową skalę ustawienia prędkości oraz dodatkową funkcję turbo, służącą do miksowania pulsacyjnego. Są one zintegrowane z wbudowanym 99-minutowym timerem. Oznacza to, że można ustawić mieszanie na określony czas.

monsieur cuisine smart connect lidl

Smart czy Connect – różnice

Oba modele różni przede wszystkim cena. Często to ona jest decydującym argumentem w kwestii wyboru Smart czy Connect. Monsieur Cuisine Smart kosztuje 2 499 zł, podczas gdy za Monsieur Cuisine Connect w momencie zakupu przyjdzie nam zapłacić 1 899 zł. Nie da się więc ukryć, że przeskok cenowy jest stosunkowo spory, bo wynosi 600 zł. Z czego wynika taka różnica i który robot jest dla ciebie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy porównać specyfikację obu robotów.

Omówienie zaczniemy od budowy zewnętrznej. Do sterowania robotami wielofunkcyjnymi służy duży, kolorowy wyświetlacz dotykowy umieszczony z przodu urządzenia. Model Connect został wyposażony w ekran o przekątnej 7 cali, a model Smart – 8 cali. Dodatkowo przy droższym modelu pojawia się informacja, że wyświetlacz charakteryzuje się szybkim czasem reakcji.

W modelu Smart producent znalazł miejsce także na zintegrowany schowek , przeznaczony do wygodnego przechowywania przewodu zasilającego oraz moduł sterowania głosowego za pomocą Google Assistant (przy aktywnym połączeniu Wi-Fi). Ponadto, w wariancie Monsieur Cuisine Smart zastosowano dodatkowy uchwyt z przodu misy. Pozwala on na uchwycenie garnka jedną ręką. Na tym kończą się różnice, które widać na pierwszy rzut oka.

Smart czy Connect – funkcjonalność

Różnicę odczujemy również, gdy zapragniemy zrobić coś spoza puli bazowych przepisów, wgranych do oprogramowania. Tak jak pisałam wyżej, do dyspozycji mamy również przepisy z dedykowanej aplikacji. Jednak tylko w modelu Smart przepisy z telefonu możemy przesyłać na urządzenie. Niestety nie jest to możliwe w Monsieur Cuisine Connect.

Gdy przechodzimy do specyfikacji technicznej, zaczynamy zauważać coraz więcej rozbieżności pomiędzy urządzeniami. Przede wszystkim różnią się one maksymalnym poborem mocy, który w przypadku Monsieur Cuisine Connect wynosi 1100 W, a Monsieur Cuisine Smart 1200 W. Także maksymalny zakres prędkości obrotowej jest inny, co może mieć przełożenie na zapotrzebowanie w większą ilość prądu. W modelu Connect został on określony na 120-5200 obrotów na minutę, podczas gdy w modelu Smart dostajemy dodatkowe 300 obrotów, co daje nam zakres 125-5500 obrotów na minutę.

Na końcu warto porównać funkcjonalność obu modeli robotów wielofunkcyjnych. Connect posiada trzy automatyczne programy: do ugniatania, gotowania na parze oraz podsmażania. Wariant Smart może natomiast pochwalić się bogatszym zestawem, rozszerzonym o programy takie, jak: przygotowywanie smoothie, puree, czyszczenie, gotowanie jajek, fermentacja, powolne gotowanie i sous vide.

lidlomix monsieur cuisine connect

Dla kogo Smart, dla kogo Connect?

Który zatem wybrać – Smart czy Connect? Droższy Monsieur Cuisine Smart sprawdzi się idealnie w kuchni osób zaawansowanych technicznie i doceniających wbudowane rozwiązania Smart Home. Bogaty zestaw funkcji z pewnością znajdzie swoich fanów wśród właścicieli małych restauracji. Jeżeli jednak te funkcje nie są dla nas interesujące, to lepiej wybrać tańszy model Monsieur Cuisine Connect. To urządzenie zostało stworzone na przeciętne potrzeby domowe niewielkiej rodziny. Warto tu wspomnieć, że Lidlomix czasem znika z wirtualnych półek Lidla, jeśli więc rozważasz zakup, to lepiej się pospieszyć. Warto też regularnie śledzić nowości w ofercie, bowiem niejednokrotnie Lidl oferuje różne przydatne akcesoria, przeznaczone właśnie do robota.

Warto jednak uwzględnić trwającą promocję. Aż do środy różnica w cenie wyniesie bowiem zaledwie 100 zł na korzyść modelu Connect. Jednak przy ogólnej cenie zakupu 1899 zł jest to kwota tak niewielka, że moim zdaniem warto ją dołożyć i cieszyć się modelem Smart. Gdybym dziś kupowała Monsieur Cuisine, z pewnością udałabym się do Lidla po nowszy model w promocji.

Osobiście na co dzień korzystam z funkcji oferowanych przez model Connect i jestem z tego urządzenia bardzo zadowolona. Ogólnie rzecz biorąc, jego specyfikacja jest dla mnie w pełni wystarczająca przy posiadaniu rodziny 2+1. Ponadto, moduł umożliwiający połączenie smartfona z urządzeniem w chwili kupowania multicookera nie był dla mnie ciekawym dodatkiem. Moim zdaniem, wygodniejszym rozwiązaniem jest przeglądanie przepisów na ekranie dotykowym, szczególnie że jest on sporych rozmiarów i świetnie reaguje na dotyk. Więcej na temat moich wrażeń z użytkowania tego sprzętu opisałam w tym artykule.

monsieur cuisine smart connect lidl

Jednak gdybym miała nieco większą rodzinę, zdecydowanie zmieniłabym model Connect na Smart. Dlaczego? Ze względu na nieco lepsze parametry techniczne, które mają wpływ na to, że łatwiej jest przygotować większą ilość jedzenia. Z pewnością zwróciłabym również uwagę na dodatkowe programy automatyczne, jak: przygotowywanie smoothie, puree, czyszczenie, gotowanie jajek, fermentacja, powolne gotowanie i sous vide. Znajdziemy je tylko w modelu Smart.

Monsieur Cuisine – gdzie kupić?

Wiesz już, który model wybrać – Smart czy Connect. Ale czy wiesz także, że roboty Monsieur Cuisine kupisz nie tylko w Lidlu? Odkryłam, że są one dostępne także na pewnej popularnej platformie sprzedażowej! Monsieur Cuisine Smart znajdziesz pod tym linkiem, natomiast model Connect dostępny jest tutaj. Czy się opłaca? Niekoniecznie, ale warto o tym pamiętać, jeśli akurat na wirtualnych półkach Lidla zabraknie któregoś z nich. Ponadto, Amazon jest wprost skarbnicą akcesoriów do robotów z Lidla.

To porównanie zawiera linki afiliacyjne, prowadzące do sklepów naszych partnerów. To bez znaczenia dla wartości merytorycznej tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.