Najlepsze pralki 2023 – przegląd najciekawszych modeli

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu pralki i który z dostępnych na rynku modeli będzie najlepszy? Przeglądamy najciekawsze propozycje produktowe z podziałem na kategorie cenowe. Na podstawie rankingu urządzeń za 1500 zł, 2000 zł, 2500 zł i 3000 zł każdy z pewnością znajdzie to jedyne, które odpowie na jego oczekiwania.

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu i z pewnością jedno z najważniejszych, jeśli chodzi o duże AGD. Aktualnie wybór tego typu sprzętów jest ogromny, co nie tylko stwarza nabywcom wiele możliwości w kwestii jego wyboru, ale też utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Oferowane na rynku modele, nawet te należące do jednej grupy cenowej, mogą znacznie się między sobą różnić. Zakup pralki to spora inwestycja, dlatego warto ją odpowiednio przemyśleć. Oprócz kwestii finansowej powinniśmy również zwrócić uwagę na stronę techniczną naszego problemu. Bez wiedzy o podstawowych parametrach artykułu AGD łatwo trafić na słabej jakości sprzęt, który, mimo zainwestowania znacznej kwoty, nie spełni naszych oczekiwać. A zatem, jaką pralkę kupić?

Jaką pralkę kupić – na co zwrócić uwagę?

Kupując pralkę, warto zadbać o kilka istotnych kwestii. Poniżej wymieniłam najważniejsze z nich.

1. Koszty eksploatacji pralki, czyli klasa energetyczna

Aby oszacować, jaki jest roczny koszt eksploatacji, zacznijmy od sprawdzenia etykiety energetycznej pralki. Znajdziemy tam m.in. informację dotyczącą zużycia energii elektrycznej. Jest ona podawana w kWh (na 100 cykli prania) w standardowym programie (bawełna). Problem z tym parametrem polega na tym, że w ciągu roku możemy zrobić mniej lub więcej prań, niż wskazana przez producenta średnia, korzystając przy tym z kilku różnych programów i zakresów temperatur.

Aby stwierdzić faktyczne zużycie energii dla tego urządzenia w naszym gospodarstwie domowym, warto w obliczeniach uwzględnić zużycie energii podczas jednego cyklu w trybie standardowym (taka informacja powinna być zawarta w karcie produktu). Następnie wartość tę mnożymy przez uśrednioną cenę jednej kilowatogodziny (ok. 0,60 zł). W ten sposób otrzymamy przybliżony koszt zużycia energii podczas jednego prania.

Musimy jednak pamiętać, że zużycie prądu zależy także jeszcze od innych czynników, takich jak np. załadunek, tryb pracy, temperatura wody, rodzaj silnika czy dodatkowe funkcje, dlatego ostateczny koszt eksploatacji pralki będziemy mogli określić dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi parametrami sprzętu.

2. Obroty podczas wirowania

Przyglądając się etykiecie energetycznej pralki, warto zwrócić uwagę na informację dotyczącą prędkości obrotów urządzenia. Co prawda, na etykiecie widnieje tylko klasa efektywności wirowania (w skali od A do G), bez konkretnych parametrów, ale w specyfikacji produktu bez problemu znajdziemy takie dane. Zazwyczaj jest to od 600 do 1800 obrotów na minutę. Szybkie obroty wirowania zapewniają krótszy czas suszenia tkanin. Musimy jednak pamiętać, że nie każde ubrania mogą być wirowane z dużą prędkością, dlatego najlepiej wybrać pralkę, która posiada możliwość regulacji obrotów.

3. Rozmiar, pojemność i załadunek pralki

Kolejna istotna kwestia, o której musimy pamiętać przy zakupie pralki, to jej rozmiar. I chociaż dostępne na rynku modele mają bardzo zbliżone wymiary, to czasem nawet kilka niepozornych centymetrów może stanowić ogromną różnicę dla użytkownika. Nie bez znaczenia jest również sposób ładowania pralki. Standardowe drzwiczki z boku urządzenia nie zawsze są wygodne w użyciu, a w mniejszych przestrzeniach lepszym rozwiązaniem okazać się może wybór pralki otwieranej od góry.

Poza tym, musimy określić jakiej pojemności pralka jest nam potrzebna. Standardowa ładowność tych urządzeń to 6-7 kg. Przy wyborze warto więc zastanowić się, jakiego rodzaju tkaniny będą w niej prane najczęściej, a także ilu domowników będzie z pralki korzystać. Im więcej uda nam się załadować naraz, tym rzadziej będziemy musieli uruchamiać kolejny cykl prania, co przełoży się na mniejsze zużycie energii. A przecież oszczędność zawsze się opłaca.

