Jaka kosa spalinowa 2023 – ranking najlepszych modeli

Kosa spalinowa to perfekcyjne rozwiązanie, kiedy potrzebujesz skosić trawę na nierównym terenie. Przyda się także wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka, jak np. w trudno dostępnych miejscach. Kosy spalinowe są bardzo uniwersalne – mogą być wykorzystywane do koszenia na dużych powierzchniach, jak i niewielkich trawnikach. Jaka kosa spalinowa będzie najlepsza? Choć podstawowy czynnik wyboru to moc, równie istotna jest także waga – wszak urządzenie to nosimy na sobie i przy dłuższym koszeniu zaczniemy odczuwać jego ciężar.
Najlepsza kosa spalinowa to kosa dopasowana do terenu – o ile w przypadku trawy każda kosa da sobie bez problemu radę, o tyle przy zaroślach czy krzewach niekoniecznie. Dlatego kosy spalinowe, przeznaczone do niewymagającego terenu, powinny mieć moc przynajmniej 1,2 KM. Natomiast profesjonaliści pracujący z zielenią nieuporządkowaną wybiorą napęd o mocy 2 KM lub więcej.

Poniżej prezentujemy ranking modeli, podzielony na popularne kategorie cenowe. Na samym końcu artykułu znajdziecie również kilka dodatkowych porad zakupowych.

Aktualizacja 2023: 

Jaka kosa spalinowa do 400 zł

Tryton Elektro 2 Top252S

Kosa spalinowa Tryton

Najniższa cena tej kosy: Tryton Elektro 2 Top252S

Tryton Elektro 2 Top252S to tania kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym o mocy 1,9 KM. Umożliwia on osiąganie obrotów noża z prędkością 6500/minutę. Kosiarka Tryton może korzystać z żyłki lub noża. Koszenie nożem sprawdzi się wszędzie tam gdzie murawa wymaga większej siły cięcia. Ostrze o szerokości 255 mm poradzi sobie z gęstą roślinnością łąkową, natomiast żyłka (440 mm) pozwoli na szybsze koszenie większych obszarów. Takie połączenie sprawia, że podkaszarka Tryton umożliwi wygodne przycinanie zarówno trawy wzdłuż krawężników, jaki i np. dookoła drzew czy ogrodzeń. Sprzęt polecamy przede wszystkim do pracy okazjonalnej na stosunkowo niewielkich przestrzeniach.

Jaka kosa spalinowa do 500 zł

NAC BP52LM-T

Kosa spalinowa NAC podkaszarka

Kosa z oferty cenionego producenta to zawsze odpowiedni wybór dla osób ceniących pewność w zakresie wsparcia gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Proponowana przez nas konstrukcja, to pierwszy model wychodzący poza budżetową gamę produktów NAC. Względem tańszych produktów, może pochwalić się szerokim uchwytem i solidną osłoną ostrza. Silnik to oczywiście jednostka dwusuwowa, która w tym wypadku zapewnia moc 2,7 KM. Szerokość koszenia to w tym wypadku 42 cm. Największym minusem NAC BP52LM-T jest jej waga na poziomie 10 kg. Producent rekomenduje ten model na powierzchnię do 2000 m2.

Najniższa cena tej kosy: NAC BP52LM-T

Jaka kosa spalinowa do 700 zł

NAC Bp540-30B-V

Kosa spalinowa Nac

Najniższa cena tej kosy: NAC Bp540-30B-V

NAC Bp540-30B-V to markowy model w bardzo przystępnej cenie. Przeznaczony jest do użytkowania na powierzchniach każdej wielkości. Moc do pracy zapewnia mu dwusuwowy silnik o mocy 3 KM (jego pojemność wynosi 54 cm3). Przy takiej mocy, żyłka poradzi sobie nawet z grubymi łodygami chwastów. Jeśli to za mało, zestaw zapewnia możliwość skorzystania z tarczy tnącej, która poradzi sobie z gęstą roślinnością łąkową i najtwardszymi łodygami. Szerokość pola koszonego tarczą to 25,5 cm, a w przypadki żyłki – 42 cm. Kosa spalinowa od NAC posiada zbiornik pozwalający na pomieszczenie 1,3 l paliwa.

