Klimatory z funkcją chłodzenia są urządzeniami, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Są one alternatywą dla klimatyzatorów, gdyż nie wymagają instalacji specjalnego systemu chłodzenia. Zastanawiasz się jaki klimator wybrać?

Jak działają klimatory?

Klimatory wykorzystują proces parowania wody do chłodzenia powietrza. Woda jest pobierana z pojemnika i przepuszczana przez wewnętrzny filtr, a następnie parowana za pomocą wentylatora, który wymusza przepływ powietrza przez mokry filtr. W wyniku tego procesu powietrze jest schładzane, co powoduje obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Niektóre klimatory wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja powietrza lub nawilżanie, co może pomóc w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniu.

Klimator to nie klimatyzator

Klimatory z funkcją chłodzenia są bardziej energooszczędne niż klimatyzatory, gdyż zużywają znacznie mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Jednakże, w przypadku bardzo wysokich temperatur lub dużych pomieszczeń, klimatory mogą nie być wystarczająco skuteczne w schładzaniu powietrza.

Powód jest prosty, klimatyzator usuwa poniekąd ciepłe powietrze, wyprowadzając je na zewnątrz w formie gorącego powietrza oraz skroplin. Łatwiej jego działanie można sobie wytłumaczyć na podstawie lodówki. Ona również usuwa ciepło z wnętrza i oddaje je do pomieszczenia.

Warto też pamiętać, że klimatory nie usuwają wilgoci z powietrza, a wręcz ją generują w niektórych modelach. Może to prowadzić do zwiększonej wilgotności w pomieszczeniu. Dlatego, jeśli używasz klimatora z funkcją chłodzenia wodą, zaleca się częste wietrzenie pomieszczenia i unikanie używania go dłuższy czas.

Klimator Blaupunkt ACF601

Klimator Blaupunkt ACF601

Cena: 628 złotych Przejdź do sklepu

Stosunkowo kosztowny, ale wzorowo opracowany klimator. Urządzenie jest przeznaczone do schładzania pomieszczeń o wielkości 30 – 40 m2. Moc całej jednostki jest określona na poziomie 120 W, jednakże moc znamionowa samego silnika to 80 W. Klimator Blaupunkt jest konstrukcją mogącą wykorzystywać do chłodzenia samą wodę, jak również wodę i wielorazowe wkłady chłodzące (2 sztuki znajdziemy w zestawie). Urządzenie jest stosunkowo ciężkie (9,2 kg) ale dzięki zastosowanym kółkom, nawet osoby starsze nie powinny mieć problemu z jego przestawianiem. Szczególnym wyróżnikiem tej konstrukcji jest pilot pozwalający na zdalne zarządzanie trybami pracy oraz ustawienie timera. Producent zachwala również niski hałas generowany przez jednostkę, który przy minimalnej sile nawiewu wynosi zaledwie 45 dB. Ciekawostką jest natomiast tryb symulujący naturalne powiewy wiatru.

Klimator SENCOR SFN 9011SL

Klimator SENCOR SFN 9011SL

Cena 719,99 złotych Przejdź do sklepu

Firma Sencor nazywa swój klimator „schładzaczem powietrza”. Podobnie jak inne rozwiązania tego typu, model SFN 9011SL może pełnić rolę wentylatora, nawilżacza lub klimatora. Pod kątem możliwości, urządzenie jest bardzo podobne do produktu marki Blaupunkt. Ponownie mamy do czynienia z konstrukcją przewidującą wykorzystanie samej wody lub wody i wkładów chłodzących. Urządzenie o mocy 110 W posiada 3 podstawowe tryby pracy oraz specjalny tryb Sleep, automatycznie ograniczający prędkość urządzenia po 30 minutach pracy. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika oddano timer działający w zakresie 0,5-7,5 h. Klimator może być sterowany pilotem. Wyróżnikiem modelu jest śmigło, które może obracać się na boki. Wygodę eksploatacji zwiększają umieszczone przy podstawie kółka. Urządzenie jest objęte 2 letnią gwarancją producenta.

Klimator ZELMER ZCL6040

Klimator ZELMER ZCL6040

Cena 395,39 złotych Przejdź do sklepu

Propozycja Zelmera to konstrukcja odpowiednia do pomieszczeń o powierzchni 10-20 m2. Ponownie jest to klimator, który do pracy może wykorzystywać wodę lub wodę i wkłady chłodzące (w zestawie są butelki do samodzielnego napełnienia i zamrożenia). Silnik zastosowanego wentylatora ma moc wejściową na poziomie 65 W. Deklarowana głośność urządzenia to 55 dB, natomiast jego wydajność została określona na poziomie 400 m³ / godzinę. Pracę klimatora można planować za pomocą 12-godzinnego timera. Czytelny wyświetlacz ulokowany na szczycie obudowy pokazuje aktualną temperaturę w pomieszczeniu oraz aktywny tryb pracy. Dodatkowo ZELMER ZCL6040 jonizuje powietrze. O wygodę użytkowania dba dołączony do zestawu pilot. Urządzenie jest objęte 2 letnią gwarancją producenta.