4. Technologiczne rozwiązania

Zastanawiając się nad wyborem pralki, warto zapoznać się z oferowanymi przez producenta funkcjami interesującego nas modelu. Aktualnie nawet niedrogie urządzenia wyposażone są w szereg praktycznych rozwiązań, które decydują o jakości prania czy wygodzie użytkowania. Jedną z najpopularniejszych technologii stosowaną przez producentów pralek jest automatyczne dostosowywanie ilości wody oraz czasu prania w zależności od załadunku. Innym ciekawym udogodnieniem jest możliwość wkładania lub wyjmowania ubrań podczas prania. Warto również zwrócić uwagę, czy pralka posiada wbudowany wyświetlacz, na którym prezentowane są informacje dotyczące m.in. czasu trwania cyklu.

5. Programy i funkcje

Przed zakupem pralki należy też dokładnie określić, na jakich funkcjach i programach najbardziej nam zależy. To w końcu one zazwyczaj okazują się głównym dla decyzji kupna argumentem. Wiele z dostępnych dziś modeli, oprócz podstawowych programów (bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatne) wyposażono również w te specjalne, przeznaczone do prania konkretnych tkanin (np. ubranek dziecięcych czy pościeli). Nie do rzadkości należą też takie funkcje, jak odświeżanie parowe, opóźnienie startu, programowanie czasowe czy blokada rodzicielska.

jaką pralkę kupić

Poniżej prezentuję najciekawsze modele pralek w wybranych kategoriach cenowych. W moim zestawieniu znalazły się urządzenia, które cieszą się dużą popularnością oraz wysoką oceną wśród użytkowników. W swojej ocenie uwzględniłam również omówione wyżej parametry techniczne, co pozwoliło wyselekcjonować nie tylko pralki o dobrej klasie energetycznej, ale też wyposażonych w zaawansowane funkcje. Dzięki temu z większą świadomością zdecydujesz, jaką pralkę kupić.

Pralki do 1500 zł

Pralka Whirlpool FFB6238WPL

Whirlpool FFB6238WPL jaką pralkę kupić

Pralka marki Whirlpool charakteryzuje się klasą energetyczną D i załadunkiem do 6 kg. Na etykiecie energetycznej znajduje się informacja, że zużycie prądu (100 cykli) wynosi 65 kWh. Natomiast zużycie wody na cykl to 43 litry. Pralka obraca się z prędkością 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania to B). W urządzeniu zastosowano technologię 6. Zmysł. Oznacza to, że pralka automatycznie wykrywa wielkość oraz rodzaj załadunku i dostosowuje parametry prania, aby osiągnąć najlepszy efekt. Ciekawa jest także funkcja FreshCare+. Dzięki niej, jeśli zapomnisz o wyciągnięciu ubrań po skończonym cyklu (nawet do 6 godzin), tkaniny będą tak samo świeże jak po natychmiastowym wyjęciu. Do dyspozycji mamy też technologię Clean+. Opcja ta pozwala dostosować cykl prania do poziomu zabrudzenia ubrań. Do wyboru mamy 3 tryby: Intensywny, Codzienny oraz Szybki. Pralka posiada 14 różnych programów, m.in.: 20 stopni, bawełna, delikatne, kołdry, jeans, wełna, program szybki czy pranie codzienne.

 • Rozmiar: 84,5 x 59,5 x 57,5 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 80 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Otwór załadunku: 34 cm
 • Dodatkowe informacje: blokada rodzicielska, elektroniczny system wyważania wsadu, kontrola ilości piany

Cena: 1 356 zł przejdź do sklepu

Pralka Beko WUE6624XBWS

BEKO WUE6624XBWS

Pralka Beko WUE6624XBWS to urządzenie o klasie energetycznej C, który zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale i nietuzinkowym designem. Maksymalny załadunek w przypadku tego modelu to 6 kg. Jak deklaruje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 56 kWh, natomiast zużycie wody to 38 litrów na cykl. Pralka pracuje z maksymalną prędkością 1200 obrotów na minutę. Urządzenie posiada wbudowany sensor załadunku, który automatycznie dobiera odpowiednią ilość wody do wielkości prania, w zależności od obciążenia. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja SteamCure, która pozwala na zmiękczenie tkaniny jeszcze przed rozpoczęciem procesu prania. Dzięki funkcji usuwania sierści Pupil pralka sprawdzi się doskonale w każdym domu, w którym zamieszkuje kudłaty przyjaciel.

