Wraz z rozwojem technologii przechowywania energii, coraz większą popularnością cieszą się ogrodnicze narzędzia akumulatorowe. Nowoczesne ogniwa sprawiają, że możliwe jest uzyskanie wydajności i gabarytów, które wydawały się nieosiągalne zaledwie kilka lat temu.

Szczególnie trafnym środowiskiem do pracy ze sprzętem akumulatorowym wydaje się być ogród. Jednym z lepszych przykładów na potencjał tego sprzętu są miejsca, w których nie mamy dostępu do zasilania elenktycznego, bądź zasilanie jest utrudnione. Właściciele nowo nabytych działek, niejednokrotnie musieli posiłkować się zakupem kosztownych produktów spalinowych lub niewygodnych narzędzi ręcznych. Maszyny spalinowe są wymagające pod względem serwisu, potrzebują kosztownego paliwa, a przede wszystkim są nieekologiczne. Praca sprzętem ręcznym jest natomiast po prostu nieefektywna.

Problem ten nie dotyczy wyłącznie miejsc odciętych od prądu. Konieczność rozciągania przedłużacza na cały ogród, niepotrzebnie krępuje ruchy podczas prac i zabiera dodatkowy czas na wykonanie zadania. Dodatkowo narzędzia spalinowe mają tendencje do irytowania sąsiadów swoją głośnością – włączenie pilarki łańcuchowej w niedzielny poranek, może skończyć się nieprzyjemnymi konfrontacjami. Tymczasem sprzęt akumulatorowy jest praktycznie bezgłośny.

Jeszcze kilka lat temu problemem była waga urządzeń zasilanych bateryjnie. Akumulatory były ciężkie, przez co praca była trudniejsza. Dzisiaj maszyny akumulatorowe są znacznie lżejsze od spalinowych, a swoją wagą mogą konkurować z urządzeniami zasilanymi prosto z sieci elektrycznej. Kolejną kwestią była cena. Dobre ogniwa były kosztowne, więc sprzęt potrafił kosztować nawet kilka razy więcej niż produkty konwencjonalne – dziś różnice są zdecydowanie mniej dotkliwe, a akumulatorowe narzędzia ogrodowe odnajdziemy również w ofertach budżetowych producentów.

Jak wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe

Niezależnie od poszukiwanego typu narzędzia, wybierając sprzęt akumulatorowy możemy kierować się kilkoma kluczowymi czynnikami.

  • Cena – narzędzia akumulatorowe nie muszą być drogie, jednak wystrzegajmy się sprzętu marek, których nie znamy. Szukając oszczędności nie wybierajmy tanich modeli, lecz znajdujmy najlepsze oferty na sprzęt dobrej jakości. Tutaj z pomocą przychodzą nam porównywarki cen. Przykładowo możecie zajrzeć na Ceneo do kategorii ogrody.
  • Pojemność akumulatora – jest podawana zazwyczaj w amperogodzinach (Ah). Czym większa pojemność tym dłuższy czas pracy
  • Napięcie zasilania – wysokie napięcie (V), powinno przekładać się na wyższą moc urządzenia
  • Typ ogniw – aktualnie warte uwagi są wyłącznie modele litowo-jonowe (Li-ion)
  • Mocowanie akumulatora – wiele urządzeń może dzielić ze sobą akumulatory. Możliwe, że nasza nowa pilarka, może korzystać z akumulatorów od wkrętarki – dzięki temu możemy zaopatrzyć się w tańszy zestaw bez baterii. Jedna bateria do kilku narzędzi to wygoda i oszczędność
  • Gwarancja na akumulator – zawsze rekomendujemy weryfikowanie warunków gwarancji – nie ma narzędzi niezniszczalnych. Akumulatory są często objęte jedynie roczną gwarancją – warto szukać lepszych warunków
  • Czas ładowania – nawet największy akumulator może być rozczarowaniem, jeśli ładowarka do niego będzie powolna. Szybkie ładowanie elektroniczne pozwoli naładować ogniwa w mniej niż 30 minut. Wierzymy, że szybka ładowarka jest istotniejsza niż pojemność.

Rodzaje narzędzi akumulatorowych do ogrodu

Akumulatorowe narzędzia ogrodnicze wyglądają niemal identycznie jak ich przewodowe odpowiedniki. Zaskakujący może być fakt, jak wiele typów narzędzi jeszcze kilka lat temu nie było dostępnych w wersji akumulatorowej. Dostępne niegdyś ogniwa nie pozwalały na tworzenia zasilanych bateryjnie kosiarek czy pilarek łańcuchowych. Lista dostępnych narzędzi wygląda tak:

  • Kosiarki
  • Podkaszarki
  • Pilarki łańcuchowe
  • Nożyce do żywopłotu i sekatory
  • Nożyce do trawy
  • Dmuchawy
  • Wózki samobieżne
  • Odkurzacze
  • Myjki ciśnieniowe
  • Zestawy multisystemowe

Kiedy nie kupować narzędzi akumulatorowych

Istnieją oczywiście przypadki, w których narzędzie akumulatorowe będzie złym wyborem. Wadą sprzętu akumulatorowego jest maksymalny czas pracy. Zazwyczaj możemy liczyć na 30-90 min nieprzerwanej pracy. Jeśli koszenie ogrodu zajmuje nam zwykle ponad godzinę to będziemy musieli zakupić bardzo drogie narzędzie akumulatorowe z najwyższej półki. Wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się kosiarka spalinowa. Stosunkowe tanie modele można znaleźć na Ceneo.

Kolejną kwestią jest trwałość i przechowywanie. Akumulator ma gwarancję na maksymalnie 2 lata. Ponadto nie wolno narażać go na skrajne temperatury. Urządzenia spalinowe i elektryczne nie są aż tak delikatne.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.