Klimator ADLER AD 7859

Klimator ADLER AD 7859

Cena 272,74 złotych Przejdź do sklepu

Propozycja z oferty marki Adler charakteryzuje się smukłą konstrukcją i żeberkami ruchomymi w pionie. Dzięki temu stosunkowo niewielki klimator dość efektywnie radzi sobie z rozprowadzaniem powietrza. Jest to szczególnie łatwe dzięki wentylatorowi zapewniającemu przepływ powietrza na poziomie 1188  / godzinę. Nietypowa budowa ma również swoje wady – zastosowany pojemnik na wodę ma tylko 3,5 l, przy konsumpcji na poziomie 400 ml / godzinę. Producent nie zdecydował się na zastosowanie kółek, jednak waga na poziomie 4 kg częściowo rekompensuje tą niedogodność. Zestaw zawiera pilot oraz 2 wkłady chłodzące. Produkt jest objęty 2-letnią gwarancją producenta.

Klimator ACTIVEJET MKS-600SZ

Klimator ACTIVEJET MKS-600SZ na biurku

Cena 229 złotych Przejdź do sklepu

Ciekawy przedstawiciel klasy urządzeń biurkowych. Marka Activejet jest dostępna na polskim rynku od wielu lat, choć wielu użytkowników kojarzy ją przede wszystkim z wysokiej klasy materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Klimatyzer MKS-600SZ to produkt zasilany z gniazda USB. Zastosowany zbiornik na wodę ma zaledwie 600 ml, a waga całości to ledwie 1,25 kg. Wbrew pozorom nie jest to jednak zabawka. Urządzenie zapewnia przepływ powietrza do 78 m³ / godzinę, a użytkownicy mogą wybrać 1 z 3 dostępnych trybów pracy. Zastosowany filtr antybakteryjny i antyzapachowy sprawia, że urządzenie po części spełnia rolę oczyszczacza powietrza, mogącego sobie poradzić chociażby z dymem papierosowym. Technologia chłodzenia przewiduje stosowanie dołączonych do zestawu wkładów chłodzących. Co ciekawe ścianka ze zbiornikiem wody została podświetlona diodami LED, nadając całości ciekawy wygląd. Urządzenie jest objęte 2-letnią gwarancją.

Klimator TEESA Cool Touch C500

Klimator TEESA Cool Touch C500 przy łóżku

Cena 79,99 złotych Przejdź do sklepu

Najtańsze i najmniejsze urządzenie w naszym zestawieniu to produkt marki TEESA. Klimator o wadze 1 kilograma posiada zbiornik o pojemności zaledwie 450 ml. Sprzęt jest kierowany do pracy nablatowej – sprawdzi się w biurze czy sypialni. Zasilanie obywa się za pośrednictwem przewodu USB. Ruchome kratki nawiewu pozwalają na manualną regulację kierunku powietrza. Podobnie jak w przypadku Activejet, zbiornik na wodę jest podświetlany – użytkownik może wybrać jeden z 7 wariantów świecenia.

Jakie urządzenie wybrać? Klika podpowiedzi

Wybierając klimator powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na zastosowaną technologię chłodzenia. Najlepsze efekty i najwyższą wygodę eksploatacji, uzyskamy korzystając z urządzeń wyposażony we wkłady chłodzące – najlepiej wypełnione substancją przedłużającą oddawanie ciepła. Możemy natomiast pominąć eksponowaną przez wielu producentów moc urządzenia – nie musi mieć ona wpływu na pobór mocy i realną wydajność sprzętu. Zdecydowanie lepiej zweryfikować deklarowany przepływ powietrza – czym wyższy, tym szybszy efekt pracy klimatora. Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest timer, który pozwoli zaplanować pracę przed snem lub po wyjściu z pracy. Jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy również przed zakupem zweryfikować realną głośność urządzenia – niezwykle ważne aby sprzęt nie przeszkadzał nam w pracy lub pozwolił na spokojny sen. Jeśli porównujecie dwa bardzo podobne urządzenia – wybierzcie to, które ma po prostu dłuższą gwarancję producenta.

Zobacz również : Dlaczego warto kupić grill gazowy i jaki model wybrać w nadchodzącym sezonie

One reply on “Nie chcesz przepłacać w sezonie? Przygotuj się na upały z klimatorem”

Comments are closed.