 • Rozmiar: 84 x 60 x 44 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 74 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: HomeWhiz: Bluetooth, OptiSense, SteamCure

Cena: 1 699 zł przejdź do sklepu

Pralki do 2000 zł

Pralka Whirlpool FFD 9458 BSV PL

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVEU

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVPL to urządzenie o klasie energetycznej B oraz ładowności 9 kg. Jak zostało zaznaczone na etykiecie, dany model na 100 cykli prania zużywa 57 kWh. Zużycie wody wynosi natomiast 50 litrów na cykl. Prędkość wirowania to w tym modelu do 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Funkcja FreshCare+ pozwala utrzymać świeżość ubrań do 6 godzin po zakończeniu cyklu, np. gdy zapomnimy o wyjęciu upranych tkanin. Pralka Whirlpool automatycznie wykryje wielkość oraz rodzaj załadunku i zapewni osiągnięcie właściwych rezultatów i optymalnego zużycia energii. Wszystko to dzięki technologii 6. Zmysł. Do dyspozycji mamy także funkcje Steam Hygiene czy Steam Refresh. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za dezynfekcję za pomocą pary, bez środków chemicznych. Druga natomiast to opcja szybkiego odświeżania (bez konieczności prania) i wygładzania ubrań. Pralka posiada 14 programów, m.in.: bawełna, bawełna Eco, delikatne, sport, pranie codzienne, odświeżanie parowe, szybkie 30 min czy wełna.

 • Rozmiar: 85 x 59,5 x 63 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 78 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: pranie parowe, opóźnienie startu pracy, kontrola piany, kontrola zrównoważenia wsadu, łatwe prasowanie, blokada rodzicielska

Cena: 1 599 zł przejdź do sklepu

Pralka Samsung WW70TA026AH

jaką pralkę kupić Samsung WW70TA026AH

W tej kategorii cenowej znalazła się też pralka Samsung WW70TA026AH o klasie energetycznej B oraz ładowności do 7 kg. Zużycie energii na 100 cykli prania wynosi 52 kWh, a wody 45 litrów na cykl. Maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Urządzenie zostało wyposażone technologię EcoBubble. To aktywna piana, która powstaje na samym początku prania. Jak podkreśla producent, odpowiada ona za skuteczne usuwanie zabrudzeń w niższych temperaturach. Dodatkowo, urządzenie uwalnia parę z dołu bębna, która przenika przez tkaniny. W ten sposób łatwiej wyczyścić nawet trudniejsze zabrudzenia. Nie zabrakło też funkcji automatycznego czyszczenia bębna za pomocą silnego strumienia wody. Co istotne, urządzenia samo zasygnalizuje, że wymaga konserwacji. W danym modelu znajdziemy 14 programów, m.in.: szybkie pranie, mix, delikatne, wełna, ekonomiczne,ciemne kolory, pościel, higien czy Eco (40-60 stopni).

 • Rozmiar: 85 x 60 x 55 cm (W x Sz x x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 72 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: program szybki, opóźnienie startu pracy, regulacja prędkości wirowania, timer

Cena: 1 849 zł przejdź do sklepu

Pralki do 2500 zł

Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

W tej kategorii cenowej warto zwrócić uwagę na model Samsung AddWash WW70T552DTW. To pralka o klasie energetycznej B oraz ładowności 7 kg. Jak podaje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 52 kWh, a ważone zużycie wody to 45 litrów na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Tym, co szczególnie wyróżnia tę pralkę, jest technologia EcoBubble, która pozwala na skuteczne pozbycie się plam nawet w niskich temperaturach. Wszystko dzięki aktywnej pranie, wnikającej w materiał i rozpuszczającej zabrudzenia. Pralka została też wyposażona w inteligentny panel AI Control, który ułatwi dostosowanie ustawień do sposobu, w jaki dany użytkownik korzysta z urządzenia. Co istotne, urządzenie posiada także moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować pralką z poziomu aplikacji mobilnej SmartThings. Pralka oferuje aż 22 programy, przeznaczone do różnych tkanin.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 55 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 72 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: pranie parowe, opóźnienie startu pracy, aktywna piana, Smart Control, regulacja prędkości wirowania, blokada rodzicielska

Cena: 2159 zł przejdź do sklepu

Pralka LG F2WV5N8S0E Vivace V500

LG F2WV5N8S0E Vivace V500

Pralka LG F2Wv5N8S0E Vivace V500 to wyjątkowa pozycja na naszej liście, pozwalająca poznać, czym w rzeczywistości jest komfort użytkowania. Urządzenie o klasie energetycznej C według deklaracji producenta zużywa 64 kWh na 100 cykli, przy zużyciu 49 litrów wody na jeden cykl prania. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Co ciekawe, mimo imponującej pojemności równej 8,5 kg, pralka LG jest wyjątkowo zgrabna, jak to zresztą na model typu SLIM przystało. Funkcją, którą z pewnością docenimy, jest możliwość zatrzymania cyklu prania i dołożenia zapomnianego wcześniej elementu garderoby. Poza standardowymi programami mamy możliwość wyboru między innymi trybu sport, trybu antyalergicznego, czy też specjalnego dodatku z aplikacji LG Smart ThinQ, która w połączeniu z wygodnym panelem dotykowym sprawia, iż użytkownik pralki może poczuć się jak posiadacz luksusowego gadżetu na miarę XXI wieku.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 47,5 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 71 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: dodatkowe płukanie, odplamianie, start/pauza z opcją dołożenia prania, zdalne sterowanie smartfonem, pranie wstępne

