Odkurzacz bezprzewodowy – te modele warto kupić w 2023 roku

Sprzątanie należy do najmniej lubianych obowiązków, a jednocześnie jest koniecznością, która gwarantuje schludność, a nawet dobre samopoczucie. Obecnie możemy znacząco ułatwić sobie ten proces, a to dzięki bezprzewodowym rozwiązaniom. Plątające się kable, niewystarczającą długi przewód? Z tym problemem żegnamy się raz, na zawsze. Oto ranking bezprzewodowych odkurzaczy, które warto kupić w 2023 roku.

Luksus dla wybranych – jak technologia zrewolucjonizowała proces sprzątania?

Wiele sprzętów AGD, którymi obecnie się otaczamy było niegdyś marzeniem wielu gospodarzy. Stało się to jednak dopiero wówczas, gdy doszło do stworzenia pierwszych prototypów i projektów urządzeń. Na dzień dzisiejszy, sprzątanie z perspektywy XIX, a nawet początków XX wieku może brzmieć jak przyjemność połączona z niezwykłym komfortem. Aby mieć tego świadomość, należy przenieść się więc do 1860 roku, kiedy to Daniel Hess opatentował pierwszy, ręczny odkurzacz. Był on przeznaczony do dywanów (Carpet Sweeper), a system działania polegał na zasysaniu i wdmuchiwaniu powietrza do cylindrów z wodą. Następcą był Whirlwind, za projekt którego odpowiada Ives McGaffey. Jak nie trudno się domyślić, użytkowanie wymagało nie lada zaangażowania, jednak projekt sam w sobie był początkiem historii prowadzącej do nowoczesnych rozwiązań, w tym odkurzacza bezprzewodowego. Na przestrzeni dekad próbowano ulepszać takowe urządzenia, natomiast na pierwszą elektryczną wersję przyszło zaczekać do 1901 roku. Historia wydaje się być dość zabawna, ponieważ Hubert Booth wpadł na genialny pomysł poprzez mini eksperyment w domowym zaciszu. Czy ktokolwiek zakładałby, że wykonanie wdechu przy zakurzonym fotelu może wnieść świat technologii na nowy poziom? Cóż, nauka bywa zaskakująca. Śladami wynalazcy podążał również James Murray Spangler, który w 1906 roku zaprojektował wersję przenośną (na rynek trafiła dwa lata później). Przykładów można mnożyć, ponieważ prób stworzenia idealnego sprzętu podejmowało się wielu, jednak duże gabaryty, mała dostępność i wysoka cena znacząco ograniczały rozpowszechnianie nowych koncepcji. Tak oto przenosimy się do 1979 roku, kiedy to Black & Decker zaprezentował Dust Buster, pierwszy bezprzewodowy odkurzacz.

odkurzacz automatyczny czy robot sprzątający

Odkurzacz bezprzewodowy – za co go kochamy?

Pora na omówienie czynników, które czynią omawiany sprzęt niezwykle atrakcyjnym. Wszystko to, wynika z dotychczasowych doświadczeń – wspomniane plątające się kable, zbyt krótki przewód i konieczność zmiany gniazdek podczas sprzątania. Te i wiele innych problemów spędzały sen z powiek niejednemu z nas. Wbrew pozorom, wynalezienie bezprzewodowego odkurzacza nie zwiastowało rychłego zastąpienia dotychczas znanych sprzętów. Problemem była rzecz jasna w dużej mierze dostępność i cena, która dla wielu gospodarstw domowych na długo przekreśliła zakup innowacyjnego urządzenia. Jasnym jest, że wraz z upływem lat, wzrostem konkurencji i rozpowszechnieniem wskazanych technologii, uległo to dużej zmianie. Dzięki temu, rynek jest niemal zasypywany nowymi modelami odkurzaczy bezprzewodowych, a my możemy cieszyć się niezwykłą mobilnością. Pozwala na to wbudowany akumulator, który ułatwia również sprzątanie powierzchni bez dostępu do źródła energii, w tym wnętrza auta czy garażu. Żegnamy się z nieprzyjemnym zapachem, koniecznością zmianą worków (producenci zastąpili je zbiornikiem na nieczystości). Liczyć możemy na znacznie większą skutecznością i możliwość dotarcia do najmniejszych zakamarków. Nowoczesne modele odkurzaczy bezprzewodowych są dobrym rozwiązaniem również dla alergików, ponieważ producenci wyposażyli je w zaawansowane systemy filtracji.

Czym kierować się podczas zakupu odkurzacza bezprzewodowego?

