Niemiecka sieć sklepów jest na polskim rynku od 2002 roku, a na ten moment to ponad 800 sklepów na terytorium naszego kraju. Stacjonarne lokalizacje to jednak nie wszystko, albowiem największą popularność wywołał internetowy sklep Lidla. Z okazji 5 urodzin, przygotowano dla nas aż 3 kupony rabatowe! Sprawdźmy, jak zaoszczędzić.

Ty oszczędzasz, a sklep Lidla świętuje

E-commerce rozwija się w zawrotnym tempie, choć proces ten znacznie przyspieszyła miniona pandemia. Skutkiem powyższego, wiele konsumentów nie powróciło do dokonywania tradycyjnych zakupów, a stanie w długich kolejkach zastąpiło oczekiwaniem na kuriera. Sklep Lidla idealnie wpasował się w trendy, albowiem od wystartowania platformy mija 5 lat. Zostawiając konkurencję w tyle, zdołał zebrać mnóstwo stałych klientów, a tym samym odwiedzin serwisu. Popularyzację i chęć rozwoju obrazują liczne oferty, które są dostępne wyłącznie online – zachęcając tym samym do zakupów online. Nic jednak nie przyciąga tak, jak promocje, które są bohaterem dzisiejszej publikacji!

Sklep Lidla odpalił specjalną akcję, dzięki której możemy zaoszczędzić od 25 do 100 zł. Oczywiście nie jest to rabat, który rzuca na kolana, jednak jeśli planowaliśmy nabyć nieco droższe produkty to całkiem miła niespodzianka. Zwłaszcza, że jak wynika z regulaminu, obniżką objęto cały asortyment – bez wykluczeń. Jedynym warunkiem jest osiągnięcie minimalnego progu wartości koszyka, co z kolei uprawnia do konkretnej kwoty upustu.

Zasady promocji

  • 25 zł taniej przy zakupach za min. 100 zł
  • 50 zł taniej przy zakupach za min. 500 zł
  • 100 zł taniej przy zakupach za min. 700 zł

Uwaga, urodzinowe rabaty będą dostępne wyłącznie w okresie od 22 kwietnia do 5 maja. Idealnie więc, aby poszperać w ofercie podczas długiego weekendu majowego. Nadmienię, że promocje obejmują wyłącznie zakupy online. Nawet jeśli pewne produkty znajdziesz stacjonarnie, będą dostępne w regularnej cenie. Cena wysyłki jest zależna od kwoty zamówienia – powyżej 199 zł dostawa jest bezpłatna. Czas realizacji może różnić się w zależności od produktu. W większości przypadków są to 3 dni robocze, jednak przesyłki wielkogabarytowe mogą dotrzeć nieco później. Mamy prawo skorzystać z 30 dni zwrotu, a także reklamacji i gwarancji na urządzenia.

Sklep Lidla wypełnił się po brzegi, a co na to konkurencja?

Jak wspomniałam, promocja dotyczy całego asortymentu tak więc wysokość rabatów nie jest szczególnie wysoka. Niemniej, uważam że zawsze lepiej zaoszczędzić choćby 25 zł, niż przepłacić. Pytanie, jak na tę akcję zareaguje konkurencja. Obydwie sieci sklepów toczą między sobą swoistą zimną wojnę, choć w wielu przypadkach – z zyskiem dla klientów.

Mam cichą nadzieję, że Biedronka pójdzie w ślady Lidla i przy okazji nadchodzących urodzin, zorganizuje podobną akcję (miało to miejsce podczas 1 rocznicy uruchomienia serwisu). Na ten moment nie mamy jednak na co narzekać, albowiem w sklepie internetowym znajdziemy mnóstwo promocji, pewne z nich sięgają nawet -50%. Dotyczą m.in. elektroniki, ale również AGD, a nawet wyposażenia na majówkę. Co więcej, gwarantując dostawę przed długim weekendem. Tu darmowa dostawa obowiązuje od 149 zł. Na zwrot mamy aż 60 dni, jednak opcja ta jest możliwa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.

Jeśli planujesz w sezonie letnim skorzystać nie tylko z grilla, ale również pozwiedzać i oddać się rekreacji, może zainteresować Cię publikacja: Nowe rowery elektryczne marki własnej w Lidlu. Warte grzechu, czy szmelc?

Materiał zawiera linki partnerskie.

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.