The Photon – skaner 3D dla każdego

The Photon to niewielki skaner 3D pozwalający na przeniesienie przedmiotów z realnego świata do komputera. Zeskanowane obiekty można następnie modyfikować w komputerze w celach drukowania ich kopi czy umieszczania w grach.

The Photon

Autorzy projektu są zaskoczeni iż wiele osób zdecydowało się na zakup drukarek 3D jednakże nie są wstanie wykorzystać ich w 100 procentach gdyż oprogramowanie do modelowania 3D może być czasami trudne do nauki. Jeśli natomiast użytkownik jest w stanie wykonać model choćby z plasteliny to zeskanowanie go w The Photon i uzyskanie gotowego modelu w programie może być o wiele szybsze i przyjaźniejsze.

The Photon

Skaner pozwala na skanowanie pod kątem 360 stopni za sprawą jednego dotknięcia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kamery w wysokiej rozdzielczości oraz podwójnej linii laserowego skanowania 3D, a cały proces trwać będzie około 3minut. Photon może skanować obiekty do 19 x 19  x 25 cm, natomiast całe urządzenie jest składane tak więc w czasie gdy nie jest potrzebne nie będzie zajmować dużo miejsca.  Producent zapewnia iż skaner jest lekki, przenośny i kompaktowy, dzięki czemu można go łatwo zintegrować z obszarem roboczym.

The Photon

Oprogramowanie The Photon  zostało zaprojektowane pod kątem kompatybilności oraz współpracy ze sprzętem, tak więc jest dostępne na PC, Mac i Linux. Dodatkowo producent oferuje do niego program do modelowania i obróbki w 3D, który został zaprojektowany tak aby był tak prosty, jak to tylko jest możliwe. Jego obsługa natomiast ma być bardzo intuicyjna, po pierwszym spotkaniu z urządzeniem zapoznaniu się z jego funkcjami oraz ustawieniu pierwszego skanowania lody mają być przełamane, a jego dalsza praca odbywać będzie się za sprawą jednego kliknięcia.

The Photon

Skany wykonane przez The Photon można zintegrować z programami takimi jak: 3ds Max, Maya, SolidWorks, Cinema 4D, Google SketchUp, Rhino, True space, itp, natomiast pliki mogą posiadać rozszerzenia: .STL, .OBJ, oraz .PLY. Obecnie Skaner jest w stanie uchwycić 10 cm figurki, z dokładnością do + / – 0,2 mm.

The Photon

The Photon zamówić można w przedsprzedaży za pośrednictwem portalu Indiegogo, wspierając projekt sumą 583 dolarów/ 446 euro.