Jaka kosa spalinowa do 1000 zł

Stiga 535 B

podkaszarka stiga

Stiga 535 B to wygodna w obsłudze podkaszarka, wykonana z wysokiej jakości materiałów. Można z niej korzystać na dwa sposoby – pierwszy to koszenie żyłką, drugi – tarczą trójzębną 255 mm. Kosa spalinowa od Stiga to lekkie urządzenie o charakterystyce skierowanej do wymagających użytkowników. Nie jest to sprzęt do wykaszania trawników publicznych, ale zdatny do zastosowań profesjonalnych. Przy wadze na poziomie 8,6 kg, możemy liczyć na wygodny chwyt, elementy amortyzujące i szeroką osłonę ostrza. To zdecydowanie solidniejsza konstrukcja, niż proponowana przez nas rok temu kosa Oleo-Mac 250. Zastosowany silnik to jednostka dwusuwowa o mocy 1,2 KM z nowoczesnym osprzętem. Nie zabrakło również iskrowego zapłonu do łatwego rozruchu czy wzmocnionego wału z dodatkowym wspornikiem. Zbiornik paliwa o pojemności 0,8 l został dodatkowo zabezpieczony przed skutkami uderzeń. Użytkownikom posiadającym niewielki zapas gotówki polecamy również wyższy model 545 B z mocniejszym silnikiem, większym zbiornikiem i cyfrowym zapłonem.

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Stiga 535 B

Jaka kosa spalinowa do 1500 zł

Makita EBH252U

Kosa Spalinowa ebh252u

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Makita EBH252U

Naszą pierwotną rekomendacją w tej klasie cenowej była Makita Ebh341U, wyposażona w czterosuwowy silnik 1,45 KM. Niestety znaczny wzrost cen zmusił nas do zmiany rekomendacji w tej kategorii cenowej. Godną alternatywą może być model EBH252U z oferty tej samej marki. Tym razem do dyspozycji użytkownika oddano 4-suwowy silnik o mocy 1 KM. Podobnie jak droższy odpowiednik, kosa posiada podwójny uchwyt, którego zastosowanie usprawnia pracę. Kosa Makita została stworzona w trosce o uniwersalność rozwiązania – sprawdzi się równie dobrze na przydomowym trawniku, jak i przy wycinaniu zarośniętych, nieużywanych obszarów. Podczas pracy można wykorzystać 2-żyłkową głowicę Flash Rapid, bądź 4-ramienny nóż.

Jaka kosa spalinowa powyżej 1500 zł

Honda Umr 435E T

Kosa spalinowa Honda

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Honda Umr 435E T

Rolls Royce wśród narzędzi do pracy z zielenią. Ergonomiczna kosa spalinowa z silnikiem micro 4-suw GX35 o mocy 2,3 KM. Została skonstruowana jako plecak na bazie szkieletu antywibracyjnego, który pochłania drgania, a jednocześnie przystosowuje się do pleców. Kosa Honda Umr 435E T doskonale nadaje się do pracy w terenie trudnym – na zboczach, w kanałach i wąskich przestrzeniach itp. Długi, a zarazem giętki wałek układu napędowego kosy i ergonomiczny uchwyt pozwalają na swobodę wykonywania prac. Można z niej korzystać zarówno przy użyciu głowicy żyłkowej, jak i trójramiennej tarczy.

Kilka dodatkowych podpowiedzi

Wybierając kosztowne narzędzia, zawsze w pierwszej kolejności weryfikujemy gwarancję. Należy sprawdzić zarówno okres jej trwania jak i szczegółowe warunki. Na rynku standardem staje się gwarancja udzielana na 3-5 lat po rejestracji urządzenia.
Podczas zakupu kosy powinniśmy się upewnić, że jej konstrukcja jest stabilna, a elementy regulowane nie mają zbyt dużych luzów. Warto zapoznać się również z procedurą wymiany żyłki czy filtrów. Źle przemyślane rozwiązania potrafią zamienić pracę w koszmar.
Jeśli zamierzamy korzystać z kosy regularnie, lepiej dopłacić do modelu z silnikiem czterosuwowym – jest on bardziej ekologiczny, zdrowszy dla otoczenia i cichszy. Ponadto w przeciwieństwie do dwusuwu, nie wymaga stosowania mieszanki paliwowej.
Przy zakupie podkaszarki powinniśmy się zaopatrzyć przynajmniej w nauszniki przeciwhałasowe i okulary ochronne. Zestaw możemy kupić już za 30-40 zł. Warto jednak zainwestować przynajmniej 150 zł – tanie akcesoria bywają bardzo niewygodne. Polecamy nauszniki: 3M Peltor OPTIME I oraz okulary Milwaukee.

Wersja wideo naszego rankingu:

Jeśli sama kosa spalinowa nie wystarczy do zaprowadzenia porządku w Twoim ogrodzie. Zapoznaj się z naszymi pozostałymi publikacjami z działu ogród.