
Polskie projekty w Electrolux Design Lab
Termin nadsyłania prac na tegoroczny międzynarodowy konkurs Electrolux Design Lab już minął. Aktualna faza pozwoli na wyłowienie z szerszego grona, wyróżniających się projektów. Wyzwanie podjęli projektanci z 43 krajów. Do 16 maja, na oficjalnej stronie konkursu można oddawać głosy na swoich faworytów
Do najlepszej setki zakwalifikowało się aż 5 Polaków, 2 projekty w kategorii „Pielęgnacja tkanin” oraz 3 w „Oczyszczanie powietrza”. Poniżej przedstawiamy wszystkie polskie projekty:
UrbanCONE
Projektant : Michał Pośpiech
Projekt UrbanCONE, zainspirowany meduzą ma pozwolić na stworzenie zdrowego oraz komfortowego otoczenia, wraz z przyjaznym mikroklimatem. Zamontowany wewnątrz urządzenia filtr odpowiadać będzie za odseparowywanie toksyn, natomiast lekka konstrukcja umożliwić ma wzniesienie całości ponad głowy mieszkańców miast.
Firefly
Projektant : Miłosz Cichoń
Autor projektu inspirował się świetlikami, tworzącymi romantyczne scenerie. Projekt zakłada budowę niewielkich, latających robotów wyposażonych w filtr oczyszczający powietrze. Zastosowanie technologii OLED nada systemowi poblask charakterystyczny dla robaczków świętojańskich. Ponadto Firefly posiada dwa zbiorniki, na wodą oraz aromat. Dodatkowo zaprojektowana została również koncepcja bazy w której 'robaczki’ miałyby uzupełniać płyny, ładować akumulatory oraz oczyszczać się z zebranych zanieczyszczeń. „Któż by nie chciał siedzieć w fotelu, oddychając świeżym powietrzem pośród latających światełek, przywołujących marzenia dziewiczych lasów.”
Magnetic Puzzles
Projektantka : Kinga Kostka
Projekt magnetycznych puzzli filtrujących powietrze, jest trzecim i ostatnim opisywanym przez nas projektem w kategorii „Oczyszczanie powietrza”.
Elementy produktu miałby być wyposażone w magnetyczne moduły umożliwiające ich dowolne łączenie, dzięki temu każdy będzie mógł indywidualnie dobrać ilość elementów i ułożyć je na swój własne sposób. Bazą całości jest „pierwszy element”, który będzie pełnił rolę rdzenia pobierającego prad i przesyłającego go do kolejnych elementów. Reszta flitów jest zasilana prądem o niskim napięciu, tym samym eliminując niebezpieczeństwo porażenia, dzięki temu nawet dzieci będą mogły bawić się systemem.
RACo
Projektant : Marcin Lubecki
Szybkie i dopasowane do oczekiwań użytkownika – takie pranie umożliwiać miałby RACo. Za czystość ubrań i antybakteryjny aspekt prania odpowiadałby środki czyszczące wsparte falami ultradźwiękowymi. Dodatkowo RACo umożliwiałoby spryskiwanie prania ulubionymi zapachami, czy równomierne prasowanie. Wszystkie opcje myłoby być regulowane wedle potrzeb właściciela, z pominięciem zbędnych kroków. Rozwiązanie miałoby pozwolić na oszczędzenie czasu i zasobów.
DRYO
Projektant : Joanna Guzik
Inspiracją do projektu DRYO był lot ważki. Koncepcja została połączona z celem jakim jest dbanie o tkaniny, a efektem takiej konfrontacji została nietypowa suszarka do ubrać.
DRYO umożliwiałoby właścicielowi suszenie ubrań na świeżym powietrzy, bez potrzeby zakupowania elektrycznych suszarek oraz narażania się na koszty generowane stratą energii. Dodatkowym atutem miałaby być duża oszczędność miejsca. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym system miałby być samowystarczalny. Zastosowane czujniki wilgotności monitorowałyby pogodę chowając ubrania pod zadaszenie w przypadku ewentualnych opadów.