Budowlane i meblowe sklepy czynne w niedzielę niehandlową – 15.10

Niestety sprzęty w naszych domach nie zawsze działają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a ewentualne usterki i awarie zdarzają się w najmniej odpowiednim momencie. Potrzebujesz pilnie wybrać się do sklepu? Niedziela niehandlowa to nie problem – w tych miejscach zrobisz zakupy w najbliższy weekend.

Zapewne kilka lat temu, nikt nie pomyślałby, że meblowe lub budowlane sklepy czynne w niedziele będą wywoływać jakiekolwiek kontrowersje. Pierwsza ustawa ograniczająca handel w niedzielę weszła w życie już 1 marca 2018, choć nadal stanowi kość niezgody dla wielu konsumentów. Po ponad 3 latach, 14 października 2021 roku – doszło do kolejnej zmiany w obrębie ustawy, choć wówczas w dalszym ciągu obowiązywał przepis art. 15i. Dotyczył on możliwości handlu podczas pandemii oraz 30 dni po jej zakończeniu, niestety wygasł on z dniem 1 sierpnia 2023 roku. Jak powszechnie wiadomo, w tym roku mamy zaledwie 3 niedziele niehandlowe, jednak w dalszym nadal mogą funkcjonować sklepy, w których za ladą stanie właściciel – ewentualnie wraz z rodziną.

Art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy o ograniczeniu handlu.

przedsiębiorca, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy o ograniczeniu handlu, może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków (art. 6 ust. 4 ustawy o ograniczeniu handlu).

Tym samym, franczyza może poratować nas w przypadku awarii uszczelki, zalanej łazienki, ale i nie tylko. Sklepy czynne w niedzielę niehandlową to błogosławieństwo zwłaszcza wówczas, gdy w naszych domach trwa remont. Znalazłam kilka miejsc, w których zrobisz zakupy 15.10. Uwaga, godziny oraz ewentualne otwarcie mogą różnić się w zależności od lokalizacji, warto sprawdzić więc szczegóły dotyczące najbliższego sklepu w twojej okolicy.

Budowlane sklepy czynne w niedziele niehandlowe

Bricomarché

Bricomarché

Francuska sieć marketów zadebiutowała we Francji w 1979 roku. Pierwszy sklep w Polsce powstał już w 2000 roku w Żorach, natomiast na ten moment to około 189 lokalizacji. Supermarket składa się z kilku działów – budowanie, dekoracja, majsterkowanie, ogród i rekreacja. Tym samym, pozwala na zrobienie dość kompleksowych zakupów. Wybrane sklepy będą czynne od godziny 10:00 do 20:00. Więcej informacji znajdziesz na stronie sieci – pod tym linkiem.

Mrówka PSB

PSB Mrówka

Powyższa sieć powstała w wyniku połączenia sił Centrali Grup PSB oraz lokalnego akcjonariusza spółki. Co ciekawe, sklepy dzielą się na dwie kategorie w zależności od metrażu. Te, których powierzchnia przekracza 800 m² powstają głównie w większych miastach, natomiast mniejsze nazywane są jako Mini-Mrówka. Polska marka rozpoczęła swoje wysiłki już w 2002 roku, na dzień dzisiejszy posiada około 356 sklepów. Wybrane sklepy będą czynne od godziny 10:00 do 18:00. Więcej informacji znajdziesz na stronie sieci – pod tym linkiem.

Meblowe sklepy czynne w niedziele niehandlowe

Przedsiębiorstwa takie jak Leroy Merlin, Castorama oraz OBI będą nieczynne w niedzielę niehandlową. Jeśli mowa o sklepach meblowych takich jak JYSK czy IKEA, również nie możemy liczyć na zrobienie kryzysowych zakupów. W okolicy możesz liczyć na otwarcie dużych centrów ogrodowych, choć godziny otwarcia mogą różnić się od dni powszednych. W Poznaniu jest to m.in. Jucca oraz Ogród Zawady 19, w Warszawie Hortorus i Flora Point, a także w Ogrodzie Śląskim. Na niedzielne zakupy możemy wybrać się również do największego Centrum Ogrodniczego Majewscy – w Legnicy. Warto jednak zaznaczyć, że budowlane sklepy znacząco rozszerzają swoją ofertę, co pozwala na zakup mebli, wyposażenie ogrodu i nie tylko. Dostępność, jak i asortyment jest uzależniony od wielkości sklepu, a tym samym lokalizacji.

Jak widać, sklepy czynne w niedziele to naprawdę rzadkość. Niemniej, myślę że jeśli rzeczywiście potrzebujemy dokonać pilnego zakupu, dwie duże sieci powinny okazać się wystarczające. Jeśli możesz wstrzymać się z dostawą towaru, dobrym rozwiązaniem są zakupy online. Zwłaszcza, że choć różnorodność produktów bywa znacznie większa, ceny wydają się być bardziej atrakcyjne. Zwłaszcza, gdy mowa o promocjach takich jak: Sobotnia wyprzedaż elektronarzędzi w Lidl. Te okazje warto złapać!

Jak wiemy, istnieje wiele miejsc, które umożliwiają zakupy 7 dni w tygodniu. Jest to legalne, ponieważ sklepy czynne w niedziele korzystają z wyłączeń przy Art. 6., który jasno określa placówki nieobjęte zakazem handlu. Nawiasem mówiąc, w tym roku czekają nas już tylko dwie niedziele handlowe. Przypadają na 17 grudnia oraz 24 grudnia 2023 (wyłącznie do godziny 14:00). Zważając na zbliżające się wybory, trudno ustalić jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku. W myśl obowiązujących przepisów, wyznaczono 7 dat – tym samym, w 2024 roku niedziele handlowe przypadają na:

  • 28 stycznia
  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia