poniedziałek, 27 maja

Mądre domowe oszczędności, są moim zdaniem zawsze dobrym pomysłem na poświęcenie dodatkowego czasu na zmianę nawyków. Kto nie wolałby za oszczędzone w ten sposób pieniądze pójść na fajną kolację lub do teatru. Jeżeli dobrze przemyślicie swoje domowe rutyny, możecie sporo zaoszczędzić.

Wiem zarówno po sobie jak i moich bliskich, że większość osób korzysta z automatycznych funkcji. Tuż po studiach, kupując swoje pierwsze AGD, nie sięgałam do instrukcji, aby gruntownie zrozumieć, jak działają moje nowe urządzenia. Teraz wiem, że to nie jest mądre, bo poświęcenie ty 5, może 10 minut dużo zmienia i często przekłada się na oszczędności w zużyciu prądu czy wody.

Gdzie szukać domowych oszczędności?

Jeżeli nie macie akurat ogrzewania gazowego, to pewnie największą kwotą w waszych rachunkach będzie opłata za zużycie prądu. Po ostatnich podwyżkach prądu, nie na żarty zaczęłam uważać, aby nie zostawiać zbędnie zapalonego oświetlenia. Jednak gdy przeliczyłam sobie na szybko to LEDowe oświetlenie, które mam w domu nie pochłania za dużo prądu. Z to pralka, zmywarka, piekarnik i komputer zajmują pierwsze pozycje na liście pożeraczy energii.

Zaglądając do instrukcji i poświęcając chwile dla dobrania właściwego programu, możemy sporo zaoszczędzić. Tak chętnie wybierane tryby automatyczne mają to do siebie, że ustawione są często nad na wyrost do brudu, jakie zmywarka czy pralka musi usunąć na co dzień.

Tryb Eco w zmywarce: zaskakujące domowe oszczędności

Jak często decydujesz się na tryb Automatyczny? Mimo że w mojej zmywarce jest również tryb do garnków, do szkła oraz różne wariacje temperaturowe, to nie zastanawiałam się, który tryb wystarczy do prania moich naczyń „po kotlecie”. Wydawało mi się, że tryb Automatyczny będzie najlepszą odpowiedzią w moim zabieganym życiu. Jednak gdy szukałam oszczędności i poczytałam instrukcje, zaskoczyło mnie, jaka przepaść jest w zużyciu wody i prądy między trybem Eco a Automatycznym.

Trwa on u mnie dokładnie o godzinę dłużej, czyli 3:30 minut. Jest to faktycznie sporo czasu, ale nastawiam zmywarkę zazwyczaj raz dziennie, najczęściej rano. Nie robi mi więc to dużej różnicy.

Znacznie ważniejszą kwestią było to, czy naczynie się domyją. Przy mojej zmywarce Boscha nie widzę żadnej różnicy. Czasami może trochę więcej wody zostaje w ratach plastikowych pojemników, ale wszytko jest umyte, zarówno talerze jak i garnki. Po wczytaniu się instrukcję oszczędność na prądzie wydaje mi się bardzo logiczna.

Tryb automatycznie myje w znacząco wyższej temperaturze niże eko. Co za tym idzie, zmywarka musi podgrzewać wodę, a z każdym dodatkowym stopniem zużywa na to więcej prądu. Przy ciężkich zabrudzeniach z pewnością, pomaga to rozmiękczyć przyschnięte resztki, jednak przy codziennym zmywaniu kubków i talerzy zdaje mi się, że jest to przerost formy nad treścią. Tak więc takim sposobem możecie zaoszczędzić nawet do 70 % zużycia energii.

Przeliczę to dla Was, a za przykład posłuży zmywarka Electrolux z serii 700, której instrukcja, zawiera potrzebne mi dane. W trybie ECO zużywa ona 9,9 l wody, a program trwa aż 4 godziny (240 minut) i zużywa 0,644 kWh. Szybszy tryb automatyczny zużywa o 2,2 l więcej wody, czyli 12,1 l. Trwa on natomiast 2:50 godziny (170 min) przy poborze prądu na poziomie 1,22 kWh. Różnica między obydwoma trybami to 0,576 kW oraz 2,2 l wody.

Czy to dużo? Jeżeli zmywarkę nastawiamy raz dziennie, to w perspektywie roku otrzymujemy różnicę 210,24 kW oraz 803 l wody. Przeliczając na koszty energii w skali roku, na samym korzystaniu ze zmywarki możemy zaoszczędzić około 115,80 złotych. A przecież mamy jeszcze pralkę, odkurzacz, zmywarkę, a niekiedy też suszarkę do ubrań.

Jakiś czas temu testowaliśmy najtańszą, markową zmywarkę dostępną na rynku. Wybór padł na Amice DIM44C6TBOID, której cena wynosi 1 599 złotych. Urządzenie jest w klasie oszczędności C i zużywa 8 litrów na cykl zmywania w trybie eko.

Oprócz skarpetek, wszytko piorę w trybie EKO

Nie inaczej wygląda to z praniem, aczkolwiek tutaj tryby mają często przypisane temperatury już w menu. U mnie tryb eko jest w temperaturze 60 lub 40 stopni, ale nowe modele mogą pochwalić się praniem w 30°C, 20°C, a nawet 15°C. Oprócz tego, że podgrzewanie wody do niższej temperatury przekłada się na mniejsze zużycie prądu i kwot na rachunkach, to nasze ubrania też na tym korzystają. Wysoka temp. ma na celu usunięcie zarazków. Znajdziemy je na pewno na skarpetkach, które wielu specjalistów radzi również prac osobno. Natomiast naszym codziennym ubraniom nie musimy tego serwować, a niskie temp pozwalają im dłużej zachować oryginalne kolory.

