poniedziałek, 6 maja

Ogólnopolskie Zawody Sumo Robotów Lego dla Dzieci i Młodzieży oraz Trójmiejski Turniej Robotów, to dwie imprezy robotyczne, które objęliśmy patronatem w tym roku. Obydwa wydarzenia zostały zaplanowane na ten sam dzień, a my musieliśmy zdecydować na którym z nich się pojawić. Wybór padł na to mniej prestiżowe, lecz niosące za sobą większy ładunek pozytywnej energii. Tak oto wczesnym popołudniem, zawitaliśmy przed drzwiami na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Mimo, że zawody są najistotniejszą częścią wydarzenia, nie można narzekać na brak dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Tradycyjnie już w jednej z sal, przewidziano miejsce na boisko do piłki nożnej robotów. Nowościami były pokazy chemików oraz robotyczna wersja gry Angry Birds.

Organizatorzy przewidzieli również miejsce na warsztaty dla dzieci nie startujących w zawodach, lecz chcących bliżej zapoznać się z Lego Mindstorms.

Podobnie jak w zeszłym roku, uczestnicy imprezy mogli zobaczyć w akcji pracę drukarki 3D.

Dwie wydzielone sale, zajmowali mali konstruktorzy wraz z instruktorami.

Tuż przed zawodami, odbył się wykład Piotra Dawidowicza dotyczący robotyki. Pomysł oceniamy zdecydowanie na plus, względem zeszłorocznego wykładu o bezpieczeństwie na drodze.

Punkt kulminacyjny stanowiły zawody Lego Sumo. Podczas walk mierzyły się roboty Mindstorms, wykonane i zaprojektowane uprzednio przez jedno i dwu-osobowe zespoły. Organizatorzy udostępniali zestawy oraz pomagali zawodnikom, którzy opracowywali swoje konstrukcje przez kilka pierwszych godzin imprezy. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych zawodów sumo, wygrywa ten, któremu udało się wypchnąć przeciwnika poza okrągłą matę.

Konkursowi towarzyszyły emocje, silny doping, łzy smutku i radości. Ilość uczestników dopisała w tym roku. Niewielka aula była wypełniona po brzegi, natomiast kolejne pojedynki i fazy zawodów rozciągały się w czasie, nie tracąc przy tym nic na atrakcyjności. Końcowa klasyfikacja zawodów prezentowała się następująco:

  • 1 Graf1
  • 2 Boss 
  • 3 Pancerryan

Jest nam jednocześnie nieco smutno, że któregoś z czołowych miejsc nie zajął nasz faworyt – Infiltrator 3 000.

Miłym zaskoczeniem był fakt, że organizatorzy postanowili dopracować zawody, uwzględniając między innymi nasze uwagi. Spora ilość plakatów, ulotek informacyjnych oraz mobilna odsłona strony internetowej, sprawiły że większość odwiedzających, bez najmniejszych problemów trafiła na teren imprezy.

Dziękujemy Dziecięcej Akademia Twórczości oraz Kołu Naukowemu Elektrotechniki w Systemach Transportowych za zaproszenie i gratulujemy fantastycznych zawodów. Do zobaczenia za rok!

 

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.