Znając zalety innowacyjnego sprzętu, pora przejść do kolejnego etapu zbliżającego nas do zakupu. Wbrew pozorom to wcale niełatwy wybór, ponieważ jak wspomniałam – producenci niemal przeciskają się przez konkurencję, a coraz to nowsze funkcje przyprawiać mogą o zawrót głowy. Nie ufajmy jednak sloganom i zapewnieniom, a parametrom technicznym. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc ssania – wielu producentów przedstawia ją w AirWattach, co nie do końca stanowi parametr pozwalający na porównania sprzętowe (nie jest to jednostka miary wielkości). Niemniej, w tym przypadku warto zapoznać się z zastosowanymi technologiami, mocą Watt oraz ilością cyklonów (wpływających na szybkość zatkania kurzem, im więcej jednostek, tym większa przepustowość). Decyzja powinna być więc oparta o kilka powyższych czynników, najlepiej z uwzględnieniem wartości ssania w jednostce Pa.
  • Maksymalny czas pracy – odkurzacz bezprzewodowy funkcjonuje dzięki wbudowanemu akumulatorowi, jednak jego osiągi znacząco różnią się w zależności od modelu i producenta. Najlepsze mogą pracować nawet 100 minut, natomiast tańsze modele około 20 minut. Należy jednak pamiętać, że kluczem jest tu skuteczność sprzątania, a nie całkowity czas. Większa moc ssania i odpowiednie podzespoły pozwalają na znacznie efektywniejszą pracę. Jeśli odkurzacz bezprzewodowy będzie cechować się niskimi parametrami, porządki będą trwać znacznie dłużej.
  • Tryby pracy – aby odkurzacz bezprzewodowy mógł dopasowywać się do konkretnych warunków, możliwość korzystania z kilku trybów będzie dużą zaletą. Zazwyczaj są to 3 opcje – min./eco, mid oraz max/turbo, pozwala to na bezpośrednią regulację mocy.
  • Rodzaj filtracji – ten aspekt powinien być znaczący nie tylko dla alergików, ponieważ zanieczyszczenia wpływają negatywnie na każdego z nas. Normą jest zastosowanie wielowarstwowych filtrów – w tym m.in. HEPA.
  • Rodzaj końcówek – większość modeli odkurzaczy bezprzewodowych wyposażono w co najmniej jedną elektroszczotkę. Droższe sprzęty posiadają nawet 2 i 3, aby proces sprzątania był skuteczny w przypadku każdego rodzaju powierzchni. Mogą być one przeznaczone m.in. do tapicerek, ułatwiać zasysanie sierści, utrudniać wkręcania się włosów i nie tylko.
  • Dodatkowe technologie/rozwiązania – tu możemy nieco pofantazjować, ponieważ nazewnictwo często wynika z kreatywności producenta. Niemniej, za tajemniczymi nazwami kryć mogą się ciekawe funkcjonalności i to właśnie na nich należy się skupić. Mowa tu m.in. o funkcji odkurzacza ręcznego, opcji mopowania, wyświetlaczu, podświetlaniu i nie tylko.
  • Ergonomia, aspekt wizualny – na komfort użytkowania wpływ ma wiele czynników takich jak m.in. generowany hałas, zasobność zestawu (np. w postaci wspomnianego, dodatkowego wyposażenia), a także waga odkurzacza bezprzewodowego i pojemność zbiornika na kurz.

Odkurzacz bezprzewodowy – ranking 2023

Na wstępie warto zaznaczyć, że wybór urządzenia powinien być oparty o preferencje, rodzaj wnętrza, a także oczekiwania. Jeśli jesteś właścicielem małego mieszkania, odkurzacz bezprzewodowy będzie upora się ze sprzątaniem znacznie szybciej. Wówczas priorytetem nie będzie więc czas pracy, a inne funkcjonalności. Pod uwagę należy wziąć jednak każdy parametr, gdyż decyduje on o finalnym zadowoleniu z zakupu. Gdy posiadasz już wiedzę dotyczącą parametrów technicznych, pora przejść do najprzyjemniejszego etapu – wyboru idealnego odkurzacza bezprzewodowego! Oto nasi faworyci, na których warto zdecydować się w 2023 roku.

Dyson V15 Detect Absolute

Odkurzacz bezprzewodowy Dyson

Dyson V15 wyposażono w silnik Hyperdymium, który samoczynnie dopasowuje moc ssania w zależności od stopnia zanieczyszczeń. Odkurzacz bezprzewodowy posiada w zestawie 3 elektroszczotki, a także końcówki ułatwiające sprzątanie w zakamarkach. Maksymalny czas pracy modelu wynosi 60 minut.

Sprawdź ofertę

Samsung VS20R9046T3 Jet 90 Complete

Odkurzacz bezprzewodowy Samsung

Producent wyposażył model w 3 elektroszczotki przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni, Turbo Action wykonuje aż 3750 obrotów na minutę. Moc ssąca wynosi 200 Watt, co automatycznie przekłada się na szybkość sprzątania. Wielowarstwowa filtracja pozwoli na pozbycie się z otoczenia większości alergenów, a sam filtr – oczyścimy w wodzie.

Sprawdź ofertę

Electrolux Power Hygienic 800 EP81HB25WU

Odkurzacz bezprzewodowy Electrolux

Odkurzacz bezprzewodowy od Electrolux wyposażono m.in. w elektroszczotkę BEZPROPOWER Plus z technologią UV, natomiast nad odpowiednim usuwaniem nieczystości czuwa 5-stopniowa filtracja z uwzględnieniem HEPA. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość mopowania dzięki rotującym ściereczkom z mikrofibry.

Sprawdź ofertę

Dreame T30

Odkurzacz bezprzewodowy Dreame

Wartym uwagi okazuje się być model T30 od Dreame, a to dzięki 12 cyklonom, a także inteligentnemu dopasowaniu siły ssania. Odkurzacz bezprzewodowy pracuje w 3 trybach, a dane dot. czyszczenia są dostępne na wyświetlaczu HD. Dużą zaletą jest lekkość, ponieważ sprzęt waży zaledwie 1,7 kg.

Sprawdź ofertę

Bosch Unlimited 7 ProAnimal BCS711PET

Odkurzacz bezprzewodowy Bosch

Powyższy model odkurzacza bezprzewodowego posiada silnik umożliwiający aż 66 000 obr./min, co m.in. w połączeniu z akumulatorem (Power For All Alliance) o pojemności 3 Ah – czyni go dość dobrą propozycją. Do dyspozycji mamy elektroszczotkę ProAnimal, a także wersję mini do tapicerek.

Sprawdź ofertę

Jak widać w rozwiązaniach możemy niemal przebierać, nawet z nieco ograniczonym budżetem. Jeśli aktualnie wahasz się nad wyborem odpowiedniego rodzaju urządzenia, warto zajrzeć do: Odkurzacz pionowy czy robot sprzątający – co lepsze? Moja opinia i 19 ważnych za i przeciw.