Przeliczmy więc również to zagadnienie. Przykładem posłuży mi pralka MIELE WSD 663 WCS ze wsadem do 8 kg. Sama najczęściej piorę ubrania w temperaturze 40°C, dla mojej pralki to najniższa temperatura, ale ma ona już swoje lata. Pralka od Miele ma tryb Bawełny w dwóch wariantach temperatury: 60°C oraz 20°C. W pierwszym z nich, cykl prania trwa 2:29 min przy poborze mocy na poziomie 1,35 kWh. Natomiast tryb prania w 20°C, twa o dziesięć minut dłużej (2:39), konsumując 0,35 kWh. Różnica w poborze prądu wynosi więc 1 kWh na jednym praniu. Nie jest to tak spektakularna wartość, jak w przypadku zmywarek. Jeżeli robimy pranie średnio co dwa dni, to samym dłuższym cyklem prania, zaoszczędzimy około 92,93 złote rocznie.

Trzeba też mieć na uwadze, że cykle prania z niższych temperaturach, mają często większy pobór wody. Porównałam jednak jeden program, w różnych wariantach temperaturowych. Jeżeli zerkniesz do instrukcji Twojej pralki, na pewno znajdziesz tam, ile mocy pobierają poszczególne tryby. Może okaże się, że któryś z niższa temperaturą Cię przekona.

Tryb Eco, a różne klasy energooszczędności

Jakiś czas temu na tapet wzięliśmy nowe normy klas energooszczędności. Dzięki nim już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, które urządzenie pobierają mniej, a które więcej prądu. W przypadku zmywarek różnica między najwyższą a najniższą klasą energetyczną wynosi w skali roki około 56 złotych. Jeżeli chcesz zobaczyć dokładne wyliczenia, zapraszamy do osobnego materiału o zmywarkach. Oczywiście jeżeli urządzenie posłuży nam 5, a może i 10 lat to inwestycja może zacząć nam się zwracać, ale nie jest to powalająca różnica.

Podobnie sprawa ma się z klasami energetycznymi pralek. Różnica między klasą A a G, wynosi około 32 złote w skali roku. Więc bardziej istotnym zyskiem, jaki możemy zrobić w naszym domowym budżecie, jest wybieranie trybów Eco. Trwają one co prawda długo, ale pozwalają nam sporo zaoszczędzić.

Kilka urządzeń z trybami ECO, na które warto zwrócić uwagę:

Beko BDIN38660C bPro500

Zmywarka od firmy Beko może pochwalić się spełnieniem parametrów dla obecnej klasy energetycznej A. Posiada ona 7 trybów zmywania oraz zmywanie wstępne. Trzy tryby zakładają zmywanie w niskiej temperaturze: ECO w 50 ºC, Delikatny w 40 ºC oraz Mini w 35 ºC.

Programy: Delikatny i Mini są przeznaczone do zmywania naczyń o niewielkim zabrudzeniu. Dobrze się więc sprawdzą do zmywania kieliszków. Zużywają one do kolejno 2,392 kW i 0,4 kW. Program ECO wskazany jest do średnio zabrudzonych naczyń z codziennego użytkowania. Pobiera on 0,503 kWh i trwa 2:59 godziny (239 minut), zużywa więc nieco ponad 2,0036 kW. Porównując do powyższego modelu w klasie energetycznej B (zużywającym 2,576 kW), w ciągu roku różnica wyniesie około 140,52 złote.

Po zapoznaniu się z opisem tego modelu wyobrażam sobie, że korzystałabym z trybu mini do czyszczenia zakurzonych naczyń przed domowymi imprezami. Na co dzień korzystałabym natomiast z trybu ECO.

HISENSE WFQA9014EVJM 

Pośród producentów innych urządzeń, w tym właśnie pralek, również kluczowym aspektem jest energooszczędność. HISENSE podkreśla, że obniżanie poboru mocy wpływa pozytywnie na nasze rachunki, ale również na środowisko.

Ogólna klasa wyszczególnionego urządzenia określona jest jako A, dzięki czemu bardzo ładnie prezentuje się na tle konkurencji. Jednak nad wyborem pralki trzeba się nieco dłużej pochylić. Kiedy wczytamy się w opisy poszczególnych urządzeń, to dowiemy się, że rozróżnianych jest kilka klas: prania, wirowania, emisji hałasu i energooszczędności. Wszystkie oczywiście są ważne, ale trzeba zwrócić uwagę czy w wierszu o energooszczędności na pewno znajdziemy literę A.

MIELE WSD 663 WCS

Pralka od firmy Miele, którą wykorzystałam do wspomnianego wcześniej porównania kosztów prania w tym samym trybie, ale przy różnych temperaturach. Oprócz opisywanego trybu bawełny posiada ona również, tryb ECO 40-60 oraz express 20, które pobierają jeszcze mniej prądu. Pamiętajmy, że im niższa temperatura, tym mniejsza szkoda dla pranych tkanin. Warto więc na pewno przetestować wszystkie tryby w pralce i sprawdzić, który z nich jest dla nas najlepszy.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat klas energetycznych, zapraszamy do przeczytania poradnika – Klasy energetyczne lodówek

Materiał zawiera linki partnerskie, więcej możesz przeczytać w warunkach korzystania z serwisu.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.