Cena: 2499 zł przejdź do sklepu

Pralki do 3000 zł

Pralka Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence

WHIRLPOOL W6X W845WB EE Supreme Silence

Pralki Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence uznana w marcu 2021 roku za najcichsze urządzenie w swojej kategorii to zdecydowany faworyt wśród miłośników przyjaznego w użytkowaniu domowego sprzętu AGD. Swoją ledwie zauważalną dla ucha pracę model ten zawdzięcza obecności zainstalowanego wewnątrz pozbawionego paska napędowego silnika ZEN oraz wykorzystaniu dźwiękochłonnych paneli bocznych. Innowacje te pozwoliły obniżyć poziom emitowanego przez urządzenie hałasu do 65 dB na przestrzeni całego cyklu. Wykorzystanie energii o wartości 54 kWh na 100 cykli i zużycie 48 litrów wody na cykl przy ładowności 8 kilogramów i maksymalnej prędkości wirowania blisko 1400 obrotów na minutę, stawia urządzenie w klasie energetycznej B. Jednocześnie wykorzystana technologia 6. Zmysł 6th Sense pozwala na dynamiczne dopasowanie parametrów prania w trakcie każdego cyklu i zapobieganie nadmiernemu zużyciu energii. Na uwagę z pewnością zasługuje również opcja dezynfekcji parą oraz technologia FreshCare+, podttrzymująca świeżość znajdujących się wewnątrz urządzenia materiałów przez 6 godzin od momentu zakończenia prania.

 • Rozmiar: 84,5 x 59,9 x 60,7 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 65 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: SteamRefresh, FreshCare+, technologia ZEN, technologia 6. Zmysł 6th Sense, program zabawki i pluszowe, start/pauza z opcją dołożenia prania, Steam Hygiene

Cena: 2 649 zł przejdź do sklepu

Pralka Haier I-PRO 5 HW80-B14959TU1-S

Haier I-Pro 5 Slim HW80-B14959TU

Pralka Haier I-PRO 5 HW80-B14959TU1-S to najdroższa, ale też najbardziej interesująca propozycja w naszym zestawieniu. Urządzenie klasy A charakteryzuje się wysoką oszczędnością energii (47 kWh na 100 cykli) oraz wody (44 litry na cykl) przy optymalnej ładowności do 8 kilogramów. To jednak, co wyróżnia ją na tle innych sprzętów, to technologia ABT, pozwalająca na skuteczne zabezpieczenia kołnierza bębna oraz szuflady na detergenty przed groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami. W połączeniu z funkcją Smart Dual Spray otrzymujemy urządzenie nie tylko wygodne w użyciu, ale i w konserwacji. Silnik indukcyjny Direct Motion pozwala na skuteczną redukcję hałasu i uciążliwych drgań, co przy maksymalnej prędkości wirowania 1400 obrotów na minutę wpływa niezwykle korzystnie na użytkowanie modelu pralki Haier. Przy użyciu aplikacji hOn możliwe jest korzystanie z aż 55 różnych programów, w tym bezpiecznych dla nawet najdelikatniejszych materiałów, takich jak jedwab czy kaszmir. Ciekawym dodatkiem, który stanowi nie tylko dopełnienie designu, ale i funkcjonalności urządzenia Haier I-PRO 5 jest oświetlenie wewnątrz bębnowe. Do tego producent umożliwił nam personalizację czasu trwania każdego cyklu.

 • Rozmiar: 85 x 60 x 44 cm (W x S x G)
 • Poziom hałasu wirowania: 70 dB
 • Kierunek otwierania: lewo
 • Dodatkowe informacje: możliwość skrócenia czasu prania, dodatkowe płukanie, start/pauza z opcją dołożenia prania, oświetlenie bębna, technologia ABT, I-Time, sterowanie zdalne aplikacją, funkcja odświeżania Haier Refresh

Cena: 2 899 zł przejdź do sklepu

Decydując się na pralkę, warto od razu pomyśleć o zakupie dopasowanej suszarki do ubrań. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyjcie do naszego materiału: Jaka suszarka do prania 2023 – ranking najlepszych modeli

Materiał zawiera linki partnerskie.